Google ujawnia wakacyjne plany Polaków

Google ujawnia wakacyjne plany Polaków

Google ujawnia, jak ostatnie miesiące wpłynęły na wakacyjne plany Polaków. W swoim najnowszym raporcie przedstawia, jakich haseł związanych z turystyką i podróżami najczęściej poszukiwano w popularnej wyszukiwarce. Już teraz możemy zdradzić, że potwierdziły się nasze prognozy sprzed wielu tygodni.

Nowy raport Google, dotyczący tego, jak Polacy planują tegoroczne wakacje, powstał na podstawie haseł, jakie w maju 2020 wpisywano w tę popularną wyszukiwarkę. Dane, które zostały udostępnione, jasno wskazują, że tegoroczny urlop będziemy spędzać na zasadach innych niż do tej pory. Co ważne, raczej nie myślimy o zagranicznych wakacjach, a zamiast tego szukamy interesujących miejsc w Polsce.

Wakacje 2020 spędzimy w Polsce


Raport Google wskazuje, że 84% majowych wyszukiwań dotyczyło podróży na terenie kraju. Rok temu polskie destynacje stanowiły około 60% przypadków. Czym to może być spowodowane?

Z jednej strony na pewno sytuacją międzynarodową, gdyż mimo przywrócenia niektórych kierunków lotniczych oraz otwarcia granic, nie wszyscy są na tyle odważni, by wyjechać. Poza tym nie każdy kraj uznawany jest za bezpieczny, z kolei inne państwa także mogą umieścić Polskę na tzw. czarnej liście.

Te wszystkie zawirowania i niepewna sytuacja na świecie sprawiają, że rodzima turystyka ma szansę na to, by odbić się z zapaści, w jaką wpadła z powodu marcowego i kwietniowego zamrożenia gospodarki. Potwierdzają to również wyszukiwania turystów, które dotyczą przede wszystkim Polski. Dobra wiadomość jest taka, że Polacy nie stracili zainteresowania podróżami. Zmieniły się natomiast ich preferencje, na które wpłynęła epidemia koronawirusa.

Polacy nie stracili zainteresowania podróżami w czasach koronawirusa. Zmieniły się jednak ich preferencję oraz styl podróżowania. Miejsca i atrakcje w kraju cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem (wzrost udziału polskich destynacji z 60% wyszukiwań podróżniczych w maju 2019 do 84% w maju 2020) – mówi Jacek Bisiński, travel analytical consultant w Google Polska.

Bezpieczny urlop w zacisznym miejscu


Jak ujawnia Google w tym roku polscy turyści stawiają na wakacje na łonie natury. Świadczą o tym hasła, które najczęściej wpisują w wyszukiwarkę: Tatrzański Park Narodowy, Puszcza Białowieska, Poleski Park Narodowy, Pustynia Błędowska czy Turbacz. Poza tym widać również trend dotyczący podróży lokalnych, czyli korzystania z atrakcji, które dostępne są tuż za rogiem, w najbliższej okolicy oraz na terenie województwa w jakim mieszkają.

Jacek Bisiński zaznacza też, że zauważalny jest wzrost zainteresowania miejscami blisko natury, zielonymi miejscami poza miastami takimi jak parki narodowe (wzrost o 62% rok do roku), a spadek wyszukiwań popularnych i często zatłoczonych miejsc takich jak kurorty wakacyjne czy parki rozrywki. Jedno jest pewne, wakacje 2020 nie będą latem w domu dla Polaków.

O tym, że większość zdecyduje się na urlop w zacisznym miejscu świadczy również fakt, iż kierunki, które były popularne rok temu, teraz już nie są tak chętnie wyszukiwane w Google. Popularne miasta, tamtejsze atrakcje oraz duże parki rozrywki notują spadki zainteresowania.

Również w portalu Nocowanie.pl widać zmiany wśród miejscowości najchętniej wyszukiwanych przez turystów w maju 2020. Chociaż pierwsze miejsce wśród liczby wysłanych przez turystów zapytań zajmuje Zakopane, to pojawiły się też bieszczadzkie miejscowości, czy bardziej zaciszne kurorty nad morzem. TOP 10 wyszukiwań w maju przedstawia się następująco: Zakopane, Karpacz, Solina, Międzyzdroje, Szczawnica, Polańczyk, Wetlina, Szklarska Poręba, Sarbinowo, Kołobrzeg.


Obiekty noclegowe na wakacje 2020


Raport przygotowany przez Google dotyczy także obiektów noclegowych, z usług których najchętniej korzystają Polacy. Nadal często poszukują hoteli, ale nowością jest duży wzrost zainteresowania gospodarstwami agroturystycznymi.

Ten trend prognozowało również Nocowanie.pl na podstawie zapytań, jakie turyści kierowali do obiektów noclegowych. Duża część dotyczyła agroturystki, ale zainteresowaniem cieszyły się również domki oraz kwatery i pokoje. Warto jednak wiedzieć, że obecnie na równi z kategorią obiektu noclegowego dla turysty liczą się procedury bezpieczeństwa, jakimi kieruje się dane miejsce. Dlatego tak ważne jest, by przy ofercie umieścić oznaczenie dotyczące sprzątania i innych wymogów higienicznych. Portal przygotował odpowiednie piktogramy, ale właściciele mogą również uzupełnić swój opis o odpowiednie informacji.

Koniecznie trzeba także jeszcze raz przypomnieć, że turyści chętnie szukają teraz noclegów w ustronnym miejscu, dlatego zachęcamy właścicieli obiektów noclegowych, spełniających te wymogi, do dodania takiej oferty specjalnej.

Następny artykuł Weekend w Świnoujściu - co...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej