Lubisz wrocławskie krasnale? Koniecznie poznaj symbole innych miast!

Lubisz wrocławskie krasnale? Koniecznie poznaj symbole innych miast!

Krasnale stały się symbolem Wrocławia, zachęcają turystów do odkrywania mniej znanych zakątów centrum. Inne miasta szybko odkryły potencjał, jaki drzemie w tego typu atrakcjach, więc coraz częściej rolę przewodników pełnią różnego rodzaju figurki.

Czym można zainteresować turystów, którzy postanowili spędzić kilka dni w danym mieście? Zwiedzanie muzeów, przesiadywanie w restauracjach, a przede wszystkim spacery – tak planuje swój czas większość przyjezdnych. Z myślą o tym ostatnim sposobie, organizacje turystyczne tworzą coraz to nowe trasy, które mają przybliżyć lokalną historię.

Odkąd we Wrocławiu pojawiły się krasnale, popularność zyskują szlaki, gdzie rolę przewodników pełnią nieoczywiste postacie związane z miastem. Dlaczego turyści tak chętnie korzystają z podobnych atrakcji? Jest to po prostu świetna zabawa, do udziału w której wystarczy darmowa aplikacja na smartfona. Tu nie ma nudy, jest za to radość z kolejnego odkrycia.

Gdzie więc pojechać, by cieszyć się podobnym doświadczeniem? Przygotowaliśmy listę kilku ciekawych ścieżek.

Wrocławskie Krasnale to hit stolicy Dolnego Śląska





Wrocław to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast. Jego symbolem stały się krasnale, które można spotkać zarówno w różnych lokalizacjach na rynku Starego Miasta, jak też innych miejscach. Od razu zdobyły serca mieszkańców oraz przyjezdnych.

Krasnale są cudowne. Wywołują automatycznie uśmiech i poprawiają nastrój. super pomysł na przyciąganie turystów - nie tylko dzieci. Są genialne – pisze Katarzyna.


Gdzie we Wrocławiu można zobaczyć krasnale? Między innymi na ulicy Oławskiej, Świdnickiej, na Rynku, przed Teatrem Lalek oraz w wielu innych lokalizacjach, takich jak Biuro Informacji Turystycznej. Stoi przed nim oczywiście krasnal Turysta, który został wyposażony w aparat i mapę.

Bachusiki w Zielonej Górze



Bachusik, fot. Robson90, Adobe Stock

Zielona Góra to jedno z piękniejszych miast województwa lubuskiego. Położone na malowniczym zboczu doliny Odry słynie w kraju przede wszystkim z tradycji winiarskich. Do atrakcji Zielonej Góry zalicza się jedyne w kraju Muzeum Wina, a także kilkudniowe Winobranie. Podczas imprezy klucze do miasta przejmuje Bachus, natomiast na co dzień na ulicach można znaleźć figurki Bachusików.

Jak mówi miejscowa legenda, są to dzieci rzymskiego boga, które rozbiegły się po Zielonej Górze, urastając do rangi atrakcji. Obecnie po mieście grasuje już kilkadziesiąt takich postaci. Najwięcej figurek znajduje się przy deptaku, gdzie kryją się w klimatycznych zakamarkach. Aby odnaleźć wszystkie Bachusiki najlepiej zaopatrzyć się mapę, która jest dostępna w Centrum Informacji Turystycznej.  

Z królikiem po Gnieźnie




Kto może oprowadzać turystów po Gnieźnie? W rolę wyjątkowego przewodnika wciela się królik! Rzeźby przedstawiające tego sympatycznego zwierzaka ustawione zostały przy Trakcie Królewskim. Jest to szlak spacerowy nawiązujący do najważniejszych momentów i postaci z dziejów miasta. Na trasie znajdują się posągi pięciu pierwszych królów Polski, postaci z dwóch piastowskich legend, cztery edukacyjne makiety oraz osiem tablic informacyjnych i trzy interaktywne infokioski.

Aby uatrakcyjnić zwiedzanie Gniezna, można zainstalować bezpłatną aplikację na smartfona Królika GOń. Dzięki niej spacer zmienia się w miejską grę, która może wciągnąć każdego - niezależnie od jego wieku.

Idealna atrakcja na weekend w Wielkopolsce. Świetny pomysł na wypad z dziećmi, bo trochę gra miejska, a trochę nauka historii w ciekawy sposób - pisze jeden z turystów na Nocowanie.pl.


Mariany w Kołobrzegu




Kołobrzeg to jedno z najchętniej odwiedzanych miast nad polskim morzem. Na turystów czeka tu wiele atrakcji, takich jak plaża, port oraz latarnia morska. W pobliżu wszystkich wymienionych wyżej atrakcji krążą stada mew, które już na dobre wrosły w kołobrzeski krajobraz.

Kilka lat temu na ulicach Kołobrzegu zaczęły pojawiać się pierwsze Mariany. Są to rzeźby z brązu przedstawiające rodzinę mew. Można je zobaczyć przy deptaku, kortach tenisowych czy przy ulicy Sikorskiego. Ich wykonawcą jest rzeźbiarz Romuald Wiśniewski, natomiast projekty wykonał grafik Dariusz Jakubowski. Jemu również zawdzięczamy określenie “Marian”, bowiem na pytanie jak nazywa się samiec mewy, udzielił właśnie takiej odpowiedzi.

Lew Hewelion czeka w Gdańsku




Lew Hewelion, fot. Aliaksandr, Adobe Stock

Nawet osoby, które miały okazję wypoczywać w Gdańsku, mogą być zaskoczone informacją, że jego kolejnym symbolem jest lew Hewelion. Wybór postaci oprowadzającej po mieście nie jest jednak przypadkowy. W końcu w herbie Gdańska mamy postaci majestatycznych lwów, a imię zainspirowane zostało postacią Jana Heweliusza.

Turystyczny szlak lwa Heweliona powstał z myślą o najmłodszych, ale podoba się również dorosłym. Hewelion pojawia się w wielu zaskakujących miejscach, można go znaleźć przy Wielkim Młynie, Narodowym Muzeum Morskim, porcie lotniczym oraz zoo. Aby znaleźć wszystkie miejsca, o których opowiada lew Hewelion, trzeba zainstalować aplikację organizacji VisitGdansk.

Mazurskie Pofajdoki, czyli atrakcje Szczytna




Mazury kojarzą się turystom przede wszystkim z ogromnymi jeziorami. W regionie nie brak jednak innych atrakcji, jak chociażby malownicze Szczytno, słynące z ruin zamku krzyżackiego. Latem 2021 roku ukończono ich rewitalizację i ponownie udostępniono turystom. Miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem również dzięki powieści Henryka Sienkiewicza “Krzyżacy”. Właśnie do Szczytna przyjechał Jurand ze Spychowa, gdy poszukiwał uprowadzonej córki Danuśki. Tu też został z rozkazu komtura okaleczony.

Zamek w Szczytnie to nie jedyna miejska atrakcja. Kolejną są figurki skrzatów, nazywanych pofajdokami. Można je zobaczyć podczas spaceru szlakiem turystycznym. Pofajdoki to postacie wywodzące się miejscowych legend, są uosobieniem humoru i ludowej mądrości. Figurki ustawiono w najważniejszych punktach miasta: nad Jeziorem Domowym, na Placu Juranda czy przy ulicy Kościuszki.

Dla Szlaku Mazurskich Pofajdoków stworzono mapkę, którą można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta w Szczytnie.

Zwiedzaj Wałbrzych z gwarkami





Rynek w Włabrzychu, fot. bakugan, zdjecia.nocowanie.pl

Wałbrzych jest jednym z ciekawszych miast Dolnego Śląska. Wyróżnia się zadbanym rynkiem, choć największą atrakcją jest tu Zamek Książ, który został wzniesiony w XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka Surowego. Wałbrzych szczyci się również swymi tradycjami górniczymi. Aby poznać je bliżej, najlepiej odwiedzić Centrum Kultury i Sztuki – Stara Kopalnia. Centrum mieści się w starej kopalni węgla kamiennego “Julia”, gdzie wydobycie zakończono w 1996 roku.

Miasto można odkrywać również w towarzystwie gwarków. Figurki górników powstają w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni, każda z nich posiada atrybuty związane z przedstawianym przez nią miejscem. Gdzie turyści znajdą wałbrzyskich gwarków? Ich umiejscowienie zostało oznaczone na mapie, która na pewno będzie świetnym wsparciem dla osób zwiedzających miasto.

Następny artykuł Trudne warunki pogodowe w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!