Tatry Zachodnie - polsko-słowacka opcja na górskie wędrówki

Tatry Zachodnie - polsko-słowacka opcja na górskie wędrówki

Wypoczywając w Tatrach, większość osób decyduje się na zdobywanie popularnych szczytów. Są one najwyższe w Polsce, a niektóre niezwykle trudne do zdobycia. Niezależnie od tego, warto jest eksplorować Tatry o każdej porze roku. Jeśli planujesz zaawansowane opcje górskich wędrówek, to warto wziąć pod uwagę Tatry Zachodnie, które znajdują się po polskie stronie, jak i po słowackiej stronie. W czym tkwi wyjątkowość tej części Tatr?

Tatry to ogrom możliwości dla każdego, kto kocha góry. To, co najbardziej zachwyca w ich przypadku, to bez wątpienia malownicze szlaki górskie, najwyższe szczyty, piękna przyroda, jak i możliwość zorganizowania wypraw o każdej porze roku. Osoby, które wybierają domki Tatry, zgodnie podkreślają, że jest tu wszystko, co niezbędne do udanego wypoczynku w górach.

 

Jak dobrze wiecie, podział Tatr to Tatry Wysokie i Tatry Bielskie, wchodzące w skład Tatr Wschodnich oraz Tatry Zachodnie, które znajdują się zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Dlatego też, jeśli zamierzasz odkryć zachodnią stronę Tatr, to warto jest poznać te najważniejsze informacje, związane z tą częścią Tatr.

 

Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

Tatry Zachodnie - najważniejsze informacje

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę te najważniejsze kwestie, które są związane z Tatrami Zachodnimi, to trzeba podkreślić, że są największym pod względem powierzchni tatrzańskim pasmem górskim. Niegdyś były określane jako Hale Liptowskie, Hale Liptowsko-Orawskie, czy Hale Liptowsko-Nowotarskie. Obecna nazwa jest używana od 1868 roku.

 

 

fot. Daniel Lamotte / gettyimages.com, CC0

 

Najwyższym szczytem Tatr Zachodnich jest Bystra, której wysokość to 2248 m n.p.m. Jej lokalizacja to Tatry Słowackie. Po polskiej stronie Tatr Zachodnich, tym najwyższym szczytem jest Starorobociański Wierch, którego wysokość to 2176 m n.p.m.

 

Analizując położenie Tatr Zachodnich, trzeba podkreślić, że ich główny grzbiet leży między przełęczą Liliowe, która oddziela je od Tatr Wysokich, a Huciańską Przełęczą, oddzielającą je od Skoruszyńskich Wierchów. Od zachodu oddzielone są od Gór Choczańskich przełomową (dla tych drugich) Doliną Kwaczańską, od północnego zachodu od Skoruszyńskich Wierchów dolinami Huciańską, Błotną i Mihulczą oraz przełęczami Borek i Maniowa Przehyba. Na północy od Orawicko-Witowskich Wierchów oddziela je Dolina Cicha Orawska i Brama Orawska. Dalej granicę stanowi krawędź Kotliny Zakopiańskiej, ograniczona Drogą pod Reglami. Wszystkie przełęcze i doliny tworzą tzw. Rów Podtatrzański, którego po polskiej stronie tworzą Rów Kościeliski i Rów Zakopiański. Południowa granica Tatr Zachodnich to wielki uskok, oddzielający je od wypełnionej fliszem Kotliny Liptowskiej.

 

Po polskiej stronie, granica między Tatrami Wysokimi i Tatrami Zachodnimi ciągnie się dnem Doliny Gąsienicowej i Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Po słowackiej stronie Tatr Zachodnich, nie ma jednoznacznej odpowiedzi odnośnie tego, gdzie dokładnie przebiega granica. W opinii większości osób, prowadzi ona dnem Doliny Cichej Liptowskiej, a inni uważają, że Doliną Koprową.

 

Przeczytaj koniecznie: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

 

fot. Miroslava Zabkova / EyeEm / gettyimages.com, CC0

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę najważniejsze liczby, to warto podkreślić, że długość głównej grani Tatr Zachodnich wynosi ok. 29 kilometrów, a rzeczywista długość całej grani wynosi 42 km. Ich powierzchnia to ok. 400 km², co stanowi niemal połowę całej powierzchni Tatr. 25% powierzchni Tatr Zachodnich znajduje się w Polsce, a 75% na Słowacji. Jezior jest tutaj znacznie mniej niż w Tatrach Wysokich; największe z nich to Niżni Staw Rohacki, po polskiej stronie jedynym większym jest Smreczyński Staw.

 

Tatry Zachodnie charakteryzują kopulaste szczyty, głębokie doliny oraz rozległe granie.

 

Fauna i flora w Tatrach Zachodnich

 

Przyjmuje się, że roślinność Tatr Zachodnich jest bardziej zróżnicowana gatunkowo, w porównaniu do tego, co można zaobserwować w Tatrach Wysokich. Na taki stan rzeczy, znaczący wpływ ma przede wszystkim podłoże geologiczne. Występuje tu bowiem duża ilość skał wapiennych ze znaczącą ilością roślin wapieniolubnych.

 

Do najczęściej spotykanych roślin, które występują w Tatrach Zachodnich, należy zaliczyć przede wszystkim: babka górska, głodek kutnerowaty, gruszyczka karpacka, irga kutnerowata, nerecznica Villara, ostrołódka Hallera, ostrołódka karpacka, ostrołódka polna, potrostek alpejski, przymiotno alpejskie, rogownica szerokolistna, sasanka słowacka, skalnica zwisła, starzec cienisty, sparceta górska, sybaldia rozesłana, szarota Hoppego, szczwoligorz tatarski, traganek wytrzymały, traganek zwisłokwiatowy, turzyca czarna.


 

fot. Michał Kiziniewicz /EyeEm / gettyimages.com, CC0


Charakterystyczną rośliną Tatr są krokusy. Zobacz: Gdzie na kwitnące krokusy?

 

Gdy poddamy analizie świat zwierząt, to trzeba podkreślić, że jest on zbliżony do tego, co można zaobserwować w całych Tatrach. Występuje tu m.in. kozica tatrzańska, niedźwiedź brunatny, orzeł przedni, czy świstak tatrzański.

 

Budowa geologiczna Tatr Zachodnich - jakie skały je tworzą?

 

We fragmencie, związanym ze światem roślin i zwierząt, po części zostało już wspomniane, że występują tu skały wapienne. Warto podkreślić, że trzon krystaliczny głównego grzbietu Tatr Zachodnich tworzą głębinowe skały magmowe (granity) oraz skały metamorficzne (gnejs i łupki krystaliczne, amfibolity, migmatyty, mylonity).

 

Na zboczach Trzydniowiańskiego Wierchu i na Długim Upłazie czujne oko dostrzeże kilka białych, lśniących kwarcytów wystających ponad powierzchnię. Północne stoki Tatr Zachodnich, podobnie jak Wysokich oraz Tatry Bielskie, zbudowane są ze skał osadowych.

 

 

fot. Kristina Sindelkova / gettyimages.com, CC0

 

Na taki, a nie inny stan rzeczy, istotny wpływ miały przede wszystkim płynące potoki. Ich bieg został częściowo narzucony przez budowę geologiczną podłoża – układ warstw, uskoki, spękania, a częściowo następował niezależnie od struktur geologicznych. Niewielką rolę odegrały tu również lodowce górskie.

 

Sprawdź koniecznie: Czego nie robić w górach? Zasady dla turystów

 

Doliny, które otaczają Tatry Zachodnie, są zbudowane z fliszu podhalańskiego.

 

Najpopularniejsze szczyty Tatr Zachodnich

 

Jak przystało na część najpopularniejszego regionu górskiego w Polsce, warto jest wspomnieć o tym, co najważniejsze, czyli o szczytach Tatr Zachodnich, które chętnie zdobywają turyści. Znajdziemy je zarówno po polskiej stronie Tatr Zachodnich, jak i słowackiej stronie Tatr Zachodnich.

