Światowy Dzień Ziemi. Co i gdzie możesz zrobić dla naszej planety?

Światowy Dzień Ziemi. Co i gdzie możesz zrobić dla naszej planety?

Jak co roku, w dniu 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Podczas tego niezwykłego wydarzenia, mamy do czynienia z licznymi akcjami i inicjatywami, mającymi na celu poprawę losów naszej planety. Co i gdzie możesz zrobić dla Matki Ziemi?

Światowy Dzień Ziemi jest niezwykłą inicjatywą, odbywającą się od 26 lutego 1971 roku. Z racji trwającej pandemii koronawirusa, w roku 2021 obchody tego święta będą nieco inne.


Należy podkreślić, że hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest “Przywróć naszą Ziemię”. Nie ulega żadnej wątpliwości, że o naszą planetę powinniśmy tak naprawdę troszczyć się przez cały rok, ale to właśnie dziś i w przeciągu kilku najbliższych dni możesz pokazać, jak ważne są dla Ciebie losy Ziemi. Organizowane są wszelkiego rodzaju akcje ekologiczne, w dużym stopniu przyczyniające się do poprawy losów naszej planety. Można tu wymienić m.in. sprzątanie lasów, rzek, czy innego rodzaju happeningi. Co roku do tego typu akcji włącza się coraz większa liczba osób, w tym dzieci, co jest bardzo budujące. Bo Ziemia jest przecież naszym wspólnym dobrem.


Jakie były początki Światowego Dnia Ziemi?


O losach naszej wspólnej planety dyskutuje się od naprawdę wielu lat. Chyba każdy z nas ma wrażenie, że jest to “nowe i młode” święto, ale jego historia sięga roku 1969, kiedy to aktywista John McConnell przedstawił propozycję ustanowienia tego święta podczas konferencji UNESCO, związanej ze środowiskiem naturalnym. Idea ta zyskała aprobatę burmistrza San Francisco - Josepha Alioto, który to 21 marca 1970 zorganizował w mieście pierwsze obchody.





Proklamacja i ustanowienie Światowego Dnia Ziemi miało jednak miejsce rok później, kiedy to U Thant - ówczesny sekretarz ONZ oficjalnie zatwierdził Światowy Dzień Ziemi. Zgodnie z postanowieniami, odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca. Pomimo tego, to właśnie dziś 22 kwietnia - w wielu państwach świata (szacuje się, że w ponad 190) obchodzony jest Światowy Dzień Matki Ziemi. W Polsce to wydarzenie obchodzone jest począwszy od 1990 roku. Od tamtej pory wszystkie akcje mają na celu promowanie różnych postaw proekologicznych w społeczeństwie.


Co możesz zrobić dla Ziemi?


Nie ulega żadnej wątpliwości, że Ty sam możesz aktywnie włączyć się w obchody święta naszej planety. Im więcej chętnych, tym lepiej. Najważniejsze jest przede wszystkim to, by wszystkim nam żyło się zdecydowanie lepiej, niezależnie od trwającej pandemii koronawirusa.



 


Priorytetowe kwestie, które w szczególności powinieneś wziąć sobie do serca to przede wszystkim:


  • segregacja śmieci

  • oszczędność wody

  • zbieraj deszczówkę

  • korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu

  • rezygnacja z używania plastiku i jednorazowych toreb

  • świadome kupowanie produktów, w tym spożywczych

  • próba naprawy zepsutego sprzętu, a nie jego wyrzucanie

  • oszczędność energii

  • zbieranie makulatury i energii i wyrzucanie ich do specjalnie ku temu przeznaczonych pojemników

  • sadzenie drzew

  • troska o rośliny i zwierzęta

  • świadomość ekologiczna - to niezwykle ważna kwestia, którą warto się dzielić z innymi


Pamiętaj jednak, że o Ziemię warto dbać przez cały rok, a nie tylko dziś. Nie potrzeba ku temu żadnych wielkich przygotowań ani inwestycji. Wystarczą drobne gesty, które przy ogólnoświatowej sile, mogą okazać się naprawdę wymierne w skutkach. 


Dzień Ziemi w Polsce - gdzie i w jaki sposób możesz przyłączyć się do lokalnych akcji?


Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, większość akcji powróci do tradycyjnej formy, dobrze znanej sprzed lat.





Wystarczy tu wymienić np. Lublin, który w najbliższy weekend (23-24 kwietnia) przeprowadzi miejskie sprzątanie osiedli oraz popularnego i największego kompleksu leśnego - Stary Gaj. Miasto na to wydarzenie zaprasza przede wszystkim rodziny z dziećmi i liczy na to, że dzięki wspólnym wysiłkom uda się posprzątać najbardziej zanieczyszczone miejsca.


Sprzątanie świata w ramach dzisiaj wypadającego święta jest organizowane również w Gdyni, Poznaniu, Warszawie, Bydgoszczy (sprzątanie Puszczy Bydgoskiej) i innych polskich miejscowościach, lecz na zdecydowanie mniejszą skalę, niż miało to miejsce dotychczas. 


Dodatkowo, warto podkreślić, że można wziąć w wielu wydarzeniach, odbywających się pod egidą tegorocznego Dnia Ziemi. Są to imprezy plenerowe, jak i wydarzenia online. Wystarczy tu wspomnieć m.in. o Klimatycznym Dniu Ziemi, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, który w pełni został przeznaczony dla uczniów i nauczycieli.


Oprócz tego organizowane jest również wydarzenie online - Ekologiczny Festiwal Online EKOfeston, który został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 


Czy wiesz, że Nocowanie.pl też jest eko i pomaga ekoturystom?



 

Losy planety Ziemi również nam nie są obce. Przywiązujemy naprawdę dużą wagę do ochrony środowiska. Papierowe faktury zastąpiliśmy elektronicznymi, zrezygnowaliśmy z wody w plastikowych butelkach na rzecz filtrów montowanych w kranach, segregujemy śmieci, a w naszym biurze znajduje się wiele roślin, by atmosfera pracy sprzyjała pracownikom, a fusy z kawy stosujemy jako naturalny nawóz. Wierzymy, że nawet takie drobne postawy, wpłyną pozytywnie na środowisko. Promujemy również obiekty noclegowe, które prezentują eco postawy.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Nocowanie.pl jest eko i pomaga ekoturystom!



Następny artykuł Wyjątkowa atrakcja w Łodzi...

Komentarze (1)

Siema

10 dni temu
To nie jest Ziemia

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!