Dolina Będkowska - szlaki i atrakcje

Dolina Będkowska - szlaki i atrakcje

Dolina Będkowska jest jedną z ośmiu dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Położona nieopodal Krakowa stanowi idealne miejsce na rodzinny spacer czy kilkugodzinny wypad za miasto. Która trasa będzie dla nas najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas spaceru? Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje.

Dolina Będkowska leży na Wyżynie Olkuskiej wchodzącej w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ta piękna krajobrazowo i posiadająca duże walory przyrodnicze, geologiczne i historyczne dolina jest jedną z ośmiu dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, który znajduje się nieopodal Krakowa.


Krótki opis Doliny Będkowskiej


Dolina Będkowska ma długość od. siedmiu km i jest jedną z najdłuższych dolin Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Rozpoczyna się obniżeniem terenu przy drodze z Krakowa do Olkusza, a kończy w przysiółku Łączki. Wygodnym miejscem, skąd można zwiedzić dolinę są Będkowice, gdyż znajdują się w środku pomiędzy doliną Będkowską a Doliną Kobylańską, można więc stamtąd zwiedzić obydwie doliny. Można jednak także zwiedzać Dolinę Będkowską wychodząc z parkingu w Łączkach Kobylańskich. Niewielki parking znajduje się też przy Jaskini Łabajowej oraz przy Brandysówce.

Wyżłobiona w wapieniach jurajskich dolina ma charakter wąwozu o stromych ścianach wschodnich i łagodniejszych zboczach zachodnich. Jest doliną krasową i można w niej zaobserwować niemal wszystkie formy geologiczne i zjawiska charakterystyczne dla krasu. Od głównej doliny odchodzą boczne dolinki - porośnięte lasem jary o stromych stokach, zwykle z licznymi odsłonięciami skalnymi. Co ciekawe, na dnie głównego ciągu doliny znajdują się nieliczne zabudowania, a samą doliną prowadzi droga z zakazem wjazdu pojazdów, oczywiście z wyjątkiem tych uprawnionych do wjazdu.


Atrakcje turystyczne Doliny Będkowskiej


Dolina Będkowska to niezwykle ciekawe miejsce kryjące w sobie wiele atrakcji. Znajdziemy tam malownicze wąwozy, liczne skały a także jaskinie. Spodoba się tu zarówno dzieciom, jak i dorosłym, szczególnie przy dobrej pogodzie.

Wąwozów bocznych w Dolnie Będkowskiej jest wiele. Wcinają się one w obydwa zbocza doliny a niektóre z nich mają nawet własne nazwy. Jest Wąwóz Przecówki, Wąwóz Będkowicki, Pod Sadem, Nad Szańcem, Wąwóz Graniczny czy Wężowa Dolina.

W obydwu zboczach doliny, a także w jej bocznych wąwozach wznoszą się również liczne skały. Na większości z nich uprawiana jest wspinaczka skalna. Do wspinaczki udostępniono ponad 60 skał, na których poprowadzono ogromną liczbę dróg wspinaczkowych, a większość z nich ma zamontowane stałe punkty asekuracyjne. Dzięki temu Dolina Będkowska jest jednym z największych terenów wspinaczkowych na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wśród skał tej doliny znajduje się najwyższa skała całej Jury – Sokolica, której ściana ma wysokość do 60 m.

Grotołazi opisali w Dolinie Będkowskiej ponad sto jaskiń, skalnych schronów i innych obiektów jaskiniowych. Większość z nich jest jednak niewielka. Największa i najbardziej znana to udostępniona do turystycznego zwiedzania z przewodnikiem - Jaskinia Nietoperzowa. Archeolodzy znaleźli w niej dowody świadczące o zamieszkiwaniu jej przez ludzi w dawnych epokach geologicznych.

Inne ciekawe jaskinie, to Jaskinia Łabajowa, Jaskinia Dziewicza, Jaskinia Małotowa, Jaskinia na Tomaszówkach Górnych, Jaskinia na Tomaszówkach Dolnych.

W Dolinie Będkowskiej znajduje się również gospodarstwo agroturystyczne z pokojami noclegowymi, bufetem, polem namiotowym i parkingiem. Natomiast powyżej doliny, na potoku Będkówka znajdziemy wodospad Szum, jeszcze wyżej - Źródło Będkówki.


Opis szlaku turystycznego do Doliny Będkowskiej


Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Będkowicach, przy cmentarzu parafialnym na ulicy Cichej. Znajduje się tam bezpłatny parking, przy którym można zostawić samochód. Z ulicy Cichej skręcamy w prawo, w poszukiwaniu żółtego szlaku. Trasa prowadzi nas delikatnie w dół, do wąwozu. W ciągu ok. 20 minut docieramy z parkingu do doliny. A tam pojawia się droga asfaltowa, którą idziemy dalej. Pojawia się także szlak turystyczny oznaczony kolorem niebieskim.

 

Spacerując Doliną Będkowską, szczególnie z dzieckiem, pamiętajmy, że choć teoretycznie jest ona zamknięta dla ruchu samochodowego i mogą tam jeździć tylko mieszkańcy, wiele osób nie przestrzega tych zakazów. Uważać trzeba szczególnie w weekendy, ponieważ droga jest bardzo wąska.


Przed nami Brandysówka, Sokolica i Wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej. Sokolica jest zdecydowanie największą ścianą wapienną na Jurze. Ma ona około 70 metrów wysokości, a jej cechą charakterystyczną jest to, że jako jedna niewielu skałek zapewnia naturalne możliwości wspinania drogami więcej niż jednowyciągowymi. Jak się tam dostać? Na przykład szlakiem niebieskim. Tam znajduje się też popularna Brandysówka z polem namiotowym.

Idziemy dalej, by już za chwilę dotrzeć do naprawdę wyjątkowego miejsca, czyli Wodospadu Szum. Jest on najwyższym wodospadem na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Tu możemy odpocząć i rozkoszować się pięknym otoczeniem. Wędrujemy dalej szlakiem niebieskim, po czym skręcamy w prawo, gdy pojawia się droga asfaltowa. I to nią ruszamy pod górę podziwiając p drodze kilka ciekawych skałek. Droga ta doprowadzi nas do drogi głównej, na której skręcamy w prawo, w kierunku cmentarza. I tak docieramy na miejsce, na parking.


Jakie są szlaki w Dolinie Będkowskiej?


Dolina Będkowska charakteryzuje się tym, że ma strome ściany z wieloma odnogami w formie wąwozów i kanionów. Turyści mają do swojej dyspozycji trzy szlaki:
  • szlak turystyczny niebieski: prowadzi z Rudawy przez łączki Kobylańskie i całą długość doliny Będkowskiej do Ojcowskiego Parku Narodowego
  • szlak turystyczny żółty: Będkowice – Wąwóz Będkowicki – Dolina Będkowska – Przecówki – Szklary – Dolina Szklarki – rezerwat przyrody Dolina Racławki – Paczółtowice
  • szlak turystyczny zielony: Szklary – Dolina Szklarki – Łazy – Dolina Będkowska – przysiółek Kawiory – Wierzchowie
  • szlak rowerowy czerwony – zataczający pętlę czerwony szlak z Bolechowic przez Zelków, górną część rezerwatu przyrody Dolina Kluczwody, Wierzchowie, Bębło, Dolinę Będkowską (w dół), Łączki Kobylańskie, Kobylany, Dolinę Kobylańską (w górę), Krzemionkę, Dolinę Bolechowicką (w dół) do Bolechowic

Pamiętajmy, że w równym stopniu może to być piesza lub rowerowa wycieczka. Dolina jest na tyle malowniczo położona, że turystyka rowerowa jest tu bardzo interesująca. Dodatkowo mamy tutaj jeden szlak rowerowy, który jest koloru czerwonego i jego długość to około 25 kilometrów. Jednak warto mieć także świadomość tego, że rower na ten szlak powinien być starannie dobrany. Nie może to być w żadnym razie rower szosowy, bardziej górski lub trekkingowy. Cechą charakterystyczną tego szlaku jest bowiem dłuższa część o nieutwardzonej nawierzchni.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Z dala od tłumów: Dolina Izery

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!