Wyjątkowe dzielnice polskich miast. Czy znasz je wszystkie?

Wyjątkowe dzielnice polskich miast. Czy znasz je wszystkie?

Planując ten najlepszy i wymarzony wypoczynek w Polsce, dobrze jest również wziąć pod uwagę te inne i odrobinę mniej popularne opcje, które mogą być pewnego rodzaju uzupełnieniem naszego plażowania, czy górskich wędrówek. Co powiecie na wizytę w popularnych polskich miastach i spacer po wyjątkowych i zabytkowych dzielnicach? W treści tego artykułu przedstawimy Wam te najbardziej kultowe i magiczne miejsca w Polsce!

O tym, jak niezwykłe i magiczne są polskie miasta, wie chyba każdy podróżnik. Odwiedzamy je o każdej porze roku, jednak to właśnie latem, mają w sobie najwięcej uroku. Wszystko za sprawą bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej, licznych atrakcji dostępnych dla turystów, czy zabytków, które lubimy odwiedzać. Letnią porą, funkcjonuje również wiele wyjątkowych punktów gastronomicznych, w których możemy się zatrzymać, posilić posiłkiem i obserwować, jak toczy się życie w danym mieście.


Warto podkreślić, że na ten najlepszy charakter polskich miast, istotny wpływ mają jego dzielnice, które odwiedzamy podczas naszego wypoczynku. Kryją w sobie mnóstwo ciekawej historii, wyróżniają się niezwykle interesującą architekturą i przede wszystkim pozwalają miło spędzić czas. Nie ulega żadnej wątpliwości, że te właśnie obszary stały się modne wśród mieszkańców i turystów. Dlatego też, postanowiliśmy Was zabrać na wycieczkę do warszawskiej Pragi, katowickiego Nikiszowca oraz krakowskiego Kazimierza. W czym tkwi wyjątkowość tych dzielnic? Sprawdźmy!


Zobacz również: 10 najpiękniejszych Starówek w Polsce. Znasz je wszystkie?


Odkryj popularne polskie dzielnice!


Chyba nie ma lepszego momentu niż piękne lato, by wybrać się w podróż śladami tych najbardziej znanych dzielnic w polskich miastach. Wyjątkowa historia, dziedzictwo kulturowe, postindustrialna architektura, smaczne dania w restauracjach i street foodach, malownicze i tajemnicze uliczki oraz zachowane perełki architektury - to tylko niektóre wyróżniki miejsc, do których chcemy Was zabrać w treści tego artykułu. Jeśli planujecie nocleg na Mazowszu, Śląsku, czy w Małopolsce, to koniecznie powinniście odwiedzić Warszawę, Katowice oraz Kraków.


Warszawska Praga - w czym tkwi jej wyjątkowość?


Warszawa to na pewno jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Dzieje się tak o każdej porze roku, jednak to w sezonie letnim przyjeżdża tu najwięcej turystów. Odwiedzamy tu magiczne i pełne historii muzea, wybieramy się na spacer nad Wisłę, kibicujemy najlepszych drużynom na Stadionie Narodowym, czy też bierzemy udział w licznych koncertach i festiwalach.fot. Jacek50 / pixabay.com, CC0

Poznaj: Warszawa, jakiej nie znacie. Co robić i gdzie się wybrać?


Podczas pobytu w Warszawie, warto jest się również wybrać do stołecznej Pragi, która określana jest najbardziej specyficzną dzielnicą prawobrzeżnej Warszawy. Życie płynie tu zupełnie inaczej i każdy, kto się tu pojawi, na pewno odniesie takie wrażenie, że czas się tu zatrzymał. 


Warszawska Praga swoje prawa miejskie zdobyła w 1648 roku, a osobiście nadał je król Władysław IV Waza. Geneza nazwy związana jest z procesem prażenia. Znajdowało się tu dużo drzew, które zostały spalone z myślą o zasiewach. Za rozkwit tej dzielnicy Warszawy należy uznać połowę XIX wieku. Dzielnica ta wyróżnia się specyficznym i wyjątkowym klimatem. Przyjęło się, że ta część stolicy uznawana jest za najniebezpieczniejszą w tym mieście. Okazuje się, że rzeczywistość jest jednak inna.


Wśród miejsc i atrakcji, które nas tu zachwycą, na pewno są kapliczki, usytuowane w różnych częściach Pragi. A to nie wszystko, bo każdy powinien tu zobaczyć również stare kamienice przy ulicach Stalowej i Ząbkowskiej, murale przy ulicy Czynszowej, Muzeum Warszawskiej Pragi, w którym poznamy nieco więcej tajemnic, związanych z tym miejscem, liczne knajpy i bary mleczne, Praskie ZOO, czy Bazylikę na Kawęczyńskiej. Sprawdź, jak potrafi być tu wyjątkowo!


