Hrobacza Łąka - przyjemna propozycja wycieczki w Beskidzie Małym

Hrobacza Łąka - przyjemna propozycja wycieczki w Beskidzie Małym

Lubicie wyjątkowe górskie przygody? Mamy dla Was propozycję wędrówki, która będzie wyjątkowa pod każdym względem. Sezon wiosenno-letni zachęca do zorganizowania tego wędrówek, więc warto zabrać ze sobą wszelkie najważniejsze rzeczy i wyruszyć w Beskid Mały. To właśnie tu znajduje się Hrobacza Łąka, na którą warto wyruszyć!

A gdyby tak wybrać domki w Beskidach i udać się w poszukiwaniu tych najlepszych górskich przygód? Nie da się ukryć, że jest to region, który oferuje naprawdę wiele wspaniałych możliwości. Jeśli zależy Wam na tym, by szczyty były niezbyt wymagające, a wędrówki przyjemne, to warto jest wybrać Beskid Mały na swój urlop. To właśnie tu znajduje się Hrobacza Łąka i Kamieniołom Kozy. Szlaki w Beskidzie Małym obfitują w piękne widoki, klimatyczne miejsca, takie jak schroniska i po prostu mile spędzony czas. A, że wiosna rozkręca się z każdym kolejnym dniem, to Hrobacza Łąka będzie świetną propozycją na rozgrzewkę przed tymi bardziej wymagającymi trasami górskimi.


Poznaj: 5 niewymagających tras w polskich górach


Hrobacza Łąka - najważniejsze informacje


Przed zaplanowaniem wędrówki po Beskidzie Małym, dobrze jest dowiedzieć tak naprawdę, gdzie dokładnie znajduje się Hrobacza Łąka i co to za szczyt. Hrobacza Łąka to szczyt o wysokości 828 m n.p.m. Znajduje się w regionie Beskidu Małego, w głównym grzbiecie tej grupy, między przełęczą Przegibek a Bujakowskim Groniem.



fot. Hanna / AdobeStock, CC0

Sporo wątpliwości budzi nazewnictwo tego popularnego szczytu. Niektórzy używają nazwy Hrobacza Łąka, a inni Chrobacza Łąka (od popularnego nazwiska w okolicy - Chrobak). Trzeba podkreślić, że obie formy są poprawne i używane, ale na szlaku można znaleźć nazewnictwo w postaci Hrobaczej Łąki.


Ze szczytu można podziwiać panoramę Beskidu Małego - widoczna jest m.in. Góra Żar ze sztucznym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, Kiczera, Kocierz, Jaworzyna, cały masyw Czupla i szczyty Beskidu Śląskiego (Skrzyczne, Klimczok, Magura). Przy dobrej przejrzystości powietrza widoczna jest Babia Góra i Pilsko, a pomiędzy nimi Tatry (głównie Tatry Zachodnie).


Charakterystycznym elementem, z którego słynie Hrobacza Łąka jest stalowy krzyż (dawniej na miejscu krzyża stała drewniana wieża triangulacyjna). Jest tu też schronisko turystyczne na Chrobaczej Łące.


Zobacz również: Mały Szlak Beskidzki - dlaczego warto się wybrać?


Hrobacza Łąka parking - jak tu dojechać?


Jeśli wybraliście apartamenty w Beskidach i Waszym celem jest dojście do Hrobaczej Łąki, to najlepiej będzie rozpocząć wędrówkę w miejscowości Kozy Wieś. To właśnie tu rozpoczyna się szlak na Hrobaczą Łąkę, jak też znajduje się bezpłatny parking, który pomieści kilkadziesiąt samochodów. Wystarczy, że dojedziecie tu ulicą Beskidzką.


Zbliżają się wakacje. Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Szlaki na Hrobaczą Łąkę - który z nich wybrać?


Beskid Mały, jak i znajdujące się tu szlaki turystyczne są dość popularne o każdej porze roku. Największego oblężenia należy jednak spodziewać się w sezonie wiosenno-letnim. Do celu naszej wyprawy, którą jest Hrobacza Łąka, prowadzą następujące beskidzie szlaki:


  • Szlak czerwony ze Straconki - czas przejścia to 2 godziny i 40 minut

  • Szlak czerwony z Porąbki - czas potrzebny na przejście to 2 godziny i 7 minut

  • Szlak z Przełęczy Przegibek - około 2 godziny wędrówki

  • Pętla Bielsko-Biała, Lipnik

  • szlak żółty od parkingu w Kozach - jest to najkrótszy szlak do Hrobaczej Łąki, bo czas przejścia wynosi około 1 godziny i 30 minut.


Najpopularniejszy szlak na Hrobaczą Łąkę - opis trasy


Decydując się na najkrótszy szlak od parkingu w Kozach na Hrobaczą Łąkę musicie liczyć się również z tym, że jest on jednocześnie najpopularniejszy. Swoją wędrówkę należy zaplanować w ten sposób, by najpierw odwiedzić schronisko na Hrobaczej Łące i następnie kamieniołom w Kozach. A to z tego powodu, że trasa ma formę pętli.



fot. rparys / AdobeStock, CC0

Żółty szlak na Hrobaczą Łąkę, tuż za parkingiem skręca w prawo. Początkowo szeroka trasa stopniowo przechodzi w wąską, leśną ścieżkę. Po około 45 minutach, żółty szlak łączy się z czarnym szlakiem, który prowadzi od strony Bielska-Białej. Za 15 minut dojdziecie do Przełęczy u Panienki, która znajduje się pomiędzy Groniczkiem i Hrobaczą Łąką.


Sprawdź: Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego


Znajduje się tu również niewielka kapliczka, którą ufundowano w 1884 roku, a uczynił to cudownie ocalony przed wilczą watahą nadleśniczy dóbr Kozy, Juliusz Beinlich. I to właśnie nazwa przełęczy pochodzi od kapliczki Najświętszej Maryi Panny, czyli „Panienki”. Natomiast obraz, który przedstawia twarz Madonny Częstochowskiej w górnej części kapliczki ufundowali w roku 1965 - Julia i Jerzy Giernlowie z Krakowa. Po około 300 m od przełęczy, wędrując w stronę Schroniska na Hrobaczej Łące, możecie odbić do Źródełka „Maryjnego”. Od tego momentu, do samego schroniska pozostanie jeszcze około 30 minut wędrówki.


Schronisko na Hrobaczej Łące - cel osiągnięty po 90 minutach wędrówki


Wejście na Hrobaczą Łąką nie może się obejść bez wizyty w tutejszym schronisku. Schronisko na Hrobaczej Łące to budynek, który znajduje się na południowych stokach Hrobaczej Łąki. Obiekt prowadzi Fundacja S.O.S. Obrony Poczętego Życia z Warszawy, która utworzyła tu dom turystyczno-rekolekcyjny w roku 1991. Natomiast samo schronisko wybudowano nieco wcześniej, bo w latach 30. XX wieku, z prywatnej inicjatywy.


Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?


Każdy turysta znajdzie tu schronienie i będzie mógł posilić się ciepłym posiłkiem. 


Hrobacza Łąka i stalowy krzyż


Od schroniska do samego szczytu Hrobaczej Łąki jest około 100 metrów. Charakterystycznym elementem jest tu wspomniany wcześniej stalowy krzyż o wysokości 35 metrów. Po zapadnięciu zmroku jest on oświetlony, co na pewno wywiera duże wrażenie na turystach. Tuż pod krzyżem znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać niezwykłe widoki na Beskid Mały. Dobrze widać stąd Jezioro Goczałkowickie, Czechowice Dziedzice, Bielsko oraz Kozy.


Kamieniołom Kozy - kolejny punkt wędrówki


Ruszając dalej, zgodnie z żółtymi oznaczeniami szlaku papieskiego dotrzecie do kolejnej atrakcji, którą warto odwiedzić przy okazji tej wędrówki. A jest to kamieniołom w Kozach, który zakończył swoje funkcjonowanie w 1994 roku. Od szczytu Hrobaczej Łąki dzieli go około 30 minut.



fot. shadowmoon30 / AdobeStock, CC0

Powstał on w latach 1910-1912, a tutejsze złoża wykorzystywano na potrzeby drogownictwa i kolejnictwa. Obecnie znajduje się tu staw. Można zaobserwować warstwy lgockie fliszu karpackiego.


Jak wrócić do parkingu w Kozach?


Powrót do parkingu w Kozach od kamieniołomu zajmie około 20 minut. Tyle bowiem czasu potrzeba, by wykonać pełną pętlę. Wystarczy, że będzie podążać za papieskim szlakiem oraz zielonymi turystycznymi szlakówkami. Po przecięciu szerokiej leśnej ścieżki, będziecie musieli porzucić oznaczenia i skręcić w lewo.


Sprawdź noclegi w Kozach:



Happy & Relax

Happy & Relax

Bielsko-Biała, ul. Saska

Domki Bielsko-Biała 10
Apartament Sielanka

Apartament Sielanka

Międzybrodzie Bialskie, ul. Koniora

Domki Międzybrodzie Bialskie



Hrobacza Łąka poleca się na spokojną wędrówkę w Beskidzie Małym. To wyjątkowe miejsce z przepięknymi widokami!



Zdjęcie główne: fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl


Następny artykuł Krokusy w Tatrach a zimowa...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!