Wyjątkowe narodziny w ZOO Wrocław. Poznaj największe atrakcje tego miejca

Wyjątkowe narodziny w ZOO Wrocław. Poznaj największe atrakcje tego miejca

ZOO Wrocław żyje niezwykłym wydarzeniem. Na świat przyszło tu młode jednego z najbardziej tajemniczych zwierząt na naszej planecie. W dodatku gatunek zagrożony jest wyginięciem, więc te narodziny to prawdziwy powód do świętowania.

Na swojej stronie internetowej ZOO Wrocław opublikowało radosną informację. Na świat przyszedł tu przedstawiciel gatunku, który narażony jest na wyginięcie. Do tego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że takie zwierzę istnieje! Kim jest nowy, tajemniczy mieszkaniec wrocławskiego ogrodu zoologicznego? To kuskus niedźwiedzi!

Kuskus niedźwiedzi to torbacz, którego naturalnym środowiskiem są lasy deszczowe na Celebes. Przez ich wycinkę, a także odławianie zwierzęcia ze względu na jego gęsto futro, ma status narażonego na wyginięcie. Kuskus niedźwiedzi jest tak rzadkim gatunkiem, że jego przedstawiciele zamieszkują tylko cztery ogrody zoologiczne na świecie. Rozmnożyć udało się go tylko jednemu – ZOO we Wrocławiu i to już po raz czwarty, co potwierdza możliwość uratowania kuskusów niedźwiedzich przed zagładą.

Jak wygląda kuskus niedźwiedzi?


Kuskus niedźwiedzi wygląda na bardzo sympatycznego zwierzaka. Ma gęste, ciemne futro, a krótkie i zaokrąglone uszy upodabniają go do niedźwiedzia, choć tak naprawdę należy do torbaczy. Jako że prowadzi nadrzewny tryb życia, jego łapy są uzbrojone w ostre pazury, do tego ma chwytliwy ogon. Kuskus niedźwiedzi nie jest dużym zwierzęciem. Osiąga 60 centymetrów długości i waży do 10 kilogramów.

Jak czytamy na stronie internetowej ZOO Wrocław, pracownicy potwierdzili narodziny młodego kuskusa niedźwiedziego 20 lipca 2020 r. We wrześniu maluch zaczął wyglądać z torby matki, a w grudniu wyszedł na swój pierwszy w życiu spacer.

Obecnie pracownicy obserwują jak przemieszcza się po gałęziach na wybiegu i próbuje podkradać jedzenie matce, ale wciąż jej nie odstępuje i w chwilach niepewności błyskawicznie „wskakuje” do torby. Na razie na dietę małego kuskusa składa się głównie mleko matki, ale już próbuje podjadać „dorosłe” przekąski czyli liście. Podejrzewamy też, że nowo narodzony osobnik to samiec, ale potwierdzimy to dopiero, kiedy bardziej się usamodzielni i przyzwyczai do nas – opowiada kierownik działu małych ssaków Andrzej Miozga.ZOO Wrocław – Afrykarium i inne atrakcje


Wrocławski ogród zoologiczny jest miejscem, które prowadzi wielotorową działalność. Zajmuje się hodowlą zachowawczą zagrożonych gatunków, a także stanowi ulubione miejsce spacerów wrocławian oraz turystów.

Zoo we Wrocławiu

Zoo we Wrocławiu

Wrocław, ul. Wróblewskiego

Ogrody zoologiczne 9.6


Jakie atrakcje w ZOO Wrocław są szczególnie warte uwagi? Zachęcamy do tego, by postarać się odwiedzić wszystkie zakamarki ogrodu. Jeśli jednak mamy ograniczony czas, rzeczywiście warto dokładnie zaplanować swoją wizytę. Na przykład można tu przyjść w porach obiadowych zwierząt, gdy organizowane są pokazowe karmienia. Szczególnie ciekawe wydają się kulinarne upodobania żyraf, lemurów, pingwinów oraz fok. W wypadku tych ostatnich zwiedzający zobaczą również trening medyczny.

W ZOO Wrocław mamy aż dwanaście pawilonów tematycznych, które przedstawiają określone rejony świata lub grupy zwierząt. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się zwłaszcza Afrykarium. Skupiono się tu jednak nie na całym kontynencie afrykańskim, a tylko na jego ekosystemach wodnych. W ten sposób powstało pierwsze we Wrocławiu oceanarium!

Mamy tu strefę Morza Czerwonego z kolorową rafą koralową, zobaczymy też hipopotamy nilowe oraz ryby z jezior Tanganika i Malawi, ale najbardziej spektakularną atrakcją w Afrykarium jest przezroczysty tunel o długości 18 metrów. Dzięki temu turyści czują się, jakby zanurzyli się w wodach Kanału Mozambickiego. Dla wielu to jedyna szansa, by na żywo zobaczyć rekina i pozostałych mieszkańców głębin.

Aby poznać atrakcje ZOO Wrocław, warto wrócić tu kilka razy. Spędź w mieście kilka dni, korzystając z dostępnych noclegów:

ZOO Wrocław – godziny otwarcia


Ogród zoologiczny to jedna z atrakcji Wrocławia, która dostępna jest przez cały rok. Zwiedzający są tu mile widziani również w niedziele i święta. Wejście możliwe są tylko w godzinach otwarcia kas biletowych ZOO Wrocław.

Godziny otwarcia kas biletowych ZOO Wrocław:
  • poniedziałek – czwartek: od 9:00 do 16:00
  • piątek – niedziela oraz święta: od 9:00 do 17:00

Godziny otwarcia terenu ZOO i Afrykarium:
  • poniedziałek – czwartek: od 9:00 do 17:00
  • piątek – niedziela oraz święta: od 9:00 do 18:00

Godziny otwarcia pawilonów:
  • poniedziałek – czwartek: od 9:00 do 17:00
  • piątek – niedziela oraz święta: od 9:00 do 17:00

ZOO Wrocław – ceny biletów


Ile zapłacimy za wstęp do ZOO Wrocław? Dzieci do lat 3 oraz seniorzy powyżej 75. roku życia zwiedzają ogród zoologiczny na podstawie kuponu kontrolnego. Można go odebrać w kasie lub POK w dniu planowanego zwiedzania (seniorzy muszą przy tym okazać dowód osobisty).

Pozostałe ceny biletów:
  • normalny: 55 zł / 56 zł (zoo na ratunek)
  • ulgowy: 45 zł / 46 zł (zoo na ratunek)
  • rodzinny (2 + 3): 170 zł / 175 zł (zoo na ratunek)

„Zoo na ratunek” to bilety z dobrowolną opłatą, którą ZOO Wrocław przeznacza na ratowanie zagrożonych gatunków. Wydając złotówkę więcej przyczyniamy się do ratowania takich zwierząt, jak kuskusy niedźwiedzie.

Źródło: zoo.wroclaw.pl

Następny artykuł Dolny Śląsk - spokojne...

Komentarze

Zobacz również