Opłata klimatyczna w polskim parku rozrywki? Sprawdź, co się zmieni!

Opłata klimatyczna w polskim parku rozrywki? Sprawdź, co się zmieni!

Chyba każdy z nas przyzwyczaił się już do tego, że podczas naszego urlopu w miejscach, w których dominuje niezwykły klimat, zmuszeni jesteśmy do uiszczenia tzw. opłaty klimatycznej. Są to najczęściej niewielkie sumy, które są doliczane do ceny za nocleg, za każdą spędzoną przez nas dobę. Wszystko wskazuje na to, że opłata klimatyczna w najbliższym czasie pojawi się w miejscowości, w której znajduje się popularny wśród Polaków park rozrywki. Sprawdź, o którym miejscu mowa.

Jest takie miejsce w Polsce, które w sezonie letnim przyciąga prawdziwe tłumy. Są to przede wszystkim rodziny z dziećmi, czy paczka przyjaciół. Energylandia, bo o niej mowa, to największy w Polsce park rozrywki, który znajduje się w miejscowości Zator w województwie małopolskim. Miejscowość zamieszkuje około 4 tysięcy mieszkańców, a w roku 2021 odwiedziło ją około 800 tysięcy turystów.



Energylandia

Energylandia

Zator, ul. 3-go maja

Parki rozrywki Zator 9.6


Te liczby na pewno robią wrażenie. Nie ma co się dziwić, bo Zator, oprócz największego parku rozrywki, oferuje również spokój, ciszę i dużo zieleni. Okolica świetnie nadaje się do długich wyciszających spacerów, a także wycieczek rowerowych. Miasto oferuje atrakcyjne szlaki dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz zachęca do takiej aktywności, organizując cykliczne rodzinne wycieczki rowerowe. Dodatkowym atutem Zatora jest jego krajobrazowa różnorodność.


Na terenie Zatora oraz okolic wchodzących w skład Doliny Karpia rozwija się również turystyka wędkarska. Pasjonaci łowienia oraz przyrodnicy z całej Polski przybywają do miasta, by korzystać z możliwości, jakie dają bogate w ryby rzeki, zagospodarowane starorzecza oraz odpowiednio przygotowane zbiorniki wodne.


Energylandia należy do jednej z najpopularniejszych atrakcji w Polsce. Sprawdź: TOP 10 atrakcji turystcznych. Te miejsca w 2021 odwiedzano najchętniej!


Opłata klimatyczna w Zatorze - od kiedy zacznie obowiązywać?


Na duże zmiany muszą przygotować się turyści, którzy w najbliższym sezonie letnim, planują wypoczynek w Zatorze. Od 1 kwietnia 2022 roku gmina Zator, na terenie której znajduje się słynna Energylandia, będzie pobierać od turystów opłatę miejscową. Szacuje się, że przychody z tego tytułu pozwolą zasilić budżet gminy o 200 tys. zł. tylko w tym roku.


Koszty nie będą duże. Są podobne do tych, z którymi mamy do czynienia w wielu popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce. Obowiązek uiszczenia opłaty miejscowej będą mieli turyści, którzy w gminie zatrzymają się na dłużej niż 1 dobę, a opłata będzie wynosiła 2 zł za dzień pobytu.


Przypomnijmy, że opłata klimatyczna to opłata, która jest pobierana od turystów, którzy rekreacyjnie spędzają dłużej niż dobę w miejscowościach o korzystnych walorach klimatycznych i krajobrazowych. Wysokość opłaty różni się w zależności od miasta. Większość stosuje jednak maksymalną stawkę. Podatek jest odprowadzany do Urzędu Gminy, który znajduje się na danym obszarze.


Poznaj: Lista miejsc w Zatorze, gdzie wykorzystasz bon 500+


Co warto zobaczyć w Zatorze?


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, Zator oferuje wiele możliwości dla różnych grup wiekowych. I nie jest to tylko i wyłącznie największy park rozrywki. Znajdziemy tu zarówno piękne zabytki, jak i miejsca, w których zachwyci nas piękno przyrody.


Warto udać się tu na spacer po mieście. Blisko centrum turyści trafią na gotycki kościół św. Wojciech i św. Jerzego wybudowany w XIV w., a następnie przebudowany w XVIII w. W środku znajduje się ołtarz główny zbudowany w stylu neogotyckim z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej, a także dziewięć innych ołtarzy. W pobliżu kościoła znajduje się grobowiec księżnej Apolonii Poniatowskiej oraz Zamek Książęcy z XV wieku. Warownię magnacką przekształconą w romantyczną rezydencję o cechach neogotyku otacza ogród krajobrazowy. Pasjonatów historii powinny zainteresować również znajdujące się na zachodzie miasta relikty dawnych fortyfikacji miejskich. W okolicy znajduje się także system stawów o średniowiecznej genezie.


Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i naładowanie baterii przed kolejną dawką rozrywki może być wyjazd za miasto i wizyta w rezerwacie przyrody Lipowiec. Turyści mogą się tam wyciszyć, spacerując po wyjątkowo klimatycznym lesie, a także odwiedzić znajdujące się na wzgórzu ruiny zamku biskupów krakowskich należącego do systemu tzw. Orlich Gniazd. Okolica ta najlepiej prezentuje się jesienią, gdy drzewa pokrywają różnokolorowe liście.





Sprawdź oferty noclegów w Zatorze


Wiele wskazuje na to, że Energylandia, pomimo wprowadzenia opłaty klimatycznej w Zatorze, nie przestanie być jedną z najpopularniejszych atrakcji w Polsce. Czy tak będzie w rzeczywistości? Czas pokaże.




Następny artykuł Czwarty odcinek podcastu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!