Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez w Lublinie

Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez w Lublinie

Od 4 do 7 grudnia w Lublinie odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez. Jest to uznany ukraińsko – polski festiwal muzyczny z dziewięcioletnią tradycją. Na Festiwalu grają znakomici muzycy z całego świata, a tegoroczny program w Polsce i na Ukrainie rozbudowany jest aż do dziesięciu dni.

Wszystko zaczęło się w 2000 roku prezentacją licznych jazzowych grup ze Lwowa i Przemyśla. Od tego czasu na Festiwalu pojawiło się wiele znakomitości światowego jazzu, a przesłanie głoszące, że jazz może rodzić się i rozwijać na Ukrainie w pełni się potwierdziło.

Przez dziewięć lat muzycy ukazywali różne style, zmieniali konwencje, szukali nowych form wyrazu. Razem z Festiwalem dorastały i wychowywały się też nowe grupy odbiorców, a duch tamtych wydarzeń pozostawał w ludziach na długo po koncertach.

Tegoroczna edycja z pewnością doskonale wpisze się w tą historię.

W grudniu 2009 ten transgraniczny jazzowy maraton zjednoczy ukraińskie i polskie miasta: Lwów, Lublin, Przemyśl, Tarnopol, Sanok, Łuck, Odessę, Kijów, Sewastopol i Symferopol, prezentując różnorodne oblicza jazzu, eksperymentalną i improwizowaną muzykę znanych i rozpoznawalnych grup, jak również nowe projekty wybitnych muzyków.

Lublin gospodarzem festiwalu będzie już po raz drugi. Ubiegłoroczna edycja spowodowała duże zainteresowanie jazzem zza naszej wschodniej granicy i zaowocowała wieloma wspólnymi polsko – ukraińskimi projektami oraz wymianami muzycznymi. Edycja tegoroczna zapowiada się równie bogato, a w Lubinie spotkają się muzycy zarówno z Ukrainy jak i z Polski, Kanady, Japonii, Holandii, Francji oraz Białorusi.


Jazz Bez Program:

4 grudnia (piątek)
20:00 Gurzuf
21:30 Papa Zura

5 grudnia (sobota)
19:00 Bez Spohadiv

6 grudnia (niedziela) 
19:00 Schockolad & Orkiestra Leopolis

7 grudnia (poniedziałek)
19:00 Doneda-Yaremchuk-Blondi-Nakatani

Wszystkie koncerty odbędą się w Restauracji „Czarcia Łapa”, ul. Rynek 19.

Wstęp wolny.

Organizatorzy: Fundacja Trans Kultura, Warsztaty Kultury, Restauracja "Czarcia Łapa"

Patroni medialni: Jazz Forum, Radio Lublin, Serpent.pl, Nocowanie.pl, GW Lublin


Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Lublin.

 

Więcej o uczestnikach festiwalu:

GURZUF


Gurzuf to białoruski duet założony w 2005 roku. Tworzą go od początku Egor Zabelov i Artem Zalesskiy. Pierwszy z nich jest prawdziwym wirtuozem akordeonu guzikowego, drugi natomiast znakomitym perkusistą, dbającym o rytm i puls zespołu. Twórczość grupy to niezwykle oryginalna i wybuchowa mieszanka muzyki klasycznej, jazzu, wschodniego folku, a nawet punk rocka i hip-hopu.

Krytycy muzyczni opisują ich jako skrzyżowanie King Crimson z Philipem Glassem, a wszystko to „podlane” dodatkowo niesamowitym brzmieniem akordeonu.
Zespół ma na koncie album „Non existent cinema”, muzykę do spektakli „Moby Dick” dla Teatru w Magdeburgu i „Podróży Guliwera” dla Teatru Lalek w Opolu oraz ogromną ilość koncertów w całej Europie.

W Polsce Gurzuf koncertował m. in. na festiwalu Wrocław Podwodny, Slot Art Festiwal, imprezie z okazji 60-lecia uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela w warszawskim CDQ czy podczas lubelskiego CT Jazz Festiwal.
W zgodnej opinii krytyków, Gurzuf to dziś jeden z najlepszych zespołów zza wschodniej granicy, a co ważniejsze, panowie z pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

www.myspace.com/GURZUFF

PAPA ZURA
 
Papa Zura to rodowity Lublinianin. Miksuje głownie funk, soul, dance-floor jazz, afro-beat i każdą dobrą muzykę opartą na naturalnych, organicznych brzmieniach z oryginalnych płyt winylowych.

Pierwsze imprezy jako dj robił w połowie lat 90. w soundsystemie Funkadelia.
Papa regularnie grywa w najlepszych polskich klubach m.in.: Balsamie, Huśtawce, Powiększeniu. Niejednokrotnie występował też poza granicą Polski (Niemcy, Rosja, Litwa, UK, Słowenia, Luxemburg, Izrael) i na wielkich festiwalach (m. in. Heineken Open'er, Afisha Picnic w Moskwie, Summer of Music i wiele innych). Pod szyldem „Papa’s Got a Blend New Bag” wydaje własne remiksy na siedmiocalowych singlach winylowych w wytwórni FMAP.

Od 2005 Papa Zura, Cpt.Sparky, Burn Reynolds i Misty tworzą kolektyw Soul Sernice Dj Team promujący w Polsce muzykę funk, jazz i soul. Ekipa, od wielu lat generująca najciekawsze zjawiska na polskiej scenie klubowej, prowadzi też, w poniedziałkowe wieczory, własną audycję na antenie radia Roxy FM.

Poza tym, w kooperacji z Muza – Polskie Nagrania, wydaje na winylowych płytach oryginalne serie „Why Not Samba” oraz „Polish Funk”. Ta ostatnia, entuzjastycznie przyjmowana na całym świecie, jest obecnie jedną z najlepszych wizytówek polskiej muzyki. Festiwal Jazz Bez akurat zbiega się w czasie z wydaniem czwartej edycji „Polish Funku”, a Papa Zura, poza dobrze znanymi numerami, zaprezentuje materiał z tej świeżutkiej płyty.
 
www.myspace.com/papazura


BES SPOHADIV

Bez Spohadiv to międzynarodowy projekt, który został stworzony specjalnie pod kątem Festiwalu Jazz Bez. We Lwowie doszło do spotkania Martyna Twerduna, znanego z grupy MT3, z Aleksandrem Maksymiwym, gitarzystą urodzonym w Kanadzie, na stałe mieszkającym w Holandii.

Artyści w swoich założeniach chcieli poszukać czegoś nowego w muzyce jazzowej. Oderwać się nieco od tego, co grają w MT3 bądź innych projektach. Poeksperymentować z brzmieniem i formą. Sami określają swój styl jako modern jazz.

MT3 było gościem pierwszej edycji Jazz Bezu w Lublinie, w tym roku natomiast będziemy mogli zobaczyć nowy kierunek w którym podążają dziś muzycy uważani za jedną z największych nadziei ukraińskiego jazzu.
Grupa wystąpi w składzie: Aleksander Maksymiv - gitara, Martyn Twerdun - saksofon, Kiryło Abramow - klawisze, Andrij Bojtiuk - perkusja.

www.myspace.com/alexandermaksymiw


SCHOCKOLAD & ORKIESTRA LEOPOLIS

Grupy Schockolad w Lublinie nie trzeba już specjalnie przedstawiać. Artyści w ostatnim czasie byli bowiem gościem m.in. zeszłorocznego Festiwalu Jazz Bez czy II edycji Festiwalu Inne Brzmienia. Tym razem jednak zespół przygotował projekt wyjątkowy, zaprosił bowiem do współpracy Lwowską Orkiestrę Smyczkową Leopolis.

To połączenie jazzowej sekcji z subtelnymi brzmieniami smyczków daje prawdziwie niezwykły efekt. Muzycznie natomiast projekt dalej porusza się w różnych płaszczyznach współczesnego jazzu, nie rezygnując jednocześnie z wycieczek w stronę folku, world music, funky czy nawet elektro. Ich koncerty to połączenie melodii z improwizacją, free jazzowej energii z ukraińską tradycją. Schockolad wspomagani przez wybitnych instrumentalistów z Orkiestry Leopolis powinni zatem jeszcze szerzej zaprezentować lubelskiej publiczności skalę swoich możliwości. Sami artyści, charakteryzując swoją twórczość, mówią: „Wymiana emocji, myśli i energii rodzi nową muzykę, w jakiej każdy znajdzie coś swojego”.

www.myspace.com/shockolad

DONEDA

Ten kwartet to kosmopolityczna mieszanka muzyczna stworzona przez artystów z różnych stron świata. W jego skład wchodzą: Michele Doneda, Jurij Jaremczuk, Tatsuya Nakatani i Fredric Blond. Michele Doneda to francuski wirtuoz saksofonu, mający na koncie współpracę m.in. z Johnem Zornem, Stevem Beresfordem czy Elliotem Sharpem.

Jurij Jaremczuk – reprezentujący Lwów klarnecista i saksofonista, znany lubelskiej publiczności m.in. z występu na koncercie Wschodnie Dźwięki. Tatsuya Nakatani – pochodzący z Osaki wybitny perkusista, charakteryzujący się własnym stylem i techniką grania. Posługuje się on zestawem perkusyjnym, gongiem smyczkowym, talerzami, śpiewającymi kielichami, metalowymi przedmiotami, rozmaitymi smyczkami i pałeczkami, żeby stworzyć pełną, organiczną muzykę wychodzącą poza ramy nurtów i gatunków.

Wreszcie – drugi z Francuzów – Frederic Blond. Mistrz fortepianu, mający za sobą współpracę m.in. ze znakomitym japońskim multiinstrumentalistą Otomo Yoshihide.
Razem ta wybuchowa free jazzowa mieszanka będzie znakomitym podsumowaniem tegorocznej edycji Jazz Bez Festiwalu.

www.puffskydd.free.fr/neda/
www.yuriyaremtchuk.wordpress.com/
www.hhproduction.org
www.fredericblondy.net

Następny artykuł 12 Edycja Konfrontacji...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!