Sarnia Skała - jeden z najchętniej zdobywanych szczytów w Tatrach

Sarnia Skała - jeden z najchętniej zdobywanych szczytów w Tatrach

Wypoczynek w Tatrach należy zaliczyć do jednego z najchętniej wybieranych kierunków, niezależnie od pory roku. Głównym celem takich wypraw jest przede wszystkim odkrywanie wspaniałych zabytków, korzystanie z klimatu danego miejsca, czy rzecz jasna - zdobywanie popularnych górskich szczyty. W przypadku Tatr są to przede wszystkim Giewont, czy Kasprowy Wierch, ale również Sarnia Skała, która poleca się na każdą porę roku.

Rezerwując domki Tatry, każdy z nas oczekuje wspaniałych warunków, związanych z wypoczynkiem w górach. I tak się składa, że Tatry oferują naprawdę świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Dlatego też nie ma co się dziwić, że Zakopane, jak i pozostałe miejscowości regionu, praktycznie zawsze znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych miejsc do wypoczynku, niemal o każdej porze roku. Korzystamy tu przede wszystkim z licznych możliwości i aktywności. A do tej kategorii, na pewno należy zaliczyć zdobywanie szczytów górskich. W tym artykule postanowiliśmy zaprezentować Wam Sarnią Skałę, która jest jednym z chętnie zdobywanych szczytów w Tatrach. W czym tkwi jej wyjątkowość i jak dojść na sam jej szczyt?


Zobacz koniecznie: Szlaki w Tatrach. Poznaj te najpiękniejsze i najpopularniejsze!


Sarnia Skała - najważniejsze informacje


Jeśli wybrałeś pokoje Zakopane i chcesz zdobyć Sarnią Skałę, to przed wyruszeniem na wędrówkę, dobrze będzie poznać wszelkie najważniejsze informacje, związane z tym właśnie szczytem. fot. Karol Wiak

Sarnia Skała to szczyt o wysokości 1378 m n.p.m. Jego dokładna lokalizacja to Tatry Zachodnie, pomiędzy Doliną Białego a Doliną Strążyską. Jest wyróżniającym się szczytem, który znajduje się tuż przed Giewontem. Pomimo tego, że ciężko jest doszukać się tu podobieństw, to jednak Sarnia Skała przez wielu turystów jest określana jako Mała Świnica i była ona intensywnie penetrowana przez poszukiwaczy skarbów. Stanowi idealny szczyt na rozpoczęcie przygody z górami. Sarnia Skała zbudowana jest z wapieni dolomitowych. Pod jej skalistymi ścianami znajduje się niewielka, zarastająca kosodrzewiną polana. Jest to szczyt masowo odwiedzany przez turystów, ze względu na piękny widok na Giewont z jednej strony i niezwykłą panoramę na Zakopane z drugiej strony.


Sarnia Skała parking - gdzie dojechać i się zatrzymać?


W związku z tym, że to Dolina Strążyska jest wybierana jako ten punkt, z którego wyruszamy na Sarnią Skałę, to dobrze jest zaparkować swój własny samochód, mniej więcej tuż przed wejściem do doliny. Nie będzie z tym problemu, bo wokół jest dużo płatnych miejsc. Zaleca się pozostawienie auta w pobliżu Wielkiej Krokwi.


Z Krupówek do Doliny Strążyskiej jesteśmy w stanie dojść w przeciągu 30 minut. Pod Dolinę Strążyską dojeżdżają również busy i autobusy komunikacji publicznej. 


Najchętniej wybieraną opcją jest jednak Droga pod Reglami, którą do Doliny Strążyskiej dotrzemy czarnym szlakiem, po około 45 minutach.


Dojazd do Zakopanego jest już dużo prostszy. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Tunel na Zakopiance. Teraz szybciej dojedziesz w Tatry!


Sarnia Skała szlak - którą trasę wybrać?


