Okolice Poznania warte zobaczenia - 10 pomysłów na weekend niedaleko Poznania!

Okolice Poznania warte zobaczenia - 10 pomysłów na weekend niedaleko Poznania!

Stolica Wielkopolski zachwyca klimatem, zabytkami oraz licznymi atrakcjami. Różnorodność możliwości sprawia, że w miejscu tym nie sposób się nudzić, a urlop będzie naprawdę udany. Warto jednak pamiętać, że okolica miasta jest równie zachwycająca i oferuje naprawdę niezwykłe zakątki, które warto odwiedzić.

Jeżeli szukacie ciekawego miejsca na wycieczkę niedaleko Poznania, koniecznie sprawdźcie naszą listę. Oto kilka miejsc naprawdę wartych poznania!

 

Atrakcje w Wielkopolsce są naprawdę różnorodne. Szukając ciekawych miejsc w pobliżu Poznania, natrafimy na miasta z klimatem, piękną przyrodę oraz intrygujące miejsca, które zachwycą każdego. Chociaż część z nich jest doskonale znana, trafią się pośród nich takie, o których mogliście nie mieć pojęcia! Sprawdźcie kilka pomysłów na weekend niedaleko Poznania i dajcie się zaskoczyć!

 

Koniecznie zobacz noclegi w Poznaniu:

Moon Hostel Poznań

Moon Hostel Poznań

Poznań, ul. Dominikańska

Hostele Poznań 7.5
Explorer Hostel Poznań Centrum

Explorer Hostel Poznań Centrum

Poznań, ul. Wszystkich Świętych

Hostele Poznań 9.4


Okolice Poznania warte zobaczenia  weekend na łonie natury! 


Wyprawa do Wielkopolskiego Parku Narodowego


Jeżeli czas wolny w okolicy Poznania chcielibyście spędzić blisko dzikiej przyrody, wśród najlepszych propozycji znajdzie się Wielkopolski Park Narodowy. Założony w 1957 roku park zajmuje powierzchnię około 7,5 tys. hektarów i rozciąga się zaledwie 15 kilometrów od Poznania. Na jego terenie istnieje 18 obszarów ochrony ścisłej, które chronią różne formy krajobrazu polodowcowego oraz naturalne zbiorowiska roślinne. Na turystów pragnących uciec od zgiełku miasta i zaszyć się w głębi lasu czekają liczne szlaki turystyczne.

 

Do najciekawszych z nich należy między innymi zielony szlak Stęszew - Szreniawa o długości 18,7 kilometra. Trasa poprowadzi nas w kierunku Bagna Dębienko, do Jeziora Chomęcickiego oraz Jeziora Rosnowskiego. Podczas podróży warto zatrzymać się na dłużej między innymi w miejscu upamiętniającym egzekucję Wielkopolan, Mauzoleum Bierbaumów w Szreniawie oraz Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. 


Pozostałe interesujące szlaki to: 

  • czarny szlak turystyczny Trzebaw - Dymaczewo Stare (10,6 km)

  • czerwony szlak turystyczne Osowa Górna - Sulęcinek (14,2 km)

  • niebieski szlak turystyczny Iłowiec - Otusz (13,2 km) 

  • żółty szlak im. Bernarda Chrzanowskiego (stacja Puszczykowo - stacja Puszczykówko) (11,8 km)

  • Zielony szlak im. Arkadego Fledlera (Stacja Puszczykowo - cmentarz w Puszczykowie) (6,7 km)


Szlaki te zabiorą nas do najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w Wielkopolskim Parku Narodowym. Wędrując trasami, będziemy mogli zobaczyć wiele ciekawych zabytków, takich jak kościoły, dworki czy charakterystyczne malownicze ruiny zameczku Klaudyny Potockiej znajdujące się na wyspie na Jeziorze Góreckim.


Wizyta w wyjątkowym Rezerwacie Meteoryt Morasko 


Kolejnym idealnym miejscem dla miłośników przyrody, pieszych wędrówek i leśnych ostępów będzie niezwykle interesujący Rezerwat Przyrody Morasko. Powstał on w okolicy wsi Morasko, która obecnie jest już częścią Poznania. Szczególnie interesujący jest powód, dla którego został on założony. W miejscu oddalonym jedynie 13 kilometrów od centrum miasta chronione są kratery uderzeniowe po upadku meteorytów! Sam meteoryt został odnaleziony w 1914 roku, a według naukowców spadł on w tym miejscu najprawdopodobniej pomiędzy 2700 a 4100 rokiem p.n.e. Kolejny odłamek został odnaleziony niemal sto lat później w 2012 roku. Ważył on aż 261 kilogramów i był największym tego typu znaleziskiem w Polsce! 


Na miejscu warto udać się w podróż żółtym szlakiem turystycznym, który zabierze nas między innymi na szczyt Moraskiej Góry (154 m n.p.m.), do unikatowych pomników przyrody oraz Głazu Franciszka Jaśkowiaka. W międzyczasie będziemy mogli zobaczyć aż sześć kraterów, z czego największy ma około 90 metrów średnicy i 11,5 metrów głębokości.



fot. E-lona, Adobe Stock


Najciekawsze miejsce w okolicy Poznania  świetne pomysły na jednodniowe wycieczki! 


Niezwykłe muzeum w urokliwym Puszczykowie 


Szukając ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę w okolicy Poznania, warto wyruszyć do Puszczykowa. Miasto oddalone zaledwie o 12 kilometrów od stolicy Wielkopolski będzie świetnym pomysłem szczególnie dla osób interesujących się podróżami, reportażami i historią. W cichym i spokojnym mieście mieści się interesujące Muzuem - Pracowanię Literacką Arkadego Fiedlera – wybitego polskiego pisarza i podróżnika.

 


fot. puszczykowo, zdjecia.nocowanie.pl

 

W rodzinnym domu Fiedlerów będziemy mogli zobaczyć niezwykle interesującą ekspozycję prezentującą eksponaty przywiezione z licznych wypraw podróżniczych pisarza. Dodatkowo znajdziemy przedmioty związane z jego udziałem w II wojnie światowej, a w szczególności z Dywizjonem 303. W muzeum zgromadzono także interesujące zbiory etnograficzne, entomologiczne, religijne oraz przedstawiające rzemiosło ludowe. Wśród najciekawszych elementów wystawy należy wymienić między innymi maski rzeźby obrzędowe, łuki i dmuchawki, okazy egzotycznych zwierząt oraz trofea ludzkich głów!


Warto udać się tu także na spacer po otaczającym wille Ogrodzie Tolerancji. Znajdziemy w nim modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Będziemy mogli z bliska przyjrzeć się między innymi kamiennemu kalendarzowi Azteków, pomnikowi boga Quetzalcoatla, pomnikowi Siedzącego Byka, 6-metrowemu posągowi buddy, charakterystycznej głowie z Wyspy Wielkanocnej oraz statkowi Santa Maria, którym Krzysztof Kolumb dopłynął do brzegów Ameryki (w skali 1:1).

 

Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy:

Apartamenty Pod lipami

Apartamenty Pod lipami

Luboń, ul. Poniatowskiego

Apartamenty Luboń 9.9
Noclegi u Lili Luboń

Noclegi u Lili Luboń

Luboń, ul. Armii Poznań

Kwatery i pokoje Luboń 8.8
Noclegi PO DRODZE

Noclegi PO DRODZE

Luboń, ul. 11 Listopada

Kwatery i pokoje Luboń 9.2


Wizyta w grodzie w Pobiedziskach


Miłośnicy historii szukający atrakcji w okolicy Poznania na pewno będą przyglądali się obiektom leżącym na Szlaku Piastowskim – najstarszym szlakiem turystycznym w Polsce. Zamiast jednak skupiać się na Poznaniu czy Gnieznie możemy zatrzymać się gdzieś w połowie drogi! Świetnym pomysłem na weekend niedaleko Poznania będzie wizyta w Pobiedziskach. Co ciekawego tu na nas czeka?


Główną atrakcją miejscowości jest Gród Pobiedziska. Zrekonstruowany wczesnośredniowieczny drewniany gród zyskał sporą popularność wśród turystów. Stanowi bowiem świetne miejsce nauki i zabawy dla całej rodziny. Główną atrakcją parku rozrywki jest wystawa średniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali. Odwiedzając warownie, możemy także zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć uzbrojenia, jakie posługiwali się wojowie Mieszka I czy Bolesława Chrobrego. Poza tym możemy także udać się na strzelnicę, by strzelić z łuku lub działającej katapulty!

 


Park Miniatur w Pobiedziskach, fot. Tygrys s Kotem, zdjecia.nocowanie.pl


Weekendowy wypad do Pobiedzisk urozmaici nam wizyta w pobliskim Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego. Jest to najstarszy park miniatur w Polsce, w którym zobaczymy kilkadziesiąt zabytkowych budowli znajdujących się na Szlaku Piastowskim oraz w całej Wielkopolsce (m.in. Stary Rynek w Poznaniu, Pałac w Rogalinie, Katedrę w Gnieźnie, Zamek w Kórniku czy osadę Biskupin). Modele wykonane są w skali 1:20, a wiele fragmentów wzniesiono przy użyciu tych samych materiałów co oryginalne odpowiedniki.


Sprawdź noclegi w okolicy Pobiedzisk:

Pensjonat Paskal

Pensjonat Paskal

Czerlejno, ul. Kostrzyńska

Pensjonaty Czerlejno 9.7


Spacer po klimatycznym skansenie w Dziekanowicach


Pasjonaci historii oraz osoby ceniące sobie klimatyczne zakątki koniecznie powinni wybrać się do Dziekanowic. W niewielkiej miejscowości leżącej nad malowniczym Jeziorem Lednica (zaledwie 36 kilometrów od Poznania) znajdziemy Wielkopolski Park Etnograficzny. Na jego terenie znajdziemy ponad 50 obiektów przedstawiających wieś wielkopolską. Czeka tu bogaty zbiór drewnianej architektury wiejskiej, a w nim domy mieszkalne oraz budynki kultowe i gospodarcze.


Wśród najciekawszych obiektów warto wymienić między innymi kopie barokowego dworu ze Studzieńca oraz oficyny łomnickiej. Interesujący jest także drewniany kościół z pierwszej połowy XVIII wieku oraz trzy imponujące wiatraki. We wnętrzu budynków znajdziemy liczne ekspozycje przedstawiające urządzenia codziennego użytku, takie jak snycersko zdobione łóżka, porcelanowe figury oraz bogaty zbiór narzędzi i maszyn. Możemy zajrzeć tu także do warsztatu kowalskiego, szewskiego czy garncarskiego. Bogata zieleń otaczająca budynki oraz zwierzęta domowe sprawią, że poczujemy się tu jak na prawdziwej starodawnej wsi!

 

Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce

 


fot. Szymon, Adobe Stock


Wągrowiec – miasto pełne niezwykłości!


Planując niecodzienną wycieczkę w okolicach Poznania, możemy odwiedzić Wągrowiec. Miejsce to z pewnością zaskoczy nas kilkoma naprawdę niezwykłymi atrakcjami. Na co mogą liczyć turyści przybywający do Wągrowca?

 

Znajdziemy tu ciekawe zabytki jak, chociażby klasztor pocysterski z końca XVIII wieku, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy kościół farny św. Jakuba Apostoła. Warto zwiedzić tu także Muzeum Regionalne przedstawiające historię miasta i jego mieszkańców, pamiątki kultury ludowej okolicy, a także wystawy współczesnego malarstwa, sakralnej sztuki nieprofesjonalnej oraz fotografii wykonanych w latach 30. XX wieku w Afryce. Świetnym pomysłem będzie także spacer po malowniczym rynku. Jednak głównym powodem, dla którego warto zawitać do Wągrowca, jest jedyne w Polsce (oraz jedno z dwóch na świecie) skrzyżowanie rzek! Włna i Nielba krzyżują się w jednej płaszczyźnie i nadal płyną w swoich kierunkach!


fot. dragon, zdjecia.nocowanie.pl

To jednak nadal nie wszystko! W okolicznych Łaziskach zobaczymy tajemniczo wyglądający 10-metrowy grobowiec. Piramida Łakińskiego nie tylko wygląda intrygująco, ale związana jest z ciekawa legenda. Podczas budowy grobowca, puste w tamtym czasie wzgórze zostało obsadzone sosnami. Łakiński przed śmiercią miał powiedzieć, że Polska odzyska niepodległość, gdy drzewa przerosną piramidę. Słowa te spełniły się w 1918 roku po zakończeniu I wojny światowej.


Wizyta w Biskupinie 


Chociaż Biskupin znajduje się niemal 100 kilometrów od Poznania, naprawdę warto wybrać go na cel weekendowego wyjazdu. Niewielka wieś cieszy się ogromną popularność wśród turystów za sprawą niezwykłego stanowiska archeologicznego.


Wizyta w zrekonstruowanym grodzie pozwoli nam przenieść się w odległe czasy i przekonać się jak mogło wyglądać życie, gdy w miejscu tym wznosił się prehistoryczny gród. Znajdująca się tu niegdyś osada powstała najprawdopodobniej około 700 lat p.n.e. Jest to jeden z największy rezerwatów  archeologiczny w całej Europie. Obejmuje on obszar około 38 hektarów, na których znajdziemy liczne ślady dawnego osadnictwa (od epoki kamienia po wczesne średniowiecze). Zdecydowanie najciekawszym z nich są pozostałości osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza. Dodatkowo na terenie rezerwatu archeologicznego zobaczymy rekonstrukcje obozowiska łowców i zbieraczy, osady pierwszych rolników, grobów skrzynkowych oraz wioski piastowskiej. Na zwiedzających czekają tu także liczne i atrakcyjne wystawy czasowe.

 


fot. Cezary Wojtkowski, Adobe Stock


Co warto zobaczyć w okolicy Poznania? Interesujące miasta na weekend! 


