Magiczny realizm - wystawa malarstwa

Magiczny realizm - wystawa malarstwa
 • Miejscowość:

  Kazimierz Dolny
 • Miejsce imprezy:

  Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji...
 • Data rozpoczęcia:

  13 czerwca 2020
  godz: 15:00
 • Data zakończenia:

  30 czerwca 2020

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Tatiany Majewskiej i Zbigniewa Olszewskiego „Magiczny realizm”. Wystawa potrwa do końca czerwca.

Tatiana  Majewska – artysta malarz. Urodziła się w 1961 r. w Rosji  w Joszkar - Olińskiej Republice Autonomicznej Marij – Eł (Powołże). Jest absolwentką Akademickiej Szkoły Artystycznej w  Joszkar – Ole (1997 - 1981) oraz Omskiego Instytutu Sztuki w Omsku na Syberii (1982 - 1987), gdzie  otrzymała dyplom magistra sztuk.  Od ponad 20 lat mieszka w Polsce. Tu założyła rodzinę. Tutaj również realizuje się artystycznie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Zajmowała się  konserwacją zabytków. Pracowała m. in.  w zespole konserwatorów zajmujących się renowacją w: Archikatedrze w Lublinie, Bazylice w Krakowie, Bazylice w Sandomierzu, Klasztorze na Jasnej Górze, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy,  Kościele Najświętszej Marii Panny i Św. Mateusza w Lubomierzu, Kościele w Złotym Potoku, Kościele w Głogówku, Kaplicy Św. Boromeusza w Łowiczu i Opactwie Pocysterskim w Lubiążu. W 2011 r. wygrała konkurs na portret Św. Jana Pawła II dla lubelskiej Archikatedry. Maluje portrety, akty, sceny rodzajowe, pejzaże, kwiaty, martwą naturę. Jej obrazy znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych kolekcjonerów na całym świecie – m. in. w USA, Rosji, Niemczech, Czechach i Polsce. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
„Malarstwo Tatiany Majewskiej prezentuje szerokie spektrum tematyczne, począwszy od martwych natur, portret, aż po malarstwo nadrealistyczne. W swoich pracach artystka w niezwykły sposób konstruuje wielopłaszczyznowe narracje, które później oddziałują na odbiorcę, zachęcają go do w niknięcia w przestrzeń obrazu – kreując tym samym moment, w którym rozpoczyna się swoisty dialog pomiędzy widzem a artystą za pośrednictwem dzieła sztuki. Obrazy Tatiany Majewskiej wyróżniają się swoistym stylem, który jest nie tylko wyrazem warsztatowych umiejętności artystki, lecz również starannie wykreowaną przestrzenią tworzącą „okno do innego świata”… Artystka nadbudowuje całą narrację na obrazie za pomocą przemyślanej kompozycji i niezwykle delikatnie nałożonej pastelowej, rozświetlonej plamie barwnej. Zamaszysty, pewny dukt pędzla sprawia natomiast wrażenie ruchu… Każde płótno Tatiany Majewskiej zakrywa jakiś fragment rzeczywistości, aby odsłonić inny, unaoczniając nam eteryczność oraz finezyjność istoty piękna zaklętego w obrazach” - Łukasz Wiącek

Zbigniew Olszewski -  ur. w 1955 r. w Świdniku. Grafik, uprawia grafikę warsztatową, rysunek, malarstwo olejne. Studiował na ASP w Warszawie w latach 1975-80, dyplom z wyróżnieniem w 1980 r. w zakresie grafiki w pracowni prof. Eugeniusz Markowskiego.

Wystawy indywidualne: Lublin 1984, Gorzów Wielkopolski 1986, Kraśnik 1991, Jarosław 1991, Lublin 1997, Lublin 2005.
Wystawy zbiorowe: Radom 1980, Lublin 1981, Lublin 1985, Lublin 1986, Lublin 1988, Lublin 1992, Lublin 1994, Lublin 1995, Lublin 1997, Lublin 1999, Lublin 2001, Lublin 2003, Kazimierz Dolny 1990, Kazimierz Dolny 2004, Hamburg 1995.
Wyróżnienia:
W Grafice Roku – Lublin 1981, Lublin 1985, Lublin 1988.

Fragmenty recenzji Agnieszki Kuśnierz  „Realizm Fantastyczny Zbigniewa Olszewskiego” -  „na przykład” 46/97
Zbigniew Olszewski – artysta grafik uprawiający głównie rysunek ołówkiem i malarstwo olejne zadumany nad wieczną przemiennością świata”.
„ Olszewski najlepiej lubi tworzyć w zaciszu własnej pracowni, najczęściej choć nie zawsze, przy dźwiękach ulubionej muzyki, w otoczeniu książek, do których chętnie powraca i stąd być może bierze swój początek narracja tak często pojawiająca się zarówno w jego grafikach, rysunkach, jak i w malarstwie”.
 „ Nie ma w tych pracach przypadkowości, wszystkie są bardzo przemyślane. Istotną rolę odgrywa w nich szczegół. Miękki modelunek światłocieniowy, zróżnicowana kompozycja, wielość planów i zróżnicowany walor nadają im charakter prac skończonych”.

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Najbliższe wydarzenia w Kazimierzu Dolnym

Miejscowość:
Kazimierz Dolny
Miejsce imprezy:
Szept Kazimierza. Usługi turystyczne Dorota Szczuka
Miejscowość:
Kazimierz Dolny
Miejsce imprezy:
Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.
Miejscowość:
Kazimierz Dolny
Miejsce imprezy:
Szept Kazimierza. Usługi turystyczne Dorota Szczuka

Zobacz również