Odwiedź Świętokrzyskie. Gdzie warto się zatrzymać?

Odwiedź Świętokrzyskie. Gdzie warto się zatrzymać?

Szukasz inspiracji na nadchodzący sezon letni? Chcesz wybrać się w takie miejsce, w którym znajdziesz niezwykłe zabytki, wspaniałą przyrodę i wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Wybierz Świętokrzyskie! Gdzie się zatrzymać, by zobaczyć jak najwięcej?

Ostatnie lata pokazały, że województwo świętokrzyskie cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów z różnych części naszego kraju. Jest wybierane przede wszystkim przez rodziny z małymi dziećmi, z tego względu, że Góry Świętokrzyskie nie są tak bardzo wymagające pod względem wysokości, jak ma to miejsce w przypadku bardziej popularnych regionów górskich. O niezwykłości województwa świętokrzyskiego, świadczy również to, że znajdziemy tu wspaniałe zabytki, a nasz urlop spędzimy w wyjątkowym klimacie, w dużej mierze dzięki pięknej przyrodzie, którą możemy tu znaleźć praktycznie na każdym kroku.


O wyjątkowości województwa świętokrzyskiego świadczy również korzystne położenie - graniczy ze Śląskiem, Lubelszczyzną, Małopolską i Mazowszem. Znajduje się w związku z tym w centralnej części Polski, co na pewno powinno skusić turystów, lubiących podróże w rozmaite miejsca. Czy jest to dobre miejsce na wakacje? Na pewno tak. W przypadku urlopu w województwie świętokrzyskim, możesz liczyć na naprawdę dużą liczbą atrakcji. Warto nie ograniczać się tylko i wyłącznie do jednej miejscowości, tylko wyruszyć na podróż po całym regionie. W takim przypadku na pewno nikt nie będzie żałował. Świętokrzyskie jest prawie najmniejszym regionem w Polsce, wyprzedza je tylko Opolszczyzna. Każde miejsce, w którym postanowimy się zatrzymać, powinno być doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wszystkich atrakcji regionu. Z myślą o turystach, poszukujących inspiracji i miejsc, w których warto się zatrzymać, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi miejsc, które sprawdzą się idealnie i to już podczas nadchodzących wakacji.


Pamiętaj o tym, że zaplanowanie tego typu wypoczynku jest o tyle prostsze, jeśli dysponujemy własnym środkiem transportu. W przeciwnym razie, będziemy zdani na środki komunikacji publicznej. Co ważne, są one naprawdę bardzo dobrze rozwinięte i pozwalają dotrzeć w większość miejsc w województwie świętokrzyskim - do dyspozycji mamy połączenia autobusowe, czy kolejowe. Infrastruktura drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta - są drogi ekspresowe, a sieć kolejowa przechodzi lub już przeszła modernizacją. Mówiąc krótko, każdy powinien być zadowolony - a i wszystkie miejsca w województwie świętokrzyskim będziemy mieć dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.


Poznaj: Województwo świętokrzyskie na weekend. 7 pomysłów na ciekawe wakacje


Świętokrzyskie “bazy wypadowe” - czyli gdzie warto się zatrzymać?


Region województwa świętokrzyskiego to część Polski o niezwykłej tradycji i historii. Chętnie przyjeżdżają tu miłośnicy zwiedzania klimatycznych miast, jak też turyści, którzy chcą spędzić swój czas nieco bardziej aktywnie, wędrując po Górach Świętokrzyskich. Znajdziemy tu również liczne kąpieliska, które mogą stanowić swego rodzaju urozmaicenie naszego urlopu Jest to region o powierzchni 11 711 km², co czyni je jednym z najmniejszych w Polsce. Daje nam to w związku z tym możliwość odkrycia wspaniałych miejsc w tym województwie w dość niedługim czasie. Region jest doskonale skomunikowany, co jest w tym przypadku bezapelacyjnym atutem. Z myślą o osobach, które planują wypoczynek w województwie świętokrzyskim, przygotowaliśmy kilka propozycji miejscowości, które mogą okazać się świetną bazą wypadową do zwiedzania całego regionu. Gdzie warto zarezerwować swój nocleg? Sprawdźmy! Pamiętajcie, że przygotowany przez nas ranking miejsc, ma charakter czysto subiektywny.

fot. Andrzej Kwiatkowski / zdjecia.nocowanie.pl


 • Kielce


Jeśli chcesz zobaczyć możliwie jak najwięcej w tym wspaniałym regionie, to na swój wypoczynek warto jest wybrać Kielce. Stolica województwa oferuje szereg rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej, m.in. Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia czy Biesak-Białogon. W Kielcach leży także spora część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu również wiele miejsc wartych zobaczenia. Jednym z nich jest Pałac Biskupów Krakowskich, szlaki turystyczne, Rezerwat przyrody Kadzielnia, Muzeum Wsi Kieleckiej, rynek, Pręgierz, czy Muzeum Zabawek i Zabawy.


Kielce mogą okazać się świetną opcją, zarówno na weekendowy wyjazd, jak i na dłuższy urlop. Pewne jest to, że w przypadku wyboru Kielc na naszą bazę wypadową, zobaczymy wszystko, co najpiękniejsze w województwie świętokrzyskim.


Dlaczego Kielce są najlepszą bazą wypadową?


 • jedynie 16 km do Zamku Królewskiego w Chęcinach 

 • około 20 km do granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w którym możemy spacerować licznymi szlakami górskimi i zdobywać tutejsze szczyty, w tym Świętą Katarzynę

 • nieco ponad 30 km do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu

 • około 90 km do Sandomierza, który jest kolejną, prawdziwą perełką tego niezwykłego regionu

 • zaledwie 50 km do Buska-Zdroju - popularnego miasta uzdrowiskowego w województwie świętokrzyskim

 • około 50 km do Zalewu Chańcza i jedynie 10 km nad Zalew Cedzyna, gdzie możemy miło spędzić czas nad wodą

 • 60 km do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.


Kielce posiadają dość rozbudowaną bazę noclegową. Przeważają hotele oraz kwatery i pokoje. Jednak w mieście funkcjonują także agroturystyki, apartamenty, pensjonaty, domki, hostele, wille, czy zajazdy. 


Cena za nocleg w Kielcach zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet 25 zł. Jednak średnia cena noclegu w Kielcach wynosi 164 zł.Polna Zagroda

Polna Zagroda

Miedziana Góra, ul. Modrzewiowa

Domki 10.0
Sucholand

Sucholand

Miedziana Góra, ul. Ślefarnia

Domki 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Noclegi Etap

Noclegi Etap

Kielce, ul. ul. Skrajna

Kwatery i pokoje 9.9
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Kielcach


 • Busko-Zdrój


Jeśli szukasz klimatycznego miejsca w województwie świętokrzyskim, które może okazać się świetną “bazą wypadową”, to doskonałą opcją może okazać się miasto uzdrowiskowe tego regionu, czyli Busko-Zdrój. Miasto leży na południu województwa świętokrzyskiego, w rejonie Ponidzia – od Kielc oddalone jest o 50, a od Krakowa o 80 kilometrów. Jednak nie te odległości czynią z Buska-Zdroju atrakcyjne miejsce wypoczynku, a fakt iż jest świetnym uzdrowiskiem słynącym z leczniczych wód mineralnych. O miejscowych solankach wspomina nawet przywilej wydany przez Bolesława Wstydliwego w 1252 r., ale badania nad wykorzystaniem ich w leczeniu przeprowadzono kilka stuleci później – w 1808 r. Od tego też czasu datuje się rozwój Buska-Zdroju jako uzdrowiska.

fot. hotelura / zdjecia.nocowanie.pl

Wypoczynek w uzdrowisku takim jak Busko-Zdrój to dobry pomysł na regenerację sił niezależnie od pory roku. Korzystanie z leczniczych właściwości miejscowych wód mineralnych możliwe jest zarówno w miesiącach letnich, jak też jesiennych i zimowych. Poza tym w ofercie uzdrowiska są masaże oraz zabiegi krioterapii czy światłoterapia, które korzystnie wpływają na organizm. Jeśli już skorzystamy ze wszystkich możliwości, jakie daje nam ta miejscowość, to z powodzeniem możemy wybrać się na odkrywanie innych miejsc i atrakcji tego województwa.


Dlaczego warto zatrzymać się w Busku-Zdroju?Bazę noclegową Buska-Zdroju tworzą przede wszystkim kwatery i pokoje. Ma to związek z profilem turysty, odwiedzającym miasto – to przede wszystkim pary, czy nawet osoby podróżujące samotnie. Od miejsca noclegowego oczekują komfortowych warunków i atrakcyjnej lokalizacji. Obiekty z kategorii kwatery i pokoje oferują najczęściej pokoje z łazienkami oraz dostęp do wspólnej kuchni.


Średni koszt noclegu w Busku-Zdroju wynosi 78 zł, zależy od takich czynników jak kategoria wybranego obiektu, lokalizacja oraz oferowany standard. Najkorzystniejszą opcją jest wybór obiektu z kategorii agroturystyka, wtedy koszt noclegu zaczyna się od 35 złWilla Viola

Willa Viola

Busko Zdrój, ul. Rokosza

Kwatery i pokoje 9.7
Apartament u Źródła

Apartament u Źródła

Busko-Zdrój, ul. Źródlana

Kwatery i pokoje 10.0
Willa Senso

Willa Senso

Busko-Zdrój, ul. Korczyńska

Kwatery i pokoje 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Sprawdź popularne oferty noclegów w Busku-Zdroju


 • A może Chęciny?


Jeśli chcesz wypoczywać w miejscu pełnym historii i jednocześnie cieszyć się pięknem Gór Świętokrzyskich, to najlepszą opcją na “bazę wypadową” mogą okazać się Chęciny. Jest to niewielkie miasteczko położone w województwie świętokrzyskim niedaleko Kielc. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą już z 1275 rok, natomiast prawa miejskie Chęciny otrzymały na początku XIV wieku – to z tego okresu pochodzi także najbardziej charakterystyczna atrakcja okolicy, czyli ruiny zamku gotyckiego wznoszące się ponad miastem. Miasteczko oferuje przyjezdnym także urozmaicony krajobraz świetny do pieszych wędrówek, przepiękną Jaskinie Raj, świeże powietrze oraz wiele innych interesujących miejsc.
fot. Andrzej Kwiatkowski / zdjecia.nocowanie.plDlaczego właśnie Chęciny?


 • około 16 km do Kielc

 • około 40 km do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w którym znajdziemy liczne szlaki turystyczne

 • około 70 km do Zamku Krzyżtopór

 • zaledwie 50 km do Buska-Zdroju - uzdrowiskowego miasta regionu

 • nieco ponad 100 km do Sandomierza - chętnie odwiedzanego miasta przez turystów z całej Polski

 • około 35 km do Zalewu Cedzyna

 • nieco ponad 50 km do Zalewu Chańcza.


Na wczasowiczów szukających noclegów w Chęcinach czekają przede wszystkim obiekty w kategorii agroturystyka. Tam też uda nam się znaleźć najkorzystniejsze oferty. Cena za usługę w tej kategorii może wynieść 60 złotych. Poszukując miejsca w Chęcinach, należy pamiętać, że ceny uzależnione są od lokalizacji oraz poziomu oferowanych usług. Podczas wyboru noclegu warto wziąć pod uwagę opinie innych gości na temat poszczególnych ofert.


Średnia cena za nocleg w Chęcinach wynosi zaledwie 146 złotych. Cena za usługę zależna jest przede wszystkim od lokalizacji oraz standardu oferowanego przez właścicieli obiektów. Najkorzystniejsze oferty uda nam się znaleźć w kategorii agroturystyka. Cena za usługę może wynieść tam jedynie 60 złotych.Wrzosowe Wzgórze

Wrzosowe Wzgórze

Chęciny, ul. Wrzosy

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Agro Gościniec

Agro Gościniec

Chęciny, ul. Gościniec

Agroturystyka
noclegicheciny.pl

noclegicheciny.pl

Chęciny, ul. Jędrzejowska

Agroturystyka 9.2
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Oto najlepsze oferty noclegów w Chęcinach


To którą miejscowość w województwie świętokrzyskim wybierasz na swoją “bazę wypadową”? Gwarantujemy, że każdy wybór będzie najlepszy i pozwoli w pełni odkryć Góry Świętokrzyskie i całe województwo.


#wypoczywamwpolsceNastępny artykuł Bon turystyczny w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej