6 pomysłów na długi weekend w Polsce

6 pomysłów na długi weekend w Polsce

W tym roku czeka na nas sporo długich weekendów... Warto już teraz poszukać urlopowych inspiracji. Gdzie najlepiej spędzić czas w maju, podczas czerwcówki albo przedłużonego weekendu w sierpniu?

Każdy spędza czas tak, jak lubi. Niekótrzy spędzają długi weekend w górach, inni cieszą się na plażowanie. Część osób szuka jednak miejsc, które leżą poza utartymi szlakami, zachwycając odkrywców swym urokiem.

 

Przygotowaliśmy kilka pomysłów na długi weekend. Być może będą one inspiracją dla turystów, pragnących podróżniczej odmiany.


Długi weekend na Mierzei Helskiej

 

Hel, fot. Nocowanie.pl

Wyjazd na kilka dni nad morze na weeken to propozycja dla osób, które chcą uniknąć tłumu, jaki latem przewija się przez polskie plaże. Tylko jaki kierunek wybrać? Polecamy Mierzeję Helską – ta część wybrzeża kusi atrakcjami, a długi weekend minie tam jak mgnienie oka.

Mierzeja Helska to wąski półwysep, który oddziela Zatokę Pucką od otwartych wód Morza Bałtyckiego. Panują tam świetne warunki dla amatorów sportów wodnych, szczególnie windsurfingu i kitesurfingu, a dzięki licznym szkółkom każdy może zacząć tam swoją przygodę z deskami. Na turystów czekają też przerobione na statki wycieczkowe kutry rybackie, które opływają cypel, dając możliwość podziwiania wspaniałych widoków.

 


Piękne widoki znajdziesz też w uroczych miejscowościach położonych wzdłuż mierzei. Najsłynniejszą jest oczywiście Hel, ulokowany na samym jej krańcu. Zachowała się tam jeszcze dawna zabudowa – przy ulicy Wiejskiej zobaczysz ryglowe domki i murowane chałupy rybackie. Dzisiaj zajmują je restauracje i sklepy z piątkami, co również tworzy swoisty koloryt. Historię Helu można poznać w Muzeum Rybołówstwa, ulokowanym w dawnym gotyckim kościele. Zgromadzono tam stare łodzie i inny sprzęt rybacki, który wyeksponowano na tle surowych ścian z czerwonej cegły. Kolejnym miejscem jakie w Helu powinien odwiedzić każdy turysta jest fokarium. Obiekt należy do Uniwersytetu Gdańskiego, a jego zadanie polega na umożliwieniu fokom rozrodu – w naturalnym środowisku grozi im bowiem wyginięcie. Turyści mogą tam podglądać zachowania zwierząt, a szczególną popularnością cieszą się pory karmienia (11:00 i 14:00).

 


Na Mierzei Helskiej warto odwiedzić także jedno z najpopularniejszych nadmorskich letnisk Jastarnię. Wiosną jest to jeszcze zaciszna miejscowość, gdzie można spokojnie spacerować deptakiem, przy którym ulokowane są liczne restauracje. Na jego końcu znajduje się port rybacki z zacumowanymi kolorowymi kutrami, stanowiącymi tu nieodłączny element krajobrazu. Polecamy też dłuższą wyprawę do Juraty i Kuźnicy, gdzie bez problemu dotrzesz plażą, wzdłuż której ciągną się wydmy porośnięte lasem.

 

Rozpocznij sezon żeglarski na Mazurach


Mikołajki, fot. Nocowanie.pl

Lubisz, gdy dużo się dzieje? Pomyśl więc o tym, by długi weekend spędzić na Mazurach. W tym czasie region budzi się z zimowego snu – na jeziora powracają jachty i żaglówki, a w tawernach, których w mazurskich marinach jest mnóstwo, znowu słychać szanty. To właśnie do tego klimatu tęsknimy przez cały rok!

Aby ponownie poczuć, jak intensywnie urlopuje się na Mazurach, wybierz popularne kurorty. Mikołajki i Giżycko to miasteczka, które naprawdę późno zasypiają i gdzie już od początku maja organizowane są żeglarskie wydarzenia. Najważniejsze to oczywiście imprezy otwierające sezon regatowy – tradycyjnie na Kanale Giżyckim odbędzie się Parada Jednostek Pływających. Z kolei w Mikołajkach odbędą się pierwsze regaty i impreza na rynku, którą organizuje jedna z popularnych rozgłośni radiowych.

 


Atutem obu tych miast jest lokalizacja nad dużymi jeziorami – z Mikołajek przez Jezioro Mikołajskie można się dostać na Śniardwy, natomiast Giżycko leży bezpośrednio nad Niegocinem i Kisajnem. Dzięki temu z obu tych miejscowości można wyruszyć na kilkudniowy rejs, który dla początkujących stanowić będzie przygodę życia!

Jeśli planujesz majówkę pod żaglami, zobacz:
Żeglarska majówka, czyli Szlak Wielkich Mazurskich Jezior

 

Szlak Piastowski na długi weekend


Gniezno, fot. goronzo / Pixabay.com CC0

Zastanów się, kiedy ostatnio miałeś okazję zwiedzić zachodnie krańce kraju? Jeśli chcesz lepiej poznać tę część Polski, podczas długiego weekendu zobacz, co kryje Szlak Piastowski. Biegnie on z Poznania do Kruszwicy, przez Wielkopolskę i Kujawy. Jeżeli lubisz poznawać okolicę, w której wypoczywasz, jej zabytki i związane z nią ciekawostki, nasza propozycja jest właśnie dla ciebie!

Wyprawa Szlakiem Piastowskim to atrakcja dla turystów chcących poznać miejsca związane z początkiem państwa polskiego. Stąd na trasie znalazło się między innymi Gniezno, pierwsza stolica naszego kraju. Jest tam kilka ważnych punktów, które trzeba odwiedzić – to przede wszystkim katedra gnieźnieńska, miejsce koronacji polskich królów. Znajdują się tam relikwie św. Wojciecha oraz słynne drzwi ze scenami jego męczeństwa. W okolicach Gniezna warto wybrać się do Ostrowa Lednickiego, w którym zobaczysz pozostałości palatium wzniesionego przez Mieszka I. Inne eksponaty związane z władcami z dynastii Piastów zobaczysz w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

 


Jedną z największych atrakcji szlaku jest jednak Biskupin. To odkryta w 1933 roku osada zamieszkiwana przez przedstawicieli kultury łużyckiej. Na przestrzeni lat udało się odtworzyć wały obronne, domy i życie, jakie toczyli mieszkańcy sprzed tysięcy lat. Dzięki programowi archeologii doświadczalnej w Biskupinie pojawiły się uprawy i zwierzęta, które teraz cieszą oczy turystów.

Na Szlaku Piastowskim znajdują się także Mogilno i Strzelno – tam zobaczysz romańskie kościoły oraz Kruszwica. Ostatnie z wymienionych miast związane jest z legendą o Popielu, dlatego nie zapomnij wejść do znajdującej się tam Mysiej Wieży! Chociaż raczej nie ma większych szans, że właśnie w tym miejscu gryzonie zjadły okrutnika – wieża stanowi bowiem pozostałość gotyckiego zamku Kazimierza Wielkiego, który został zniszczony podczas najazdu szwedzkiego. Najstarszym zabytkiem Kruszwicy jest romańska kolegiata św. Piotra i św. Pawła, leżąca nad brzegiem jeziora Gopło.

 

Solankowa Aleja 2

Solankowa Aleja 2

Inowrocław, ul. Solankowa

Apartamenty Inowrocław
Domki Letniskowe Nadgoplańska

Domki Letniskowe Nadgoplańska

Kruszwica, ul. ul. Nadgoplańska( wejście od ul. Biwakowej)

Domki Kruszwica 9.8

 

Odpocznij w Górach Bardzkich

Góra Bardzka, fot. Kris Duda / Flickr.com CC BY 2.0

Długi weekend w górach cieszy się dużą popularnością, dlatego jeśli nie chcesz spotkać zbyt wielu innych turystów, pomyśl o nieco spokojniejszym miejscu. Być może zachwycisz się Górami Bardzkimi, stanowiącymi część Kotliny Kłodzkiej.

Są to niewysokie wzniesienia, które stanowią malownicze tło dla wędrówek i rowerowych przejażdżek nawet mniej wprawnych osób. Do tego w okolicy znajduje się wiele miejsc, które urozmaicą wypoczynek. Można odwiedzić niewielkie Bardo, gdzie warto zobaczyć kamienny most, nieco przypominający ten z czeskiej Pragi. Znajduje się tam również barokowe sanktuarium maryjne, kryjące cenną XII-wieczną cudowną figurkę Maryi.

 

Hereczówka

Hereczówka

Bardo, ul. Laskówka

Domki Bardo 10
Złoty Pstrąg

Złoty Pstrąg

Kłodzko, ul. Boguszyn

Domki Kłodzko 8
Dworek Myśliwski

Dworek Myśliwski

Laskówka, ul. Czereśniowa

Domki Laskówka 9.2


Podczas długiego weekendu można odwiedzić również dawne pruskie forty. Najsłynniejszy znajduje się w Srebrnej Górze i zajmuje obie strony przełęczy oddzielającej Góry Bardzkie od Gór Sowich. Jest to potężna twierdza zbudowana na rozkaz Fryderyka II, który chciał zabezpieczyć swoją władzę na Dolnym Śląsku. Turyści mogą zwiedzać wybrane forty, np. Donżon i Ostróg, chociaż do tego ostatniego dostęp jest utrudniony.

Bez problemu dostaniesz się za to do Kopalni Złota w Złotym Stoku, w której baśń miesza się z rzeczywistością. Stare sztolnie zamieszkane są przez trolle – na szczęście przyjaźnie nastawione do ludzi. Dlatego nie musisz się obawiać zejścia pod ziemię, pływania łodzią po zatopionych korytarzach i oglądania podziemnego wodospadu. To tylko kilka z czekających tam atrakcji, wszystkich po prostu nie sposób wymienić.

 

 

Poznaj urok malowniczego Kłodzka


Kłodzko, fot. jarko7 / Pixabay.com CC0


Pozostajemy na Ziemi Kłodzkiej, przenosimy się jednak do jej stolicy, która może stanowić świetne miejsce wypoczynku. Kłodzko jest przepięknym miastem – tamtejsze kamieniczki to prawdziwe dzieła sztuki. Przyjrzyj się im podczas spaceru, a odkryjesz zachwycające detale. Nową i starą część Kłodzka łączy gotycki most wybudowany jeszcze w XIV wieku. Jego balustrady zdobią figury świętych, rzeźby powstały jednak później niż cała konstrukcja, a datuje się je na XVII i XVII wiek.

Po przekroczeniu mostu otwiera się przed tobą Stare Miasto z malowniczymi kamienicami i średniowiecznym kościołem, niestety z oryginalnego wystroju niewiele zostało, gdyż jezuici zmienili go na barokowy. Warto zobaczyć także to, co kryje się pod płytą rynku – w tym celu stworzono podziemną trasę turystyczną. Szlak biegnie przez lochy i dawne kupieckie piwnice, w których zaaranżowano wystawy.

 

Apartament Alan

Apartament Alan

Kłodzko, ul. Braci Gierymskich

Apartamenty Kłodzko 10
Dworek Myśliwski

Dworek Myśliwski

Laskówka, ul. Czereśniowa

Domki Laskówka 9.2


Kolejnym ciekawym miejscem w Kłodzku jest Góra Forteczna z potężną pruską twierdzą oraz mieszczące się w konwikcie jezuickim Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie szczególne miejsce zajmuje tamtejsze rzemiosło i eksponaty ze szkła artystycznego.

 

Posłuchaj szumów na Roztoczu

 

Roztocze, fot. jozefbabij / Pixabay.com CC0

Jeśli chcesz odetchnąć, nacieszyć oczy zielenią i spędzić czas blisko natury – wybierz malownicze Roztocze. Region jest rozległy i znajduje się tam naprawdę sporo ciekawych miejsc ze słynnym Zwierzyńcem na czele. Jednak miasteczko to znają również inni turyści, którzy chętnie je odwiedzają, dlatego proponujemy ci o wiele spokojniejszy Susiec.

Miejscowość leży nad Tanwią, w środkowej części Roztocza, w otoczeniu łąk i zielonych lasów. Właśnie tutaj najlepiej słychać szumy, czyli zlokalizowane na rzece niewielkie wodospady. Spływająca kaskadami woda tworzy charakterystyczny dźwięk, który wyjaśnia, skąd wzięła się potoczna nazwa. Najbardziej malowniczy odcinek Tanwi, gdzie znajduje się ponad dwadzieścia szumów, zobaczysz we wsi Rebizanty oddalonej tylko cztery kilometry od Suśca. A samą rzekę poznasz lepiej podczas spływu kajakowego – na miejscu znajduje się sporo firm organizujących taką wyprawę lub oferujących wypożyczenie sprzętu.

 

Pod Lasem

Pod Lasem

Susiec, ul. Majdan Sopocki II

Agroturystyka Susiec 9.9


Natmiast jeżeli wolisz czuć grunt pod stopami, polecamy zabrać na długi weekend rower. Roztocze to region, który stworzony jest dla rowerzystów. Lasy, malownicze wioski, łąki i pola stanowią świetne urozmaicenie podczas wycieczki. Do tego w Suścu dostępna jest pętla szlaku Green Velo, przygotowana tak, by czerpać prawdziwą przyjemność z jazdy, nie martwiąc się ruchem na drodze!

 

Następny artykuł Zamieszkaj w domu z duszą...

Komentarze (1)

Travel Couple

Najbardziej kusi nas Mierzeja Helska, ale bylismy kilka lat temu i niestety wrocilismy zawiedzeni. Miejsce z potencjałem, ale bardzo zaniedbane. Moze w sezonie wybierzemy sie tam jeszcze raz, a w majówke jedziemy w sprawdzone miejsce do Mielna :) Mamy tam swoj ulubiony basen solankowy i podobno piekna promenada powstala w wakacje. Jedziemy się przekonać ;)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!