Polska Amazonia. Dlaczego warto się wybrać do Narwiańskiego Parku Narodowego?

Polska Amazonia. Dlaczego warto się wybrać do Narwiańskiego Parku Narodowego?

Lubisz odkrywać niezwykłe miejsca w Polsce? Zauważasz podobieństwo w przypadku niektórych z nich? Dobrze się składa, bo przed nami kolejne miejsce, które śmiało można porównać do bardziej znanego światowego odpowiednika. Co to takiego i gdzie się znajduje?

Wygląda znajomo? Z pewnością nieraz miałeś takie myśli, gdy po raz pierwszy zobaczyłeś niezwykłe miejsce w Polsce. W naszym wspaniałym kraju znajdziemy wiele tego typu miejsc i atrakcji, które swoim wyglądem są zbliżone m.in. do miejsc, które są chętnie odwiedzane przez turystów w Stanach Zjednoczonych.fot. DagMary / pixabay.com, CC0


Nie ulega wątpliwości, że w wakacje do jednej z ulubionych form spędzania wolnego czasu należy wypoczynek nad wodą. Chętnie podróżujemy nad morze, jezioro, czy nad rzekę. No właśnie, może nie ma tu tylu zwolenników spędzania czasu nad rzeką, ale w tym artykule pokażemy Wam, że może być inaczej, a polskie rzeki, szczególnie ta określana mianem “polskiej Amazonii”, może okazać się naprawdę wyjątkowa. 


Sprawdź: Wypoczynek nad rzeką - TOP 5 miejscowości w Polsce


Amazonia i Narwiański Park Narodowy - najważniejsze informacje


Zanim przejdziemy do porównania Amazonii i rzeki Narew, znajdującej się na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, to warto przybliżyć najważniejsze informacje, związane z tymi miejscami.


Amazonia to niezwykły region, znajdujący się w Ameryce Południowej, w dorzeczu rzeki Amazonki, będącej jedną z największych rzek świata. Obszar Amazonii może zrobić wrażenie na każdym, gdyż obejmuje takie państwa, jak Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana i Gujana Francuska, Kolumbia, Peru, Surinam i Wenezuela. Teren ten zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy. fot. alexaschmitz / pixabay.com, CC0


Niezwykłym i najbardziej charakterystycznym elementem tego obszaru jest również rzeka Amazonka, będąca rzeką o największym średnim przepływie na Ziemi. Jej długość jest sprawą kontrowersyjną, najczęściej podawana jest wartość 6400 km, jednak według innych źródeł jest to pierwsza rzeka na świecie pod względem długości (7040 km), o 390 km dłuższa od Nilu. Amazonka ma największe na świecie dorzecze (o powierzchni ok. 7 mln km²) i największe zasoby wodne. Dlatego też w jej dorzeczu wyrastają największe lasy tropikalne.


Czy takie miejsce można znaleźć w Polsce? Oczywiście, że tak! Może nie ma tu lasów tropikalnych, dzikich egzotycznych zwierząt i takiego klimatu, ale są bagna, liczne odnogi i kanały - wszystko to znajdziemy nad rzeką Narew w Narwiańskim Parku Narodowym. Określenie “polska Amazonia” w tym przypadku jest naprawdę trafione. Narwiański Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Znajduje się na Podlasiu i jest chętnie odwiedzany przez turystów z całej Polski. Większość z nich decyduje się odkrywać to miejsce z perspektywy spływów kajakowych na rzece Narwi, ale warto podkreślić, że znajdziemy tu również liczne szlaki, w tym edukacyjne, pozwalające odkryć to miejsce podczas spacerów.fot. Jacek50 / pixabay.com, CC0


Przeczytaj koniecznie: Wakacje na Podlasiu - gdzie nocować i co zobaczyć?


W czym tkwi podobieństwo Narwi do Amazonki?


Wydaje się, że Narew jest zwykłą rzeką, jak każda inna w Polsce. Porównanie do jednej z największych rzek na świecie, czyli Amazonki, nie jest tu przypadkowe. Rzeka ta płynie przede wszystkim wieloma, dość głębokimi korytami. Narew bierze swój początek z bagien w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Rzeka ma 484 km długości (z tego 448 km w Polsce) i jest jednym z największych prawostronnych dopływów Wisły. Najpiękniejsze fragmenty doliny Narwi możemy podziwiać na odcinku od Suraża do Rzędzia, czyli obszarze Narwiańskiego Parku Narodowego. Ze względu na labirynt większych i mniejszych strumieni oraz rozległe trzcinowiska miejsce to nazywane jest "Polską Amazonią".fot. dragon / zdjecia.nocowanie.pl


Obejrzenie takiej rzeki na pewno jest swego rodzaju wyzwaniem - można to zrobić z poziomu kajaków lub z perspektywy drewnianych kładek, znajdujących się nad rozlewiskami. Są one na pewno wspaniałą atrakcją, popularną wśród turystów. Umożliwiają one przeprawę przez rzekę Narew z wykorzystaniem siły naszych rąk. Narwiański Park Narodowy jest stosunkowo “młody”, bo powstał w 1996 roku i wydaje się w związku z tym mało znany, przez co nie spotkamy tu tłumów. W spokoju można kontemplować nie tylko nietypową budowę Narwi, ale też wiele chronionych gatunków roślin i ptaków. Tych ostatnich naliczono ponad dwieście.


Noclegi w okolicach “polskiej Amazonki”


Jeśli planujesz w pełni odkryć tereny “polskiej Amazonii”, to najlepiej jest się zatrzymać w Kurowie, będącej siedzibą Narwiańskiego Parku Narodowego. Znajdziemy tu przede wszystkim obiekty z kategorii kwatery i pokoje oraz agroturystyka. Turyści znajdą tu absolutnie wszystko, co niezbędne do udanego wypoczynku. 


Jeśli chodzi o cenę za nocleg, to warto podkreślić, że rozpoczyna się ona od 50 zł od osoby za dobę. Warunki, jak i klimat tego miejsca, powinny zachwycić absolutnie każdego.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Kurowie


Mamy nadzieję, że wizyta w “polskiej Amazonii” będzie pełna niezwykłych wrażeń. Zaplanuj swój pobyt i odkryj to, co najpiękniejsze na Podlasiu - #wypoczywamwpolsce.
Następny artykuł Powstanie Wielka Pętla...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej