Trudne warunki pogodowe w górach. Pierwsze zagrożenia lawinowe!

Trudne warunki pogodowe w górach. Pierwsze zagrożenia lawinowe!

Przed nami pierwszy dzień jesieni, a aura, z którą mamy do czynienia w górach to prawdziwa zima. Każdy, kto w najbliższym czasie planuje wypoczynek w Tatrach lub Karkonoszach, musi wziąć pod uwagę, że sytuacja na szlakach jest naprawdę trudna, w szczególności w wyższych partiach gór. Pojawiły się również pierwsze zagrożenia lawinowe.

Takiej sytuacji pogodowej na pewno nie spodziewali się turyści, którzy w drugiej połowie września zdecydowali się na noclegi w Tatrach lub Karkonoszach. Jeszcze 3 tygodnie temu cieszyliśmy się wspaniałymi warunkami pogodowymi i pełnią lata, a obecnie musimy wyjmować grube kurtki z szafy i nieco modyfikować nasze plany, związane ze zdobywaniem górskich szczytów. Jest to o tyle istotne, że ratownicy TOPR ogłosili właśnie pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.


Zastanawiasz się, co oznaczają stopnie zagrożenia lawinowego? Sprawdź: Lawiny w górach. Co warto o nich wiedzieć i jak się zachować?


Gdzie należy zachować szczególną ostrożność w Tatrach?


Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, jakim pięknem wyróżniają się polskie góry jesienną porą. Zanim jednak przyjdzie nam korzystać z uroków polskiej złotej jesieni, musimy przeczekać zimę, która pojawiła się w wyższych partiach gór.fot. Hans / pixabay.com, CC0

Od wysokości 1800 m n.p.m. w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest dobrze związana, a wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.


Warto w związku z tym zachować szczególną ostrożność, unikać stromych i ekstremalnych stoków i wybierać te łatwiejsze szczyty lub spacer górskimi dolinami.


Tatry to wiele możliwości, również na niepogodę. Przeczytaj koniecznie: Co robić w Zakopanem gdy pada? Pomysły na deszczowy dzień


Dużym utrudnieniem podczas wędrówek jest również spora pokrywa śnieżna - na Kasprowym Wierchu jest aż 30 cm śniegu, a na Łomnicy dominuje uczucie chłodu, potęgowane przez silny wiatr i ujemne wartości temperatur.


Pamiętajmy, że informacje zawarte w komunikacie lawinowym stanowią podstawę do własnej oceny użytkownika. Nie zastępują samodzielnej oceny lokalnej sytuacji lawinowej. Należy dopasować swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach oraz do swoich umiejętności i doświadczenia zimowego.


Jak obecnie wygląda sytuacja pogodowa w polskich górach?


Sytuacja na pewno jest trudna i nie zanosi się na to, by w najbliższych dniach miało to ulec zmianie. W dniach 22-23 września prognozowane są kolejne opady białego puchu. Przypomnijmy, że zima w Tatry zawitała już w dniu 12 września, kiedy to na Łomnicy spadł śnieg, a słupki rtęci pokazały -6 stopni Celsjusza.


Zastanawiasz się, co przyniesie pogoda w kolejnym miesiącu? Sprawdź: Pogoda na październik 2022 w Polsce, w górach, nad morzem


Meteorolodzy podkreślają, że takiej zimy we wrześniu, nie było w Tatrach od lat. Zima obecna jest również po słowackiej stronie Tatr. Miejscami pokrywa śnieżna w tym tygodniu może przekroczyć 30-50 cm, a to już sporo jak na pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni. Aktualnie na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna osiąga około 30 cm, jak podkreśla Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. fot. grzegorz_pakula / AdobeStock, CC0

Według najnowszych prognoz, w ciągu najbliższych dwóch dni, pokrywa śnieżna wzrośnie o około 15-25 cm. Lokalnie w słowackich Tatrach nawiany śnieg jest już na tyle głęboki, że wspinacze pokonują szlak ze śniegiem po kolana.


Zima zawitała również w Karkonosze i Beskidy. Na Śnieżce leży niewielka warstwa śniegu, dzięki której krajobrazy są iście bajeczne. Niestety, z powodu niskiego pułapu chmur jest mglisto i bardzo nieprzyjemnie. Biało zrobiło się również na Babiej Górze - na szczęście nie jest to duża pokrywa śnieżna, ale na tyle wystarczająca, by na szlakach zrobiło się ślisko. Zachowajmy ostrożność i śledźmy bieżące informacje pogodowe!


Sprawdź noclegi w Tatrach, Karkonoszach i Beskidach:Tatry Panorama

Tatry Panorama

Zakopane, ul. Oberconiówka

Apartamenty Zakopane 9.3
Agroturystyka pod Babią Górą

Agroturystyka pod Babią Górą

Zawoja, ul. Szlak pieszy czerwony

Agroturystyka Zawoja 9.7Czy to oznaka, że zima zagościła w górach już na dobre? Jest szansa na to, że od weekendu zrobi się cieplej i śnieg zacznie topnieć. Jest w związku z tym nadzieja na piękną polską złotą jesień!Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej