Zamek Bobolice - magiczne miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Zamek Bobolice - magiczne miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Chcąc urozmaicić nieco swój wypoczynek, staramy się odwiedzać takie miejsca, które są pewnego rodzaju wizytówką danego regionu. W przypadku wielu lokalizacji, taką kategorią są bez wątpienia zamki. Do kategorii tych najpiękniejszych, zalicza się bez wątpienia zamek Bobolice, znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dlaczego jest to atrakcja, którą warto odwiedzić?

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, czy po prostu chcesz odkryć najpopularniejsze atrakcje turystyczne danego regionu, to zamki w Polsce wydają się być naprawdę świetną opcją dla każdej grupy wiekowej. W przypadku, gdy zdecydowałeś się na noclegi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, koniecznie musisz zobaczyć prawdziwe perełki, które znajdują się na Szlak Orlich Gniazd. Obowiązkową pozycją na pewno jest zamek w Bobolicach. To dość charakterystyczne budowla, którą można zwiedzać o każdej porze roku. Poznaj najważniejsze informacje i sprawdź, w czym tkwi wyjątkowość tego miejsca.


Sprawdź: Pan Samochodzik i Wakacje z duchami. Polacy odkrywają tajemnice zamków z seriali


Zamek Bobolice - najważniejsze informacje


Zamek Bobolice wzniesiono w drugiej połowie XIV wieku za czasów rządów Kazimierza Wielkiego. Była to część sieci obronnych fortec, które strzegły zachodnich rubieży Królestwa Polskiego przed Śląskiem, znanych jako Orle Gniazda.



fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

Przez wiele lat zamek ulegał zniszczeniu, a jego mury i ściany były narażone na osuwiska i zawalenia. Dzięki determinacji i nieustępliwości właścicieli, mimo licznych przeciwności, zamek został odrestaurowany do swojej dawnej chwały.


Poznaj: 6 ciekawych miejsc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej


Dziś Zamek Bobolice jest otwarty dla turystów, którzy mogą zwiedzać odrestaurowane pomieszczenia oraz muzeum. W cieplejszych miesiącach, od wiosny do jesieni, jest dostępny codziennie od 10:00 do 18:00, podczas gdy w chłodniejsze miesiące, jesienią i zimą, od 10:00 do 16:00.


Jest to jedna z najpiękniejszych odbudowanych budowli na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.


Jak dojechać do zamku Bobolice?


Jeśli wyruszasz z Częstochowy, do Zamku Bobolice masz przed sobą trasę o długości 47 kilometrów. Najłatwiej dojechać kierując się przez Olsztyn, Janów, Złoty Potok, a następnie przez Niegową.


Warto zaznaczyć, że bezpośrednio przy Zamku Bobolice dostępny jest bezpłatny parking. Chociaż sam parking jest darmowy, przejście z błoni w kierunku zamku jest płatne i wynosi 7 złotych za bilet normalny oraz 5 złotych za bilet ulgowy.


Historia zamku w Bobolicach


Historia Zamku Bobolice jest fascynująca. W XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, zamek został zbudowany jako część sieci obronnych znanej jako Orle Gniazda, by bronić Małopolski przed inwazjami ze strony Śląska. Gdy Kazimierz Wielki zmarł, jego następca Ludwik Węgierski przekazał zamek Władysławowi Opolczykowi, który z kolei przekazał go jednemu z dworzan. Od tej pory, dawna rezydencja królewska zaczęła być przebudowywana w twierdzę zbójnicką. Jednak Władysław Jagiełło zdecydował się zakończyć panowanie rozbójników, przyłączając zamek do koronnych posiadłości.



fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl


Przeczytaj: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?


Przez lata, zamek w Bobolicach był narażony na liczne przeciwności. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, był niszczony, a zwłaszcza podczas potopu szwedzkiego - nieszczęścia, które dotknęło wiele polskich posiadłości. Wśród interesujących faktów z jego historii warto zaznaczyć, że w XIX wieku odkryto w nim skarb, co sprawiło, że przestał służyć swoim pierwotnym celom.


Po II wojnie światowej, kamienie z murów zamkowych zostały użyte do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem. Warto dodać, że nieopodal, po krótkim spacerze, znajduje się Zamek w Mirowie, z którego niestety zachowały się jedynie ruiny. W ostatnich dekadach XX wieku zamek w Bobolicach stał się własnością rodziny Laseckich, którzy podjęli się jego renowacji w nadziei przywrócenia dawnej chwały. Niemniej jednak, wiele osób krytykuje prace renowacyjne, twierdząc, że obecny wygląd zamku niewiele ma wspólnego z jego pierwotnym wyglądem.


Legenda o zamku w Bobolicach


Podobnie, jak w przypadku innych zamków w Polsce, również i tu mamy do czynienia z ciekawą legendą, związaną z tym popularnym miejscem. Zamkami, o których wcześniej wspomniano, zarządzali bracia-bliźniacy. Aby mogli komunikować się bez ingerencji z zewnątrz, wykuto tunel pod Grzędą Mirowską. W tym podziemnym przejściu ukryli skarb, którego strażniczką była brzydka czarodziejka. Bliźniacy byli dla siebie bardzo ważni i gotowi na wiele poświęceń. Ich więź została poddana próbie, kiedy jeden z nich przyprowadził z pola bitwy piękną niewiastę.


Poznaj: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?


Brat zaczął myśleć, że drugi zakochał się w tejże kobiecie. Zdecydował się zamknąć ją w lochu, nieopodal ukrytego skarbu. Jednej nocy przyłapał brata w intymnej chwili z kobietą. W gniewie zabił go, a dziewczynę zamurował w zamkowych komnatach. Mówi się, że w zamkowych wieżach do dziś słychać nawiedzone dźwięki. Ponadto po zamkowych murach przechadza się biała postać - młoda kobieta, uwięziona niegdyś przez swego krewnego z rodu Krezów.


Zwiedzanie zamku Bobolice 


Zwiedzanie wnętrz Zamku w Bobolicach może nie dostarczać intensywnych wrażeń, ale z pewnością nie jest monotonne. Istnieje kilka wystaw, które przyciągają uwagę, a z tarasów widokowych roztacza się piękna panorama okolicy. Można by rzec, że to typowy standard dla zamków w Polsce.



fot. uzytkownik3008 / zdjecia.nocowanie.pl


Za bilet normalny trzeba zapłacić 15 złotych, natomiast bilet ulgowy kosztuje 10 złotych.


Zamek w Bobolicach - ciekawostki


Na sam koniec, warto wspomnieć o kilku ciekawostkach, związanych z tym historycznym miejscem. Szczególnie, że w zamku Bobolice kilkukrotnie kręcono popularne filmy i seriale. Zamek w Bobolicach najbardziej znany jest z serialu „Korona Królów”, gdzie jego wnętrza zastępowały Wawel.


Bobolicka warownia, podobnie jak wiele innych zamków, skrywa swoje duchy. Legenda mówi o Białej Damie, której losy łączą się z zamkiem, czy o niewiernej żonie Bobola, która miała zostać zamurowana w zamkowych lochach. Zainteresowanie duchami Bobolic dotarło aż do USA, gdzie nakręcono odcinek „Ghost Hunter International” dla FOX.


Co do skarbów, mówi się, że w XIX wieku w podziemiach zamku odkryto bogactwa zgromadzone przez legendarnych braci. Niemniej jednak, za tymi plotkami nie stoją konkretne dowody, więc warto podchodzić do nich z pewnym dystansem.


Sprawdź noclegi w Bobolicach:





Zamek w Bobolicach to nie tylko kamienna forteca pełna tajemnic i legend, ale przede wszystkim świadectwo bogatej historii Polski. Jego mury, choć niewymownie przemawiające o przeszłości, wciąż żyją i przyciągają tłumy turystów. Odwiedzając to miejsce, można na chwilę zanurzyć się w średniowiecznych opowieściach i poczuć ducha minionych wieków.



fot. oxygen64 / canva.com

Następny artykuł TOP 5 miejsc na długi...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!