Beskid Żywiecki - idealna opcja nie tylko na letni wypoczynek!

Beskid Żywiecki - idealna opcja nie tylko na letni wypoczynek!

Wypoczynek w górach można z powodzeniem określić, jako jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu wśród Polaków. Przyjeżdżamy tu o każdej porze roku. Zima to prawdziwy raj dla narciarzy, a sezon wiosenno-letni to najlepszy moment na udane wędrówki po górach. Piękno gór można odkrywać zawsze i wszędzie. Jeśli lubisz podziwiać wyjątkowe krajobrazy górskie, chcesz poznać wspaniałe zabytki i przemierzać piękne trasy górskie, to region Beskidu Żywieckiego powinien być dla Ciebie najlepszą propozycją.

Beskid Żywiecki należy zaliczyć do kategorii regionu górskiego, znajdującego się w prawdopodobnie najpiękniejszym paśmie górskim, jakim są Beskidy. Każdego roku, Beskid Żywiecki jest chętnie wybierany przez miłośników górskich wypraw. Swój urlop chętnie spędzają tu rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół, czy osoby, które chcą spędzić czas nad wodą. Bo właśnie tu możemy korzystać z licznych form wypoczynku nad zbiornikami wodnymi. Jeśli chcesz poznać wszelkie tajemnice, związane z Beskidem Żywieckim, to zachęcamy Cię do lektury poniższego artykułu.

 

Beskid Żywiecki - najważniejsze informacje

 

Jak przystało na prezentację regionu górskiego, warto jest rozpocząć od najważniejszych informacji z nim związanych, które pozwolą przybliżyć najważniejsze fakty, związane z geologią, popularnymi szczytami, przyrodą oraz szlakami górskimi, które zaprowadzą nas do tych najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Żywieckim.


 

fot. czu_czu_PL / pixabay.com, CC0


Beskid Żywiecki to drugie, pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce, po Tatrach. Najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego to Babia Góra, określana również jako Diablak, której wysokość to 1725 m n.p.m.


Beskid Żywiecki znajduje się w łańcuchu Karpat i jest położony na granicy Polski i Słowacji, na styku trzech krain etnograficznych: Żywiecczyzny, Kysuc i Orawy. Oprócz Babiej Góry, do najważniejszych i najpopularniejszych szczytów, należy zaliczyć: Pilsko (1557 m n.p.m.), Polica (1369 m n.p.m.), Romanka (1366 m n.p.m.), a także Wielka Racza (1236 m n.p.m.).

 

W przypadku Beskidu Żywieckiego, zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, podobnie jak w Bieszczadach i Pieninach, można cieszyć się również wypoczynkiem nad jeziorem, szczególnie gdy znudzą nam się beskidzkie szlaki.

 

Jezioro Żywieckie jest tym zbiornikiem wodnym, nad którym spora część turystów w sezonie letnim, spędza swój wolny czas. W tym przypadku można pokusić się o stwierdzenie, że każdy znajdzie tu dla siebie coś naprawdę wyjątkowego i dopasowanego do własnych potrzeb.

 

Powracając do położenia Beskidu Żywieckiego, warto podkreślić, że przebiega przez niego Wielki Europejski Dział Wodny, między zlewiskami Bałtyku oraz Morza Czarnego. Beskid Żywiecki rozciąga się pomiędzy górnym biegiem rzeki Soły oraz Orawki i Skawy. Sąsiaduje chociażby z Beskidem Śląskim na zachodzie. Beskid Mały to pasmo, z którym graniczy na północy, a ze stoków cudnie widać słowacką Małą Fatrę oraz Tatry.

 

W okolicznych miejscowościach znajdziemy liczne wyciągi narciarskie (wyciąg orczykowy) i trasy zjazdowe.

Przy okazji urlopu w Beskidzie Żywieckim, dobrze jest odwiedzić również pobliski Beskid Śląski.

 

Kochasz góry? Z pewnością zainteresuje Cię treść tego artykułu: 5 wyjątkowych miejsc w polskich górach, o których mogłeś nie słyszeć

 

Geologia Beskidu Żywieckiego

 

Dla każdego turysty, który kocha góry, niezwykle ważną kwestią może okazać się to, jak powstało dane pasmo górskie i do którego momentu sięga jego historia.

 

W przypadku Beskidu Żywieckiego, warto podkreślić, że przynależy on do Karpat Zewnętrznych i jest zbudowany ze skał fliszowych, które powstały w okresie kredy i paleogenu.

 

Beskid Żywiecki jest składową rozległej płaszczowiny magurskiej. Świadczą o tym zachowane świadectwa powstawania fliszu karpackiego na dnie morza, czyli hieroglify – bruzdy na powierzchni piaskowców, będące śladami działalności organizmów morskich lub ruchów słabo zespolonych osadów.

 

Beskid Żywiecki to głównie fałdy płaszczowiny magurskiej, zbudowane ze skał fliszowych wieku eoceńskiego (piaskowce magurskie o miąższości dochodzącej do 2000 metrów występujące w grubych ławicach, piaskowce inoceramowe, łupki, zlepieńce). Warstwy te zostały sfałdowane i wypiętrzone w trzeciorzędzie – podczas orogenezy alpejskiej formującej cały łuk górski Karpat.

Przeczytaj również: Magurski Park Narodowy - niezwykle malownicze miejsce w Beskidzie Niskim

 

Fauna i flora Beskidu Żywieckiego

 

W przypadku każdego regionu górskiego w Polsce, niezwykle ważna wydaje się być przyroda i cały świat zwierząt, które możemy spotkać podczas wędrówki Beskidem Żywieckim. Warto zaznaczyć, że znajdziemy tu najbardziej charakterystyczne rośliny i zwierzęta, jak na góry przystało, jak też takie, które są jedyne i wyjątkowe oraz spotykane tylko w Beskidzie Żywieckim właśnie.

 

Rośliny w Beskidzie Żywieckim

 

Beskid Żywiecki w przypadku roślin wyróżnia się piętrowym układem roślinności, który jednak został częściowo zaburzony przez działalność człowieka.

 

  • na wysokości do około 600 m n.p.m. można tu spotkać: pola uprawne, łąki kośne, lasy dębowo-grabowe;

  • od 600 do 1500 m n.p.m. rozciąga się: regiel dolny, świerk istebniański, czy fragmenty buczyny karpackiej;

  • od 1150 do 1400 m n.p.m. rozciąga się: regiel górny - bory świerkowe;

  • od 1400 do 1650 m n.p.m. - piętro kosodrzewiny.


W masywie Babiej Góry znajdziemy 700 gatunków roślin naczyniowych, prawie 200 gatunków mchów, ponad 100 gatunków wątrobowców, a ponadto 250 gatunków porostów i ponad 800 gatunków grzybów. Niższe partie Beskidu Żywieckiego to inne wyjątkowe rośliny, takie jak: kopytnik pospolity, przytulia wonna, goryczka trojeściowa, dziewięćsił bezłodygowy, pierwiosnek wyniosły, omieg górski, śnieżyczka przebiśnieg, wiązówka błotna, ciemiężyca zielona, naparstnica zwyczajna, widłak goździsty, storczyk męski.

 

Celem ochrony tutejszej przyrody, na obszarze Beskidu Żywieckiego utworzono jeden park narodowy (Babiogórski Park Narodowy), jeden park krajobrazowy (Żywiecki Park Krajobrazowy) oraz trzynaście rezerwatów przyrody.

 

Poznaj: 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce

 

Zwierzęta w Beskidzie Żywieckim

 

Oprócz świata roślin, niezwykle wyjątkowy wydaje się tu również świat zwierząt. Fauna Beskidu Żywieckiego praktycznie nie różni się od typowej fauny karpackiej.

