Wiedeń - metropolia europejskiej klasy

Wiedeń - metropolia europejskiej klasy

Imponująca oferta kulturalna, niesamowite atrakcje turystyczne oraz sympatyczny nastrój wiedeńskich kawiarenek i lokali Heuriger sprawiają, że Wiedeń cieszy się sympatią całego świata.

Początki Wiednia sięgają pierwszego wieku n.e., kiedy Rzymianie założyli obóz wojskowy Vindobona. Obecna forma zabudowy miejskiej pochodzi głównie z epoki baroku, szczególnie z okresu panowania cesarzowej Marii Teresy oraz cesarza Franciszka Józefa, na którego polecenie powstał wspaniały bulwar przy Ringstrasse.

 

Potęgę cesarskiego Wiednia widać w przepychu barokowego pałacu Schönbrunn, dawnej letniej rezydencji cesarskiej, przyciągającego zwiedzających licznymi atrakcjami w postaci parku, palmiarni, Glorietty i ogrodu zoologicznego. W Hofburgu, który stanowił główną siedzibę zarządzających imperium Habsburgów, można przyjrzeć się, jak wyglądało życie cesarskiej rodziny.

 

W barokowym pałacu Belvedere mieści się obecnie Galeria Austriacka, w której wystawione są największe zbiory dzieł Klimta, Kokoschki oraz słynne dzieła Schielego. Symbolem Wiednia jest znajdująca się w centrum gotycka katedra św. Szczepana, Diabelskie Koło na Praterze, w parku rozrywki o bogatej i długiej tradycji oraz Hiszpańska Szkoła Jazdy ze słynnymi Lipicanami.

 

Wiedeń czeka na odwiedzających ze swymi wyjątkowymi muzeami i zbiorami cenionymi na całym świecie - w Muzeum Historii Sztuki można podziwiać największe zbiory obrazów Bruegela.

 

MuseumsQuartier z Muzeum Leopolda (tu znajduje się tu zbiór dzieł Egona Schiele), Muzeum Sztuki Współczesnej, Centrum Architektonicznym i galerią Kunsthalle to jedna z ważniejszych dzielnic kulturalnych. Albertina posiada największą kolekcję grafik na świecie (60.000 rysunków, 1 milion grafik drukowanych). Muzeum Liechtenstein jest z kolei miejscem, które w pełni ukazuje przepych i radość życia w epoce baroku.

 

Jako miasto muzyki Wiedeń cieszy się światową renomą. Tworzyli tu wielcy kompozytorzy - Strauss, Mozart, Beethoven i Haydn. Filharmonicy Wiedeńscy są jedną z najlepszych orkiestr na świecie, Opera Wiedeńska prowadzi w rankingu scen operowych świata, chór chłopięcy Wiener Sängerknaben zachwyca miłośników muzyki ze wszystkich krajów. Wiedeń cieszy się także dużą popularnością jako miasto musicalowe.

 

Współistnienie zakorzenionej tradycji (kawiarenki, winiarnie Heuriger) i najnowszej mody w postaci licznych restauracji czy oferty zakupowej, połączone z renomowanymi wydarzeniami kulturalnymi (np. Life Ball), daje poczucie przeżywania czegoś absolutnie wyjątkowego, począwszy od nastroju refleksji po ekscytujące ożywienie i wyśmienitą zabawę. Wiedeń ma jeszcze do zaoferowania coś szczególnego: posiada ogromną jak na tak duże miasto ilość terenów zielonych i bliskich ośrodków rekreacyjnych w postaci Lasku Wiedeńskiego, lasów na Praterze i wyspy na Dunaju.


Źródło: www.austria.info

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również