5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Mazowszu. Gdzie się wybrać?

5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Mazowszu. Gdzie się wybrać?

Każda pora roku jest dobra, by choć na chwilę wyruszyć za miasto. Chyba każdy z nas poszukuje sposoby i możliwości odpoczynku od codzienności i problemów. Tak się składa, że czas pandemii i kwarantanny sprzyja organizacji wycieczek jednodniowych. O tym, jak wiele wspaniałych miejsc można zobaczyć na Mazowszu, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. To zarówno zabytki, atrakcje przyrodnicze, jak i miejsca, gdzie dominuje cisza i spokój. W tym artykule przedstawimy Wam 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Mazowszu. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Myślisz Mazowsze, mówisz - wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu. Obecna zima jest pod każdym względem inna niż te z poprzednich lat. Przede wszystkim aura sprzyja, co warto wykorzystać i odpowiednio zaplanować swój wolny czas. Tak się składa, że czas pandemii spowodował, że z niektórych możliwości możemy korzystać w ograniczonym zakresie, a z innych wcale. Z podróżowaniem jest podobnie. Jedynym rozwiązaniem pozostaje nam organizacja wycieczek jednodniowych po popularnych miejscach danego regionu. Być może otworzy to nasze horyzonty i pozwoli poznać miejsca, które do tej pory nie mieliśmy okazji zobaczyć. Bardzo często bywa tak, że czas wolny spędzamy z dala od domu, rezygnując z tego, co znajdziemy w pobliżu nas. Chyba każdy z nas tęskni za normalnością i wyjazdami, które dobrze znamy. W obecnym czasie królują ustronne miejsca. Mazowsze króluje pod każdym względem, jeśli chodzi o turystykę. Znajdziemy tu miasta z zabytkami i wspaniałymi atrakcjami i takie, gdzie można się wyciszyć i podziwiać piękno przyrody. Pewne jest to, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.


Mazowsze to region położony w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów w centralnej Polsce oraz północno-wschodniej Polsce. Stolicą regionu jest Warszawa. Znajdziemy tu wspaniałe pomniki historii, zamki książąt mazowieckich, pałace oraz kościoły. Region cieszy się nieustającą popularnością z wielu powodów. Każdy, kto tu przyjedzie, na pewno nie będzie żałował.


Do odkrycia w przypadku Mazowsza mamy niezliczoną ilość interesujących miejsc. Warto m.in. wybrać się nad Zalew Zegrzyński, zwiedzić Warszawę, zobaczyć Twierdzę Modlin i zamek w Ciechanowie. Interesujące miejsca to bez wątpienia również: Wzgórze Tumskie w Płocku, Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Zamek Książąt Mazowieckich w Gostyninie, Chojnowski Park Krajobrazowy, okoliczne parki narodowe, mazowiecka Wenecja w Pułtusku, wzgórze w Iłży, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Górę Kalwarię oraz rezerwat „Źródło Królewskie” w okolicach Kozienic.


Sprawdź również: Idealne pomysły na krótkie jednodniowe wyjazdy. Gdzie się wybrać?


Najlepsze miejsca na jednodniowe wycieczki na Mazowszu


W tym regionie dzieje się dużo o każdej porze roku, również zimą. Każda atrakcja dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Niezależnie którą porę roku wybierzemy, będziemy zadowoleni. Opcja wyjazdu na weekend przeważa głównie wśród tutejszych mieszkańców, którzy tłumnie ruszają nad jeziora lub do lasów, by uwolnić się od codziennego zgiełku. Pasjonaci historii i zwiedzania wybierają głównie dłuższy pobyt, z tego względu, by było co zwiedzać w regionie i by nie umknął żaden szczegół. Gwarantujemy, że wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze na Mazowszu, możemy zobaczyć również podczas wycieczki jednodniowej. Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!
  • Pełna wielu wspaniałych miejsc Warszawa


Każdy, kto planuje jednodniową wycieczkę po interesujących miejscach na Mazowszu, na pewno powinien wybrać się do Warszawy. Jeśli chcemy zobaczyć wszystko, co najpiękniejsze, powinniśmy przeznaczyć przynajmniej weekend. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy w stanie zrobić tego przez jeden dzień. Przynajmniej będziemy mieli okazję, by zobaczyć popularne i chętnie odwiedzane miejsca. Obowiązkowy na pewno będzie spacer starówką. To prawdziwa perełka stolicy - przede wszystkim zachwyca kolorowymi kamienicami i wspaniałą atmosferą wąskich uliczek. Na uwagę zasługuje bez wątpienia fakt, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Punktem obowiązkowym na pewno będzie Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, pomnik Syrenki, Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta, czy Archikatedra. Dla osób ceniących ciszę i spokój, na pewno idealnym rozwiązaniem będą Łazienki Królewskie, czy spacer po bulwarze wiślanym. Warto podkreślić, że Warszawa należy do czołówki najchętniej odwiedzanych miast w Polsce, również przez osoby z zagranicy. Pewne jest to, że nikt nie powinien się tu nudzić.


Sprawdź również: Weekend w Warszawie - co warto zwiedzić?
fot. kasiaplanbfotostudio / Pixabay.com CC0

  • Zimowy wyjazd do Kampinoskiego Parku Narodowego


To popularne miejsce wypoczynku mieszkańców regionu, głównie w sezonie letnim. Atutem Kampinoskiego Parku Narodowego jest przede wszystkim bliska odległość od stolicy oraz wspaniała przyroda, którą można tu podziwiać. Turyści i mieszkańcy mają tu do dyspozycji liczne trasy spacerowe i rowerowe. W sezonie zimowym możesz tu pojeździć również na nartach biegowych, czy wybrać się na rodzinny spacer. Park i dolina nieuregulowanej Wisły ze starorzeczami, piaszczystymi łachami, wyspami i zaroślami stanowią ważne miejsce bytowania wielu zwierząt. Wśród nich znajdują się gatunki przywrócone naturze: łoś – będący symbolem parku, bóbr oraz ryś. Warto podkreślić, że tereny puszczy mają niezwykłą i bogatą historię, którą można odkryć podczas wizyty w tym właśnie miejscu. Na terenie parku dozwolona jest turystyka piesza, rowerowa i konna. Służą jej znakowane szlaki turystyczne o długości około 360 km oraz Kampinoski Szlak Rowerowy o długości 144,5 km. Na terenie parku znajduje się również 10 ścieżek dydaktycznych. To, co najcenniejsze w tym właśnie miejscu to przede wszystkim bagna, starorzecza, bory sosnowe, czy wyspy i zarośla. Tereny dzikie, ale na swój sposób wyjątkowe. Polecamy to miejsca na jednodniową wycieczkę.


Poznaj: Mazowsze nie jest nudne! TOP 6 atrakcji poza Warszawą


  • Jednodniowa wycieczka do Ciechanowa


Kolejna propozycja może okazać się interesująca również dla rodzin z dziećmi. Dzieje się tak z wielu powodów. Ciechanów jest miastem, znajdującym się na północnym Mazowszu. Znajdziemy tu jedną z największych atrakcji całego regionu, czyli Zamek Książąt Mazowieckich. Oprócz tego, konieczna będzie wizyta w kościele na Farskiej Górze i w Muzeum Regionalnym. Można pospacerować nad rzeką Łydynią, w ciszy i spokoju, co tylko przemawia na przyjazdem w to właśnie miejsce. Warto podkreślić, że nad tą właśnie rzeką znajduje się również rezerwat przyrodniczo-krajobrazowy. Znajdziemy tu łąki, zagajniki i stawy. Mieszka tu 62 gatunki ptaków (myszołowy, derkacze, kosy, sowy) oraz wydra i bóbr. To doskonała propozycja dla osób potrzebujących wyciszenia i obcowania z przyrodą. Ciechanów stanowi idealne rozwiązanie na jednodniową wycieczkę o każdej porze roku. 


Zobacz: Płock, Ciechanów i okolice - co warto zobaczyć?


  • Zimowy wyjazd do Konstancina-Jeziornej


Nasz kolejny pomysł na jednodniową wycieczkę jest idealną opcją w sezonie wiosenno-letnim. Śmiało możemy się tu wybrać również teraz? Dlaczego? Położenie pośród lasu na pewno da nam wytchnienie od zgiełku miasta i zapewni zdrowo spędzone te kilka godzin. Miasto jest znane przede wszystkim ze wspaniałego Parku Zdrojowego, w którym znajdziemy tężnię solankową, będącą jedną z najstarszych w Polsce i koniecznie wpływającą na tutejszy klimat i rzecz jasna - nasze zdrowie. Park Zdrojowy nie jest jednak jedynym miejscem wartym uwagi w Konstancinie. Koniecznie powinniśmy się wybrać do Starej Papierni, przy której każdy może podziwiać zabytkowe otoczenie. Prawdziwą wisienką na torcie na pewno będzie Osiedle Mirków, którego układ urbanistyczny został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie znajduje się tu Dom Kultury, Świetlica Środowiskowa.


Poznaj: 5 największych atrakcji Mazowsza


  • Zalew Zegrzyński


Na sam koniec zostawiliśmy miejsce, które idealnie sprawdzi się o każdej porze roku. To oczywiste, że Zalew Zegrzyński jest najbardziej oblegany w sezonie letnim, kiedy to mieszkańcy stolicy i pobliskich miejscowości wypoczywają tu nad wodą. W zimie i na wiosnę możemy znaleźć tu ciszę i spokój oraz wiele tras spacerowych, które na pewno powinny nas zachwycić. Możliwość podziwiania Zalewu Zegrzyńskiego w zimowej odsłonie to prawdziwa uczta dla naszych oczu. To bez wątpienia idealna wycieczka na cały dzień. Wybierając to miejsce, na pewno poznamy dotąd nieznane nam zakątki, by w końcu cieszyć się pięknem Zalewu, lub odwiedzając choćby Serock. Zalew Zegrzyński to obowiązkowy punkt na wycieczkę jednodniową.


Sprawdź: 5 najlepszych kąpielisk w województwie mazowieckim


Mamy nadzieję, że nasz subiektywny ranking miejsc na Mazowszu, idealnych na jednodniowe wycieczki, zachęci Was do podróżowania po tym właśnie regionie. Na pewno znajdziemy tu o wiele więcej interesujących miejsc. Pewne jest to, że cały region województwa mazowieckiego jest klimatyczny i warty odwiedzenia. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, w które warto wybrać się na wycieczkę jednodniową na Mazowszu, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.


Następny artykuł 7 czynników, o które trzeba...

Komentarze

Zobacz również