 

 

fot. honza28683 / gettyimages.com, CC0

 

Najważniejsze i najchętniej zdobywane szczyty Tatr Zachodnich to przede wszystkim:


  • Bystra (2248 m n.p.m.) - jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich, znajdującym się po słowackiej stronie; jest uznawana za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całych Tatrach; stanowi ciekawy cel wycieczek, szczególnie przez Dolinę Bystrą;

  • Raczkowa Czuba (2194 m n.p.m.) - określany również jako Jakubina; znajduje się na Słowacji i jest wybitnym szczytem Tatr Zachodnich;

  • Wielki Baraniec (2182 m n.p.m.) - potężny masyw wznoszący się w rozległej bocznej grani opadającej od szczytu Rohacza Płaczliwego w głównej grani, oddzielającym Dolinę Żarską od Doliny Jałowieckiej; jest dość popularnym szczytem, który można zdobyć przemierzając liczne szlaki turystyczne;

  • Banówka (2178 m n.p.m.) - słowacki szczyt Tatr Zachodnich; leży w grani głównej, wznosi się nad Doliną Zuberską, Doliną Żarską i Jałowiecką; można go zdobyć, przechodząc główną granią Tatr Zachodnich;

  • Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.) - najwyższy szczyt polskiej części Tatr Zachodnich; jest podobny do piramidy, a ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama na całe Tatry;

  • Pachoł (2166 m n.p.m.) - szczyt w głównej grani Tatr Zachodnich w grupie Rohaczy, leżący pomiędzy Spaloną i Banówką;

  • Hruba Kopa lub Baszta (2163 m n.p.m.) - szczyt znajdujący się w głównej grani Tatr Zachodnich, między Trzema Kopami a Banówką; prowadzi przez niego czerwony szlak turystyczny;

  • Zadnia Kopa (2162 m n.p.m.) - znajduje się w długim południowo-zachodnim grzbiecie Bystrej, pomiędzy Małą Bystrą a Skrajną Kopą; nie prowadzi na niego żaden znakowany szlak turystyczny;

  • Jałowiecki Przysłop (2145 m n.p.m.) - granitowy szczyt o skalistym wierzchołku, zdobywany przy okazji wycieczek z Doliny Żarskiej na Banówkę przez Jałowiecką Przełęcz;

  • Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.) - znajduje się w głównej grani Tatr, wznosi się nad Doliną Jarzabczą, Doliną Raczkową i Jamnicką Doliną;

  • Czerwone Wierchy (2122 m n.p.m.) - masyw górski znajdujący się w ciągu głównego grzbietu Tatr Zachodnich; biegnie nim granica polsko-słowacka.

  • Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) - prowadzi do niego Dolina Olczyska.

Planujesz urlop w górach? Zobacz apartamenty w Tatrach:

 

 

Apartamenty-plaza

Apartamenty-plaza

Zakopane, ul. Henryka Sienkiewicza

Apartamenty Zakopane 9.9
MSC CICHA WODA

MSC CICHA WODA

Kościelisko, ul. Nędzy Kubińca

Apartamenty Kościelisko 10
Apartamenty Przy Kominku

Apartamenty Przy Kominku

Zakopane, ul. Jaszczurówka-Bory

Apartamenty Zakopane 9.7

 

 

Schroniska w Tatrach Zachodnich - które z nich warto odwiedzić?

 

Schroniska w Tatrach Zachodnich to ważne punkty na mapie turystycznej Polski. Po polskiej stronie znajduje się cztery schroniska turystyczne, podobnie jak po stronie słowackiej. Zapewniają noclegi i wyżywienie dla turystów, którzy decydują się zdobywać szczyty górskie.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Schroniska po polskiej stronie to:

 

  • Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - położone na wysokości 1146 m n.p.m., z pięknym widokiem na Tatry Zachodnie;

  • Hotel Górski PTTK na polanie Kalatówki - położony na wysokości 1198 m n.p.m.;

  • Schronisko PTTK na Hali Ornak – położone na wysokości 1100 m n.p.m., z widokiem na polskie Tatry;

  • Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - schronisko turystyczne położone na Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu, na wysokości 1333 m n.p.m.


Najważniejsze schroniska górskie, po słowackiej stronie, to:

 

  • Schronisko Żarskie

  • Schronisko Zwerowka

  • Autokemping "Raczkowa"

  • Chata Czerwieniec.


Przeczytaj koniecznie: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Najpiękniejsze doliny w Tatrach Zachodnich - gdzie warto się wybrać?

 

Zachodniotatrzańskie doliny to piękne i malownicze miejsca, które znajdują się w Tatrach Zachodnich. Są one położone po polskiej, jak i słowackiej stronie Tatr. Ich charakterystyczną cechą są wysokie ściany skalne, strome stoki i dzikie wodospady.

 

 

fot. agnieszkastanislawa91 / pixabay.com, CC0

 

Do najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich należy zaliczyć:


  • Dolina Chochołowska – to najdłuższa dolina Tatr Zachodnich, z pięknym krajobrazem zielonych łąk, potoków i skalnych formacji. W dolinie znajduje się Schronisko PTTK.

  • Dolina Kościeliska – to piękna, wąska dolina, wypełniona lasami, wodospadami i przepięknymi widokami. W dolinie znajduje się Schronisko PTTK.

  • Dolina Lejowa – to jedna z mniej znanych dolin Tatr Zachodnich, ale równie piękna. W dolinie znajduje się sporo wodospadów oraz źródeł mineralnych.

  • Dolina Suchej Wody – to malownicza dolina zbudowana z wapieni, z przepięknymi krajobrazami, skalnymi turniami i kanionami. W dolinie znajduje się wiele jaskiń i Schronisko PTTK.

  • Dolina Gąsienicowa – to jedna z najbardziej spektakularnych dolin Tatr Zachodnich, z pięknymi widokami na polskie Tatry. W dolinie znajduje się Schronisko PTTK.


Niezwykle popularna jest również Dolina Małej Łąki oraz Dolina Strążyska, która prowadzi na Giewont. Warto podkreślić, że najwięcej turystów wybiera spacery po Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Kościeliskiej. Są to bez wątpienia najpopularniejsze doliny, nie tylko w polskich Tatrach Zachodnich. Od Doliny Kościeliskiej i od Doliny Chochołowskiej prowadzi wiele szlaków turystycznych, które pozwolą zorganizować wycieczkę na kilka interesujących sposobów. W przypadku tej pierwszej, warto nieco odbić z głównego szlaku, by zobaczyć Wąwóz Kraków, który jest odnogą Doliny Kościeliskiej w polskich Tatrach Zachodnich, wcinającą się głęboko w stoki masywu Ciemniaka i Upłaziańskiej Kopy.

 

Doliny na terenie Tatr Zachodnich to raj dla miłośników górskich wędrówek i krajobrazów. Przyciągają turystów z całego świata i oferują wiele szlaków turystycznych oraz tras wspinaczkowych dla amatorów i profesjonalistów.

 

Poznaj atrakcje przyrodnicze w Tatrach:

 

 

 

 

Doliny w słowackich Tatrach Zachodnich to z kolei równie piękne i dzikie miejsca, które przyciągają turystów z Polski i Słowacji. Oferują piękne krajobrazy, bogatą florę i faunę oraz wiele atrakcji turystycznych.

 

Do najpiękniejszych dolin w słowackich Tatrach Zachodnich należą:


  • Dolina Rohacka – to piękna dolina, w której znajdują się przepiękne jeziora, wodospady i malownicze szczyty. W dolinie znajduje się Schronisko Téryego.

  • Dolina Bobrowiecka – to piękna, dzika dolina, w której znajdują się wysokie szczyty i strome stoki. W dolinie znajdują się także liczne jaskinie.

  • Dolina Kieżmarska – to największa dolina słowackich Tatr, z pięknymi krajobrazami, wodospadami i jeziorami.

  • Dolina Cicha Liptowska

  • Dolina Bystra

  • Dolina Wąska

  • Dolina Tarnowiecka

  • Dolina Żarska

  • Dolina Sucha Sielnicka

  • Dolina Zuberska.


Polska część Tatr Zachodnich - jakie szlaki turystyczne wybrać?

 

Tatry Zachodnie to region, który przyciąga wielu miłośników turystyki górskiej z Polski i Europy. W tym regionie można znaleźć wiele ciekawych szlaków turystycznych, z których każdy oferuje coś niepowtarzalnego.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Jeśli szukasz stosunkowo łatwej opcji, to warto wziąć pod uwagę zdobycie Sarniej Skały. Najprostszy i najczęściej wybierany szlak to trasa czerwona z Doliny Strążyskiej, przez Polanę Strążyską i Ścieżkę nad Reglami.

 

Do innych, niezwykle ciekawych propozycji, należy zaliczyć:


  • szlak Grześ - Rakoń - Wołowiec

  • szlak na Czerwone Wierchy

  • niezwykle popularny w Tatrach - szlak na Nosal

  • szlak z Hali Ornak przez Starorobociański Wierch na Trzydniowiański Wierch

  • szlak z Hali Kondratowej na Giewont i powrót Doliną Strążyską.


Jaskinie w Tatrach Zachodnich

 

W Tatrach Zachodnich można znaleźć bogatą sieć jaskiń, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Większość jaskiń znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i są one chronione jako elementy unikalnej przyrody tatrzańskiej.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Najgłębsza jaskinia Polski, a jednocześnie jedna z najgłębszych w Europie, to Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach Zachodnich. Ma ona ponad 800 metrów głębokości i jest jednym z największych wyzwań dla speleologów.

 

Poznaj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń

 

Innymi popularnymi jaskiniami w Tatrach Zachodnich są Jaskinia Mylna, Jaskinia Zimna, Jaskinia Małołącka oraz Jaskinia Obłazkowa. Wszystkie te jaskinie są dostępne dla turystów i organizowane są w nich specjalne wycieczki z przewodnikiem.

 

Warto również wspomnieć o Jaskini Miętusiej, która jest jednym z największych systemów jaskiń w Tatrach. W jaskini znajdują się korytarze o łącznej długości ponad 20 kilometrów, a turystom dostępny jest fragment trasy o długości około 450 metrów.

 

Wszystkie te jaskinie i schroniska skalne stanowią nie tylko cenne zabytki przyrody, ale także miejsca, w których prowadzone są badania naukowe i archeologiczne, co pozwala lepiej poznać historię i geologię Tatr Zachodnich.

 

Noclegi w Tatrach Zachodnich

 

Noclegi w Tatrach to nie tylko okazja do wypoczynku, ale także możliwość zapoznania się z pięknem górskiej przyrody. W Tatrach znajduje się wiele obiektów noclegowych, które oferują noclegi zarówno dla turystów pieszych, jak i narciarzy.

 

Turyści, najczęściej decydują się na kwatery i pokoje Tatry. Z kolei rodziny z dziećmi, czy grupy przyjaciół, chętnie wybierają domki w Zakopanem. Zyskują w ten sposób przestrzeń i mogą przebywać w swoim własnym gronie.

 

Wszystkie obiekty noclegowe w Tatrach posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia. Jest bezpłatny parking, Wi-Fi, plac zabaw dla dzieci, telewizor, czy dostęp do w pełni wyposażonej kuchni.

 

Warto jednak pamiętać, że noclegi w Tatrach często są bardzo popularne i warto dokonywać rezerwacji z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim i zimowym. Ceny rozpoczynają się od 80 zł od osoby za dobę.

 

Sprawdź noclegi w Tatrach:

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że wypoczynek w Tatrach Zachodnich będzie wyjątkowy pod każdym względem. Tę część Tatr, warto eksplorować o każdej porze roku.

 

 

Następny artykuł Stodoła w stylu boho....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!