Spacer po historycznym Gnieźnie 


Jednym z najciekawszych miast znajdujących się w okolicy Poznania jest zdecydowanie Gniezno. Leżące zaledwie 50 kilometrów od stolicy Wielkopolski stanowi świetne pomysł na weekendową wyprawę. Historyczna stolica Polski oferuje turystom przede wszystkim niezwykły klimat oraz wiele interesujących zabytków. Warto zobaczyć tu między innymi słynną gotycką katedrę z zachwycającymi drzwiami gnieźnieńskim, przedstawiającymi historię św. Wojciecha – patrona miasta. Niedaleko katedry znajdziemy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W nim zobaczymy wystawę prezentującą zabytkowe kielichy mszalne, cenne rzeźby sakralne oraz starodruki. Równie interesująco przedstawia się wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego skupiająca się na czasach pierwszych Piastów.

 

Najlepszym sposobem na odkrywanie miasta będzie podróż Traktem Królewskim - ciekawym szlakiem spacerowym, który zabierze nas do wszystkich najważniejszych miejsc w centrum Gniezna. Po drodze będziemy mogli zobaczyć 5 rzeźb polskich władców koronowanych w Gnieźnie, 4 makiety miasta w różnej skali, 2 postaci z piastowskich legend, 8 tablic informacyjnych oraz… 15 rzeźb królików.

 


Rynek w Gnieźnie, fot. dragon, zdjecia.nocowanie.pl


Wizyta w urokliwym Kórniku 


Jeżeli poszukujecie urokliwego miejsca na romantyczne lub wyciszające spacery, warto wybrać się do Kórnika. Niewielkie, spokojne i malowniczo położone miasteczko leży zaledwie 22 kilometry od Poznania i powoli staje się jego częścią. Miejsce to przyciąga turytów przede wszystkim pięknym zamkiem otoczonym zabytkowym parkiem.

 

Zamek w Kórniku jest uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków na terenie całego województwa wielkopolskiego. Wybudowana w XV rezydencja mieści w sobie muzeum oraz Bibliotekę Polskiej Akademii Nauk. Zwiedzając zamek, będziemy mogli zobaczyć pięknie umeblowane wnętrza, między innymi salon, salę jadalną, zakątek myśliwski oraz salę mauretańską. W tej ostatniej zobaczymy wystawę militariów z jedną z dwóch zachowanych w Polsce pełnych zbroi husarskich. Poza tym znajdziemy tu zabytki sztuki sakralnej, kunsztowną kolekcję porcelany z XVIII wieku. Natomiast w bibliotece czeka prawdziwa gratka dla miłośników litaratury – rękopis Dziadów cz. III Adam Mickiewicza.

 


fot. Tygrys s Kotem, zdjecia.nocowanie.pl


Odwiedzając zamek, warto udać się także na długi spacer po pięknym zabytkowym przyzamkowym ogrodzie oraz znajdując się na jego terenie arboretum.


Zobacz noclegi w Kórniku i okolicy:

Nocleg Jeżyce Poznań

Nocleg Jeżyce Poznań

Poznań, ul. Kraszewskiego

Hostele Poznań 9.3
Kwatera-poznań

Kwatera-poznań

Poznań, ul. Kopernika

Kwatery i pokoje Poznań 9.9


Weekend w Rogalinie 


W poszukiwanie ciekawych pomysłów na weekend w okolicy Poznania możemy udać się do Rogalina. W niewielkiej miejscowości leżącej 23 kilometry na południe od stolicy Wielkopolski będziemy mogli odetchnąć od zgiełku miasta i zobaczyć naprawdę interesujące atrakcje. Wizytówka Rogalina jest oczywiście przepiękny pałac w Rogalinie. Wzniesiony został przez Kazimierza Raczyńskiego w drugiej połowie XVIII wieku i do 1939 roku pełnił funkcje rezydencji rodu. Po rozpoczęciu wojny wpadł on w ręce Niemców, którzy zniszczyli jego wyposażenie oraz część ogrodu francuskiego.

 

Odrestaurowany po wojnie pałac został przekazany Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które ustanowiło tutaj swój oddział. Podczas zwiedzania wnętrz będziemy mogli zobaczyć meble, obrazy i rzemiosło artystyczne reprezentujące różne style. Po zobaczeniu ekspozycji możemy udać się na spacer po zabytkowym ogrodzie francuskim. W skład zespołu pałacowego wchodzą także budynek stajni, ujeżdżalni oraz powozowni, a także pawilon galerii obrazów z XX wieku.



fot. Marelbu, zdjecia.nocowanie.pl

Następny artykuł Wiszące mosty w Polsce....

Komentarze (1)

Casandra

w okolicach poznania jeszcze warto sie wybrac do leszna do tunelu aerodynamicznego. jakby ktos lubil mocniejsze wrazenia to prawie jak lot ze spadochronem

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!