5 pomysłów na jednodniowe wycieczki w Świętokrzyskim. Gdzie się wybrać?

5 pomysłów na jednodniowe wycieczki w Świętokrzyskim. Gdzie się wybrać?

O bogactwie i różnorodności turystycznej w Polsce chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Okres kwarantanny i ograniczeń niejako zmusił nas do zmiany sposobu podróżowania. Istnieje rozwiązanie, które powinno zadowolić każdego. Poznawanie wspaniałych regionów podczas wycieczek jednodniowych daje naprawdę wiele możliwości odkrywania wielu wspaniałych miejsc. Przed nam kolejne województwo, w którym można zobaczyć naprawdę wiele podczas wycieczek jednodniowych.

Wydawać by się mogło, że czas obostrzeń i ograniczeń zamyka nam możliwości podróżowania. Owszem, dzieje się tak w przypadku dłuższych urlopów, jednak doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się wycieczki jednodniowe. Dlaczego? Przede wszystkim dają nam one większe możliwości lepszego poznania regionu i naszej najbliższej okolicy, na co najzwyczajniej w świecie nigdy nie mamy czasu, bo w zdecydowanej większości osób przeważają dłuższe urlopy, z dala od domu. Warto w związku z tym nadrobić zaległości.


O wyjątkowości województwa świętokrzyskiego, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Dominuje tu cisza i spokój oraz wiele atrakcji przyrodniczych, które spokojnie możemy odkrywać o każdej porze roku. To oczywiste, że największym zainteresowaniem i to nie tylko w sezonie letnim, cieszą się Góry Świętokrzyskie. Spędzając czas w Górach Świętokrzyskich, możemy liczyć także na wyprawy szlakami konnymi oraz rekreację nad kąpieliskami. Planując urlop w okolicy, warto poświęcić nieco czasu na zwiedzanie okolicznych zabytków oraz poszukiwanie interesujących miejsc w okolicznych miejscowościach. Do tego wszystkiego należy dodać wyprawy po tutejszym parku narodowym, czy poznawanie niezwykłych zabytków, do których należy zaliczyć przede wszystkim: Święty Krzyż z Bazyliką św. Trójcy, sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, czy ruiny zamku z XIV wieku w Bodzentynie. W stolicy regionu - Kielcach, warto odwiedzić rezerwat przyrody Kadzielnia znajdujący się w centrum miasta, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz rynek główny będący jednym z najstarszych placów miejskich. W przypadku dłuższego pobytu w okolicy Gór Świętokrzyskich warto udać się także do Chęcin, gdzie znajdują się ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku, a także zjawiskowa Jaskinia Raj. Pewne jest to, że Świętokrzyskie to region pełen wspaniałych miejsc i tajemnic.


Sprawdź również: Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje


Najlepsze miejsca na jednodniowe wycieczki w województwie świętokrzyskim


Pomimo tego, że województwo świętokrzyskie jest chętnie odwiedzane w sezonie letnim, to z powodzeniem będzie tu co robić również w innych porach roku, szczególnie że dominuje tu cisza i spokój, której każdy z nas tak bardzo potrzebuje. Wspaniały klimat, bliskość przyrody, możliwość spacerów po lasach i Górach Świętokrzyskich, czy poznawanie niezwykłych zabytków, w tym tutejszych zamków - to i o wiele więcej czeka na Ciebie, jeśli zdecydujesz się na jednodniową wycieczkę w tym właśnie regionie. Świętokrzyskie to region, w którym można zaplanować zarówno spokojny weekend, jak też intensywny długi urlop. Jedno jest pewne, kto raz tam pojechał, na pewno będzie chciał wrócić chociaż na kilka dni! A gdzie warto wybrać się na jednodniową wycieczkę w województwie świętokrzyskim? Sprawdźmy!
  • Jednodniowa wycieczka do Chęcin


Przegląd miejsc, idealnych na jednodniowe wycieczki, rozpoczynamy od jednej z popularniejszych miejscowości, którą możemy zwiedzać i poznawać w Świętokrzyskim. Chęciny słyną przede wszystkim z zamku, ale to nie jedyna atrakcja tej miejscowości. Chęciny mają niezwykle bogatą historię - na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że niegdyś było to miasto królewskie - w drugiej połowie XVI wieku. Od końca XIV w. do upadku I Rzeczypospolitej, miasto było siedzibą szlacheckich sądów ziemskich i grodzkich. Najważniejszym zabytkiem są ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Miasto położone jest między Pasmem Chęcińskim a Pasmem Zelejowskim Gór Świętokrzyskich, co powinno zachęcić każdego do spacerów i poznawania wspaniałych zakątków Gór Świętokrzyskich. Jeden z wytyczonych tu szlaków prowadzi do drugiej znanej atrakcji Chęcin, czyli Jaskini Raj. Chęciny są punktem początkowym czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego do Kielc, niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego do Łagowa oraz żółtego szlaku turystycznego prowadzącego do Wiernej Rzeki.


Przeczytaj koniecznie: Polska jest piękna - Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich
  • Zimowy wyjazd do Kielc


Poznawanie regionu województwa świętokrzyskiego nie może się obejść bez wizyty w stolicy regionu, czyli Kielcach. W czym tkwi magia i wyjątkowość tego miasta? Przede wszystkim na terenie miast znajdują się liczne trasy spacerowe i wyjątkowe zabytki, przez co nikt nie powinien się tu nudzić. Warto zobaczyć tu m.in.: Pałac Biskupów Krakowskich, wzniesiony w latach 1637–1641, gdzie obecnie mieści się Muzeum Świętokrzyskie i Muzeum Narodowe, na tyłach którego znajduje się Ogród Włoski. A oprócz tego Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Wojciecha, Pałacyk Zielińskiego, gdzie obecnie znajduje się Dom Środowisk Twórczych, kościół i klasztor na wzgórzu Karczówka, modrzewiowy Dworek Laszczyków - siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej a także Rynek, którego lokalizacja została wyznaczona jeszcze w średniowieczu. Przez Kielce przechodzi również niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa a na terenie dawnego kamieniołomu na Kadzielni znajduje się podziemna trasa turystyczna mająca ok. 160 metrów. Ważną instytucją turystyczną w mieście jest Geopark Kielce. Wypoczynek w bliskości przyrody? To jest możliwe również w Kielcach.


Zobacz również: Weekend w Kielcach - co warto zobaczyć?


  • Magiczny Bodzentyn


Kolejna z propozycji, którą warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wycieczek jednodniowych w województwie świętokrzyskim to prawdziwa perełka Gór Świętokrzyskich. Bodzentyn jest chętnie odwiedzany przez turystów o każdej porze. Atutem tego miejsca jest przede wszystkim lokalizacja - u stóp Pasma Klonowskiego, nad Psarką (dorzecze Kamiennej). Mieści się tam siedziba dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Podkreślić należy, że przez miejscowość przebiegają liczne trasy spacerowe i rowerowe, przez co nikt nie powinien się nudzić. Na uwagę zasługują również zabytki. Oprócz zwiedzania zabytkowego miasta, warto zobaczyć również gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa, ruiny zamku biskupów krakowskich wzniesionego w XIV w. przez Floriana z Mokrska i przebudowanego w XIV w., kościół św. Ducha z XVII w., zespół miejskiej zabudowy drewnianej, w której skład wchodzi Zagroda Czernikiewiczów z 1809 – oddział Muzeum Wsi Kieleckiej ze zbiorami etnograficznymi. Największą atrakcją są z pewnością jednak Góry Świętokrzyskie. Warto odwiedzić to miejsce, nawet zimową porą.


Poznaj: Góry Świętokrzyskie. Miejsce na rodzinne wakacjeRatusz sandomierski

Ratusz sandomierski

Sandomierz, ul. Rynek

Zabytki 9.4
Zamek królewski

Zamek królewski

Sandomierz, ul. Zamkowa

Muzea 9.2  • Sandomierz


Na naszej liście nie mogło oczywiście zabraknąć Sandomierza, znanego z popularnego serialu “Ojciec Mateusz”. Jednak to nie z tego powodu Sandomierz jest najbardziej znany. O każdej porze roku cieszy się zainteresowaniem, z tego względu, że znajdziemy tu klimatyczny rynek, wspaniałe zabytki i możliwości rodzinnego spędzania wolnego czasu. W Sandomierzu warto zobaczyć przepiękny rynek z umieszczonym centralnie renesansowym ratuszem. Otaczają go malownicze kamieniczki, a w niektórych zachowały się podcienie. Kierując się od rynku ku Wiśle nie sposób przeoczyć strzelistej katedry oraz znajdującego się dalej zamku. To kolejne godne uwagi miejsca – podobnie jak kościół św. Jakuba, w którym można dopatrzeć się późnoromańskich elementów. Można tu również zwiedzać muzeum, którego tematyka jest ściśle związana z serialem “Ojciec Mateusz”. Miłośników przyrody na pewno zainteresują pobliskie Góry Pieprzowe. Sandomierz jak najbardziej poleca się na jednodniową wycieczkę.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Sandomierz i Góry Pieprzowe  • Zamek Krzyżtopór i Opatów


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, Świętokrzyskie słynie z wielu wspaniałych zamków. Jednym z nich jest bez wątpienia Zamek Krzyżtopór, znajdujący się w miejscowości Ujazd. Jest to przykład obszernego pałacu w stylu włoskim, typu palazzo in fortezza. Znajduje się w malowniczej okolicy, z której można podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich. Warto zaznaczyć, że budowniczym tego miejsca, który sporządził plany i wszystko nadzorował był Wawrzyniec Senes. To miejsce wyjątkowe, niegdyś od strony północnej przylegały tu piękne ogrody w stylu włoskim. Cała historia związana z tym miejscem w dalszym ciągu jest nie do końca znana. Należy zaznaczyć, że według legend, przy budowie zamku kierowano się symboliką liczba, nawiązujących do kalendarza: okien było tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile jest tygodni, natomiast sal tyle, ile miesięcy, a 4 narożne baszty odpowiadały liczbie kwartałów.


Jeśli już jesteśmy w Ujeździe, to warto się wybrać do pobliskiego Opatowa, który słynie ze znanych w całej Polsce - krówek. Jednak to nie wszystko, bo warto odwiedzić to zabytkowe miasto, wybierając się do Opatowskiej Trasy Podziemnej, czy Kolegiaty św. Marcina. Naprawdę warto!


Sprawdź również: Najciekawsze atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim


Mamy nadzieję, że nasz subiektywny ranking miejsc w województwie świętokrzyskim, idealnych na jednodniowe wycieczki, zachwyci różnorodnością zabytków, niezwykłą historią i piękną przyrodą i przede wszystkim Górami Świętokrzyskimi. Na pewno znajdziemy tu o wiele więcej interesujących miejsc. Pewne jest to, że cały region Świętokrzyskiego jest klimatyczny, spokojny i warty odwiedzenia. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, w które warto wybrać się na wycieczkę jednodniową w województwie świętokrzyskim, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.


Następny artykuł 5 pomysłów na aktywny...

Komentarze

Zobacz również