Atrakcje regionu: poznajemy warmińsko-mazurskie wioski tematyczne

Atrakcje regionu: poznajemy warmińsko-mazurskie wioski tematyczne

Jeśli podczas urlopu chcesz poznać kulturę Warmii i Mazur, proponujemy wyprawę szlakiem tematycznych wiosek. W ten sposób nie tylko uciekniesz od turystów wydeptujących znane wszystkim ścieżki, ale przede wszystkim zagłębisz się w regionalny folklor, odkryjesz wyjątkowe miejsca i przepiękne, dziewicze krajobrazy.

Jeśli chcesz poznać region, odpuść sobie kolejną wizytę w Giżycku albo w Mikołajkach. Tym razem czas na warmińskie i mazurskie wioski, które kryją mnóstwo osobliwości. W regionie jest sporo takich miejsc – dzisiaj przybliżymy ci kilka z nich. Znajdziesz tam lokalne rękodzieło, ekologiczne jedzenie, unikalną architekturę, a nawet poczujesz się jak w bajce.

Wioska Aniołów – Aniołowo


Aniołowo to jedyna wieś w Polsce, która nosi tę nazwę. Leży niecałe dwadzieścia kilometrów od Elbląga, więc podczas wizyty w tym mieście, warto znaleźć czas, by odwiedzić również to miejsce. Jej atutem jest malownicza lokalizacja pośród wzgórz Wysoczyzny Elbląskiej oraz urokliwe zabytkowe domostwa. Wokół wsi biegną ścieżki spacerowe oraz trasa, którą da się pokonać rowerem lub konno. Podczas organizowanych tam warsztatów można zrobić własnego aniołka, nauczyć się wypieku chleba i anielskich ruchańców – ten rodzaj racuchów został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Poza tym we wsi znajduje się skansen maszyn rolniczych oraz galeria sztuki, gdzie prezentowane są prace mieszkańców.

Sprawdź ofertę noclegową w miejscowości i okolicach, zobacz: Noclegi w Aniołowie

Wioska Warmińskich Straszydeł – Węgój


Region to nie tylko miejsca anielskie – we wsi Węgój, położonej niedaleko Biskupca, na turystów czekają bohaterowie warmińskich legend. To leśne duchy, rusałki i mieszkańcy jezior, którzy skutecznie potrafili uprzykrzyć życie mieszkańcom regionu. Tutaj dowiesz się, dlaczego Licho nie śpi, poznasz Smętka, a jeśli nie zbłądzisz, trafisz do chatki Babojędzy. Po drodze poznasz również inne leśne duchy, które czekają na ciebie przy leśnej ścieżce edukacyjnej. Jej wykonawcy pomyśleli o wszystkim – przy chatce znajdziesz miejsce, gdzie wygodnie odpoczniesz, a nawet będziesz mógł rozpalić ognisko. Jeżeli dopisze pogoda, koniecznie odpocznij nad jeziorem, przy którym znajduje się wiejska plaża.

Dowiedz się więcej o miejscowości i ścieżce edukacyjnej, zobacz: Wioska Straszydeł Warmińskich

Wioska Garncarska – Kamionka


Region szczyci się również rękodziełem, więc jeśli chcesz zobaczyć, jak dawniej powstawało, koniecznie przyjedź do Kamionki, która jest prawdziwą garncarką wioską. W leżącej niedaleko Nidzicy miejscowości kultywowane są ginące zawody i obyczaje. Znajdziesz tu ceramikę, wyroby krawieckie i produkty z papieru czerpanego stworzone dawnymi technikami – można je kupić podczas comiesięcznych jarmarków. Mieszkańcy nie ograniczają się tylko do tego, otwierają przed turystami swoje domy, zapraszając ich na pokazy oraz warsztaty. Na zwiedzających czekają również zabytkowa garncarnia i mazurska kuźnia a także ogród pokazowy z tysiącami roślin. Naprawdę warto tu przyjechać!

Wioska Ekologicznej Żywności – Praslity


W okolicach Dobrego Miasta znajduje się wieś Praslity, gdzie dzięki staraniu członków Stowarzyszenia Warmińskich Chłopów Bosych, można znaleźć prawdziwą ekologiczną żywność. Tutaj kupisz zdrowe warzywa i owoce, a także otrzymasz szansę udziału w warsztatach, podczas których dowiesz się, jak piec chleb na zakwasie lub warzyć piwo metodą średniowiecznych browarników. W Praslitach poznasz prawdziwe smaki Warmii, a w okolicy wsi nacieszysz się bliskością przyrody. Tamtejsze lasy są wspaniałą scenerią spacerów, podczas których nie trudno o spotkanie z żyjącymi tam zwierzętami.

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również