5 najpopularniejszych jezior na Pojezierzu Brodnickim

5 najpopularniejszych jezior na Pojezierzu Brodnickim

Szukając zacisznego miejsca na urlop, warto wziąć pod uwagę Pojezierze Brodnickie, które nie zostało odkryte przez rzesze turystów. Jeżdżą tam ludzie szukający spokoju i kontaktu z naturą, a ten zakątek województwa kujawsko-pomorskiego można uznać za jeden z najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo!

Pojezierze Brodnickie to malownicza kraina leżąca w dorzeczu Wisły oraz jej dopływów: Drwęcy, Osy a także Skrwy. Największym leżącym tam miastem jest Brodnica, gdzie w pamięć zapada szczególnie XIV-wieczny zamek krzyżacki. W czasach świetności miejsce to było mocno ufortyfikowane, obecnie można podziwiać tylko pozostałości. Na pewno wyróżnia się zamkowa wieża – jest to znakomity punkt widokowy na miasto i okolicę – ale warto zejść również do podziemi, w których prezentowane są wystawy muzealne. Atutem Brodnicy jest także klimatyczny rynek o trójkątnym kształcie oraz pałac królewny Anny Wazówny.

Na całym Pojezierzu Brodnickim znajduje się ponad setka jezior, natomiast dla ochrony najcenniejszych obszarów utworzono Brodnicki Park Krajobrazowy. Obejmuje on czterdzieści akwenów oraz oraz duże tereny leśne, wchodzące należące do Zielonych Płuc Polski. Jest to więc znakomite miejsce na wakacje blisko natury, z dala od tłumu turystów.

Przez to, że jeziora Pojezierza Brodnickiego otoczone są lasami, a także ze względu na ich niewielką powierzchnię (w porównaniu do zbiorników wodnych na innych pojezierzach), żeglarze raczej omijają region. Rozwinęła się tam jednak turystyka kajakowa! Jeziora Pojezierza Brodnickiego połączone są rzekami – główną jest Drwęca – a oprócz tego na wielu utworzono strefy ciszy. Są to więc warunki, które sprzyjają organizowaniu spływów!

Czym jeszcze może kusić turystów Pojezierze Brodnickie? Przedstawiamy kilka akwenów, będących znakomitym wakacyjnym kierunkiem.

Jezioro Bachotek


Jezioro Bachotek oddalone jest od Brodnicy tylko o sześć kilometrów, można więc traktować to miasto jako swoją wakacyjną bazę wypadową. Nie ma również problemu z tym, by znaleźć nocleg nad brzegiem akwenu, gdyż na jego wschodnim brzegu ulokowało się kilka ośrodków wypoczynkowych oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Bachotek nazywany jest również „perłą Pojezierza Brodnickiego”…

Powodów, by uzasadnić takie określenie jest kilka. Jeden to lokalizacja w granicach parku krajobrazowego, skupiającego tereny najcenniejsze przyrodniczo. Poza tym jezioro jest niezwykle malownicze – rozlewa się w dolnym biegu rzeki Skarlanki, ma wydłużony kształt, a w jego środkowej części znajduje się wyspa. Do dzisiaj można na niej trafić na ślad średniowiecznej warowni, chroniącej mieszkańców okolicy przed najeźdźcami. Według legend, ukrywano tam również drogocenne przedmioty i klejnoty, więc miejsce to nazywane jest Wyspą Skarbów.

fot. Quang Nguyen Vinh / Pexels.com CC0

Jezioro Ciche


Akwen znajduje się na północ od Brodnicy, na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Jak sama nazwa wskazuje, Jezioro Ciche to prawdziwa oaza spokoju i ciszy. W dodatku otoczenie sosnowego boru zapewnia czyste powietrze, które latem jest dodatkowo przesycone zapachem żywicy i igliwia. Panują tam znakomite warunki do biwakowania, ale można znaleźć miejsce w ośrodku wypoczynkowym lub pobliskich gospodarstwach agroturystycznych.

Na Jeziorze Ciche panują znakomite warunki do uprawiania turystyki wodnej. Dzięki temu, że jest akwenem przepływowym, można zaplanować spływ kajakowy do Jeziora Zbiczno. Na trasie wycieczki znajduje się między innymi rzeczka Cichówka oraz małe jeziorko o wdzięcznej nazwie Tomaszek. Poza tym lasy, które otaczają Ciche, kryją wiele ścieżek spacerowych, które można odkrywać podczas urlopu. Warto też zabrać ze sobą rower, by w ten sposób poznać ciekawe miejsca Pojezierza Brodnickiego.

fot. Jonathan Petersson / Pexels.com CC0

Jezioro Niskie Brodno


Niskie Brodno w całości znajduje się w granicach Brodnicy, a dokładnie w północnej części miasta. Z tego też powodu wyróżnia się dość dobrym zagospodarowaniem, które w przyszłości, a mówiąc jeszcze precyzyjniej, w 2021 roku ma wzbogacić się jeszcze bardziej. W planach jest bowiem wybudowanie miejsca rekreacji z prawdziwego zdarzenia: pomost z wiatą widokową, gdzie będzie znajdować się również wieża do skoków i ścianka wspinaczkowa, wodnego placu zabaw, pomostu do cumowania jachtów i łodzi oraz placu rekreacyjnego dla wędkarzy.

W tej chwili nad jeziorem Niskie Brodno dostępna jest plaża miejska z wypożyczalnią sprzętu wodnego, a poza tym przystań brodnickiego klubu żeglarskiego. Miejsce to cieszy się też sporą popularnością wśród wędkarzy, ze względu na występowanie płoci, okoni, szczupaków i linów.

fot. Pixabay / Pexels.com CC0

Jezioro Wielkie Partęczyny


Jest to największe jezioro Pojezierza Brodnickiego, wokół którego skupiły się liczne ośrodki wypoczynkowe. Warto jednak wiedzieć, że akwen leży w granicach administracyjnych województwa warmińsko-mazurskiego. Oprócz tego, że wokół Jeziora Wielkie Partęczyny utworzono wiele atrakcyjnych miejsc dla turystów: szlaki piesze i rowerowe, plażę wraz z kąpieliskiem, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego (łódki, kajaki oraz rowery wodne). Poza tym Wielkie Partęczyny to akwen, w którym występuje niezwykła mnogość ryb: szczupaki, węgorze, sielawy, karpie – to tylko kilka z nich.

Co ciekawe, na jeziorze jest kilka wysp. Na największej, zalesionej, utworzono rezerwat przyrody „Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie”. To rezerwat florystyczny chroniący obuwika pospolitego, należącego do rodziny storczyków. Zdecydowanie bardziej interesująca jest nieoficjalna nazwa wyspy, która brzmi Wielka Syberia. Na jeziorze utworzono także strefę ciszy, co oznacza zakaz poruszania się łodziami wyposażonymi w silniki. Można za to poruszać się kajakami. Akwen znajduje się na trasie Międzynarodowego Spływu Kajakowego „Pojezierzem Brodnickim – Drwęcą – Wisłą”, który promuje turystykę kajakową.

fot. Nicole Avagliano / Pexels.com CC0

Jezioro Zbiczno


Zbiczno jest kolejnym urokliwym jeziorem Pojezierza Brodnickiego. Lustro wody niemal w całości otoczone jest lasami, a oprócz tego akwen wyróżnia się urozmaiconą linię brzegową. Dzięki połączeniu z jeziorami Cichym i Strażym stanowi popularny szlak kajakowy. Można nim dopłynąć do wspomnianego wcześniej Bachotka.

W północnej części akwenu znajduje się zalesiona wysepka, łatwa do opłynięcia kajakiem. Zbiczno cieszy się popularnością wśród kajakarzy, łowiących z pokładu łódki – biorą tam głównie sielawy, leszcze, płocie i szczupaki. To również dobre miejsce na rodzinny wypoczynek, gdyż nad brzegami jeziora ulokowało się kilka ośrodków wypoczynkowych, przy których dostępne są plaże z kąpieliskami. Wydzielono tam brodziki dla dzieci, przygotowano też place zabaw. Na dorosłych czekają wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc każdy znajdzie rozrywkę dopasowaną do siebie.

Jak już wspomniano, brzegi jeziora Zbiczno są otoczone lasami. Pozwala to cieszyć się niesamowitymi widokami zarówno z poziomu wody, jak i lądu. Wyznaczono tam bowiem sporo ścieżek spacerowych, a w niektórych miejscach ustawiono tablice, na których umieszczono najważniejsze informacje dotyczące miejscowej przyrody.

fot. Pixabay / Pexels.com CC0

Następny artykuł Google ujawnia wakacyjne...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!