Urlop w polskich uzdrowiskach. Które z nich warto odwiedzić jesienią?

Urlop w polskich uzdrowiskach. Które z nich warto odwiedzić jesienią?

Dopiero co rozpoczęty sezon jesienny, to doskonały czas na wyjątkowe podróże po Polsce. Nie da się ukryć, że największym zainteresowaniem w tym czasie cieszą się przede wszystkim miejscowości górskie. A to właśnie w górach, w dużej mierze, znajdziemy największe i najpopularniejsze polskie uzdrowiska. Które z nich warto odwiedzić?

Urlop w uzdrowisku tak naprawdę nie oznacza tylko i wyłącznie tego, że oferta ta skierowana jest głównie do osób starszych. Oczywiście warto podkreślić, że polskie uzdrowiska oferują zabiegi lecznicze i rehabilitacje, z których korzystają w głównej mierze osoby starsze. Wyjazd do uzdrowiska nie oznacza wyłącznie leczenia. Większość miejscowości oferuje również liczne atrakcje i wspaniały klimat, z których chętnie korzystają turyści o każdej porze roku.


Dlaczego jesień to dobra pora, by wybrać się do uzdrowiska?


Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Urlop w uzdrowisku, spędzony poza sezonem letnim, gwarantuje ciszę i spokój, dzięki czemu nasz wolny czas spędzimy tak, jak najbardziej lubimy. To właśnie jesienią, do znanych polskich miejscowości uzdrowiskowych, chętnie podróżują rodziny z dziećmi, czy osoby starsze.


W tym wszystkim, warto pamiętać o tym, że nie trzeba być kuracjuszem, by wybrać się do uzdrowiska. To dobra okazja, by zregenerować siły i choć na chwilę oderwać się od codzienności. Komercyjne wyjazdy sanatoryjne oferują różnego rodzaju masaże i zabiegi oparte na naturalnych bogactwach, takich jak wody mineralne czy borowina. Pośród wszystkich polskich uzdrowisk i szpitali, które wykorzystują wodę do celów leczniczych, największą liczbę stanowią te placówki, które znajdują się w miejscowościach górskich lub podgórskich.


W Polsce istnieje natomiast czterdzieści pięć miejscowości, które mają status uzdrowiska – jest więc z czego wybierać. My, w tym artykule podpowiemy Wam, którą miejscowość uzdrowiskową warto wybrać na jesienny urlop.


Poznaj: Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić


Które uzdrowiska w Polsce warto odwiedzić jesienią?


Przygotowując zestawienie uzdrowisk, idealnych na jesienny urlop, kierowaliśmy się przede wszystkim swoimi własnymi odczuciami, zainteresowaniem turystów w miesiącach jesiennych oraz klimatem i atrakcjami, z których mogą korzystać gości. Oto TOP 3 uzdrowisk na jesienny urlop.


  • Nałęczów - prawdziwa perełka Lubelszczyzny



fot. Karol Wiak

Rozpoczynamy od miejsca, które niezależnie od pory roku, jest chętnie odwiedzane przez turystów. Panuje tu niezwykły klimat, a Park Zdrojowy mieni się kolorami jesieni. Nałęczów chętnie wybierają głównie rodziny z dziećmi - turyści chętnie przyjeżdżają tu na weekend lub na nieco dłużej. Warto podkreślić, że sam Nałęczów jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości na Lubelszczyźnie, obok Kazimierza Dolnego, Lublina, czy Zamościa.


Park Zdrojowy, Muzeum Stefana Żeromskiego, Muzeum Bolesława Prusa, czy też Nałęczowskie Mini-zoo – to najbardziej znane miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Nałęczowie.


Warto podkreślić, że w samym Parku Zdrojowym zyskamy wiele potrzebnej energii i sił, bo jest tu wszystko, co w Nałęczowie najpiękniejsze. Klimatyczne alejki, ławeczki, staw, niezwykła przyroda, pijalnia wód – każdy będzie zafascynowany nawet krótkim spacerem. 


Przeczytaj koniecznie: Nałęczów na weekend - co warto zobaczyć?



W Nałęczowie znajdziemy również kilka sanatoriów, specjalizujących się w leczeniu i rehabilitacji po przebytych chorobach. To właśnie z Nałęczowa pochodzi również jedna z najpopularniejszych wód mineralnych w Polsce. Turyści mają możliwość skosztować wód leczniczych w tutejszej Pijalni Wód.


Sanatoria w Nałęczowie oferują turnusy lecznicze finansowane przez NFZ, jak też pobyty komercyjne. Do tego oferta uzdrowiska została rozszerzona o możliwość wypoczynku w Spa i Medical Spa, Kompleks Wodny Atrium czy nawet własną linię kosmetyków. Tutejsze uzdrowiska specjalizują się w leczeniu schorzeń kardiologicznych i chorób układu krążenia.



Willa Faustynka

Willa Faustynka

Nałęczów, ul. Głębocznica

Kwatery i pokoje Nałęczów 9.5
Willa Łucja

Willa Łucja

Nałęczów, ul. Armatnia Góra

Kwatery i pokoje Nałęczów 10
Willa Parkowe Tarasy

Willa Parkowe Tarasy

Nałęczów, ul. Michała Elwira Andriollego

Kwatery i pokoje Nałęczów 9.7




Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Nałęczowie


  • Ciechocinek - urlop w najpopularniejszym polskim uzdrowisku


W naszym zestawieniu polskich uzdrowisk, idealnych na jesienny urlop, nie mogło również zabraknąć najpopularniejszego i największego polskiego uzdrowiska. Można spotkać tu tłumy kuracjuszy, ale także turystów, którzy poszukują wyjątkowych miejsc na swój wypoczynek.



fot. Paulina Cisek / zdjecia.nocowanie.pl


A w czym tkwi wyjątkowość Ciechocinka? Na pewno wizyta w tym miejscu na pewno korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, poprawi kondycję i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Ma to związek nie tylko ze słynnymi dancingami, znanymi w Polsce wodami uzdrowiskowymi, ale również i ze wspaniałymi miejscami do długich spacerów. Miasto ma swój klimat, a pobyt w tym miejscu pozwoli powrócić do naszego miejsca zamieszkania z uśmiechem na ustach.


Zobacz również: Weekend w Ciechocinku. Co warto zobaczyć?



Tężnie w Ciechocinku

Tężnie w Ciechocinku

Ciechocinek, ul. Park Tężniowy, Tężniowa

Zabytki Ciechocinek 8.8
Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych

Ciechocinek, ul. Traugutta

Zabytki Ciechocinek 8.2
Park Zdrojowy

Park Zdrojowy

Ciechocinek, ul. Romualda Traugutta

Parki miejskie Ciechocinek 9.8




Ciechocinek to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Ma charakter typowo uzdrowiskowy - nie znajdziemy tu żadnego przemysłu. Jest za to wszystko, co związane z szeroko rozumianą turystyką, czyli m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Oprócz czysto relaksacyjnych spacerów i chłonięciem panującego tu klimatu, po Ciechocinku można przechadzać się również w poszukiwaniu wielu interesujących miejsc. To nie tylko tężnie solankowe, ale również liczne zabytki i atrakcje, które czekają tu na turystów. Na pewno obowiązkowa będzie tu wizyta w Parku Zdrojowym i Parku Tężniowym, koniecznie trzeba zobaczyć również Warzelnię Soli, Skwer Excentryków, Ciechociński Deptak Sław i obowiązkowo Pijalnia Wód Mineralnych.


Uzdrowiska w Ciechocinku specjalizują się w leczeniu chorób układu ruchu, nerwicach, chorób układu krążenia, czy chorób ginekologicznych.



Willa Lawenda

Willa Lawenda

Ciechocinek, ul. Romualda Traugutta

Kwatery i pokoje Ciechocinek 10
Willa Solanka

Willa Solanka

Ciechocinek, ul. Tężniowa

Kwatery i pokoje Ciechocinek 9.4
Pokoje Gościnne Edmar

Pokoje Gościnne Edmar

Ciechocinek, ul. Marii Konopnickiej

Kwatery i pokoje Ciechocinek 9.5




Sprawdź popularne oferty noclegów w Ciechocinku


  • Krynica-Zdrój - wyjątkowe miejsce w Beskidzie Niskim


Do czołówki miejscowości uzdrowiskowych, chętnie wybieranych na jesienny urlop, należy również zaliczyć klimatyczną miejscowość górską, znajdującą się w regionie Beskidu. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk i jednocześnie miejscowość chętnie wybierana na wypoczynek wśród turystów portalu Nocowanie.pl.



fot. Nocowanie.pl


Krynica-Zdrój zachwyca architekturą oraz wspaniałymi widokami. Tutejsze uzdrowisko jest odwiedzane każdego roku przez tysiące kuracjuszy z Polski. Sława Krynicy-Zdroju sięga XIX wieku, również w dwudziestoleciu międzywojennym cieszyła się popularnością wśród ówczesnych elit. 


Atutem miejsca jest bowiem szeroki wachlarz atrakcji dla aktywnych, ale także osób ceniących sobie spokojny wypoczynek. Ta druga grupa chętnie korzysta z uzdrowiskowej oferty Krynicy-Zdroju, obejmującej zabiegi sanatoryjne oraz pobyty Wellness. Spacery po Parku Zdrojowym, szczególnie teraz, gdy przyroda nabiera rozmaitych barw i pośród drewnianych willi oraz wizyty w pijalniach wód mineralnych to okazja do niespiesznego kontemplowania uroku tego miasta. 


Sprawdź: Krynica-Zdrój. Lista miejsc, w których wykorzystasz bon 500+






Wypoczywając w Krynicy-Zdroju, koniecznie trzeba zobaczyć Park Zdrojowy, odwiedzić pijalnię wód, wybrać się do Muzeum Nikifora i Muzeum Zabawek lub też wdrapać się, czy wjechać na Górę Parkową, z której możemy podziwiać niezwykłą panoramę najbliższej okolicy.


Największym naturalnym bogactwem Krynicy-Zdroju są lecznicze szczawy, które wydobywane są zarówno z naturalnych źródeł, jak i odwiertów. To właśnie stąd pochodzi słynna woda Zuber, mająca dość specyficzny smak, ale niezwykłe właściwości dla zdrowia. Uzdrowiska w Krynicy specjalizują się w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, układu nerwowego, chorób reumatologicznych, chorób układu trawienia, czy chorób nerek.



Osada Wielkie Nieba

Osada Wielkie Nieba

Krynica-Zdrój, Krynica Górska, ul. Halna

Domki Krynica-Zdrój, Krynica Górska 10
Willa Mak

Willa Mak

Krynica Zdrój, ul. Jastrzębia

Kwatery i pokoje Krynica Zdrój 9.9



Sprawdź najlepsze noclegi w Krynicy-Zdroju i zarezerwuj miejsce, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Ciesz się komfortem, gościnnością lokalnych gospodarzy oraz bliskością atrakcji, które oferuje to urokliwe miasteczko. Bez względu na to, czy szukasz kameralnego pensjonatu, czy luksusowego apartamentu, w Krynicy-Zdroju każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanuj swoją podróż już dziś!


Mamy nadzieję, że nasze zestawienie zachęci Was do zorganizowania jesiennej podróży do któregoś ze znanych polskich uzdrowisk. Te miejsca potrafią zachwycić o każdej porze roku! Przekonaj się sam!




Następny artykuł Polska zobacz więcej -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!