Podróże tylko dla zaszczepionych?

Podróże tylko dla zaszczepionych?

Wraz z pojawieniem się szczepionki na Covid-19, do głosu doszły wątpliwości dotyczące zagranicznych podróży. Wiele krajów, które są atrakcyjnymi kierunkami dla turystów, planuje wprowadzenie przywilejów dla osób, które poddały się szczepieniom. Czy oznacza to, że na zagraniczny wypoczynek będą mogli sobie pozwolić tylko zaszczepieni?

Rozpoczęcie programu masowych szczepień na koronawirusa zapoczątkowało także dyskusję dotyczącą zagranicznych podróży osób zaszczepionych i tych, które się na to nie zdecydowały. W tej chwili, aby skorzystać z usług linii lotniczych, trzeba przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Jednak zaczynają być słyszane głosy, że osoby, które chcą podróżować samolotami obowiązkowo muszą się zaszczepić.

Niektóre państwa otwarcie mówią o tym, że chcą znieść obostrzenia wjazdowe dla turystów mających zaświadczenie o odbytym szczepieniu. Nad tym rozwiązaniem zastanawiają się między innymi Cypr oraz Singapur.

Jeszcze dalej chce pójść Izrael, który planuje wprowadzenie licznych przywilejów dla zaszczepionych na koronawirusa. Rząd chce przyznawać im tzw. zielone paszporty, ważne przez pół roku od daty przyjęcia drugiej dawki szczepionki. Ich posiadacze będą mogli korzystać z takich benefitów jak udział w imprezach kulturalnych, korzystanie z hoteli czy restauracji.

Prezes WTTC apeluje o spokój


Gloria Guevara, prezes WTTC (Światowej Rady Turystyki i Podróży), apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku. Uważa, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla podróżnych będzie dyskryminowaniem tych, którzy się im nie poddali. Zauważa także, że zaszczepienie całej populacji to proces długotrwały, więc w tej chwili powinien wystarczyć negatywny wynik testów.

Zdroworozsądkowe podejście polega na umożliwieniu swobodnego przepływu osób, które mogą wykazać negatywny wynik testu, a nie na zarezerwowaniu podróży lub pracy dla niewielkiej mniejszości, która została zaszczepiona. Co więcej, grupy najbardziej narażone powinny być traktowane priorytetowo, wymóg szczepienia ogólnego dyskryminowałby po prostu grupy mniej narażone, takie jak młodsze pokolenia, które powinny być w stanie podróżować z dowodem negatywnego wyniku testu COVID – mówi Guevara.


Trudno jednak dojść w tej kwestii do porozumienia, co pokazuje ankieta przeprowadzona wśród uczestników konferencji online Reuters Next. Jej wyniki jasno wykazały, iż osoby biorące w niej udział opowiadają się za obowiązkowymi szczepieniami dla podróżnych.

Wypoczynek w Polsce nadal na topie


Szczepienia przeciwko Covid-19 nie dają jeszcze szansy na szybkie przywrócenie turystyki międzynarodowej do poziomu sprzed pandemii. Co więcej, pojawiły się nowe problemy, które trzeba rozwiązać. Z tego powodu warto pozostać w kraju, by odkrywać uroki Polski.

Już teraz widzimy, że wielu turystów stawia właśnie na takie rozwiązanie. Pojawiają się bowiem rezerwacje na wakacje w ukochanych przez wczasowiczów regionach. Tego lata będą wypoczywać w górach oraz nad morzem. Najchętniej wybieranym kurortem jest Zakopane, a poza tym także leżące w Karkonoszach Karpacz i Szklarska Poręba, oraz znajdujący się w Beskidach Szczyrk. Nad morzem popularne stało się Sarbinowo, zaliczane do dość spokojnych i zacisznych miejscowości, ale turyści rezerwują noclegi także we Władysławowie, Jastarni czy Karwi.

Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej osób interesuje się kierunkami niszowymi. Mamy boom na Bieszczady, ale zainteresowanie budzi także Podlasie, Lubelszczyzna oraz mało popularne do tej pory województwo opolskie!

Poznaj najnowsze trendy w krajowej turystyce, wejdź: Trendy turystyczne w 2021 roku

W kraju bezpieczniej


Dlaczego w tym roku warto zadecydować się na wczasy w kraju? Dzięki temu unikniemy niepewności i chaosu.

Polskie obiekty noclegowe doskonale radzą sobie z procedurami, które zapewniają gościom bezpieczne warunki wypoczynku. Miejsca, gdzie przestrzegany jest reżim sanitarny, w portalu Nocowanie.pl oznaczone są jako „Bezpieczne higienicznie”. Ich właściciele dokładnie określają między innymi, w jaki sposób przeprowadzają dezynfekcje w obiekcie noclegowym. Dla turystów to istotna informacja, która wpływa na poczucie bezpieczeństwa.

Jeżeli wyjeżdżaliśmy za granicę, były to raczej wczasy organizowane przez biuro podróży. Nocowaliśmy w dużych hotelach, korzystaliśmy z fakultatywnych wycieczek, spotykaliśmy wiele osób. W tej chwili takie rozwiązanie nie kusi – nadal popularny jest wypoczynek z daleka od tłumów. W Polsce łatwiej jest go zorganizować.

Możemy wynająć domek letniskowy lub apartament, gdzie będziemy przebywać tylko w sprawdzonym gronie. Coraz popularniejsze są także nieduże agroturystki.

Następny artykuł Szczyty górskie w Polsce,...

Komentarze (1)

Dic

miesiąc temu
Wczasy w kraju tylko dla zaszczepionych bez dydkusyjnie

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej