Zamek Krzyżtopór - jedna z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich

Zamek Krzyżtopór - jedna z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich

Podróżując po Polsce lubimy odkrywać wyjątkowe miejsca. Do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć zamki w Polsce. Pozwalają nieco lepiej poznać historię i są też pewnego rodzaju urozmaiceniem wypoczynku, bo można je znaleźć w niemal każdym zakątku kraju. Jeśli Twój wybór padł na Góry Świętokrzyskie, to punktem obowiązkowym na pewno będzie Zamek Krzyżtopór, który znajduje się w miejscowości Ujazd.

Każdy polski region oferuje wiele wyjątkowych miejsc. Są to atrakcje przyrodnicze oraz zabytki i miejsca, w których można wyjątkowo spędzić czas. Odnosząc się do zabytków, warto podkreślić, że do jednej z najchętniej odwiedzanych kategorii należy zaliczyć zamki w Polsce. Ten najstarszy mogą odwiedzić ci turyści, którzy wybrali noclegi na Dolnym Śląsku. Jeśli weźmiemy pod uwagę te najpopularniejsze warownie, to należy do nich zaliczyć bez wątpienia zamek w Malborku, czy Zamek Ogrodzieniec.


Jeśli Twój wybór padł na domki Góry Świętokrzyskie, to oprócz pięknych szczytów górskich, warto jest odwiedzić znajdujące się tu zabytki, wśród których znajduje się prawdziwa perełka. Zamki w Górach Świętokrzyskich pozwolą urozmaicić urlop, a do tej najpopularniejszej twierdzy należy zaliczyć Zamek Krzyżtopór, który znajduje się w małej i spokojnej miejscowości Ujazd.


Przeczytaj koniecznie: Odwiedź Świętokrzyskie. Gdzie warto się zatrzymać?


Zamek Krzyżtopór - najważniejsze informacje


Jeśli planujesz wizytę w tym klimatycznym i pełnym tajemnic zamku, warto jest poznać najważniejsze informacje z nim związane. Na pewno jest to świetne miejsce do fotografowania - zarówno profesjonalnego i amatorskiego. Wnętrza zachwycają tu na każdym kroku, a zamek największym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim w sezonie letnim. Podczas weekendów można tu spotkać prawdziwe tłumy.fot. Karol Wiak

Zamek w Ujeździe to przykład obszernego pałacu w stylu włoskim, typu palazzo in fortezza. Położony jest w  malowniczej okolicy, z której można podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich. Warto zaznaczyć, że budowniczym tego miejsca, który sporządził plany i wszystko nadzorował był Wawrzyniec Senes. To miejsce wyjątkowe - niegdyś od strony północnej przylegały tu piękne ogrody w stylu włoskim. Cała historia związana z tym miejscem w dalszym ciągu jest nie do końca znana. Należy zaznaczyć, że według legend, przy budowie zamku kierowano się symboliką liczba, nawiązujących do kalendarza: okien było tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile jest tygodni, natomiast sal tyle, ile miesięcy, a 4 narożne baszty odpowiadały liczbie kwartałów.


Czy wiesz, gdzie znajduje się najstarszy zamek w Polsce? Przeczytaj: Najstarszy zamek w Polsce. Czy wiesz, gdzie się znajduje?


Zamek Krzyżtopór w liczbach - co warto wiedzieć?


Niezwykle imponujące, w przypadku tego zamku, na pewno są liczby. Podobnie, jak inne atrakcje turystyczne w Górach Świętokrzyskich, ta historyczna budowla robi wrażenie. fot. Karol Wiak


Czy wiesz, że Krzyżtopór Zamek to:


 • 1,3 ha powierzchni

 • 70 000 m3 - tyle wynosi kubatura zamku

 • łączna powierzchnia murów to 3730 m2

 • łączna długość murów to z kolei 600 metrów

 • powierzchnia okalających ogrodów wynosi 1,6 ha

 • wymiary założenia; oś północ-południe - 120 m, wschód-zachód - 95 m

 • do budowy zamku zużyto aż 11 tysięcy ton piaskowca kwarcytowego

 • wykorzystano aż 30 tysięcy dachówek

 • 300 m3 piaskowca kunowskiego zużyto do budowy zamku

 • wykorzystano 200 tysięcy cegieł

 • 5 tysięcy m3 piasku oraz marmury, alabastry, egzotyczne drewno - jako ciekawostkę, należy przytoczyć tu fakt, że dla uzyskania wodoodpornej zaprawy dodano do wapna - białka z miliona jaj kurzych

 • użyto 500 ton wapna palonego.


Liczby robią wrażenie, ale równie ciekawa i wyjątkowa jest historia związana z tym miejscem.


Jak dojechać do zamku w Ujeździe?


