Wyspa na wulkanie

Wyspa na wulkanie

Rzymianie przypisywali ogniste wybuchy sycylijskiej góry bogowi Wulkanowi, a Wergiliusz pod Etną "uwięził" giganta, którego jęki i grzmoty wywoływały trzęsienia ziemi i erupcje. I choć od tego czasu upłynęło ponad 100 lat, nad Etną nadal unosi się dym. Nie odstrasza to jednak turystów, którzy co roku przybywają tu, by zaspokoić swoją ciekawość...

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym, leżącą na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Wyspę zamieszkuje około 5 milionów mieszkańców.

 

Razem z wyspami: Wyspy Liparyjskie, Egady, Wyspy Pelagijskie i Pantelleria, Sycylia tworzy od 1946 roku region autonomiczny we Włoszech. Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest słynny wulkan Etna - największy czynny wulkan w Europie, który od czasu do czasu groźnie mruczy. Magma pod Etną jest bardzo płynna i gorąca, mimo to chętnych do zajrzenia w dymiące szczeliny na stokach góry nie brakuje. Zdaniem wulkanologów, Etna staje się coraz mniej przewidywalna i coraz bardziej groźna. Jej kratery są pod stałą obserwacją naukowców.

 

Wybrzeże Sycylii liczy 3000 km. Można spotkać tu malownicze, urwiste skały, schodzące pionowo do morza, a także złote, piaszczyste plaże. Błękitne laguny zachęcają do nurkowania. Nie brakuje tu też miejsc, gdzie można wylegiwać się na słońcu.

 

Największym miastem wyspy jest Palermo. Zdobią je wspaniałe, normandzkie pałace skąpane w zieleni Południa. W Arigento natomiast wielbiciele ruin znajdą pozostałości antycznych świątyń. Na ruinach świątyni Wenus w Erice w XII wieku zbudowano potężny zamek.

 

Szukasz noclegu we Włoszech? Zobacz nasze propozycje: Włochy

Następny artykuł Zabytki Mediolanu

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!