Nieodkryte szlaki górskie w Masywie Śnieżnika. Gdzie warto się wybrać?

Nieodkryte szlaki górskie w Masywie Śnieżnika. Gdzie warto się wybrać?

Każda chwila jest dobra, by wyruszyć w region górski. Niezależnie gdzie i z kim pojedziemy, powinniśmy cieszyć się wspaniałym klimatem i licznymi górskimi przeżyciami. Warto wybrać się teraz, gdy jesień rozkręca się z dnia na dzień. W opinii wielu turystów, to właśnie jesienią jest tu najpiękniej. Spora część osób poszukuje ciszy i spokoju oraz miejsc, w których mogą odpocząć z dala od ludzi. Doskonale sprawdzi się tu Masyw Śnieżnika, stanowiący najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich. Znajdziemy tu wiele wspaniałych szlaków, którymi możemy wędrować w ciszy i spokoju. Które z nich wybrać? O tym poniższy artykuł.

Każdy wyjazd w góry to gwarancja wspaniałych przeżyć. Okres wiosenno-letni sprzyja wędrówkom i podziwianiu wspaniałej przyrody, jesienią można nacieszyć oczy malowniczymi widokami górskimi, a zimą szusować po ulubionych trasach narciarskich. O popularności regionów górskich, mogliśmy przekonać się podczas dopiero co zakończonych wakacji. W wielu przypadkach musieliśmy wykazać się cierpliwością przy zdobywaniu popularnych szczytów. Godzina lub dwie oczekiwania było normalnością. Popularność wyjazdów w góry i nie tylko miało ścisły związek z trwającą pandemią koronawirusa, która niejako zmusiła nas do podróżowania po Polsce. Warto podkreślić, że każdy miło spędził tu swój wolny czas, co pozwoliło przetrwać polskiej turystyce ten trudny czas. Każdy, kto poszukiwał noclegu, kierował się przede wszystkim tym, by było ono ustronne i z dala od tłumów turystów. Każdy, kto zamierza delektować się ciszą i spokojem, powinien wyruszyć w mniej znane miejsca. Taki jest m.in. Masyw Śnieżnka, w którym powinniśmy znaleźć wszystko, co najpiękniejsze w górach.


Masyw Śnieżnika - podstawowe informacje


Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich, znajdujące się po obu stronach polsko-czeskiej granicy, na południowy wschód od Kłodzka. 


Sam Masyw znajduje się w niezwykłej lokalizacji - od zachodu jest ograniczony rowem Górnej Nysy i Przełęczą Międzyleską od Gór Bystrzyckich, a tym samym od całych Sudetów Środkowych. Na północy granicę Masywu Śnieżnika w ścisłym sensie stanowi Przełęcz Puchaczówka oraz doliny Białej Wody i Siennej Wody, na południu zaś przechodzi w przedgórze Wysokiego Jesionika. Na wschodzie, przez Przełęcz Płoszczyznę, graniczy z Górami Bialskimi. Obszar Masywu Śnieżnika w większej części należy do naszego kraju - w granicach Polski znajduje się około 200 km2.


Analizując rzeźbę terenu, warto podkreślić, że Masyw Śnieżnika ma postać rozległego rozrogu o rozpiętości południkowej ok. 20, a równoleżnikowej ok. 30 km. Punkt zwornikowy w tym paśmie stanowi Śnieżnik o wysokości 1425 m n.p.m., od którego odchodzi sześć obszernych, spłaszczonych ramion, oddzielonych wyraźnie zarysowanymi, głębokimi dolinami erozyjnymi.


Nie da się ukryć, że Masyw Śnieżnika nie należy do zbyt wysokich gór. Z powodzeniem możemy tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową, konną, jak i narciarstwo biegowe. Masyw Śnieżnika umożliwia również lepsze poznanie magicznego regionu Dolnego Śląska, jak i terenów naszych sąsiadów - Czechów. Masyw Śnieżnika powinien zachwycić przede wszystkim jesienią - dominuje tu bogactwo kolorów oraz cisza i spokój. 


Jeśli chcesz lepiej poznać pozostałe pasma Sudetów, to już dziś wybierz się na nieodkryte szlaki w tej części gór. Przeczytaj koniecznie:


Nieodkryte szlaki w Rudawach Janowickich

Nieodkryte szlaki w Górach Bardzkich

Nieodkryte szlaki w Górach Bystrzyckich

Nieodkryte szlaki w Górach Kamiennych

Nieodkryte szlaki w Górach Wałbrzyskich

Nieodkryte szlaki w Górach Opawskich

Nieodkryte szlaki w Górach Sowich

Nieodkryte szlaki w Górach Stołowych

Nieodkryte szlaki w Górach Złotych i Bialskich

Nieodkryte szlaki w Karkonoszach

Nieodkryte szlaki w Górach Orlickich


Dlaczego warto wyjechać w Masyw Śnieżnika w sezonie letnim i jesiennym?


Każdy wyjazd w góry gwarantuje wspaniałe przeżycia, niezależnie od miejsca i pory roku. To, co zachwyci turystów to przede wszystkim klimat i wspaniała paleta barw. Wszystko to powinno korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Warto podkreślić również niezwykłość widoków, które w jesiennej szacie powinny zrobić wrażenie absolutnie na każdym turyście. Masyw Śnieżnika to nie są zbyt wysokie góry, dlatego ich zdobywanie nie powinno być dla nikogo skomplikowane. Każdy powinien dać sobie radę w tym właśnie paśmie górskim. Podczas wędrówek w takim klimacie, na pewno będziemy delektować się klimatem, widokami i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej.


Wyjazd w Masyw Śnieżnika to przede wszystkim:


 • wspaniałe przeżycia, związane z turystyką górską

 • malownicze widoki, zapierające dech w piersiach

 • doskonała baza wypadowa do zwiedzania pozostałych pasm Sudetów, całego Dolnego Śląska i Czech

 • liczne atrakcje i zabytki

 • cisza i spokój

 • magia regionu, która powinna korzystnie wpłynąć na każdego, kto wybierze się w Masyw Śnieżnika

 • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności


Na które szlaki w Masywie Śnieżnika warto się wybrać, by uniknąć tłumów?


W Masywie Śnieżnika znajdziemy wiele wspaniałych szlaków, idealnych dla każdej grupy wiekowej, jak i dla bardziej leniwych i tych wymagających turystów. Wędrówka po takich trasach pozwoli nam zobaczyć wszystko to, co najpiękniejsze w tym regionie. Na pewno odnajdziemy tu ciszę i spokój. Dostępne tu szlaki w zdecydowanej większości są w miarę proste. Mamy w związku z tym nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, podjęcie decyzji w kwestii spacerów po szlakach w Masywie Śnieżnika będzie o wiele prostsze. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


 • Z Przełęczy Puchaczówka na Śnieżnik


Wędrówkę po Masywie Śnieżnika rozpoczynamy od zdobywania najwyższego szczytu, jakim jest Śnieżnik. Jeśli zamierzamy się wybrać całą rodziną, to idealną propozycją powinna być trasa, która prowadzi z Przełęczy Puchaczówka. Jest to dobra opcja na całodniową wędrówkę - jej pokonanie powinno zająć około 5 godzin. Trasa prowadzi szlakiem czerwonym i następnie zielonym. Warto podkreślić, że najbardziej wymagające są fragmenty na samym początku trasy i na jej końcu. Dobrą informacją dla zmotoryzowanych turystów na pewno będzie to, że na przełęczy można bezpiecznie podesłać samochód. Ze szczytu Śnieżnika możemy podziwiać Kotlinę Kłodzką i otaczające ją pasma górskie, dużą część czeskich Sudetów z kopułą Pradziada, a przy sprzyjającej widoczności również Karkonosze ze Śnieżką i duże połacie Niziny Śląskiej.


 • Droga Staromorawska


Kolejna z propozycji to górska droga leśna w Masywie Śnieżnika, w gminie Stronie Śląskie. Szlak prowadzi przez teren Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego od Przełęczy Staromorawskiej do przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna. Do pokonania mamy 2,1 km przy różnicy wzniesień, wynoszącej poniżej 30 m. Drogą Staromorawską określany jest odcinek starej drogi pomiędzy Przełęczą Staromorawską a Przełęczą Płoszczyna, która w zamierzchłych czasach prowadziła z Bolesławowa na Przełęcz Płoszczyna, grzbietem Zawady, wznoszącym się nad Bolesławowem. Jest starszą drogą od Drogi Morawskiej.


 • Szlak na Przełęcz Suchą


To bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla osób, które lubią niezbyt długie wędrówki. Przełęcz Sucha znajduje się na wysokości 1002 m n.p.m. Oddziela południową część Gór Bialskich od ich części środkowej. Na zachodzie przełęcz przechodzi w Suchą Kopę. Najlepiej jest się tu wybrać szlakiem niebieskim, prowadzącym z Nowej Morawy. Jego pokonanie powinno nam zająć około 40 min. Warto podkreślić, że Przełęcz Sucha pozbawiona jest lasu i otwierają się z niej widoki na północną część Gór Bialskich, na Góry Złote i na cały Masyw Śnieżnika.


 • Szlak na Przełęcz Dział


Dobrą propozycją, podobnie jak wyżej wspomniany szlak, będzie na pewno wędrówka na Przełęcz Dział, która wznosi się na wysokości 922 m n.p.m. Stanowi ona wyraźne i szerokie siodło, które płytko wcina się w podłoże ze skał metamorficznych, łupków łyszczykowych i gnejsów gierałtowskich pomiędzy Gołogórą a Jawornikiem Kobylicznym w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich. Warto jest wybrać opcję wejścia szlakiem niebieskim z Nowej Morawy, prowadzącym Drogą Marianny przez Przełęcz lub szlak żółty, prowadzący z Bielic do Stronia Śląskiego i dalej.


 • Szlak z Międzygórza do Kletna


To propozycja trasy, która łączy ważne atrakcje Masywu Śnieżnika: Międzygórze - Jaskinia Niedźwiedzia. Z miejscowości kierujemy się niebieskim szlakiem do Przełęczy Śnieżnickiej, a następnie żółtym schodzimy do Kletna. Długość trasy wynosi 11 km, a czas przejścia to około 3 godziny w jedną stronę. W sezonie letnim konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów do Jaskini Niedźwiedziej i warto umówić wizytę przynajmniej dzień wcześniej.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Bolesławowie, Kletnie, Nowej Morawie, Starej Morawie, Starym Gierałtowie i w Stroniach Śląskich


Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą miło spędzić czas w Masywie Śnieżnika. Cisza i spokój na pewno będą tu obecne, podobnie jak i wspaniałe przeżycia, związane z wyprawami górskimi. Odkryj ten niezwykły region już dziś.


Następny artykuł Sopot na weekend - co warto...

Komentarze

Zobacz również