Gdzie na wakacje 2020 w Polsce

Gdzie na wakacje 2020 w Polsce

Wakacje 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Jakie kierunki obrać? Na co się zdecydować? Postaramy się pomóc. Przygotowaliśmy kilka propozycji. Czy przypadną Wam do gustu? Sprawdźcie sami!

Roztocze - malownicza kraina na Lubelszczyźnie


Roztocze jest niezwykle malowniczą krainą i idealnym miejscem na letni aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Gdzie konkretnie jechać? Najbardziej popularnymi miejscowościami na Roztoczu są Zwierzyniec, Krasnobród, Susiec czy Szczebrzeszyn – wybierając jedną z tych miejscowości lub inną, mniej znaną wieś, w zasadzie wszystkie atrakcje mamy w zasięgu ręki. Co jednak ważne, miejscowości te są oddalone od siebie o kilka, kilkanaście km, dlatego warto przyjechać na Roztocze samochodem. Lub nastawić się na dłuższe spacery czy wycieczki rowerowe.

Co warto zobaczyć? Będąc w Zwierzyńcu, przede wszystkim powinniśmy udać się do Roztoczańskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajdują się najcenniejsze obszary Roztocza. Możemy skorzystać z jednego z pięciu szlaków turystycznych: centralnego, krawędziowego, partyzanckiego, roztoczańskiego i szlaku obwodnica RPN im. A. Wachniewskiej.

Idealnym miejscem na spacer jest także Zwierzyńczyk - piękny park, powstały za zwierzyniecką szkołą. Turyści mogą spacerować wysypanymi żwirem alejkami, pomiędzy zbiornikami wodnymi i zielenią. Ze Zwierzyńczyka wytyczono ścieżkę, która prowadzi do innej atrakcji, jaką jest kościółek na wodzie. Można do niego dojść ulicą Browarną.

W Krasnobrodzie natomiast bardzo atrakcyjny jest punkt widokowy, w postaci położonego dość wysoko kamieniołomu, na północ od zalewu - znajduje się tam niewielka wieża. Jeśli zdecydujemy się tam wejść, nie pożałujemy. Gdy pogoda dopisuje, możemy podziwiać piękne widoki.

Miejscem, które po prostu trzeba odwiedzić będąc w Krasnobrodzie, to rezerwat przyrody i kaplica św. Rocha - umiejscowione w Dolinie św. Rocha, miejscu zwanym Zagóra. Obiekt, który dziś możemy tam zobaczyć został zbudowany w 1943 roku. Kryty jest gontem, a całość ma charakter zakopiański. Otaczająca go zieleń oraz niesamowity klimat tego miejsca – ten widok naprawdę zachwyca.

Kolejny punkt na mapie Roztocza to Susiec. Położony jest na skraju pięknego Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej a do największych atrakcji Suśca należy naturalne środowisko. Będąc w Suścu warto zobaczyć przede wszystkim rezerwaty przyrody z szumami oraz wybrać się na spływ kajakiem po Tanwi. Szumy, to nieduże kaskady na rzece Tanew, można je zobaczyć w rezerwacie Nad Tanwią. Nie jest trudno tam trafić, prowadzi do nich oznakowany na niebiesko Szlak Szumów. Przez Susiec przebiegają także liczne szlaki turystyczne, piesze i rowerowe. Zdecydowanie warto wybrać się na taką wyprawę.

Noclegi na Roztoczu

Roztoczańskie miejscowości posiadają rozbudowaną i różnorodną bazę noclegową. Znajdziemy tam obiekty noclegowe w zasadzie z każdej kategorii. Przeważają jednak kwatery i pokoje, domki oraz agroturystyka. Wiele obiektów posiada także tereny zielone, na których znajdują się parkingi, place zabaw, altana, miejsce na grill czy ognisko a także strefa relaksu.



Beskid Sądecki – zróżnicowany i wielobarwny region Polski


Beskid Sądecki zachwyca swoja malowniczością wszechobecną przyrodą. Wspaniałe góry, piękne doliny, meandrujące rzeki i niesamowite widoki na odległe Tatry przeplatają się tu z wielokulturowością. Ten region Polski jest zróżnicowany i wielobarwny. Wymarzone miejsce na letni wypoczynek.

Co warto zobaczyć? Przede wszystkim powinniśmy odwiedzić Krynice-Zdrój - miasto należące do pereł polskich uzdrowisk. Spacerując po zwróćmy uwagę na pijalnię wód Słotwinka, Łazienki Borowinowe, a także drewniany kościół pw. Przemienienia Pańskiego z 1864 roku. Warto wiedzieć, że ten górski kurort znajduje się na trasie kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Na miejscu czekają na nas liczne szlaki piesze, rowerowe a nawet konne. Możemy też wybrać się na spływ kajakowy czy do parku linowego. Jedno jest pewne – na nudę nie będziemy narzekać. Ponadto, w Krynicy-Zdroju warto zobaczyć kwiatowe rzeźby, pomnik Jana Kiepury czy Diabelski Kamień, który ma swoją własną legendę.  

Kolejny punkt na wakacyjnej mapie – Muszyna. To miasto słynie między innymi z wód mineralnych, dlatego trzeba koniecznie znaleźć czas na wizytę w jednej z kilku pijalni. Zdecydowanie warto odwiedzić także największe ogrody sensoryczne, największe ogrody biblijne i najstarszą drewnianą cerkiew w regionie. Wstąpmy też do Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego oraz na ruiny średniowiecznego zamku, które są wspaniałym punktem widokowym, z którego ujrzymy panoramę całej okolicy. Miłośnicy aktywnego wypoczynku też znajdą tu coś dla siebie. Spływy kajakowe i rafting, parki linowe czy rajdy psim zaprzęgiem – wszystkie te atrakcje są w Muszynie dostępne, jak najbardziej.

Warta polecenia jest także Wola Krogulecka - niewielka miejscowość położona nieopodal Starego Sącza. Dlaczego warto się tam wybrać? Dla widoku z platformy widokowej Ślimak, która jest dobrze oznakowana i z łatwością ją znajdziemy, wystarczy kierować się znakami. Platforma znajduje się na wysokości ok. 530 m n.p.m., ok. 200 m nad doliną rzeki Poprad. Kiedy już dotrzezmy na miejsce, naszym oczom ukaże się wspaniały widok na Beski Sądecki, szczególnie Pasmo Radziejowej, Kotlinę Sądecką, Gorce i Beskid Wyspowy. Co ważne, platforma jest ogólnodostępna o każdej porze dnia i roku. Do dyspozycji zwiedzających jest także zadaszone palenisko, toaleta i niewielki parking.

Noclegi w Beskidach

W tym regionie Polski znajdziemy obiekty noclegowe z każdej kategorii. Jednak w tych mniejszych miejscowościach funkcjonują głównie domki, agroturystyki oraz kwatery i pokoje. Hotele, apartamenty i pensjonaty znajdziemy natomiast w bardziej znanych kurortach.



Kaszuby – wakacje blisko natury


Kaszuby to jeden z piękniejszych regionów wypoczynkowych w Polsce. Na turystów czekają tam czyste jeziora, pyszna regionalna kuchnia oraz urokliwe lasy. Jeśli marzy nam się wypoczynek w takich właśnie warunkach, Kaszuby sprawdzą się na pewno. Nie ma tam tłumu turystów, a ciekawych miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę wiele.

Niezwykle uroczym miejscem są Wdzydze Tucholskie leżące nad jeziorem Wdzydze i na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Niewątpliwym walorem wsi jest jej malownicze położenie, z widokiem na wdzydzkie wyspy i przy zatoczkach stworzonych przez półwysep Pomarczyn. Skoro letni wypoczynek, to nad wodą. Kaszubskie morze, czyli Jezioro Wdzydzkie nadaje się idealnie. Jest to miejsce pełne ciszy i spokoju, ze strzeżonym kąpieliskiem, pomostem, wypożyczalnią sprzętu wodnego i czystą wodą.

Będąc w okolicy, koniecznie musimy odwiedzić Wdzydzki Park Krajobrazowy. Znajduje się on w północno-zachodniej części Borów Tucholskich i jest w dorzeczu Wdy. Na jego obszarze występują 53 jeziora o powierzchni powyżej hektara oraz około 100 mniejszych akwenów, które nazywane są oczkami. Na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego można uprawiać różnorodne formy rekreacji, m.in. turystykę pieszą na sześciu różnych ścieżkach przyrodniczo-edukacyjnych, turystykę rowerową na ośmiu trasach rowerowych, żeglarstwo – szczególnie na Jeziorze Wdzydzkim, kajakarstwo i wędkarstwo.

Kolejna atrakcyjna miejscowość: Wiele. Jest to niewielka malownicza kaszubska wieś leżąca na południowym krańcu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i nad jeziorem Wielewskim. Znajdziemy tu czyste powietrze i wodę, piękne krajobrazy oraz atrakcje turystyczne, spośród których największą jest Jezioro Wielewskie. Co warto zobaczyć gdy zdecydujemy się odwiedzić Wiele? Przede wszystkim siedzibę Muzeum Ziemi Zaborskiej, które posiada największą w kraju kolekcję haftów jednego autora (ok. 500 dzieł) – Leonarda Brzezińskiego, twórcy szkoły haftu wielewskiego. We wsi odbywają się również Turnieje Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia. A od 2004 rokrocznie latem Wiele jest jedną ze scen Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. To idealne miejsce na wypoczynek letni – rodzinny, we dwoje czy w towarzystwie przyjaciół.

Noclegi na Kaszubach

Kaszubska baza noclegowa jest bardzo bogata. Znajdziemy tam różnorodne obiekty noclegowe z każdej kategorii, o różnym standardzie i na każdą kieszeń. W mniejszych miejscowościach dominują domki, kwatery i pokoje, campingi oraz agroturystyki. Natomiast w bardziej znanych kurortach znajdziemy też hotele, pensjonaty oraz apartamety.



Następny artykuł Wakacje dla najmłodszych....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!