TOP 5 najbardziej zielonych miast w Polsce. Gdzie się wybrać?

TOP 5 najbardziej zielonych miast w Polsce. Gdzie się wybrać?

Nadeszła wiosna. Chętnie wybieramy się w wyjątkowe miejsca, gdzie dominuje wspaniała przyroda. Gdy aura sprzyja, warto jest odwiedzić miasta, uznawane za najbardziej zielone w Polsce. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?

Pandemia koronawirusa niejako zmusiła nas do spędzania czasu w zaciszu własnego domu. Wraz z nadejściem wiosny, mamy wiele możliwości, by móc spędzać go aktywnie. Ponowne zamrożenie branży turystycznej spowodowało, że dużą popularnością cieszą się wycieczki jednodniowe i zwiedzanie najbliższej okolicy.


Wiosna jest tą porą roku, podczas której niemal każdy z nas zwraca szczególną uwagę na piękno otaczającej nas przyrody. Odwiedzamy lasy, parki miejskie lub narodowe, czy też ogrody botaniczne. Należy podkreślić, że w Polsce znajdziemy kilka wyjątkowych miast, w których piękno przyrody jest nie do opisania. Ma to oczywiście przełożenie na to, że są uznawane za najbardziej zielone miasta w Polsce. Gdzie w związku z tym warto się wybrać i co zobaczyć w najbardziej zielonych miastach w Polsce? Sprawdźmy!


Zobacz również: Atrakcje przyrodnicze, które warto zobaczyć w sezonie wiosenno-letnim


Które miasta w Polsce uznawane są za te najbardziej zielone?

Odwiedzając popularne polskie miasta, najczęściej poznajemy popularne miejsca, zwiedzamy zabytki. Często zdarza się tak, że nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że właśnie to miasto może być uznawane za jedno z najczystszych i najbardziej zielonych miast w Polsce. Masowa wycinka drzew w większości miast sprawił, że temat zieleni stał się bardzo popularny i aktualny. 


Wypoczywając w popularnym polskim mieście, szczególną uwagę na tereny zielone zwracają przede wszystkim rodziny z dziećmi, czy osoby starsze. Dominuje tu cisza i spokój, panuje wspaniały klimat, a i kontakt międzyludzki jest zdecydowanie ograniczony. Znajdziemy tu wiele alejek spacerowych, czy tras spacerowych, co może stanowić wspaniałe urozmaicenie naszego wypoczynku w sezonie letnim.


Przygotowując poniższe zestawienie, kierowaliśmy się przede wszystkim ilością miejsc, w których dominuje zieleń. Wybór nie był łatwy, ale najwyższa pora, by przedstawić najbardziej zielone miasta w Polsce. Oto one!

 

 

Krakowskie Błonia

Krakowskie Błonia

Kraków, ul. Krakowskie Błonia

Zabytki 9.6
Zakrzówek

Zakrzówek

Kraków, ul. Zakrzówek

Atrakcje przyrodnicze 10.0

 


  • Kraków


Stolica Małopolski to obecnie najbardziej zielone miasto w Polsce. Warto zaznaczyć również, że jest to jedno z najbardziej zielonych miast na świecie. Większości osób może kojarzyć się ze smogiem, ale w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, co sam Kraków ma nam do zaoferowania. A może się tu pochwalić naprawdę różnorodnymi atrakcjami. To nie tylko Rynek Główny, czy Wawel, ale również liczne tereny zielone, do których bez wątpienia należy zaliczyć przede wszystkim Planty, Krakowskie Błonia, Las Wolski, Zakrzówek, Dworek Jana Matejki, czy też liczne parki miejskie. Obecna tu przyroda na pewno będzie wyjątkowym urozmaiceniem wypoczynku w Krakowie.Przytulne mieszkanie

Przytulne mieszkanie

Kraków, ul. Poznańska

Apartamenty 9.8
Lorf Hostel&Coffee

Lorf Hostel&Coffee

Kraków, ul. Krowoderska

Hostele
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Krakowie

 

 


  • Poznań


Przed nami kolejne miasto, które uznawane jest za najbardziej zielone miasto w Polsce. Nie ulega żadnej wątpliwości, że Poznań znajduje się w czołówce miast w Polsce, najchętniej odwiedzanych przez turystów, niezależnie od pory roku. W stolicy Wielkopolski 20 proc terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Co tak naprawdę ma do zaoferowania Poznań, jeśli chodzi o niezwykłą przyrodę? To przede wszystkim zasługa lasów, które w stolicy Wielkopolski stanowią 8,5 proc. powierzchni miasta. Poznaniacy mogą być także zadowoleni z zielonych ulic, bowiem udział zieleni ulicznej wynosi 3,7 proc. ogólnej powierzchni miasta. Do najbardziej popularnych miejsc, w których dominuje zieleń w Poznaniu, należy zaliczyć przede wszystkim: Park Cytadelę, Park Jana Pawła II, Park Sołacki, Park Wilsona, Park Jana Kasprowicza, czy też tereny znajdujące się nad Jeziorem Maltańskim. Warto odwiedzić Poznań i to nie tylko w sezonie letnim!Apartlux

Apartlux

Poznań, ul. Kwiatowa

Apartamenty 10.0
Noclegi Kandulski

Noclegi Kandulski

Poznań, ul. Żmigrodzka

Noclegi pracownicze 9.8
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Poznaniu

 

 


  • Warszawa


Bardzo wysoko w zestawieniu znajduje się również stolica Polski - Warszawa. Może to na pewno niektóre osoby zaskoczyć, ale pod względem ilości terenów zielonych stolica jest bezkonkurencyjna. Na terenie Warszawy znajdują się: 122 kilometry kwadratowe (1 km kw. to 100 ha) obszarów prawnie chronionych (m.in. rezerwatów, parków krajobrazowych), 32 kilometry kwadratowe terenów zielonych oraz ponad 583 kilometry żywopłotów.


Każdy, kto chce obcować z niezwykłą przyrodą w Warszawie, koniecznie powinien odwiedzić przede wszystkim Łazienki Królewskie, Park w Wilanowie, tutejszy Ogród Botaniczny, Ogród Saski, Park Bródnowski, Park Szczęśliwicki, Park Picassa. Każdy na pewno znajdzie tu dla siebie coś wyjątkowego.Pokoje i apartament Na skarpie

Pokoje i apartament Na skarpie

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście

Apartamenty 9.6
Apartamenty na doby

Apartamenty na doby

Warszawa, ul. Rondo Dmowskiego

Apartamenty 9.1
Apartamenty CAPITAL APARTMENTS

Apartamenty CAPITAL APARTMENTS

warszawa, ul. Pokorna 2

Apartamenty 9.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Warszawie

 

 

Park im. Jana Kochanowskiego

Park im. Jana Kochanowskiego

Bydgoszcz, ul. Aleje Adama Mickiewicza

Parki miejskie
Park Kazimierza Wielkiego

Park Kazimierza Wielkiego

Bydgoszcz, ul. ul. Konarskiego, Jagiellońska, plac Wolności

Trasy spacerowe

  • Bydgoszcz


Wśród miast, które posiadają wiele terenów zielonych, króluje również Bydgoszcz. To popularne miasto, które zachwyca nie tylko zabytkami, ale również miejscami, w których można miło spędzić czas w otoczeniu niezwykłej przyrody. Na uwagę w przypadku Bydgoszczy zasługuje fakt, że tereny zielone zajmują aż połowę obszaru miasta. Bydgoszcz zlokalizowana jest na ogromnej polanie (~ 150 km2), otoczonej pierścieniem lasów należących do kompleksów: Puszczy Bydgoskiej i tzw. Lasu Bydgoskiego, łączącego się wzdłuż doliny Brdy z Borami Tucholskimi. Bydgoszcz należy do miast o największej liczbie i powierzchni parków w Polsce. Pod względem powierzchni parków ustępuje jedynie Warszawie, zaś uwzględniając parki w gestii samorządu miejskiego, znajduje się na pierwszej pozycji w Polsce.


Gdzie w związku z tym, warto jest zobaczyć w Bydgoszczy? Na pewno punktem obowiązkowym będzie Park Kazimierza Wielkiego, Park Ludowy im. Wincentego Witosa, Park im. Jana Kochanowskiego, czy Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. W tych miejscach oznaki wiosny i wspaniała przyroda powinny zrobić niezwykłe wrażenie na każdym turyście.Hotel ELDA 2

Hotel ELDA 2

Bydgoszcz, ul. Fordońska

Hotele 9.6
Kwatera Centrum

Kwatera Centrum

Bydgoszcz, ul. Pomorska

Kwatery i pokoje 9.3
Noclegi e-Stay

Noclegi e-Stay

Bydgoszcz, ul. Sanatoryjna

Kwatery i pokoje 9.9
Oto popularne oferty noclegów w Bydgoszczy

 

 


  • Wrocław


Na sam koniec zostawiliśmy miasto niezwykłe pod każdym względem. We Wrocławiu można zakochać się o każdej porze roku i to nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Oprócz niezwykłych zabytków, znajdziemy tu również wiele wspaniałych miejsc, gdzie dominuje zieleń. Na uwagę zasługuje fakt, że każdego roku Wrocław przeznacza ogromne fundusze na zieleń w mieście - jest w pierwszej piątce miast w Polsce. 


Jako ciekawostkę w przypadku Wrocławia, należy przytoczyć fakt, że swoich najmłodszych mieszkańców miasto symbolicznie „zakorzenia” poprzez akcję Wrośnij we Wrocław. Od trzech lat tutejsi rodzice mogą upamiętnić narodziny dziecka sadząc młode drzewko, którego patronem staje się ich pociecha. W ten sposób w metropolii pojawiło się już blisko 1000 nowych drzew.


W których miejscach we Wrocławiu zieleń wygląda najpiękniej? Obowiązkowo trzeba zobaczyć Ogród Japoński, Park Szczytnicki, Park Juliusza Słowackiego, Park Południowy, Park Grabiszyński, Ogród Staromiejski, Pergola, Park Wschodni, czy też Ogród Botaniczny. Zakochaj się we Wrocławiu i odwiedź go już dziś!Apartament Bema 38

Apartament Bema 38

Wrocław, ul. Bema

Apartamenty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Vanilla Hostel

Vanilla Hostel

Wrocław, ul. Generała Romualda Traugutta

Hostele 9.3
Hotel DWOREK

Hotel DWOREK

Wrocław, ul. Obornicka

Kwatery i pokoje 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Sprawdź popularne oferty noclegów we Wrocławiu


Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach przekonacie się o tym, jak wyjątkowe i zielone potrafią być polskie miasta. To prawdziwa przyjemność móc wypoczywać w tego typu miejscach.Następny artykuł Turysto, czy wiesz wszystko...

Komentarze

Zobacz również