Warto podkreślić, że do miejscowości Ujazd nie kursuje żaden pociąg. W takiej sytuacji, najlepiej będzie dojechać tu własnym samochodem. Droga nie jest skomplikowana, a nawigacja w prosty sposób wskaże tę najlepszą drogę.fot. Karol Wiak

Od strony Sandomierza należy kierować się na wschód drogą krajową nr 77 w kierunku Kielc. Po około 8 kilometrach należy skręcić w lewo na drogę wojewódzką nr 755 w kierunku Opatowa. Po przejechaniu około 11 kilometrów, należy skręcić w lewo na drogę powiatową nr 9673 w kierunku miejscowości Ujazd. Następnie należy kontynuować jazdę prosto, aż dojedzie się do Zamku Krzyżtopór, który znajduje się po lewej stronie drogi. Dojazd z Sandomierza zajmuje około 30-40 minut.


Zobacz również: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Zamek w Ujeździe ciekawostki - co warto zobaczyć?


Ten popularny świętokrzyski zamek można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Ta druga opcja, na pewno będzie lepsza, z tego powodu, że przewodnik jest w stanie w ciekawy sposób przedstawić pewne “smaczki”, związane z tym zamkiem. 


Jedną z ciekawych historii jest na pewno fakt, że sala jadalna w wieży miała ponoć szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami. W podziemiach tejże wieży znajduje się obecnie źródełko, dające wodę o nazwie Krzyżtoporanka, mająca wyjątkowe własności smakowe, a nawet lecznicze. fot. Karol Wiak

Kolejną ciekawostką jest bez wątpienia to, że w prawej stajni panują znakomite warunki akustyczne i to do tego stopnia, że budzą zachwyt znawców, którzy sugerują właścicielom obiektu organizację koncertów.


Nad wejściem w wieży bramnej umieszczono hieroglif, przypominający stylizowaną literę W. Ma ona symbolizować, zgodnie z księgą kabały, wieczne trwanie tego miejsca. Inni dopatrują się w niej herbu Habdank.


Zwiedzanie zamku Krzyżtopór powinno odbywać się w spokojnym i niespiesznym tempie. Dlaczego? Dobrze będzie odwiedzić wiele zakątków, które skrywają pewne tajemnice. 


Krzyżtopór miał mieć podziemne połączenie z Ossolinem. Ongiś Jerzy i Krzysztof jeździli tym lochem do siebie w odwiedziny. Sama droga miała być wyłożona głowami cukru, co umożliwiało sprawne i szybkie poruszanie się sań. 


Przy okazji zwiedzania zamku, warto odwiedzić Sandomierz. Sprawdź: Zwiedź Sandomierz śladami Ojca Mateusza!


W miejscu, gdzie dawniej były wspaniałe ogrody w stylu włoskim i francuskim, znajduje się obecnie ogromny krzyż, który upamiętnia kilkudziesięciu więźniów z Ostrowca Świętokrzyskiego, rozstrzelanych tutaj przez żandarmerię niemiecką w 1944 roku. Powodem egzekucji był atak polskich partyzantów na samochód niemieckiego starosty Opatowa, w wyniku którego zmarła ciężarna żona starosty.fot. Karol Wiak

Zamek Krzyżtopór obecnie ma status trwałej ruiny. Przez cały rok cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. By zajrzeć w każdy zakamarek potrzeba min. godzinę czasu. Dla odważnych istnieje również możliwość zwiedzania piwnic, przy użyciu latarek. Po zwiedzaniu tego wspaniałego miejsca, możemy odpocząć na ławkach w okolicach zamku lub na skałach znajdujących się w tutejszych ogrodach. W otoczeniu zamku znajdują się liczne punkty gastronomiczne z daniami typu fast-food i stoiska z pamiątkami, na który można nabyć pamiątki związane z zamkiem, czy też opatowskie krówki, uznawane za jedne z najlepszych w Polsce. Tuż obok zamku mieszczą się dwa darmowe parkingi, z których możemy wyruszyć w dalszą drogę do Sandomierza.


Zamek Krzyżtopór bilety - ile trzeba zapłacić za wstęp do zamku?


Za wstęp do tej wyjątkowej warowni w województwie świętokrzyskim trzeba zapłacić. Bilet normalny kosztuje 18 zł, natomiast bilet ulgowy to wydatek rzędu 15 zł. 


Grupa licząca od 1 do 10 osób, w przypadku chęci skorzystania z usług przewodnika, musi zapłacić dodatkowe 60 zł.


Warto podkreślić, że w sezonie turystycznym od 1 kwietnia do 31 sierpnia od 8.00 do 20.00. W okresie od listopada do końca lutego Zamek Krzyżtopór zaprasza od 8.00 do 16.00, a od września do końca października i przez cały marzec w godzinach od 8.00 do 18.00.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Ujeździe:Drewniany domek z piernika

Drewniany domek z piernika

Iwaniska, ul. Stara Łagowica

Domki Iwaniska
Górski Ogród

Górski Ogród

Łagów, ul. Wola Łagowska

Agroturystyka Łagów 9.4
Pyzówka

Pyzówka

Raków, ul. Lasy Głuchów

Agroturystyka RakówBędąc w Sandomierzu lub innej miejscowości województwa, warto odwiedzić Krzyżtopór. To nie tylko ciekawa lekcja historii, ale również miło spędzony czas.Następny artykuł Międzynarodowy Dzień Foki....

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej