Zabytki Mediolanu

Zabytki Mediolanu

Mediolan jest drugą największą, po Rzymie metropolią we Włoszech. Bardzo ważny ośrodek gospodarczy – tutaj swoje zakłady ma Alfa Romeo, Bugatti, Pirelli – znane centrum mody – Gianni Versace, Georgio Armani, Dolce & Gabanna; finansów – UniCredit.

Najważniejsze zabytki:

 

Katedra – Duomo di Milano – Katedra Narodzin św. Marii – Jest wyjątkowo dużym budynkiem, z którego Włochy mogą być dumne jako drugiej największej katedry na świecie (tuż po sewilskiej). Z kościołów większa jest tylko Bazylika św. Piotra w Rzymie, która nie jest kościołem katedralnym.

 

Budowla jest długa na 157 metrów, w której wygodnie pomieścić się może 40 tysięcy wiernych.


Budowa rozpoczęła się w 1386 r. sfinansowana przez Gian Galeazzo Visconti a ukończona na rozkaz Napoleona z 1809 roku. Katedra jest ozdobiona 2245 figurami, 135 sterczynami i 96 rzygaczami.


Jedną z atrakcji jest płatne wejście na dach kościoła, skąd rozpościera się wspaniały widok na resztę miasta.

 

Santa Maria delle Grazie – sławny kościół w Mediolanie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znany również z tego, że znajduje się tu obraz „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci.

Świątynia została zbudowana z rozkazu księcia Mediolanu – Francesco I Sforza i ukończona w 1469 roku.

 

Galeria Vittorio Emanuele II – wielkie centrum handlowe zbudowane w 1878 r. i nazwane na cześć pierwszego króla zjednoczonych Włoch Wiktora Emanuela II. Olbrzymi budynek łączy sławne place – Pizza del Duomo i Pizza Della Scala.

 

W środku galerii biegnie ulica, tuż nad nią stalowo – szklany dach w kształcie łuków, po bokach znajdują się liczne sklepy, butiki, kafejki, bary, restauracje oraz wyjątkowo drogi i najbardziej luksusowy hotel Park Hyatt. Od tego budynku zaczęto nazywać współcześnie wielkie centra handlowe „galeriami”.

 

Teatr La Scala

 Chyba najsłynniejszy teatr oraz miejsce gdzie wystawiane są najbardziej znane opery. Inauguracja teatru miała miejsce w sierpniu 1778. Wcześniejszy teatr uległ spaleniu w 1776 roku i na rozkaz Ferdynanda I Austriackiego został wzniesiony obecny budynek.

Nowy gmach teatru zbudowany został w miejscu kościoła Santa Maria Della Scala, skąd przejął nazwę. Kościół został zniszczony i w ciągu 2 lat nowe miejsce rozrywki było gotowe.

 

Castello Sforezco – Zamek rodu Sforzów.

Zamek został zbudowany na rozkaz Francesco Sforzy w 1450, początkowo renesansowy był wielokrotnie później przebudowywany.

W zamku mieści się muzeum eksponatów z całej historii zamku. Najcenniejszymi są ostatnia rzeźba Michała Anioła – Rondanini Pieta i  Codex Tivulzianus Leonarda da Vinci.

 

 

Źródło: turystyka-wlochy.infnews.pl

 

 

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również