Wakacje na Mazurach. Gdzie warto się zatrzymać i co zobaczyć?

Wakacje na Mazurach. Gdzie warto się zatrzymać i co zobaczyć?

Jeśli Twoje wakacyjne plany są związane z wypoczynkiem na Mazurach, to dobrze by było, żebyś mógł poznać niezwykłe miejsca, które świetnie sprawdzą się jako “baza wypadowa” do zwiedzania niezwykłych miejsc w tym właśnie regionie. Gdzie w związku z tym warto się zatrzymać i co zobaczyć?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że region Warmii i Mazur cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, głównie w sezonie letnim. To prawdziwy cud natury, chętnie wybierany przez żeglarzy, ale również miłośników wypoczynku nad wodą, w tym rodziny z dziećmi, czy grupy znajomych. Jeśli tylko pogoda dopisze, możemy cieszyć się naprawdę wspaniałymi warunkami, zarówno do plażowania, jak i uprawiania sportów wodnych. Mazury jednak, co warto podkreślić, to nie tylko jeziora, ale również liczne zabytki i wspaniała przyroda. Wszystko to sprawia, że jest to region idealny na wypoczynek o każdej porze roku, nie tylko latem. Na ilość atrakcji, nikt nie powinien tu narzekać - jest ich tu cały nadmiar. 


Mazury obfitują przede wszystkim w atrakcje przyrodnicze i jeziora. Większość turystów spędza tu czas na wodzie i to dosłownie. Jeśli posiadasz patent żeglarski, to z powodzeniem możesz wypożyczyć jacht i przemierzać niezwykłe, mazurskie jeziora. Na Mazury podróżujemy przede wszystkim latem. Jedni przyjeżdżają tu na krótki, weekendowy urlop, a inni na zdecydowanie dłuższy urlop. W takim przypadku, warto jest przybliżyć propozycje warmińsko-mazurskich “baz wypadowych”, które świetnie sprawdzą się w przypadku, gdy nie chcemy się ograniczać tylko i wyłącznie do naszej jednej miejscowości wypoczynkowej.


W tym miejscu, warto przytoczyć kilka najważniejszych faktów, związanych z województwem warmińsko-mazurskim. Jest to czwarte, co do wielkości, województwo w Polsce, o powierzchni wynoszącej 24 173 km2. Jest ono doskonale skomunikowane z pozostałą częścią kraju - graniczy z Podlasiem, Mazowszem, Kujawami i Pomorzem. Możemy tu podziwiać przede wszystkim jeziora, wspaniałe zabytki, popularne miejscowości. Region obfituje również w wiele atrakcji dla dzieci, dzięki czemu absolutnie każdy powinien być zadowolony. 


Każde miejsce w tym wspaniałym regionie, powinno być doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wszystkich atrakcji regionu. Z myślą o turystach, poszukujących inspiracji i miejsc, w których warto się zatrzymać, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi miejscowości, które sprawdzą się idealnie i to już podczas nadchodzących wakacji.


Pamiętaj o tym, że zaplanowanie tego typu wypoczynku jest zdecydowanie prostsze, jeśli dysponujesz swoim własnym autem. W przeciwnym razie, będziemy zdani na środki komunikacji publicznej. Co ważne, są one tutaj dobrze rozwinięte i pozwalają dotrzeć w większość miejsc na Mazurach - do dyspozycji mamy połączenia autobusowe, czy kolejowe. Jest również lotnisko w Olsztynie. Infrastruktura drogowa jest również bardzo dobrze rozwinięta, szczególnie ta pomiędzy mazurskimi jeziorami. Mówiąc krótko, każdy powinien być zadowolony - a i wszystkie miejsca w województwie warmińsko-mazurskim będziemy mieć dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.


Sprawdź koniecznie: 7 miejscowości na Mazurach, które Cię zachwycą


Warmińsko-mazurskie “bazy wypadowe” - czyli gdzie warto się zatrzymać w tym regionie?


Jeśli swoje najbliższe wakacje zamierzasz spędzić w województwie warmińsko-mazurskim i jednocześnie chcesz zobaczyć możliwie jak najwięcej, to dobrze, jeśli poznasz propozycje “baz wypadowych”, które idealnie sprawdzą się podczas wypoczynku na Mazurach. W przypadku wakacji w tym regionie, dobrze jest nie ograniczać się tylko i wyłącznie do jednej miejscowości w regionie. Warmia i Mazury jest w stanie zaoferować o wiele więcej, jednak pamiętaj, że na poznanie wszystkich niezwykłych miejsc będziesz potrzebować przynajmniej kilku dni. Dlatego, jeśli wybierasz się na tygodniowy lub dwutygodniowy urlop, to mamy dla Ciebie coś specjalnego. Gdzie warto zarezerwować swój nocleg? Sprawdźmy! Pamiętajcie, że przygotowany przez nas ranking miejsc, ma charakter czysto subiektywny.

 


 • Mrągowo


Przegląd warmińsko-mazurskich baz wypadowych, rozpoczynamy od jednej z najpopularniejszych miejscowości, która wyróżnia się przede wszystkim muzyką country, malowniczą lokalizacją nad Jeziorem Czos i licznymi zabytkami w miejscowości. Mrągowo jest niewielkim miastem, znajdującym się w województwie warmińsko-mazurskim. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu przyciąga co roku tłumy turystów. Położenie to jedno, ale przede wszystkim panuje tu wspaniały klimat, a i atrakcji oraz zabytków jest co niemiara. 

 

 

 

 

W Mrągowie warto się wybrać przede wszystkim na rynek, do mrągowskiej cerkwi, kościoła ewangelickiego z XVIII wieku, czy do neogotyckiego kościoła św. Wojciecha. Dla najmłodszych idealną atrakcją będzie Mrongoville, czyli miasteczko w stylu country, wzorowane na miastach Dzikiego Zachodu. Dla zakochanych wyjątkową propozycją będzie Źródełko Miłości, znajdujące się za amfiteatrem. Zgodnie z legendą, jeśli zakochani napiją się wody ze źródełka, ich miłość będzie trwać aż po grób.


Dlaczego Mrągowo jest dobrą bazą wypadową?


 • nieco ponad 40 km do Giżycka, uważanego za jedną z najpopularniejszych miejscowości w regionie

 • 60 km do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego - Olsztyna

 • nieco ponad 20 km do Mikołajek, w których znajdziemy wspaniałą przystań dla jachtów i liczne zabytki

 • 70 km do Lidzbarka Warmińskiego, który określany jest mianem polskiej Wenecji

 • około 55 km do Mamerek, w których znajdują się dobrze zachowane bunkry niemieckie, z okresu II wojny światowej

 • około 30 km do Reszela - urokliwego miasteczka, które przyciąga klimatem i zabytkami

 • około 90 km do Rapy, w której znajdziemy jedną z kilku piramid w Polsce

 • blisko stąd również nad morze, na Podlasie, Kujawy, czy na Mazowsze.


Poznaj: 4 najciekawsze miejsca w Mrągowie


Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów w Mrągowiekwatery i pokoje, domki oraz apartamenty. Największej liczby turystów, możemy się spodziewać w sezonie letnim, szczególnie w trakcie trwania festiwalu. Samo Mrągowo ma bardzo bogatą ofertę noclegów. Znalezienie noclegu na każdą kieszeń, nie powinno stanowić problemu.


Średnia cena za nocleg w Mrągowie wynosi 237 zł. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od standardu obiektu i jego lokalizacji – wiadomo, że im bliżej jeziora, tym drożej. Największym zainteresowaniem cieszą się w Mrągowie kwatery i pokoje, w których to cena za nocleg rozpoczyna się od 50 zł od osoby.Apartament Masovia & Koja

Apartament Masovia & Koja

Mrągowo, ul. Plac Kajki

Apartamenty 9.8
Domki Spróbuj Mazur

Domki Spróbuj Mazur

Marcinkowo, ul. Marcinkowo

Domki 10.0
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Mrągowie


 • Olsztyn


Jeśli chcesz odkryć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze na Warmii i Mazurach, to warto się zatrzymać w stolicy województwa - Olsztynie. Samo miasto oferuje wiele wspaniałych miejsc, które powinny nas zachwycić podczas wypoczynku. W Olsztynie historia łączy się z nowoczesnością, a dzięki jeziorom i lasom każdy znajdzie tam trochę spokoju i wytchnienia. Największe wrażenie wywiera na turystach Stare Miasto z gotycką konkatedrą św. Jakuba oraz Zamek Kapituły Warmińskiej, gdzie obecnie znajduje się siedziba muzeum.

 

 

 

fot. Mariusz Świtulski / AdobeStock

 


Dlaczego Olsztyn jest dobrą bazą wypadową do odkrywania Warmii i Mazur?


 • zaledwie 4 km do Leśnego Arboretum w Kudypach, w którym kolekcjonuje rośliny drzewiaste w celu ukazania ich piękna i różnorodności oraz zajmuje się prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą;

 • około 20 km do Gietrzwałdu, w którym znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej

 • około 12 km do Naterek, w których znajduje się Skansen Maszyn Rolniczych

 • około 50 km do Lidzbarka Warmińskiego, będącego prawdziwą perełką regionu Warmii i Mazur

 • nieco ponad 60 km do wcześniej wspomnianego Mrągowa

 • około 20 km do Barczewa, w którym znajdziemy m.in. zabytki sakralne z okresu gotyku

 • około 50 km do popularnego Szczytna

 • nieco ponad godzina jazdy do Elbląga.


Przeczytaj koniecznie: Olsztyn na weekend - co warto zobaczyć?


Olsztyn to miasto, do którego turyści przyjeżdżają na weekendowy wypoczynek lub kilkudniowy city break. Najczęściej są to pary lub kilkuosobowe grupy znajomych – z tego powodu w tamtejszej bazie noclegowej dominują kwatery i pokoje oraz apartamenty. Pokoje gościnne preferowane są przez osoby podróżujące w parze, które skupiają się na zwiedzaniu, dlatego wystarczy im wygodne łóżko oraz łazienka.


Cena za nocleg w Olsztynie zależy od kategorii obiektu oraz jego lokalizacji. Średni koszt wynosi 114 zł, natomiast najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii internaty, schroniska, wtedy koszt noclegu może wynieść od 25 zł. Warto również sprawdzić, czy w dni powszednie i weekendy obowiązują te same ceny, bywa że właściciele wprowadzają cenniki weekendowe, co podnosi koszt zakwaterowania nawet o 43%.Kubusiowa Chatka

Kubusiowa Chatka

Stawiguda, ul. Dorotowo

Domki 10.0
Noclegi u Danusi

Noclegi u Danusi

Olsztyn, ul. ul. Wędkarska

Kwatery i pokoje 9.9
Dana Noclegi

Dana Noclegi

Olsztyn, ul. Kłosowa

Kwatery i pokoje 9.6
Tutaj znajdziesz najlepsze propozycje noclegów w Olsztynie


 • Mikołajki


Nasz przegląd miejsc, które idealnie sprawdzą się jako baza wypadowa w regionie Warmii i Mazur, kończymy na Mikołajkach, które uznawane są za jedną z najpopularniejszych miejscowości w całym województwie. Dlaczego? Mikołajki są taką miejscowością, którą możemy podziwiać z perspektywy lądu oraz jezior. Niezależnie którą wersję wybierzemy, powinniśmy cieszyć się udanym urlopem, bo Mikołajki są miejscem wyjątkowym. Warto podkreślić, że uzupełnienie magii tego miejsca stanowią liczne atrakcje i zabytki, które z pewnością sprawią, że będziemy chcieli powracać tu każdego roku, o każdej porze. Miejscowość ta ma również doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Do obowiązkowych punktów, które każdy turysta powinien zobaczyć, należy zaliczyć przede wszystkim: jezioro Tałty i Mikołajskie, port jachtowy, promenada, Muzeum Reformacji Polskiej, kościół pw. Świętej Trójcy, pomnik Króla Sielaw, czy kościół pw. świętego Mikołaja.

 

 

 


W czym tkwi wyjątkowość Mikołajek i dlaczego będzie to dobre miejsce wypadowe?Poznaj: 5 największych atrakcji w Mikołajkach


Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów w Mikołajkachkwatery i pokoje, pensjonaty i domki. Największej liczby turystów, co zrozumiałe, możemy spodziewać się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy to w mieście dzieje się najwięcej. Same Mikołajki to bardzo bogata oferta noclegowa, jak i gastronomiczna.


Średnia cena za nocleg w Mikołajkach wynosi 191 zł. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od standardu obiektu i jego lokalizacji – im bliżej portu i jeziora, tym ceny zdecydowanie większe. Największym zainteresowaniem w Mikołajkach cieszą się kwatery i pokoje oraz domki, w których cena za nocleg rozpoczyna się już od 30 zł za osobę.Pensjonacik Krystyna

Pensjonacik Krystyna

Mikołajki, ul. Tałty

Pensjonaty 10.0
Pokoje Gościnne E&M

Pokoje Gościnne E&M

Mikołajki, ul. Słoneczna

Kwatery i pokoje 9.9
Wybierz dla siebie sprawdzony nocleg w Mikołajkach


To którą miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim wybierasz na swoją “bazę wypadową”? Gwarantujemy, że każdy wybór będzie najlepszy i pozwoli w pełni odkryć wszystko, co najpiękniejsze w tym regionie.


#wypoczywamwpolsce
Następny artykuł Majówka 2022. Te...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej