TOP 10 najpiękniejszych jezior w Polsce

TOP 10 najpiękniejszych jezior w Polsce

Należące do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, położone w samym sercu gór, nad morzem lub w centrum miasta? Jedno jest pewne - zachwycają czystą wodą, ukształtowaniem linii brzegowej, a także niezwykłymi krajobrazami. Marzysz o letnim weekendzie w jakimś malowniczym miejscu? Poznaj 10 najpiękniejszych jezior w Polsce!

Trudno zdecydować, które z polskich jezior można określić mianem tego najpiękniejszego. Są bowiem tak różnorodne i pełne uroku, że właściwie każde powinniśmy tak nazywać! Pokusiliśmy się o przygotowanie naszej subiektywnej listy akwenów, które zasługują na miejsce w TOP 10!


1. Morskie Oko

 

Morskie Oko

Morskie Oko

, ul. Palenica Białczańska

Atrakcje przyrodnicze 10

 

Jest to ukryte wśród szczytów po polskiej stronie Tatr jezioro, położone na wysokości 1395 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi 34,93 ha, a maksymalna głębokość to 54 metry. Aby dotrzeć nad ten malowniczy zbiornik, trzeba poświęcić jeden dzień, pokonując dziewięciokilometrową asfaltową trasę, która rozpoczyna się na polanie - Palenica Białczańska. Wzdłuż samej trasy, wiodącej nad Morskie Oko, rozciągają się przepiękne widoki. Zimą, jezioro otacza biały puch, latem woda przyciąga stada kozic. Warto docenić również bogactwo znajdującej się tam roślinności.

 

Jak dojechać nad Morskie Oko? Zobacz: Jak dojechać na parking nad Morskim Okiem?

 

2. Jezioro Łebsko

 


Jezioro Łebsko, fot.  masar1920 / Adobe Stock

 

To sporych rozmiarów przybrzeżny akwen, znajdujący się nieco na zachód od Łeby, powstały na skutek podniesienia poziomu morza i zalania łąk. To także trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce, należące do obszaru przepięknego Słowińskiego Parku Narodowego. Nad samym brzegiem zbiornika, a dokładniej w miejscowości Rąbka, stoi drewniana wieża widokowa, z której można podziwać zapierającą dech w piersiach panoramę. Akwen od morza oddziela Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami. Wydmy wsypują się bezpośrednio do zbiornika, przez co jego powierzchnia zmniejsza się nawet do 1 m w ciągu roku.

 

Zobacz noclegi w Łebie:


3. Jezioro Solińskie

 

 

Powstało w latach 60. XX wieku, w wyniku wybudowania na Sanie zapory wodnej. To czysty, malowniczo położony, sztuczny zbiornik górski, który przyciąga wielu wędkarzy, żeglarzy, kajakarzy oraz amatorów wodnego i plażowego wypoczynku. Jego wyjątkowa linia brzegowa, zwana inaczej bieszczadzkimi fiordami, uzależniona jest od poziomu spiętrzenia się wody i liczy od 150 do 160 km. Jezioro Solińskie otaczają zalesione, strome stoki Jawora i innych szczytów przekraczających wysokość 500 m n.p.m. Po zbiorniku kursują statki spacerowe, dzięki którym turyści moga poznać najciekawsze zakątki tego akwenu.


Zobacz również noclegi w Solinie:

4. Jezioro Drawsko

 

Jezioro Drawsko, fot. Piotr Gołębniak / Adobe Stock

 

Nad jego brzegiem leży urokliwy Czaplinek, a także kilka wsi letniskowych takich jak Kluczewo, Piaseczno i Siemczyno. Jezioro jest ogromne, posiada nietypowy kształt i niesłychanie rozwiniętą linię brzegową. Szmaragdowy odcień wody, piękne klify i wyspy na jego powierzchni - to coś, co nadaje mu niepowtarzalnego uroku. O rybach, jakie można złowić w zbiorniku, krążą już legendy! Przez cały rok dostępne są płocie, wszystkie drapieżniki polskich jezior słodkowodnych, szczupaki, sieje, czy okonie. Piaszczyste i twarde dno połączone z przejrzystą taflą wody jest idealnym miejscem dla raków, które są polską rzadkością!

 

Zobacz noclegi w okolicy Jeziora Drawsko:


5. Jezioro Czorsztyńskie

 

 

To sztuczny zbiornik wodny, powstały na rzece Dunajec, na skutek utworzenia w Niedzicy ziemnej zapory wodnej, położonej na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Nad brzegiem akwenu znajdziemy wiele ośrodków rekreacyjnych, w których istnieje możliwość wypożyczenia łódki z wiosłami, rowerów wodnych, czy też jachtów. Będąc na miejscu, warto udać się w mały rejs statkiem wycieczkowym, zatrzymującym się w przystani, nieopodal Zamku Dunajec. W zimie można jeździć tutaj na nartach na okolicznych zboczach albo ślizgać się na łyżwach po zamarzniętej tafli wody.

 

Interesują cię noclegi nad Jeziorem Czorsztyńskim? Zobacz:

Domki Widokówka

Domki Widokówka

Kluszkowce, ul. Modrzewiowa

Domki Kluszkowce 9.8
Gościniec Pod Smrekami

Gościniec Pod Smrekami

Czorsztyn, ul. Pienińska

Pensjonaty Czorsztyn 8.6

 

6. Jezioro Wdzydze

 

 

To największy akwen wodny na Pojezierzu Kaszubskim. Jezioro urzeka turystów szmaragdowo-niebieskim kolorem wody, a w połączeniu z trzema innymi zbiornikami tworzy tzw. Morze Kaszubskie. Warto wspomnieć, że cały zbiornik objęty jest obszarem niezwykle urokliwego Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze mieści się kilka wysp. Największa to Ostrów Wielki. Każda z nich stanowi siedlisko i obszar lęgowy rzadkich, chronionych ptaków wodno-błotnych takich jak: gągół, czajka, bekas, kormoran, czapla siwa, tracz nurogęś, brodziec piskliwy, trzcinniczek, tracz długodzioby i wiele innych.

 

Sprawdź noclegi w okolicy jeziora. Zobacz:

Domek u Beti Kaszuby

Domek u Beti Kaszuby

Wąglikowice, ul. Wąglikowice

Domki Wąglikowice
Domki Letniskowe Kaszubski Zakątek

Domki Letniskowe Kaszubski Zakątek

Wiele, ul. Wdzydze Tucholskie

Domki Wiele 9.9

 

7. Jezioro Białe


 

Jezioro Białe, nad którym zlokalizowana jest wieś letniskowa - Okuninka, wchodzi w skład najdalej na północny-wschód wysuniętej grupy jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Od strony południowej akwen otoczony jest lasem, będącym częścią Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. W odległości 100-150 metrów od linii brzegowej zbiornika, mieszczą się liczne ośrodki wypoczynkowe. W sezonie letnim urlopowiczów zapraszają restauracje, kawiarnie, a także wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz pływackiego. Nie brakuje tutaj także boisk do gier i zabaw dla najmłodszych.


Zobacz noclegi w Okunince:

8. Jezioro Nidzkie



Jezioro Nidzkie, fot. Janusz Lipiński / Adobe Stock

 

Ten zbiornik znajdziemy w samym sercu Puszczy Piskiej. Urozmaicona linia brzegowa, wiele podwodnych górek, a także obfita roślinność czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla wędkarzy. Jezioro Nidzkie to jeden z najmniej zmienionych przez człowieka akwenów na Mazurach. Na większości jeziora obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Długość zbiornika nidzkiego to 23 kilometry. Rozciąga się od Rucianego do wsi Jaśkowo i ma kształt silnie wygiętej rynny. Jezioro Nidzkie na pewno spodoba się także miłośnikom kajakarstwa. Najciekawszy szlak wiedzie przez rzekę Nidkę, która wypływa z jeziora i prowadzi do zatoki Lodownia.

 

Zobacz noclegi nad jeziorem:

TOTU - domki, pokoje

TOTU - domki, pokoje

Ruciane-Nida, ul. Słowiańska

Domki Ruciane-Nida 10
OW Wodnik

OW Wodnik

Ruciane Nida, ul. Aleja Wczasów

Domki Ruciane Nida 8.5


9. Jezioro Niegocin


 

To jeden z najbardziej popularnych zbiorników wśród Wielkich Jezior Mazurskich. Jego powierzchnia wynosi 2 tysiące hektarów, głębokość to ponad 39 m, a długość linii brzegowej liczy aż 35 kilometrów. Akwen jest bardzo atrakcyjny dla wodniaków i letników. Powstały tu liczne piaszczyste plaże, strzeżone kąpieliska, przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a nawet kempingi. W Niegocinie żyje 16 gatunków ryb. Przeważają leszcze, płocie, węgorze, sandacze i szczupaki. Przez jezioro biegnie szlak żeglarski z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i do Pisza.

 

Zobacz także: 4 miejsca nad jeziorem Niegocin, które warto zobaczyć

 

10. Jezioro Wigry

 

Jezioro Wigry, fot. ©Curioso.Photography / Adobe Stock

 

Nazywane jest także jeziorem o kryształowej toni. Poza pięknem przyrody, Wigry oferuje też świetne warunki o aktywnego wypoczynku. Zbiornik doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa, ale z uwagi na położenie w obrębie Wigierskiego Parku Narodowego, turystyka wokół jeziora jest nieco ograniczona. Obszar akwenu objęty jest strefą ciszy. Po jeziorze można poruszać się żaglówkami, bądź kajakami. Jeśli natomiast chodzi o wędkarstwo - należy przede wszystkim wykupić specjalną licencję. Co z biwakowaniem i paleniem ognisk? Może odbywać się to wyłącznie w odpowiednio przygotowanych do tego miejscach, których na szczęście nie brakuje!


Zobacz noclegi nad jeziorem Wigry:

Dom Letniskowy Itaka

Dom Letniskowy Itaka

Suwałki, ul. Magdalenowo

Domki Suwałki 10
Pokoje U Kasi

Pokoje U Kasi

Stary Folwark, ul. Stary Fokwark

Kwatery i pokoje Stary Folwark

Następny artykuł 7 atrakcji w Gdańsku. To...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!