 

Królestwo zwierząt przedstawia się następująco:


  • ssaki: jelenie, sarnie, dziki

  • drapieżniki: lisy, borsuki, kuny leśne, rysie, żbiki, wilki

  • niedźwiedzie (po słowackiej stronie)

  • ptaki drapieżne: jastrząb, puszczyk, pustułka, krogulec, myszołów

  • małe ptaki: orzechówka, strzyżyk, pluszcz, sikorki, dzięcioły, muchołówki, drozdy;

  • ryby: pstrągi, strzeble, głowacze białopłetwe;

  • płazy: kumak górski, salamandra plamista, traszka karpacka;

  • gady: zaskroniec i żmija zygzakowata;

  • bezkręgowce: motyle (paź królowej, paź żeglarz, rusałka pawik, gatunki górówek.


Beskid Żywiecki - na krótszy, czy na dłuższy wypoczynek?

 

Jak na region górski przystało, turyści którzy rezerwują nocleg w Beskidach, najczęściej przyjeżdżają tu na krótszy, jak i dłuższy wypoczynek. W przypadku tej pierwszej opcji, najczęściej są to mieszkańcy pobliskich miejscowości, którzy przyjeżdżają tu na weekend, np. do Żywca, nad Jezioro Żywieckie lub celem zdobycia Babiej Góry. Na dłuższy urlop, z kolei decydują się osoby z różnych stron Polski.


 

fot. eleoneo / pixabay.com, CC0


W przypadku dłuższego wypoczynku, przeważają przede wszystkim terminy tygodniowe. Chętnie przyjeżdżają tu pary, rodziny z dziećmi, czy grupy znajomych. Ich wolny czas nie ogranicza się tylko do wędrówki po górach, ale również na odkrywaniu atrakcji w Beskidzie Żywieckim, takich jak muzea, atrakcje dla dzieci, świątynie, czy atrakcje przyrodnicze, których w tym regionie nie brakuje. Beskid Żywiecki można z powodzeniem polecić dla każdego - osób, które rozpoczynają swoją przygodę z górami, jak i wytrawnych wędrowców górskich, które lubią zdobywanie Babiej Góry. Pewne jest, że o każdej porze roku każdy znajdzie tu dla siebie coś naprawdę wyjątkowego.

 

Poszukujesz noclegów w Zawoi z widokiem na góry? Sprawdź nasze propozycje:

 

 

 

 

 

 

Popularne miejscowości w Beskidzie Żywieckim

 

Jeśli w najbliższym czasie planujesz swój urlop w Beskidzie Żywieckim, to warto poznać najpopularniejsze miejscowości tego wspaniałego regionu.

 

Jak sama nazwa wskazuje, najpopularniejszy wydaje się być tu Żywiec, znany nie tylko ze złotego trunku, ale również wielu wspaniałych zabytków (Kościół Narodzenia NMP, Rynek, Kościół Świętego Krzyża), jak i atrakcji przyrodniczych (Jezioro Żywieckie, Park Zamkowy).

 

Każdy, kto zdecydował się na nocleg w Zawoi, czyli miejscowości, znajdującej się u stóp Babiej Góry, doskonale zdaje sobie sprawę, jak wyjątkowa jest właśnie ta miejscowość.

 

Inne, warte uwagi wioski, w których można zarezerwować swój wymarzony nocleg, należy zaliczyć Korbielów z Pilskiem, Rajczę, Zwardoń i Jeleśnię z zabytkową Starą Karczmą na Rynku.


Tutaj znajdziesz najważniejsze atrakcje w Beskidzie Żywieckim:

 

 

 

 

Ruszamy w góry - najpopularniejsze szlaki turystyczne i szczyty w Beskidzie Żywieckim

 

Skoro jest to region górski, to czas najwyższy, by wspomnieć tu o najpopularniejszych szczytach i szlakach, które nas na nie doprowadzą.


Warto podkreślić, że znajdziemy tu zarówno niższe, jak i wyższe szczyty - w sam raz dostosowane do naszych możliwości i umiejętności. Dla porównania, najwyższa jest tu Babia Góra (1725 m n.p.m.), a najniższy Łosek (868 m n.p.m.), znajdujący się w Paśmie Jałowieckim.


Szlaki są miejscami naprawdę wymagające, szczególnie w przypadku Babiej Góry, ale z powodzeniem każdy powinien dać sobie radę.

 

Najpopularniejsze i najwyższe szczyty w Beskidzie Żywieckim

 

Zanim wyruszymy na wędrówkę określonymi szlakami w Beskidzie Żywieckim, dobrze jest poznać najpopularniejsze szczyty tego regionu górskiego. Praktycznie na każdym z nich znajdują się schroniska PTTK. I to nie tylko tu. W całych Beskidach znajdziemy wiele wspaniałych schronisk. W Beskidzie Śląskim miejscem, które każdy powinien odwiedzić jest schronisko prywatne Telesforówka, znajdujące się na Trzech Kopcach Wiślańskich.

 

Należą do nich:


  • Babia Góra (Diablak) - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego o wysokości 1725 m n.p.m., znajdujący się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego;

  • Gówniak - 1617 m n.p.m.

  • Pilsko - 1557 m n.p.m.

  • Mała Babia Góra - 1515 m n.p.m.

  • Sokolica - 1367 m n.p.m.

  • Romanka - 1366 m n.p.m.

  • Munczolik - 1356 m n.p.m.

  • Polica - 1369 m n.p.m.

  • Lipowski Wierch - 1324 m n.p.m.

  • Rysianka - 1322 m n.p.m.

  • Wielka Racza - 1236 m n.p.m.

  • Wielka Rycerzowa - 1226 m n.p.m.


Babia Góra (Diablak) - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

 

Nie mogło być inaczej. Wędrówkę po szczytach Beskidu Żywieckiego rozpoczynamy od Babiej Góry, która jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego. Jej wysokość to 1725 m n.p.m. Jest chętnie zdobywana o każdej porze roku.

 

Na Babiej Górze dominuje reglowy układ roślinności, który został już przez nas wcześniej wspomniany oraz jeziorka osuwiskowe czy rumosz skalny. W przypadku tego szczytu górskiego możemy mówić o dość zmiennej pogodzie, z którą mamy do czynienia przede wszystkim podczas zimy, kiedy to istnieje duże prawdopodobieństwo zejścia lawiny.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Ciekawostkę stanowi fakt, że Babią Górę na masową skalę, zaczęto odwiedzać już na przełomie XIX i XX wieku. W tym czasie oznaczono szlaki a także wybudowano schronisko na południowej stronie masywu. Budynek nie dotrwał do czasów współczesnych (spłonął w 1949 roku). Obecnie, na północnych stokach Babiej Góry, na wysokości 1180 m n.p.m. znajdziemy schronisko na Markowych Szczawinach.


Warto wiedzieć, że masywie Babiej Góry utworzony został Babiogórski Park Narodowy – od 1977 roku znajduje się na liście światowych rezerwatów biosfery UNESCO.

 

Ze szczytu Babiej Góry można podziwiać m.in. większość beskidzkich pasm, a także Gorce i Tatry.

 

Na Babią Górę prowadzą dwa najważniejsze szlaki:


  • Szlak niebieski i szlak żółty przez Perć Akademików: Przełęcz Krowiarki - skrzyżowanie szlaków przy Skręcie Ratowników - Babia Góra (szlak otwarty jest tylko od wiosny do jesieni, ze względu na zimowe zagrożenie lawinowe);

  • Opcja wędrówki niebieskim szlakiem i szlakiem czerwonym przez Markowe Szczawiny: Przełęcz Krowiarki - Markowe Szczawiny - Przełęcz Brona - Babia Góra.


Suma podejść na Babią Górę wynosi 740 metrów. Długość szlaku przez Przełęcz Krowiarki to około 9,5 km. Czas potrzebny na zdobycie Diablaka to około 5 godzin.


Którym szlakiem na Babią Górę?

