Eger - co warto zobaczyć?

Eger - co warto zobaczyć?

W ostatnich latach coraz popularniejszym kierunkiem wyjazdów turystów z Polski stają się Węgry. To nie tylko Balaton, Budapeszt, czy Hajduszoboszlo, ale również wspaniały Eger – uznawany za najpiękniejsze miasto na Węgrzech. W naszym artykule podpowiemy, co warto zobaczyć i jak miło spędzić czas.

Węgry to popularny kierunek podróży Polaków. Tak było od lat i tak jest obecnie. Panuje tu wspaniały klimat, a stosunkowo bliska odległość od naszego państwa sprawia, że jest tak chętnie wybierany. Jest ciepło, pięknie, z licznymi atrakcjami, dla miłośników plażowania i aktywnego wypoczynku, z niezwykłymi zabytkami – krótko mówiąc, tu każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Eger – co o nim wiemy?

 

Chyba każdy, kto lubi podróże do Węgier, zdaje sobie sprawę jak piękny i popularny jest Eger. To miasto znajdujące się na północy Węgier, pomiędzy Górami Bukowymi i górami Matra. Każdy, kto lubi góskie wędrówki, nie powinien więc żałować wyboru tego miejsca. Miejsce to jest znane przede wszystkim z kąpielisk termalnych oraz wspaniałych winnic, szczególnie znana jest tu Dolina Pięknej Pani.

 

Jak dojechać do Eger?

 

Możliwości jest wiele. Najlepiej jest kierować się w stronę Budapesztu i dopiero stamtąd udać się autostradą w kierunku tego wspaniałego miasta. Czas przejazdu samochodem wynosi 1 godzinę 40 minut, a odległość to 139 km. Możliwości dojazdu do stolicy Węgier jest bardzo dużo. Dojeżdżają tu z Polski zarówno pociągi, jak i autobusy, a także latają samoloty. Na miejscu można wypożyczyć samochód i cieszyć się udanym urlopem na Węgrzech. Inna i bardziej wygodna opcja to oczywiście własny środek transportu.

 

Co warto zobaczyć w Eger?

 

Niezależnie, czy wybierzemy się na kilkudniowy lub dłuższy urlop, jest co zwiedzać i podziwiać. W samej miejscowości można spotkać tłumy turystów, głównie z Polski. Szczególnie popularne i oblegane są kąpieliska termalne (Heviz oraz Szekesfehervar). Eger jest mekką winiarskich smakoszy, dlatego też szczególnie polecana jest winnica Doliny Pięknej Pani. Działa tu kilkadziesiąt winiarni, których wejścia zostały wbudowane w zbocza otaczające to miejsce wzgórz. Do tego wszystkiego piwniczki, liczne degustacje tutejszych trunków.

 

Nie zapominajmy jednak o zabytkach. Szczególnie popularne i warte uwagi są:

 

1. Stare miasto i plac Dobo

 

Typowe węgierskie miasteczko z niezwykłym rynkiem. Pełno tu restauracji, sklepów, stoisk z pamiątkami. Jest to centralny punkt miasta. Ten barokowy plac latem napełnia się śródziemnomorską atmosferą, a zimą nastrój niczym z baśni braci Grimm. Z zabytków staromiejskich należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kościół Minorytów, uznawany za najpiękniejszy kościół barokowy w Europie. Warto podkreślić fakt, że w każdą niedzielę jest tu odprawiana również msza w naszym ojczystym języku.

 

2. Ruiny zamku w Egerze

 

Zabytek znajdujący się w centrum miasta, blisko starówki. Stanowi doskonały punkt widokowy na miasto i okolice. W samym zamku możemy zobaczyć wystawy i multimedialne atrakcje – niemal wszystko po węgiersku, co w znacznym stopniu może utrudnić zwiedzanie. Jest to drugie najchętniej odwiedzane muzeum zamkowe na Węgrzech. Na zwiedzanie trzeba poświęcić kilka godzin.

 

3. Bazylika w Egerze

 

To kościół katedralny i druga największa na Węgrzech budowla sakralna. Imponuje wielkością i przepychem. Zbudowana zgodnie ze stylem klasycystycznym. Wzniesiona w XIX wieku. Znajdują się tu również słynne organy z Salzburga. Od 15 maja do 15 października można posłuchać koncertów organowych.

 

4. Minaret

 

To charakterystyczna budowla, będąca pozostałością po czasach, gdy miasto było zajęte przez Turków. Można tu wejść i podziwiać widoki na miasto. Robi imponujące wrażenie i góruje nad miastem. Dość często się zdarza, żę minaret jest zamknięty z powodu renowacji.

 

5. Plac Eszterhazy

 

Znajduje się tu XVIII-wieczny budynek liceum. Na pierwszy piętrze można podziwiać słynną na cały kraj Bibliotekę Archidiecezjalną, w której znajdują się stare kodeksy, rękopisy oraz jedyny na Węgrzech oryginalny list Mozarta.

 

6. Muzeum Marcepanu

 

To miejsce, przy którym znajduje się niewielki sklepik z truflami, marcepanem, czy też bombonierkami. W samym zabytku można zobaczyć dzieła słynnego mistrza cukiernika Lajosa Kopcsika. Odnajdziemy tu liczne rzeczy, które zostały wykonane z marcepanu, np. ciasta, poduszki, instrumenty, piłki do gry, czy karty.

 

7. Dolina Pięknej Pani

 

Atrakcja, która została wspomniana na samym początku artykułu. Znajduje się na przedmieściach Egeru. W wulkanicznych skałach zostały tu wydrążone piwnice – ich głębokość świadczy o zamożności winiarza. W każdej z nich można spróbować tego wyjątkowego trunku. Każda z piwnic ma swój unikalny, niepowtarzalny charakter.

 

8. Egerszalok

 

Źródło termalne, znajdujące się niecałe 10 km od Egeru. Od 2007 roku działa tu wielki kompleks leczniczy z centrum spa. Wybijająca spod ziemi woda ma temperaturę około 70 stopni Celsjusza. Za 2,5 godzinny pobyt zapłacimy około 40 zł.

 

Gdzie dobrze zjeść i gdzie najlepiej kupić wino?

 

Kuchnia węgierska to przede wszystkim papryka, gulasz i ryby pod każdą postacią. Jest niezwykle smaczna i pomysłowa. Każdy, kto chciałby spróbować specjałów tutejszej kuchni, powinien szukać obleganych przez turystów miejsc w Egerze. Niektóre potrawy przypominają naszą kuchnię. W centralnym punkcie miasta znajdziemy wiele restauracji, które sprostają naszym wymaganiom.

 

Jeśli chcielibyśmy kupić wino na pamiątkę, to najlepiej uczynić to w którejś z piwnic w Dolinie Pięknej Pani. Miasto słynie ze znanego w Polsce wina bycza krew, dlatego i to wino i szereg innych bez problemu tu dostaniemy.

 

Poszukujesz noclegu w Egerze? Sprawdź koniecznie: Noclegi w Eger

 

Na krótki lub długi urlop – Eger to bez wątpienia propozycja, którą warto wziąć pod uwagę, planując swój wolny czas.

 

Źródło informacji:

 

pl.wikipedia.org

visiteger.com

turystyka.wp.pl

 

fot. AlwaysWonderlust (pixabay.com, CC0)

Następny artykuł Pogoda w górach w grudniu 2019

Komentarze

Zobacz również