5 pomysłów na weekendowe wycieczki po Polsce

5 pomysłów na weekendowe wycieczki po Polsce

Gdzie można pojechać, żeby spędzić ciekawy weekend w zacisznym miejscu z dala od innych turystów? Mamy kilka pomysłów, które mogą zainspirować cię do zaplanowania wyjazdu!

Myślisz o tym, by na chwilę zmienić otoczenie i spędzić spokojny weekend z dala od tłumów? Niżej przedstawiamy kilka nieoczywistych miejsc, które na pewno cię zachwycą. Wypoczywaj pośród zieleni, blisko przyrody i we wspaniałym otoczeniu polskich wiosek i miasteczek. Chociaż położone są z dala od centrów dużych miast, to gwarantujemy, że spędzisz tam weekend, który pozwoli ci zregenerować siły i odzyskać energię.

Gdzie warto więc się wybrać na weekendową wycieczkę po Polsce?

Spokojny Czarnolas, wypoczynek w otoczeniu zieleni


Jeśli uważałeś na lekcjach języka polskiego, powinieneś pamiętać, że w Czarnolesie mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich poetów doby renesansu. Jan Kochanowski bardzo sobie cenił spokojne życie na wsi, co widać w wielu jego utworach. Również ty możesz się przekonać, co tak bardzo zachwyciło artystę w tej okolicy – zaplanuj weekend w Czarnolesie.

Sam Czarnolas jest niewielką wsią znajdującą się w województwie mazowieckim, niedaleko Zwolenia. To naprawdę ciche i spokojne miejsce, które ożywa wtedy, kiedy na miejsce przyjeżdżają  szkolne wycieczki, chcące zwiedzić Muzeum Jana Kochanowskiego. Jednak w wakacje młodzież wypoczywa w inny sposób, więc to doskonały moment, aby się tam wybrać i obejrzeć tonący w zieleni dwór. Warto wiedzieć, że czarnoleski pałacyk nie był siedzibą poety – powstał wiele lat później i należał do rodu Jabłonowskich. Z czasów Kochanowskiego zachowały się tylko żelazne drzwi i fotel.

Wewnątrz dworu urządzono ekspozycje, które przedstawiają poszczególne etapy życia mistrza – edukację, służbę na dworze i okres czarnoleski. Można również obejrzeć zaaranżowane sceny renesansowej codzienności. Całość sprawia naprawdę przyjemne wrażenie. Podobnie jak park, który otacza muzeum. Choć nie ma w nim już dającej cień lipy (upamiętnia ją obelisk), to znalazło się miejsce na wiele innych drzew. W swoim czasie zachwycał stylem i dbałością, z jaką go utrzymywano.

Idąc śladami poety, warto udać się do Zwolenia. W tamtejszym kościele parafialnym, będącym najcenniejszym zabytkiem miasteczka, znajduje się kaplica Kochanowskich, w której znajduje się między innymi nagrobek poety (jego ciało spoczywa w krypcie pod posadzką). Z miejscem tym wiąże się również makabryczna historia – pod koniec XVIII wieku czaszka Jana Kochanowskiego została zabrana z trumny i przekazana Izabeli Czartoryskiej. Teraz znajduje się w zbiorach Muzeum Czartoryskich w Krakowie. W sąsiedztwie kościoła mieści się Muzeum Regionalne, gdzie przechowywane są pamiątki po Kochanowskich, oraz prezentowane wystawy dotyczące historii i kultury miasteczka i całego regionu.

Spokojne obejrzenie tych miejsc na pewno zajmie cały dzień, a to nie koniec atrakcji! Drugi dzień warto spędzić aktywnie. W okolicy Zwolenia i Czarnolasu czekają na ciebie rezerwaty przyrody - „Miodne”, będący ostoją buka, oraz „Ługi Helenowskie”, chroniący bagna, z których wypływa rzeka Zwolenka. Miejscowy krajobraz przypomina tundrę, a wśród zwierzęcych mieszkańców znajdują się między innymi łosie i żurawie. Pomyśl również o rowerowej wycieczce do oddalonego o około 20 kilometrów Janowca. W miejscowości obejrzysz ruiny zamku oraz niewielki skansen, który jest usytuowany u jego stóp. Możesz również przeprawić się promem na drugą stronę Wisły, by spędzić trochę czasu w Kazimierzu Dolnym.


Aktywny pobyt na Ponidziu


Zastanawiasz się właśnie, gdzie dokładnie znajduje się Ponidzie? Jest to region położony na terenie województwa świętokrzyskiego, przy środkowym i dolnym biegu rzeki Nidy. Możesz tam zaplanować naprawdę intensywny weekend, gdyż do zobaczenia jest wiele interesujących miejsc i zabytków. W tym wypadku proponujemy wycieczkę objazdową, gdyż tylko w ten sposób dasz radę zobaczyć Chęciny, Jędrzejów, Wiślicę czy Busko-Zdrój, znane świętokrzyskie uzdrowisko.

Miejscem zdecydowanie wartym zobaczenia jest zamek w Chęcinach, będący naczelną warownią królów z dynastii Piastów. Zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku, a o jego znaczeniu świadczy fakt, iż Władysław Łokietek przechowywał tam skarb koronny, a Jagiełło więził jeńców spod Grunwaldu. Kilka kilometrów dalej znajduje się miejscowość Tokarnia, w której również warto się zatrzymać, by zwiedzić słynne Muzeum Wsi Kieleckiej. Jest to jeden z najładniejszych polskich skansenów.

Kolejnym przystankiem na trasie jest Jędrzejów, w którym warto obejrzeć muzeum zegarów słonecznych oraz prawdziwą perełkę – XII-wieczne opactwo cystersów. Przez kilka lat, od 1218 roku aż do swojej śmierci, mieszkał tam Wincenty Kadłubek, autor znanej kroniki, w XVIII wieku ogłoszony błogosławionym. Jędrzejów to największy ośrodek jego kultu. Jeśli będziesz miał w planach zwiedzanie opactwa, możesz to zrobić od poniedziałku do soboty – należy zgłosić się do klasztornej furty, gdyż nie ma wejść na własną rękę i konieczna jest opieka przewodnika. W Jędrzejowie organizowane są również wakacyjne wycieczki kolejką wąskotorową, które odbywają się w każdą niedzielę od maja do września. Trasa jest niezwykle malownicza, prowadzi bowiem wzdłuż brzegu Nidy. Podróż można zakończyć w Pińczowie albo wrócić do stacji początkowej.

Jeden dzień warto zarezerwować na Busko-Zdrój. Jest to świętokrzyskie uzdrowisko, słynące ze słonych źródeł siarkowych, więc warto skorzystać z odnowy biologicznej czy możliwości z relaksu w basenie mineralnym. Miasto jest również świetną bazą wypadową do Wiślicy, gdzie do zobaczenia jest kolegiata i Dom Długosza, w którym obecnie mieści się oddział Muzeum Narodowego.

Rezydencja Elżbiecin

Rezydencja Elżbiecin

Busko-Zdrój, ul. Elżbiecin

Hotele Busko-Zdrój
Willa Muza

Willa Muza

Busko-Zdrój, ul. Starkiewicza

Wille Busko-Zdrój 8.6

Okolice Wolińskiego Parku Narodowego


Jeżeli myślisz o weekendowej wycieczce w nadmorskie tereny, wybierz okolice Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to bowiem przepiękne miejsce na wyspie Wolin, w którym zobaczysz piaszczyste klify, jeziora a nawet rezerwat żubrów! Obejrzenie najważniejszych miejsc parku narodowego zajmie ci kilka godzin – zobacz, które z nich warto wziąć pod szczególną uwagę.

Pomyśl o spacerze wzdłuż klifowego wybrzeża, możesz skorzystać przy tym z wyznaczonych szlaków turystycznych. Jeden z nich, liczący 19 kilometrów szlak czerwony, zaczyna się przy bramie dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego i biegnie przez punkt widokowy Kawcza Góra, plażę w Międzyzdrojach, do miejscowości Kołczewo. Po drodze mijasz jeszcze latarnię morską Kikut i Jezioro Koprowo. Inna ciekawa trasa turystyczna prowadzi nad Jezioro Turkusowe, a popularny zielony szlak doprowadzi cię do Zagrody Pokazowej Żubrów. Jest obowiązkowy punkt każdej wycieczki z dziećmi! W zagrodzie mieszkają nie tylko żubry, miejsce to stanowi schronienie dla zwierząt, które są niezdolne do samodzielnego przeżycia w środowisku naturalnym. To między innymi sarny, jelenie, dziki i bieliki. Turyści mogą je podglądać z pomostów widokowych, warto również skorzystać z audioprzewodnika.

Woliński Park Narodowy to nie tylko atrakcje przyrodnicze. W okolicy znajdziesz mnóstwo atrakcji, z których warto skorzystać. Na pewno powinieneś odwiedzić Międzyzdroje, jeden z piękniejszych nadbałtyckich kurortów, by przynajmniej przez chwilę poleżeć na złocistym piasku. Warto również uwzględnić spacer Promenadą Gwiazd, gdzie znajdziesz odciski dłoni najważniejszych osobistości świata polskiego filmu. Do atrakcji Międzyzdrojów należy też Gabinet Figur Woskowych, sąsiadujące z nim planetarium i oceanarium.

Niedaleko parku narodowego, we wsi Recław, znajduje się Centrum Słowian i Wikingów. Jest to wyjątkowy skansen na brzegu rzeki Dziwnej, w którym zobaczysz repliki wczesnośredniowiecznych zabudowań Wolina. Zwiedzanie obiektu zajmuje około godziny, ale jeśli przyjedziesz tam podczas sierpniowego Festiwalu Słowian i Wikingów, będziesz mógł spędzić cały dzień. Program zwykle obejmuje warsztaty i pokazy średniowiecznych rzemiosł, prezentację uzbrojenia, degustację potraw przygotowywanych na podstawie dostępnych przepisów z epoki czy folkowe koncerty.


Szlakiem tatarskich wiosek – wycieczka śladami orientu


Czy wiesz, że w Polsce osiedlili się Tatarzy? Tatarskie wioski i inne ślady ich bytności znajdują się głównie na Podlasiu, więc kolejna wycieczka zaprowadzi cię właśnie w tamte strony. Jako bazę wypadową proponujemy Supraśl. Miasteczko co prawda nie zostało zasiedlone przez Tatarów, ale znajdziesz tam dobre noclegi oraz restauracje serwujące także tatarskie dania.

Supraśl powstał dzięki monasterowi Zwiastowania NPM i do dzisiaj jest to jeden z najważniejszych miejscowych zabytków. Znajdź czas, by odwiedzić znajdujące się na jego terenie Muzeum Ikon, w którym zgromadzono liczne dzieła sztuki sakralnej. Zwiedzanie odbywa się przy przyciemnionym świetle i prawosławnych pieśniach, co znakomicie buduje nastrój wśród turystów.

Jeżeli zaplanujesz kilka krótszych wypadów do tatarskich wiosek, zacznij od zwiedzania Kruszynian. W miejscowości znajduje XVIII-wieczny meczet, który na pierwszy rzut oka nie różni się wyglądem od drewnianych podlaskich kościółków. Kopuły wieży zwieńczone są jednak półksiężycami, a przestrzeń w środku zorganizowana zgodnie z wszystkimi nakazami religii muzułmańskiej. Za świątynią mieści się miazar, czyli tatarski cmentarz. W Kruszynianach warto odwiedzić też gospodarstwo, w którym znajduje się jurta, a gospodarze częstują gości pysznymi potrawami tatarskiej kuchni.
 
Na szlaku wycieczki powinna znaleźć się też wieś Bohoniki, którą również zamieszkuje ludność pochodzenia tatarskiego. Zobaczysz tam drewniany meczet z drugiej połowy XIX wieku i stary miazar, gdzie obok stuletnich nagrobków znajdują się też zupełnie nowe pochówki. Jeśli chcesz bardziej zgłębić temat, odwiedź Sokółkę – z Bohonik to tylko 10 kilometrów. W tamtejszym Muzeum Ziemi Sokólskiej znajdziesz Dział Tatarski, z tamtejszej ekspozycji dowiesz się, skąd Tatarzy wzięli się na Podlasiu, zobaczysz pamiątki związane z islamem, tatarską kulturą i tradycjami.

Sokółka oddalona jest od Supraśla o około 40 kilometrów. Jeżeli zaplanujesz powrót do tego miasta, zatrzymaj się po drodze w miejscowości Święta Woda. Jest to wspólne miejsce kultu katolików i prawosławnych – znajduje się tam sanktuarium maryjne i tzw. Góra Krzyży, wzorowana na Świętej Górze Grabarce.


Weekendowy wypoczynek na Kurpiach


Jeżeli planujesz weekendowy wypoczynek w otoczeniu zieleni, koniecznie wybierz się na Kurpie. Szczególnie ciekawe są tereny Puszczy Zielonej, położne pomiędzy Narwią a Bugiem. Ludność kurpiowska słynie z bogatego folkloru, a tworzone przez wiejskie artystki wycinanki zachwycają każdego turystę. Aby lepiej poznać miejscowe tradycje, najlepiej pojechać tam w czerwcu. W tym czasie odbywa się widowisko wesela kurpiowskiego.

Tradycyjnie organizowane jest ono w miejscowości Kadzidło przez członków zespołu folklorystycznego „Kurpianka”. Turyści zamieniają się w weselnych gości – jedzą i bawią się z młodą parą – ale mogą też obserwować różne zwyczaje związane ze ślubem. Imprezie towarzyszą przejazdy furmankami, barwne orszaki, zabawy ludowe, pokazy ludowego rękodzieła i kiermasze. Wydarzenie rozrosło się do tego tego stopnia, że podczas festiwalu prezentowane są obrzędy weselne z innych regionów kraju.

W Kadzidle możesz zwiedzić również Izbę Pamięci Czesławy Konopkówny, która była utalentowaną twórczynią i propagatorką kultury kurpiowskiej. Członkowie jej rodziny odtworzyli wygląd tradycyjnej izby, prezentują również regionalne stroje i pamiątkowe fotografie oraz odznaczenia. To dzięki niej powstała w Kadzidle Zagroda Kurpiowska, którą również warto zwiedzić.

Na terenie Puszczy Zielonej powszechnie wydobywano… bursztyn! Stąd tak popularne są bursztynowe wyroby – nie tylko biżuteria, ale i inne przedmioty, które chętnie kupują turyści. Jeśli i ty masz ochotę stać się posiadaczem bursztynowego cudeńka, odwiedź wieś Wach. Mieszka tam człowiek, który zajmuje się tradycyjną kurpiowską obróbką bursztynu. Kurpie w pigułce czekają na ciebie w Nowogrodzie nad Narwią, gdzie znajduje się skansen. Zobaczysz tam tradycyjne chaty, dowiesz się, jak żyli ludzie, a w miejscowej karczmie spróbujesz też regionalnego jedzenia. Jeśli zechcesz odpocząć, możesz zorganizować piknik. Obiekt położony jest na skarpie nad rzeką, więc teren sprzyja błogiemu wygrzewaniu się w słonecznych promieniach.

Następny artykuł Okolice Krakowa - co warto...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!