Taurogi, miasto na zachodzie Litwy

Taurogi, miasto na zachodzie Litwy

Taurogi, to miasto na zachodzie Litwy, na równinie w dolnym biegu Niemna, przez którą przepływa rzeka Jura. Nazwa miasta pochodzi od dwóch słów: tauras (tur) i ragas (róg), gdyż w dawnych czasach w tym miejscu ludzie zbierający grzyby znaleźli rogi tura.

Dzisiaj wiemy, że już w 1499 r. w miejscu obecnych Taurogów stał dwór Pajuris. W 1507 r. w Taurogach zbudowano pierwszy katolicki kościół drewniany, założono przytułek i szkołę. Od 1567 r. w tym mieście przygranicznym działa urząd celny.
 
W połowie XIX w. pod Taurogami zbudowano trakt z Tylży do Szawli i w mieście ożywił się handel, a miasto zaczęło rozkwitać. W okresie zakazu prasy litewskiej Taurogi były dużym punktem pośrednim kolportażu książek litewskich. W okresie międzywojennym miasto jeszcze bardziej rozkwitło – wzniesiono sporo budynków administracyjnych (obecnie zabytki architektury), wiele placówek oświatowych.
 
Najbardziej znaczące zabytki architektury to zespół dworski z XV w. z początków miasta oraz zespół zamkowy zbudowany w XIX w. dla celów urzędu celnego. Budynki dworskie stojące na brzegu Jury otacza wielki park pejzażowy. Całemu zespołowi zamkowemu budowniczowie nadali „romantyczny“ charakter zamku renesansowego. W zamku obecnie mieści się Muzeum Historyczne z bogatymi zbiorami. W byłej siedzibie sowieckiej służby bezpieczeństwa mieści się Muzeum Zesłań. Inne zabytki to Kościół Ewangelicki Martynasa Mažvydasa oraz Kościół Katolicki Św. Trójcy. Brzegi Jury zdobi zespół rzeźb.
 
W 1812 r. pod Taurogami w młynie Pożerunach sprzymierzeniec Napoleona dowódca korpusu armii pruskiej generał Hans Yorck i generał major armii rosyjskiej Iwan Dybicz podpisali konwencję, zgodnie z którą korpus pruski zrzekł się wspierania Francuzów. W ten sposób rozpoczęło się wyzwolenie spod okupacji napoleońskiej.

 

Źródło: www.travel.lt

Następny artykuł Hiszpańska Cetua

Komentarze (1)

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Romuald Brzozowski

Dlaczego nie ma wzmianki o polskości tych ziem? Autorka celowo pomija fakty historyczne związane chociażby z rodem magnackim książt Radziwiłów. Wstyd!!!!!

Zobacz również