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, który szlak wybrać, by zdobyć szczyt Babiej Góry, to spieszymy z podpowiedzią. Zdecydowanie najchętniej wybieraną opcją jest szlak prowadzący od Przełęczy Krowiarki - jest on dostępny przez cały rok. Żółty szlak przez Perć Akademików jest czynny tylko od wiosny do jesieni, ze względu na zagrożenie lawinowe.

 

Wchodząc do Babiogórskiego Parku Narodowego, naszą wędrówkę rozpoczynamy niebieskim szlakiem i po około 2 godzinach dochodzimy do Markowych Szczawin, na których znajduje się schronisko PTTK, gdzie można zjeść coś smacznego i nabrać sił przed kolejnym etapem wędrówki.

 

Do Babiej Góry kierujemy się szlakiem czerwonym do Przełęczy Brona, który później prowadzi już prosto na szczyt Diablaka. Czas przejścia od Markowych Szczawin na wierzchołek góry to około 1,5 godziny. Może nie jest to najkrótszy szlak, ale na pewno warty uwagi, jeśli chcesz podziwiać piękne widoki Beskidu Żywieckiego.

 

Na Babią Górę prowadzi jeszcze kilka innych szlaków. Możesz wybrać na przykład:


  • czerwony szlak przez Sokolicę;

  • wędrówkę zielonym szlakiem z Zawoi Markowej na Markowe Szczawiny, skąd później możesz przejść Przełęczą Brona lub Percią Akademików na Babią Górę;

  • zielony szlak z Leśniczówki Stańcowej, jest to podejście od Orawy.


Na Pilsko z Korbielowa

 

Kolejnym szczytem, który obok Babiej Góry, cieszy się naprawdę dużą popularnością, jest Pilsko. Jego wysokość to 1557 m n.p.m., czyli całkiem sporo, jeśli mówimy tu o szczytach Beskidu Żywieckiego.

Szczyt ten znajduje się zaledwie 20 km na południowym wschodzie od Żywca. Jest to drugi, co do wielkości szczyt Beskidu Żywieckiego. Jego wierzchołek znajduje się już po słowackiej stronie, dlatego wyprawa na tę górę, daje możliwość przebywania w dwóch państwach.

 

 

fot. mkwaterski84 / pixabay.com, CC0

 

Warto podkreślić, że polskim wierzchołkiem Pilska jest Góra Pięciu Kopców, której wysokość wynosi 1534 m n.p.m. Podczas wspinaczki na szczyt, można przez chwilę odpocząć, odwiedzając schronisko PTTK na Hali Miziowej.

 

Najchętniej wybieranym szlakiem, który doprowadzi nas na Pilsko jest trasa z Korbielowa - zielony i żółty szlak. Czas potrzebny na pokonanie tej trasy wynosi około 5,5 godziny. Łącząc te szlaki, można wykonać niespecjalnie trudną pętelkę. Po drodze jest możliwość odpoczynku w schronisku na Hali Miziowej. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na Tatry i Babią Górę.

 

Niektórzy turyści, którzy zamierzają zdobyć Pilsko, decydują się na wędrówkę z przełęczy Glinne - jest to alternatywna opcja.

 

Planujesz wypoczynek w gronie rodziny? Sprawdź noclegi w Korbielowie:

 

 

Apartamenty Eskapada

Apartamenty Eskapada

Korbielów, ul. Beskidzka

Apartamenty Korbielów 9.8
Domki Całoroczne Na Borach

Domki Całoroczne Na Borach

Korbielów, ul. Zbójnicka

Domki Korbielów 9.7
Apartamenty Monika

Apartamenty Monika

Korbielów, ul. Czarny Groń

Agroturystyka Korbielów 9.8

 

 

Krótka wędrówka do schroniska na Hali Krupowej

 

Jeśli zmęczyło Cię zdobywanie najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego, to warto chwilę odpocząć i wybrać coś łatwego i przyjemnego. Do kategorii takich wypraw na pewno warto zaliczyć schronisko PTTK na Hali Krupowej, znajdujące się na wysokości 1152 m n.p.m.

 

 

fot. gubernat / AdobeStock, CC0


W czym tkwi wyjątkowość tego typu wędrówki? Na pewno w tym, że można tu korzystać ze wszystkiego, co najpiękniejsze w górach, w dość przyjemny sposób. Na Krupową prowadzi kilka tras, a ta najkrótsza prowadzi tu z Sidziny, a dokładniej z przystanku Sidzina Wielka Polana. Czas potrzebny na pokonanie tej trasy to około 1 godzina i 30 minut.


Jeśli pragniesz nieco bardziej wydłużyć swoją wędrówkę, to masz z czego wybierać. Do schroniska prowadzi m.in. Główny Szlak Beskidzki Polica. Oprócz tego, dojdziemy tu również z: Babiej Góry (4.45 godz.), Bystrej Podhalańskiej (4.15 godz.), Jordanowa (5.15 godz.), Juszczyna (4.30 godz.), Kojszówki (4.45 godz.), schroniska na Luboniu Wielkim (8 godz.), Osielca (4 godz.), Przełęczy Bory (6.30 godz.), Przełęczy Krowiarki (2.45 godz.), schroniska na Markowych Szczawinach (4.15 godz.), schroniska na Przełęczy Opaczne (6 godz.), Skawicy (1.15 godz. ze Skawicy Suchej Góry, 2.30 godz. ze Skawicy Dolnej), schroniska na Starych Wierchach (10 godz.), schroniska na Turbaczu (12 godz.), Zawoi (z przystanku " Zawoja Lajkonik" - 3.15 godz., z przystanku "Zawoja Centrum" lub "Podpolice" - szlakami: zielonym i czerwonym - 3.15 godz., zielonym, niebieskim i czerwonym - 3.45 godz., z Zawoi Mosorny - szlakiem niebieskim i czerwonym - 3.15 godz.), Zubrzycy Górnej (2.15 godz. /od Przełęczy Zubrzyckiej/).

Schronisko PTTK na Hali Krupowej to górskie schronisko, znajdujące się w Paśmie Policy w Beskidzie Żywieckim, na południowy zachód od Kucałowej Przełęczy, na polanie Sidzińskie Pasionki. Jego historia sięga 1935 roku. Obiekt jest czynny przez cały rok i oferuje turystom możliwość skorzystania z noclegu (38 miejsc) oraz usługi gastronomiczne.

 

Najkrótszy szlak na Rysiankę

 

Celem naszej kolejnej wędrówki jest Rysianka, czyli szczyt o wysokości 1322 m n.p.m. Znajduje się ona w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Stanowi ona pewnego rodzaju zwornik dla trzech grzbietów.

 

 

fot. biuro387 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Grzbietem południowo-wschodnim, poprzez nienazwaną przełęcz łączy się z Trzema Kopcami w Grupie Pilska, w północnym kierunku poprzez przełęcz Pawlusia odbiega od niej grzbiet Romanki, a w południowo-zachodnim biegnie grzbiet do Redykalnego Wierchu. Rysianka z trzema grzebietami wznosi się więc nad trzema dolinami - są to doliny potoków Żabniczanka, Bystra i Sopotnia.

 

Pragnąc za wszelką cenę zdobyć Rysiankę, warto jest wybrać szlak czarny, który rozpoczyna się w Złatnej Hucie. Jest to bardzo przyjemna trasa, polecana również dla dzieci. Szacuje się, że pokonanie tego dystansu powinno nam zająć około 2 godzin.

 

Dlaczego akurat ta trasa? Przede wszystkim ze względu na niezwykłe panoramy - imponująco wygląda Wielki Chocz, a także Tatry i Niżne Tatry.

 

Pewnego rodzaju wynagrodzeniem trudów naszej wędrówki, na pewno będzie możliwość skosztowania prawdopodobnie najpyszniejszych jagodzianek w polskich górach, które można zakupić, odwiedzając schronisko PTTK Rysianka.

 

Drogę powrotną, warto zaplanować przez schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Można również wydłużyć swoją wędrówkę i wyruszyć na Boraczy Wierch i Halę Redykalną.

 

Szlak ze Złatnej na Krawców Wierch

 

Kolejna nasza propozycja na pewno będzie równie przyjemna dla każdego, kto kocha góry. Główny cel stanowi tu szczyt Krawców Wierch o wysokości 1038 m n.p.m. Również tu znajduje się najprawdopodobniej najbardziej klimatyczna bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu. Jej dokładna lokalizacja to Hala Krawcula, która znajduje się zaledwie 10 minut od głównego szczytu.


 

fot. czu_czu_PL / pixabay.com, CC0


Celem dojścia w to miejsce, warto zdecydować się na wędrówkę niebieskim szlakiem ze Złatnej. Czas potrzebny na jego pokonanie to około 2 godziny. Alternatywną i podobną, pod względem długości trasą, jest szlak żółty z Glinki. Tutejsze schronisko PTTK wyróżnia się klimatem, a z okien roztacza się piękna panorama. Niestety nie ma możliwości zrobienia przyjemnej pętelki. Zaleca się w związku z tym wejście niebieskim szlakiem ze Złatnej na Krawców Wierch i następnie spacer przez Rysiankę oraz powrót tą samą trasą.

 

Szlak żółty na Wielką Raczę

 

Obowiązkowym punktem każdego wypoczynku w Beskidzie Żywieckim, na pewno powinna być Wielka Racza, czyli szczyt o wysokości 1236 m n.p.m. Podobnie, jak w przypadku wcześniej wspomnianych szczytów, również i tu znajduje się schronisko PTTK na Wielkiej Raczy. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że zlokalizowane jest w samym rogu Worka Raczańskiego, który stanowi wyjątkowe miejsce dla miłośników górskich przeżyć.

 

 

fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl

 

Planując wyprawę na Wielką Raczę, warto jest zdecydować się na żółty szlak prowadzący z Rycerki Kolonii. Szczyt powinniśmy osiągnąć po około 2 godzinach i 30 minutach.

 

Widoki są niezwykłe - możemy podziwiać beskidzkie szczyty, Tatry oraz góry, znajdujące się po stronie słowackiej.

 

Jeśli planujesz zrobić pętlę, to warto jest udać się na wędrówkę czerwonym szlakiem granicznym, który pozwoli dotrzeć do punktu, jakim jest schronisko PTTK na Przegibku. Cała wyprawa w takim przypadku powinna Wam zająć 6 godzin i 30 minut.


Pętla z Soblówki na Wielką Rycerzową

 

Na sam koniec pozostawiliśmy swoisty "creme de la creme" dla osób, które lubią dłuższe wędrówki po górach. Wielka Rycerzowa to szczyt o wysokości 1226 m n.p.m. Podobnie, jak w przypadku wcześniej wspomnianych szlaków, również i tu znajduje się schronisko - tym razem jest to Bacówka PTTK Na Rycerzowej.


Planując zdobycie Wielkiej Rycerzowej, dobrze jest zrobić pętelkę. Jej przejście powinno nam zająć nieco ponad 4 godziny. Wyruszamy z Soblówki szlakiem żółtym i następnie zielonym szlakiem.

 

Wyprawa będzie przyjemna i niespieszna. Na szczyt Wielkiej Rycerzowej będzie podążać trasą, oferującą piękne widoki na okoliczne pasma. Od wspomnianej bacówki, która znajduje się na dość sporej polanie, pozostanie nam jeszcze około 20 minut do zdobycia szczytu. To kto spróbuje?

 

Jezioro Żywieckie - coś dla miłośników wypoczynku nad wodą!

 

Okazuje się, że region Beskidu Żywieckiego to nie tylko wiele możliwości zdobywania górskich szczytów, ale również opcja wypoczynku nad wodą. Pewnego podobieństwa można się tu doszukiwać w Bieszczadach i Jeziorze Solińskim oraz w Pieninach i Jeziorze Czorsztyńskim.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Jezioro Żywieckie, bo o nim mowa, to popularny zbiornik retencyjny, który został utworzony na rzece Sole koło Żywca. Jego powierzchnia to aż 10 km2, natomiast głębokość sięga tu 26,8 m.


Jezioro Żywieckie jest wykorzystywane przede wszystkim w celach turystycznych - w miejscowościach znajdziemy dobrze rozwiniętą bazę noclegową, do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania dopływów górnej Wisły.

 

Ciekawostką związaną z powstaniem Jeziora Żywieckiego w 1966 roku jest fakt, że budowa tego zbiornika spowodowała zalanie kilku wsi, takich jak: Zarzecze, Tresna, Zadziele, czy Stary Żywiec.

 

Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Żywcu:

 

 

Apartament

Apartament

Żywiec, ul. Wichrowa

Apartamenty Żywiec 10
Hostel Róża

Hostel Róża

Żywiec, ul. Różana

Hostele Żywiec 9.2

 

 

Atrakcje Beskidu Żywieckiego - te miejsca powinien zobaczyć każdy!

 

Zgodnie z tym, co zostało już kilka razy wspomniane, wypoczynek w Beskidzie Żywieckim nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wędrówki po górach, ale również odkrywania wyjątkowych miejsc i korzystania z atrakcji, które można znaleźć w pobliskich miejscowościach.

 

Decydując się na urlop w Beskidzie Żywieckim, warto zobaczyć:


  • miasto Żywiec, w którym warto odwiedzić Stary Zamek, Pałac Habsburgów, czy Muzeum Browaru Żywiec;

  • wodospad w Sopotni Wielkiej - spad wodny o wysokości 10 metrów, znajdujący się w miejscowości Sopotnia Wiellka; jest to największy wodospad w całych polskich Beskidach;

  • Worek Raczański (Grupa Wielkiej Raczy) - przepiękna grupa górska obejmująca przede wszystkim szczyt Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.), Przełęcz Przegibek i szczyt Wielkiej Rycerzowej (1226 m n.p.m.) - warto odwiedzić tu również schronisko PTTK Przegibek;

  • Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej - naprawdę wspaniały skansen;

  • warto wybrać się również na Halę Lipowską, Halę Boraczą, czy dojść do Hali Rysianka, z której można podziwiać piękny wschód słońca;

  • Kaplica pw. Matki Bożej Opiekunki Turystów pod szczytem Okrąglica (1239 m n.p.m.);

  • Centrum Górskie Korona Ziemi w Zawoi

  • wyciągi narciarskie - ośrodki w Korbielowie, Zawoi.


Noclegi w regionie Beskidu Żywieckiego

 

Decydując się na nocleg w Beskidzie Żywieckim, możemy być pewni, że znajdziemy tu doskonale rozwiniętą bazą noclegowo-gastronomiczną.

 

Do najchętniej wybieranych kategorii noclegów, należy zaliczyć tu przede wszystkim kwatery i pokoje, domki, czy pensjonaty.


Pary i osoby starsze, najczęściej decydują się na kwatery i pokoje w Żywcu. Osoby poszukujące spokoju oraz rodziny z dziećmi i Ci turyści, którzy cenią sobie prywatność, najchętniej wybierają domki w Zawoi.

 

Warto zaznaczyć, że w miejscowościach nad Jeziorem Żywieckim, chętnie wybierane są również ośrodki wypoczynkowe.


Średnia cena za nocleg w Beskidzie Żywieckim kształtuje się na poziomie 251 zł. Najkorzystniej jest się zatrzymać w kwaterach i pokojach, w których koszt noclegu rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę.


Opłatę klimatyczną w wysokości 2 zł od osoby za każdą dobę pobytu, musimy uiścić jedynie w Międzybrodziu Żywieckim.

Obiekty noclegowe w Beskidzie Żywieckim posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia, takie jak: bezpłatny parking, Wi-Fi, plac zabaw dla dzieci, w pełni wyposażona kuchnia, miejsce do grillowania, a także tv i radio. Pewne jest, że tu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

 

 

 

Następny artykuł Koncerty Chopinowskie w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!