5 najważniejszych faktów o bonie turystycznym 500+ na wakacje

5 najważniejszych faktów o bonie turystycznym 500+ na wakacje

Po osłabieniu polskiej gospodarki i turystyki, polskie rodziny otrzymają wsparcie na wakacyjne wyjazdy. W piątek 19 czerwca Sejm przegłosował ustawę związaną z bonem turystycznym na wakacyjny wyjazd dla każdego dziecka. W tym artykule przedstawimy 5 najważniejszych faktów, związanych z tą formą wsparcia.

Nie 1000+ dla każdego pracownika, zatrudnionego na umowie o pracę, zarabiającego mniej niż 5200 zł brutto, ale bon turystyczny 500+ na wakacyjny wyjazd dla każdego dziecka - taka forma wsparcia polskiej turystyki zacznie obowiązywać za kilkanaście dni, gdy ustawa wejdzie w życie. Pierwotne założenia były nieco inne, ale pochłonęłyby budżet państwa aż 7 miliardów złotych.


Wsparcie turystyki, które zacznie obowiązywać, będzie miało formę bonu turystycznego 500+ na każde dziecko, na potrzeby wypoczynku turystycznego. Bonem będzie można opłacić np. pobyt w obiekcie noclegowym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym, czy rekreacyjnym. Dodatkowo, będzie można korzystać np. w muzeach, u touroperatorów i wszędzie tam, co ma związek z polską turystyką.


Najważniejsze informacje o bonie turystycznym 500+ na wakacje


W tym artykule przedstawimy 5 najważniejszych faktów, związanych z realizacją bonu turystycznego, który właśnie został przyjęty przez Sejm.


  1. Komu przysługuje bon turystyczny?


Ze świadczenia będzie mogło skorzystać każde dziecko, również te osoby, które są objęte programem Rodzina 500 plus. Według szacunków, z tej formy pomocy skorzysta około 6,5 miliona dzieci. 


Warto również podkreślić, że na dzieci niepełnosprawne będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie w formie bonu, na podstawie złożonego w systemie teleinformatycznym oświadczenia osoby uprawnionej, o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem poświadczającym niepełnosprawność. Wartość Polskiego Bonu Turystycznego, podobnie jak wartość dodatkowego świadczenia w formie bonu przysługującego na dzieci niepełnosprawne, będzie wynosiła 500 zł. 


Ważne jest również to, że pomoc w postaci bonu zostanie przyznana jednorazowo - nie będzie się to odbywało co roku.


  1. W jakim czasie będzie można wykorzystać bon turystyczny?


Wiele wskazuje na to, że z bonu będziemy mogli korzystać już od połowy lipca. Wszystko uzależnione jest od tego, czy Senat absolutną większością głosów przyjmie ustawę o bonie turystycznym. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy dokładnie to nastąpi. 


Zgodnie z zapisami w ustawie, bon turystyczny będzie można wykorzystać do końca marca 2022 roku.


  1. W jaki sposób otrzymać bon?


Zgodnie z założeniami, bon nie będzie miał formy gotówki, ani też karty przedpłaconej, ale postać cyfrową. By można było z niego korzystać, konieczna będzie rejestracja na platformie usług elektronicznych ZUS. Ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu następuje na podstawie informacji, przyznawanych do ZUS przez ministra rodziny. Przekazanie danych nastąpi w ciągu 10 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy. 


Aktywowanie bonu będzie możliwe dzięki Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po dokonaniu wszelkich czynności i zaakceptowaniu danych, odpowiedni numer bonu zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres e-mail.


Warto podkreślić, że ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu nie będzie wymagało decyzji administracyjnej.


  1. Gdzie będzie można wykorzystać bon turystyczny?


Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych założeń, wsparcie można będzie wykorzystać w każdej kategorii obiektu noclegowego, w muzeach, u touroperatorów i w każdym miejscu, które ma związek z krajową turystyką. Przy pomocy tego typu wsparcia, każda osoba uprawniona będzie mogła dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy o charakterze turystycznym, realizowanych na rzecz dziecka. Dokonanie płatności będzie możliwe przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego. Warto również podkreślić, że transakcji można będzie dokonywać wielokrotnie - aż do chwili wyczerpania wysokości przysługującego świadczenia. Bony można będzie wykorzystać tylko i wyłącznie na wyjazdy w Polsce.


Sprawdź koniecznie krajowe oferty na wakacje 2020


  1. Jaka będzie wysokość świadczenia w ramach bonu turystycznego?


Na każde dziecko będzie przysługiwało jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 złotych


Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci niepełnosprawnych - będzie tu przysługiwało jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe w wysokości 500 zł, z uwagi na fakt, że dziecko niepełnosprawne w wielu przypadkach potrzebuje całodobowej opieki.


W przypadku dzieci, pozostających pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców, każdemu z nich będzie przysługiwać jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko.


Korzyści dla branży turystycznej


Głównym celem programu jest przede wszystkim wsparcie turystyki krajowej na skutek pandemii koronawirusa. Bon turystyczny ma za zadanie przede wszystkim zapewnienie wzrostu ruchu turystycznego w naszym kraju. Na wsparciu skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, w tym również małych i rodzinnych firm, które są najbardziej dotknięte kryzysem. Tego typu wsparcie jest niezbędne, bo pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na kondycję krajowej turystyki, a tego wsparcie na pewno będzie dodatkowym, finansowym zastrzykiem.


Następny artykuł 7 najpiękniejszych punktów...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej