Austriacka Wieliczka

Austriacka Wieliczka

Ludzie mieszkają tu już od siedmiu tysięcy lat. Niegdyś przyciągały ich złoża soli. Teraz magnesem jest bogata historia i niesamowite położenie między wodą, a górami.

Hallstatt to gmina targowa w Austrii na obszarze kraju związkowego Górna Austria, w powiecie Gmunden nad Jeziorem Halsztackim w Alpach Salzburskich. Miasteczko jest najważniejszym ośrodkiem regionu Salzkammergut, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą „krajobraz kulturowy Hallstatt-Dachstein Salzkammergut”. Szczególną atrakcją jest karner, znajdujący się w miejscowym kościele, gdzie można obejrzeć kolekcję czaszek podpisanych nazwiskiem i profesją zmarłego.

 

W 1846 r. Johann Georg Ramsauer odkrył w pobliżu miasta cmentarzysko birytualne z epoki żelaza. W latach 1846-1863 prowadził tu badania wraz z innym archeologiem Isidorem Engelem. Stanonowisko dało nazwę archeologicznej kulturze hallsztackiej. Miastu i jego zabytkom dedykowany jest album „Hallstattaustriackiej grupy Allerseelen, wykonującej muzykę z pogranicza folku i industrialu.


W pobliżu miejscowości znajduje się najbardziej znana kopalnia soli położona na złożach solonośnych ciągnących się wzdłuż północnej krawędzi Alp. Kopalnia powstała w późnej epoce brązu i składała się z trzech części:

    * północnej o powierzchni 30 tys. m2 położonej na wysokości 925-1070 m n.p.m. i składającej się z 12 zespołów znalezisk. Najgłębsze wyrobisko 215 metrów poniżej powierzchni
    * zachodniej o powierzchni 72 tys. m2 i składającej się z 20 zespołów znalezisk. Najgłębsze wyrobisko 330 metrów poniżej powierzchni. Łączna długość chodników w tej części to ok. 1400 metrów.
    * wschodniej o powierzchni 54 tys. m2 położonej na wysokości 885-985 m n.p.m. i składającej się 25 zespołów zabytkowych. Łączna długość chodników w tej części to ok. 1600 metrów. Najgłębsze miejsce położone było 200 metrów pod powierzchnią. Eksploatowane tutaj złoża zawierały 70-84% czystej soli.

 

W wyrobisku Kilb-Werk w roku 1734 znaleziono zakonserwowane w soli zwłoki prehistorycznego górnika.

 

Aby zwiedzić kopalnię, należy wjechać kolejką linową na wysokość ponad 800 m n.p.m. Tam właśnie znajduje się wejście do jej historycznej części. Na turystów czeka atrakcja w postaci przejażdżki sztolnią - wszystko po to by dostać się pod ziemię. Podczas wycieczki wydrążonymi korytarzami można odkryć ślady ludzkiej działalności sprzed setek lat, zobaczyć podziemne jezioro oraz dowiedzieć się więcej o geologii i historii tego miejsca.

Prace archeologiczne w dawnej kopalni soli prowadzone są już od dawna. Najcenniejsze znaleziska zostały odesłane do Wiednia, jednak w miejscowym muzeum nadal można podziwiać odkryte tu eksponaty.

Następny artykuł Rusza 11. Festiwal...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!