Planując zdobycie tego popularnego szczytu, należy kierować się zgodnie z oznaczeniami koloru czarnego. Do przejścia mamy dystans o długości około 4 km, a czas przejścia spokojnym tempem z Zakopanego, przez Dolinę Strążyską zajmie około 90 minut. Ilość przewyższeń, jakie musimy pokonać w tym przypadku, wynosi 614 metrów. fot. Karol Wiak

Pamiętaj, że Sarnia Skała Zakopane znajduje się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, dlatego konieczny jest zakup biletu wstępu do parku. Normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy - 4 zł. Ceny parkingu przy Dolinie Strążyskiej wahają się od 10 do 20 zł za dzień parkowania.


Od punktu startowego ciągnie się szeroka, szutrowa droga, co pozwala wybrać się tu z wózkiem z dzieckiem. Najlepiej, gdy będzie miał on pompowane koła. Są miejsca, gdzie Dolina Strążyska szlak wznosi się ku górze. Oczywiście mogą pojawić się też pewne nierówności, jednak sama wędrówka powinna być tylko i wyłącznie przyjemnością. Po około 40 minutach dochodzimy do Polany Strążyskiej. Obok niej znajduje się Wodospad Siklawica, który należy do kategorii atrakcje turystyczne w Tatrach.


I praktycznie od tego momentu rozpoczyna się około 50-minutowa wędrówka na sam szczyt Sarniej Skały. Na szczęście, nie jest to zbyt wymagająca wspinaczka. Najtrudniej będzie dopiero pod sam koniec wędrówki.


Oczywiście, na wędrówkę wybieramy szlak czarny, który po kilkudziesięciu minutach doprowadzi nas do pierwszego charakterystycznego punktu, jakim jest Czerwona Przełęcz, znajdująca się na wysokości 1301 m n.p.m. To znak, że do upragnionego szczytu jest coraz bliżej.


Poznaj: TOP 5 najlepszych atrakcji w Tatrach


Sarnia Skała - co widać ze szczytu?


Jeśli zastanawiasz się, czy warto zdobyć Sarnią Skałę, to łatwość jej zdobycia i panorama, którą można podziwiać ze szczytu, powinna Cię przekonać. Inny argument, który przemawia na jej korzyść, to fakt, że Sarnia Skała z dzieckiem to prawdziwa przyjemność wędrówki. fot. Karol Wiak

Co do panoramy, to warto podkreślić, że jest ona naprawdę wyjątkowa. Ze szczytu w kierunku zachodnim można zobaczyć Łysanki i dalej odległy Kominiarski Wierch. Na wschód otwiera się panorama na Krokiew, grań Koszystej, Kopę Magury, Żółtą Turnię i Granaty, a na horyzoncie są Tatry Bielskie. W północnym kierunku dobrze jest widoczna piękna panorama Zakopanego, a na południe - śpiący rycerz, czyli Giewont.


Sarnia Skała - droga powrotna


W związku  z tym, że w górach większość osób nie chce wracać po swoich śladach, to w przypadku Sarniej Skały dobrze będzie zrobić pętelkę. Jest to Sarnia Skała szlak z Kuźnic, tyle że w odwrotnym kierunku, przez Czerwoną Przełęcz i Dolinę Białego.


Sprawdź: Wakacje w Zakopanem. 5 najciekawszych atrakcji dla dzieci!


Jest to żółty szlak, który prowadzi dnem Dolinki ku Dziurze, wzdłuż potoku. Następnie docieramy do Doliny Białego i czarnym szlakiem kierujemy się w stronę Drogi pod Reglami. Taka wędrówka, na pewno będzie tylko i wyłącznie przyjemnością.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Zakopanem:Domki "Pod Lasem" Podhale

Domki "Pod Lasem" Podhale

Zaskale, ul. Skałka

Domki Zaskale 10.0
Domki na Wyskówkach

Domki na Wyskówkach

Zakopane, ul. Wyskówki

Domki Zakopane
Tatra House Zakopane

Tatra House Zakopane

Zakopane, ul. os. Krzeptówki Boczna

Pensjonaty Zakopane 9.6Sarnia Skała poleca się na każdą porę roku. Nie ma lepszego szczytu na rozpoczęcie przygody z Tatrami. A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.Komentarze (1)

4 dni temu
Super artykuł

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej