Wyjątkowa podróż w czasie. Dlaczego warto odwiedzić Centrum Historii Zajezdnia?

Wyjątkowa podróż w czasie. Dlaczego warto odwiedzić Centrum Historii Zajezdnia?

A gdyby tak choć na chwilę móc przenieść się w czasie i powrócić wspomnieniami do minionych czasów, związanych z naszym dzieciństwem i młodością? Tego typu sentymentalna podróż jest możliwa w stolicy Dolnego Śląska - Wrocławiu, w którym to znajduje się Centrum Historii Zajezdnia, które to będzie wyjątkowym miejscem, jeśli masz w planach odkrywanie niezwykłych atrakcji i zabytków.

Podczas wyjątkowych podróży po polskich miastach, lubimy odkrywać niezwykłe miejsca, związane z historią. Są to przede wszystkim zabytki, ale również miejsca nietypowe, takie jak muzea, prezentujące rzeczywistość w niecodzienny i ciekawy sposób. Do takiej kategorii na pewno można zaliczyć Centrum Historii Zajezdnia, które to jest chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców, zamieszkujących Wrocław.


Stolicę Dolnego Śląska można z powodzeniem zaliczyć do kategorii jednego z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Dzieje się tak o każdej porze roku. To, co zachwyca we Wrocławiu to przede wszystkim przyjaźnie nastawieni ludzie, wspaniałe zabytki, klimatyczne uliczki, rynek, który zawsze tętni życiem i mnóstwo nietypowych miejsc, takich jak chociażby tytułowe Centrum Historii Zajezdnia!


Planujesz wyjazd na Dolny Śląsk? Sprawdź koniecznie: Poznaj Dolny Śląsk! Wybierz dla siebie najlepsze miejsce noclegowe


W czym tkwi wyjątkowość Centrum Historii Zajezdnia?


Centrum Historii Zajezdnia to wyjątkowa atrakcja we Wrocławiu, którą warto odwiedzić, niezależnie od tego, czy przyjeżdżamy tu na 1 dzień lub na nieco dłużej. 


Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Przede wszystkim ze względu na fakt, że ta stała wystawa prezentuje wyjątkową historię miasta w bardzo interesujący sposób. Obiekt znajduje się w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której to w dniu 26 sierpnia 1980 roku odbył się strajk, zapoczątkowujący powstanie wrocławskiej “Solidarności”.fot. Surprising_Shots / pixabay.com, CC0

Muzeum znajduje się przy ulicy Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. Wystawa opisuje historię miasta od roku 1945 aż do teraz. Każdy będzie mógł się tu poczuć, jak ktoś, kto przyjeżdża do Wrocławia zaraz po wojnie i w godzinę ma możliwość przeżyć te ponad 70 lat.


Serce tego niezwykłego muzeum stanowi scenograficzna wystawa główna „Wrocław 1945–2016” – dowiemy się tu, jak przebiegał proces przybywania do Wrocławia ludności polskiej po drugiej wojnie światowej, jak to miasto się tworzyło, a potem jak w roku 80. się odradzało. Wystawa jest zorganizowana jak miasto – z ulicami, dworcem kolejowym, sklepem mięsnym, czytelnią, kioskiem i labiryntem. Można zejść też do podziemia, gdzie wysłuchamy ciekawych opowiadań o opozycji antykomunistycznej.


Przeczytaj również: Magiczne miasto w Polsce. Dlaczego warto odwiedzić Wrocław?


Co zobaczyć i jak spędzić tu swój czas?


Wystawa „Wrocław 1945–2016” w ciekawy sposób prezentuje powojenne losy miasta i jego mieszkańców, którzy przyczynili się do tworzenia społecznej, kulturowej i naukowej tkanki miasta.


Wystawa ma charakter interaktywno-multimedialny i została wzbogacona tysiącami zdjęć, materiałami audio-video oraz oryginalnymi i wyjątkowymi eksponatami.


Turyści będą tu mogli m.in. wysłuchać relacji świadków historii, wystartować w Wyścigu Pokoju, podpisać się pod Orędziem biskupów polskich do biskupów niemieckich, sprawdzić co trzymał w szufladzie Tadeusz Różewicz czy wejść w rolę opozycyjnego drukarza.


Centrum Zajezdnia to przede wszystkim wystawy historyczne, projekty edukacyjne i kulturalne.


Przy tworzeniu tej wspaniałej wystawy wykorzystano najnowocześniejsze i innowacyjne techniki ekspozycyjne, atrakcyjne i angażujące zwiedzających.


W muzeum, podczas zwiedzania odnajdziemy ciekawe zbiory fotografii, dokumentów archiwalnych, pism, druków i szeroko pojętych dokumentów życia społecznego. Do najcenniejszych kolekcji należy zaliczyć zbiory Niezależnej Agencji Wydawniczej Dementi i pamiątki po kardynale Bolesławie Kominku, przekazane przez jego siostrzeńca ks. Alojzego Swobodę. Zasoby Centrum Dokumentacyjnego nadal się powiększają dzięki życzliwości prywatnych darczyńców.


Centrum Historii Zajezdnia zaprasza we wtorki i środy w godzinach 9.00-17.00, w czwartki od 10.00 do 17.00, a w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10.00-18.00.


Co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu?


Chcesz więcej? Dobrze się składa, bo Wrocław to miasto, które oferuje wiele możliwości dla każdego, kto kocha historię, kulturę i sztukę oraz odkrywanie niezwykłych miejsc, w których można spędzić swój wolny czas.


Na pewno obowiązkowa będzie wizyta w centralnym punkcie miasta, czyli na Rynku Głównym, na którym można odpocząć i delektować się posiłkiem ze wspaniałej kuchni z różnych stron świata. 


Tutaj znajdziesz popularne atrakcje we Wrocławiu:

Każdy, kto planuje romantyczny spacer, koniecznie powinien odwiedzić Ostrów Tumski, bulwary nad Odrą. A jeśli kochasz przyrodę, to niemalże obowiązkowa będzie wizyta w Parku Szczytnickim, pobliskim Ogrodzie Japońskim i Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. 


Prawdziwą wisienką na torcie na pewno będzie wjazd na 49 piętro budynku Sky Tower, skąd można podziwiać niezwykłą panoramę tego wspaniałego miasta, jakim jest Wrocław.


Już dziś zarezerwuj swój wymarzony nocleg we Wrocławiu:Hostel Świdnicka 24

Hostel Świdnicka 24

Wrocław, ul. Świdnicka

Hostele Wrocław 9.2
Villa Art Novis

Villa Art Novis

Wrocław, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego

Hotele Wrocław 9.7Decydując się na wizytę we Wrocławiu i w Centrum Historii Zajezdnia, możecie być pewni, że spotka Was coś naprawdę wyjątkowego. Sezon letni to dobry moment, by odwiedzić stolicę Dolnego Śląska!Następny artykuł Powstanie Mławski Szlak...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej