poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.
Natychmiastowa rezerwacja

Moje Miejsce Jura

Lgota Murowana Pokaż na mapie
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 940 zł
1 osoba, 2 noce
Natychmiastowa rezerwacja

Hotel Hetman Kroczyce

  • Śniadania w cenie
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.9 Rewelacyjny 1 opinia
od 179 zł
1 osoba, 1 noc
Potwierdzenie do 24 godzin

Nova 26 Klucze

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.8 Rewelacyjny 2 opinie
od 400 zł
1 osoba, 1 noc

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Zawiercie

Zawiercie to urokliwe miasto położone w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Myszkowem i popularnym Ogrodzieńcem. To w tym miejscu swoje źródło ma Warta. Zawiercie przyciąga turystów ze względu na swoje położenie – stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania zabytków Jury, może poszczycić się charakterystycznym ukształtowaniem terenu, pokrytą lasami okolicą oraz licznymi gatunkami zwierząt i roślin będących pod ochroną. Na wczasowiczów czekają tu interesujące zabytki oraz ciekawe miejsca i punkty widokowe.

Co robić w Zawierciu w czasie wolnym?

Decydując się na przyjazd do Zawiercia, powinniśmy dobrze przygotować się na aktywny wypoczynek. W okolicy znajdują się interesujące szlaki turystyczne, które zadowolą zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów historii. W pobliżu Zawiercia przebiega między innymi Trasa Warowni Jurajskich. Wybierając się na wyprawę tym szlakiem, będziemy mogli podziwiać piękne jurajskie krajobrazy z licznymi ostańcami, skałkami wspinaczkowymi, polami i lasami – główną atrakcją na szlaku jest natomiast Zamek Ogrodzieniec. Kolejną interesującą propozycją w okolicy będzie Szlak Orlich Gniazd – będący jednym z najważniejszych i najciekawszych szlaków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wyruszając na trasę, zobaczymy ruiny zamków wchodzących w skład tzw. systemu Orlich Gniazd, a wśród nich ruiny w Podzamczu, Morsku, Smoleniu, Mirowie i Bobolicach. Obie trasy mają blisko 50 km, dlatego dobrze przygotować się na całodzienną wędrówkę lub zdecydować się na wyprawę rowerem.


Znacznie mniej wymagający będzie natomiast szlak żółty prowadzący z Zawiercia do Poręby. To idealna propozycja dla osób pragnących spędzić czas blisko przyrody. Trasa szlaku prowadzi bowiem przez las i przebiega obok dwóch zalewów w Porębie. Natomiast zielony szlak Tysiąclecia poprowadzi nas mieszaną trasą, a jego najciekawszym punktem jest rezerwat leśny „Góra Chełm”, na terenie którego występują unikalne gatunki roślin.


Podczas zwiedzania okolicy powinniśmy zagospodarować część swojego czasu na wyprawę do Chechła – niewielkiej wsi znajdującej się na południe od Zawiercia. Znajduje się tam bowiem punkt widokowy na Pustynię Błędowską – największe tego typu miejsce na kontynencie.


Aktywny wypoczynek w Zawierciu nie ogranicza się jednak do pierwszych i rowerowych wycieczek. Ukształtowanie okolicznego terenu pozwala na wspinaczkę skałkową w naturalnych warunkach. Jura Krakowsko-Częstochowska stanowi idealne miejsce dla pasjonatów wspinaczki. Nie musimy się jednak rezygnować z dobrej zabawy, jeżeli jesteśmy początkujący albo dopiero chcemy spróbować swoich sił. W Zawierciu funkcjonują bowiem szkółki wspinaczkowe, które pozwolą nam znacznie urozmaicić nasz pobyt w okolicy.


Piękne krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej możemy oglądać także z siodła. Wystarczy, że udamy się do jednej z okolicznych stadnin. Przejażdżka po charakterystycznym terenie jury, w pobliżu ruin zamków i ostańców, sprawi, że będziemy mogli poczuć się jak średniowieczny podróżnik.


W przypadku dłuższego pobytu w Zawierciu możemy udać się do okolicznego Podzamcza. Możliwość zwiedzania świetnie zachowanych ruin nie jest jedyną atrakcją miasteczka. Podróżując ze swoimi pociechami, możemy przyjemnie spędzić czas w Parku Rozrywki Ogrodzieniec. Znajdujący się niedaleko zamku kompleks oferuje odwiedzającym prawdziwą moc atrakcji. Najmłodsi goście będą mogli sprawdzić swoją sprawność mini parku linowym z różnorodnymi przeszkodami, a następnie poszaleć na huśtawkach, karuzelach i w dmuchanym zamku. W Parku Doświadczeń Fizycznych dzieci będą mogły uczyć się przez zabawę – czekają tam bowiem liczne urządzenia prezentujące działania praw fizyki. Na torze saneczkowym poszaleją poszukiwacze mocnych wrażeń, natomiast wczasowicze lubiący nie bojący się gęsiej skórki mogą odwiedzić Dom Legend i Strachów, gdzie staną oko w oko z postaciami z lokalnych legend – w tym z czarnym psem, białą damą czy topielcem. Po wszystkich szaleństwach będziemy mogli złapać oddech spacerując po Parku Miniatur, gdzie znajdują się makiety przedstawiające wszystkie zamki należące do systemu Gniazd Orlich oraz repliki średniowiecznych maszyn oblężniczych w skali 1:1.

Zawiercie – co warto zobaczyć?

Najbardziej okazałym zabytkiem w Zawierciu jest Bazylika Kolegiacka Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Murowana świątynia z czerwonej cegły została wzniesiona w latach 1896-1903 i reprezentuje styl neogotycki. Wybudowano ją na planie krzyża łacińskiego. Posiada pięć wież – dwie z nich górują nad miastem od frontu. We wnętrzu będziemy mogli zobaczyć marmurowy ołtarz z obrazem Chrystusa Miłosiernego. Natomiast przy schodach wejściowych do świątyni znajdują się dwie figury patronów – świętych Piotra i Pawła. Na placu przed bazyliką zobaczymy także figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej oraz pomnik Jana Pawła II.


Kolejnym wartym uwagi zabytkiem sakralnym w Zawierciu jest znacznie starszy Kościół Świętej Trójcy i Świętego Floriana. Świątynia została konsekrowana w 1589 roku, a dwanaście lat później dobudowano do niej trzy kaplice – będące symbolem Trójcy świętej. We wnętrzu będziemy mogli zobaczyć monstrancję posiadającą ozdoby w postaci promieni, gron winogrona oraz korony na szczycie, puszkę z XVII wieku w srebrnej oprawie oraz organy z XVII i XVIII wieku. Po północnej stronie umieszczona jest natomiast kaplica boczna z ołtarzem z XVII wieku, w którym umieszczony jest obraz Narodzenia Pańskiego i Pokłonu Pasterzy.


Podczas zwiedzania miasta powinniśmy udać się także do niewielkiego parku znajdującego się obok bazyliki. Znajduje się tam bowiem urokliwy Pałacyk Szymańskiego. Wybudowany w latach 1895-1910 obiekt należał początkowo do ówczesnego dyrektora Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie – Stanisława Szymańskiego. Willa została zbudowana z cegły i osadzona na kamiennym cokole. Budynek otaczał park w stylu angielskim, a przez jego teren przepływała rzeka Młynówka, która została przekształcona w system stawów ozdobnych, spełniających jednocześnie funkcje użytkowe. Park przez lata był zaniedbywany i dopiero po wojnie został przejęty przez państwo i stał się parkiem miejskim. Obecnie we wnętrzu pałacu znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejska Izba Muzealna.


Podczas zwiedzania Zawiercia warto zobaczyć także słynną Hutę Szkła istniejącą od lat 70 XIX wieku, cmentarz żydowski z XVIII wieku oraz zabytkowe osiedle robotnicze Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie z XIX wieku.

Zawiercie – na weekend czy dłuższy urlop

Wybierając się do Zawiercia, warto zdecydować się na dłuższy pobyt. Okolica, w której nietypowy krajobraz łączy się z licznymi zabytkami, zachęca do długich wędrówek. Ilość ciekawych miejsc, które możemy zobaczyć w pobliżu, bez problemu zapełni plan naszego kilkudniowego urlopu. Natomiast podróżując z dziećmi, musimy się przygotować na poświęcenia jednego popołudnia na szaleństwo w Parku Rozrywki Ogrodzieniec. Okolica świetnie nadaje się do spokojnego wypoczynku, korzystania z uroków okolicznej przyrody oraz licznych wędrówek i podczas pobytu w Zawierciu nie ma potrzeby, aby się śpieszyć.

Noclegi Zawiercie

Na turystów przybywających do Zawiercia czekają obiekty w różnych kategoriach. Najkorzystniejsze oferty znajdziemy pośród kwater i pokoi. Cena za usługę może wynieść tam zaledwie 40 złotych. Na wyposażeniu obiektów noclegowych znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe telewizory oraz możliwość korzystania z dobrze wyposażonej kuchni.


Niektórzy właściciele oferują turystom dodatkowe udogodnienia takie jak możliwość skorzystania z bogatej oferty Spa czy pomoc przy organizacji imprez okolicznościowych.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Zawierciu

Wczasowicze poszukujący noclegu w Zawierciu liczą przede wszystkim na możliwość korzystania z prywatnej łazienki oraz miejsca parkingowego. Zależy im również na dostępie do telewizora i internetu, a także dobrze wyposażonej kuchni lub wyżywienia na miejscu. Istotą kwestią przy wyborze obiektu noclegowego był dostęp do placu zabaw dla dzieci.

Cena noclegów w Zawierciu

Cena noclegów w Zawierciu zależy od wielu czynników, takich jak kategoria, lokalizacja czy oferowane udogodnienia. Średni koszt noclegu wynosi 122 złote. Najkorzystniejsze oferty znajdziemy, poszukując obiektów w kategorii kwatery i pokoje. Cena za usługę może wynieść tam jedynie 40 złotych. Planując urlop w Zawierciu, warto pamiętać, że ceny noclegów mogą ulegać zmianie w czasie sezonu letniego oraz w weekendy.

Kategorie noclegowe w Zawierciu

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!