7 najciekawszych atrakcji Chorwacji

7 najciekawszych atrakcji Chorwacji

To kolejne państwo, do którego chętnie podróżują Polacy, szczególnie w sezonie letnim. Szczególnie ulubionym miejscem jest Adriatyk, nad którym panują wspaniałe warunki do wypoczynku. Każdy, kto wybierze urlop w tym państwie, na pewno nie będzie żałował. Chorwacja jednak to nie tylko morze, ale również liczne zabytki i wyjątkowe miejsca. Co warto zobaczyć w Chorwacji? O tym poniższy artykuł.

Warto podkreślić, że spora część Polaków podróżuje do Chorwacji - zazwyczaj odbywa się to samochodem, bo połączeń lotniczych jest znikoma ilość. Klimat tu panujący, można porównać do Grecji. Jako ciekawostkę, należy przytoczyć fakt, że to właśnie tu kręcono drugą część tak bardzo lubianego filmu Mamma Mia. 


To, co z pewnością przyciąga turystów do wypoczynku w tym państwie, to klimat tu panujący. Tu zawsze jest ciepło, można śmiało stwierdzić, że nawet upalnie. Woda w morzu jest krystalicznie czysta i przejrzysta a zasolenie morza pozwala spokojnie unosić się na powierzchni wody. Tutejsi mieszkańcy są niezwykle życzliwi wobec turystów. Porozumieć się można nawet i po polsku, gdyż większość gospodarzy, przyjmując polskich turystów, opanowało podstawowe zwroty.


Chorwacja - podstawowe informacje


To państwo, znajdujące się na pograniczu Europy Środkowej i Południowej. Położenie nad Adriatykiem jest jego niezwykłym atutem. Państwo ma niezwykle bogatą historię - niegdyś wchodziło w skład Jugosławii. Obecnie graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią. Stolicą państwa jest Zagrzeb, w którym m.in. znajdują się popularne atrakcje Chorwacji. To państwo to prawdziwa perełka. Ma niezwykle urozmaiconą linię brzegową, wyjątkową w skali świata. Typ tego wybrzeża, z licznymi podłużnymi wyspami, ustawionymi równolegle do linii brzegowej, został nazwany dalmatyńskim od nazwy chorwackiego wybrzeża. Najwyższym punktem w państwie jest Vrh Dinare o wysokości 1831 m n.p.m. w paśmie Dinara. Chorwacja należy do światowej czołówki chętnie odwiedzanych państw podczas wakacji.


Znajdź dla siebie nocleg w Chorwacji


Co warto zobaczyć w Chorwacji?


Można byłoby śmiało rzec, że najlepiej wszystko. My jednak ograniczyliśmy się do szczęśliwej “7” najpopularniejszych miejsc i atrakcji w tym państwie. Każde z nich jest wyjątkowe na swój sposób, a przeżycia będą niezapomniane. Na pewno warto podczas wypoczynku nad morzem, ruszyć i poznać tutejsze zabytki i architekturę. Polacy są niezwykle życzliwie traktowani podczas pobytu w Chorwacji, dlatego spokojnie możemy planować urlop w tym kraju.


Prawdziwa perełka wśród chorwackich miast - Dubrownik


To bez wątpienia największa atrakcja Chorwacji, którą każdy powinien zobaczyć. Znajduje się w czołówce, biorąc pod uwagę piękno, popularność, niezwykłość. Widoków i klimatu tu panującego nie da się porównać z niczym innym. Na pewno powinniśmy wybrać się na wzgórza Srd, z których roztacza się niezwykły widok, przez wielu uważany za najpiękniejszy na świecie. Warto podkreślić, że cały Dubrownik został wpisany w 1979 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dobrze jest również poznać nieco historii tego wspaniałego miasta, w związku z czym warto zwiedzić tutejsze mury obronne, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte. To bez wątpienia punkt obowiązkowy podczas urlopu w Chorwacji.


Oto propozycje noclegów w Dubrowniku


Dla miłośników przyrody i niezwykłych wrażeń - Park Narodowy Krka


To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Chorwacji i jeden z piękniejszych na świecie - to można śmiało stwierdzić. Jego cały obszar to powierzchnia około 109 km2 - rozciąga się w środkowej Dalmacji. Co jest wyjątkowego w tym miejscu? Bez wątpienia liczne kaskady i wodospady (przede wszystkim Roski Slap oraz Skradinski Buk). To co zachwyci każdego turystę to również bogactwo i różnorodność ptaków - występuje tu aż 221 różnych gatunków.


Znajdź dla siebie nocleg w Lozovac


Kolejna perła wśród chorwackich miast - Split


Ci turyści, którzy lubią historię i zabytki, koniecznie powinni wybrać się do Splitu, będącego drugim co do wielkości miastem w Chorwacji. Największą atrakcję turystyczną tego miasta stanowi bez wątpienia pozostałość po gigantycznym pałacu cesarza Dioklecjana. Zdziwić może jednak to, że po dawnym pałacu pozostały dziś jedynie uliczki i placyki starówki. I to właśnie w tym tkwi cały urok Splitu, że tu nic nie jest oczywiste. Będąc w Splicie, koniecznie warto zwiedzić również katedrę św. Dujama, będąca najstarszą katedrą na świecie. Obok Dubrownika, Split jest punktem obowiązkowym podczas wypoczynku w Chorwacji.


Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Splicie


To miejsce Cię zachwyci - Park Narodowy Jezior Plitwickich


Lubisz przyrodę i jeziora? Koniecznie musisz się wybrać do kolejnego parku narodowego w Chorwacji, będącego prawdziwą perełką przyrodniczą i na liście UNESCO. To, co zachwyci każdego to bez wątpienia czyste i turkusowe tafle jezior, liczne wodospady i przepiękna sceneria. Cały park jest porośnięty gęstym lasem bukowym. Serce tego miejsca stanowi natomiast 16 wielobarwnych jezior, pomiędzy którymi przepływa rzeka Korana. Na teren parku można dostać się 4 specjalnie oznakowanymi wejściami. Musisz tu być!


Zarezerwuj dla siebie nocleg w pobliżu Plitwickich Jezior


Królowa chorwackich wysp - Hvar


To bez wątpienia najpiękniejsza z chorwackich wysp, których w kraju jest sporo. Warto podkreślić, że jest uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Dzieje się tak z wielu powodów. Przede wszystkim to właśnie tu można zobaczyć, jak wygląda prawdziwa jedność człowieka i przyrody. Natura właśnie na tej wyspie przeplata się z winnicami, drzewami oliwnymi, czy polami lawendowymi. Brzmi zachęcająco? To na dokładkę podkreślimy, że jest to także najcieplejsza i najbardziej słoneczna wyspa na Adriatyku.


Wybierz się na wyspę Hvar - znajdź dla siebie nocleg


Najpiękniejsza starówka w Chorwacji - tylko w Trogirze


Osobom lubiącym zwiedzanie i poznawanie historii, warto zaproponować miejscowość Trogir. W czym tkwi jego wyjątkowość? Zapewne w tym, że posiada niezwykłą starówkę - najprawdopodobniej jedną z najpiękniejszych na całym Adriatyku. Warto również podkreślić, że od 1997 roku historyczne centrum miejscowości zostało wpisane na Listę UNESCO. Nie ma co się temu dziwić, bo historyczna część miasta stanowi przykład wielowiekowej tradycji. To, co warto tu zwiedzić to bez wątpienia: kościoły, czy pałace, a także port, w którym możemy wybrać się na spacer wzdłuż szerokiego bulwaru, wokół którego koncentruje się wieczne życie miasta.


A może nocleg w Trogirze? Tu na pewno wyjątkowo spędzisz czas!


Dla osób poszukujących ciszy i spokoju - Wyspa Mljet


Na sam koniec zostawiliśmy miejsce wyjątkowe, w którym każdy znajdzie ciszę i spokój. To najbardziej zielona wyspa Adriatyku, zamieszkana przez niewiele ponad tysiąc osób. To bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc w Chorwacji, którego nie powinno się pominąć. Jako ciekawostkę, należy podkreślić fakt, że to właśnie na tej wyspie znajduje się jedyna w państwie stacja benzynowa, całkowicie zdominowana przez przyrodą. Nawiązując do przeszłości, należy mieć na uwadze fakt, że to właśnie tę wyspię zamieszkiwała niegdyś bogini Ino, ktora pomogła Odyseuszowi wrócić spod Troi na Itakę. Cała wyspa jest jednym wielkim parkiem narodowym.


Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Chorwacji. Całe to państwo jest jedną wielką atrakcją turystyczną. Na pewno warto jeszcze odwiedzić: miasteczko Rovinj, wyspę Korcula, miejscowość Pulę, Park Narodowy Paklenica, kurort Makarska, Szybenik, Zadar, czy miasteczko Primosten.


Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas miejsca, staną się obowiązkowymi punktami podczas wycieczki do Chorwacji. Przekonacie się sami o wyjątkowości tego państwa!


Następny artykuł Święta i dni wolne od pracy...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej