Wystawa twórczości Wojciecha Weissa

Wystawa twórczości Wojciecha Weissa

Od 8 do 30 listopada w Sali Marmurowej "Zamku” oglądać będzie można unikalne grafiki, plakaty i monotypie Wojciecha Weissa.

Wystawa "Wojciech Weiss – twórczość graficzna”, zorganizowana przez krakowską galerię Nautilus, prezentuje dorobek graficzny Wojciecha Weissa (1875-1950), wybitnego malarza, pedagoga krakowskiej ASP. Obok grafik zobaczymy także unikalne plakaty konstruktywistyczne i monotypie – łącznie blisko 200 prac. Większość grafik, w tym także plakaty, autor odbijał w jednym lub co najwyżej w dwóch egzemplarzach. Stąd w zbiorach publicznych przetrwało ich niewiele; wszystkie prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji rodziny artysty.

"Grafiki Weissa, czytamy w katalogu, stanowią znacząca część jego młodopolskiej twórczości i absolutnie nie można ich traktować marginalnie w stosunku do powstałych w tym czasie dzieł malarskich. Niepozorne w rozmiarach małe formy graficzne, przemawiające jedynie kreską w ramach oszczędnej gamy czerni i bieli, mają częstokroć równie wielką siłę wyrazu co przepełnione sugestywnym kolorem kompozycje olejne”.

Weiss z niezwykłym wyczuciem korzystał z nowych środków wyrazu, jakie niosła ze sobą grafika artystyczna, poprzez to medium właśnie chciał oddawać atmosferę i tętno wielkomiejskiej cywilizacji. W jego pracach obecne są liczne wątki symboliczne: "tajemnicze misteria, erotyczne rytuały, przedstawienia samobójstw, kobiety sataniczne i zmysłowe czy wreszcie zatopione w wymownej ciszy ogrody i krajobrazy, które odzwierciedlają stan ducha artysty, a wraz z nim całej epoki”.

W twórczości graficznej Weissa nie brakuje też tematu, mistrzowsko rozwiązywanego przez niego w malarstwie – aktu. Tu, mając do dyspozycji całkowicie odmienne środki, artysta ukazuje w wyrafinowany sposób zarówno bryłę ciała, jak i efekty światłocienia, a także szczególny nastrój kompozycji. Kolekcjonerskim rarytasem są najstarsze (nawet z 1898 roku) litografie własnoręcznie kolorowane przez artystę, oddające obsesje i nastroje secesji. Portrety i autoportrety wykonane w technice miedziorytu i drzeworytu zwracają uwagę nowoczesnym potraktowaniem formy i wirtuozerią w oddawaniu podobieństwa.

organizatorzy:
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Nautilus

wernisaż: 7.11.06 godz. 18.00

wystawa czynna od 8 do 30.11.06 w Sali Marmurowej
codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godz. 11.00-19.00

bilety: 4, 5 zł

źródło: www.zamek.poznan.pl

Następny artykuł World Press Photo 2006

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!