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Warszawie:Willa Bajland Warszawa-Ursus

Willa Bajland Warszawa-Ursus

Warszawa-Ursus, ul. Biernata z Lublina

Pensjonaty 10.0
Villa Jeziorki 71

Villa Jeziorki 71

Warszawa, ul. Jeziorki

Kwatery i pokoje 9.1
Noclegi Stadion

Noclegi Stadion

Warszawa, ul. ul. Zamoyskiego

Noclegi pracownicze 9.6Katowicki Nikiszowiec - nie tylko postindustrialny charakter


Z Mazowsza w ekspresowym tempie przenosimy się na Śląsk, który jest w stanie zaoferować naprawdę wiele, jeśli chodzi o turystykę. Wystarczy tu wspomnieć m.in. piękne pasmo Beskidów, część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czy też znane i lubiane miasta, do których należy zaliczyć m.in. Katowice.fot. Jacek_Kak / pixabay.com, CC0

Wszyscy dobrze wiemy, że tutejsze miasta nastawione są przede wszystkim na przemysł wydobywczy. Okazuje się jednak, że Katowice są w stanie zaoferować naprawdę wiele, jeśli chodzi również o turystykę. Każdy, kto zaplanuje wizytę w tym mieście, koniecznie powinien odwiedzić zabytkową i wyjątkowo dzielnicę, jaką jest Nikiszowiec.


Jest to górnicze osiedle, znajdujące się na południu Katowic, na Szlaku Zabytków Techniki. O tym, jak jest tu wyjątkowo, niech najlepiej świadczy fakt, że zostało uznane za pomnik historii i z powodzeniem można je również zaliczyć do cudów, które można znaleźć na mapie Polski.


Sprawdź: Katowice na weekend - co warto zobaczyć?


Osiedle to zaprojektowali bracia Zillmann, Georg i Emil. Powstawało ono w latach 1908-1919 oraz 1920-1924. Wzniesione obok szybu Nikisz, który należał do kopalni „Giesche” (obecnie KWK Wieczorek ). Wyróżnia się niezwykłym układem przestrzennym i architektonicznym rozmachem i oryginalnie zachowanym kształtem. 


W Centrum Nikiszowca znajduje się rynek, a tuż obok neobarokowy kościół św. Anny. Całe osiedle tworzy uporządkowaną i geometryczną strukturę.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Katowicach:Apartament 9th floor

Apartament 9th floor

Katowice, ul. Ligocka

Apartamenty 10.0
Apartamenty Jana Katowice

Apartamenty Jana Katowice

Katowice, ul. Św.Jana

Apartamenty 10.0
Apartament Centrum

Apartament Centrum

Katowice, ul. Oddziałów Młodzieży Powstańczej

Apartamenty 10.0Poznaj wyjątkowe zakątki krakowskiego Kazimierza


Na sam koniec pozostawiliśmy Kraków, który zawsze znajduje się w czołówce odwiedzanych miast w Polsce, również wśród turystów z zagranicy. Przyjeżdżamy tu głównie na weekend i swój wolny czas spędzamy na Rynku, Wawelu, czy na Plantach.


Każdy turysta powinien odwiedzić również krakowski Kazimierz. Dlaczego? To właśnie tam toczy się nocne życie Krakowa, a turystów przyciąga tu również historia i zabytki.


fot. pa00lo / pixabay.com, CC0

Koniecznie powinniśmy odwiedzić tu restauracje i kluby takie jak Alchemia, gdzie panuje dawny klimat żydowskiej dzielnicy. Jako że Kazimierz bardzo długo był odrębnym miastem, żyje się tu zupełnie inaczej niż w ścisłym centrum Krakowa. Jeśli przekroczymy kładkę Ojca Bernatka, to znajdziemy się w zupełnie innym świecie. Na spacer po krakowskim Kazimierzu, powinniśmy poświęcić przynajmniej kilka godzin. Można spokojnie błądzić tamtejszymi uliczkami w poszukiwaniu synagog, wybrać się na zwiedzanie muzeów, a później usiąść w którejś z kultowych restauracji.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: 5 miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie na Kazimierzu


Oto najlepsze noclegi w Krakowie:Przytulne mieszkanie

Przytulne mieszkanie

Kraków, ul. Poznańska

Apartamenty 9.8
Draggo House

Draggo House

Kraków, ul. Gołębia

Hostele 9.9
Nocleg Spoko Kwatery pracownicze

Nocleg Spoko Kwatery pracownicze

Kraków, ul. Henryka Sienkiewicza

Noclegi pracownicze 9.6Mamy nadzieję, że wizyta w tych dzielnicach miast będzie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Jeśli nie masz planów na wakacyjne wyjazdy, to koniecznie powinieneś wybrać właśnie ten kierunek!Następny artykuł Jak uatrakcyjnić pobyt...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej