Pierwsze bociany i żurawie już w Polsce. Gdzie je zobaczyć?

Pierwsze bociany i żurawie już w Polsce. Gdzie je zobaczyć?

Za oknem coraz cieplej, dni robią się coraz dłuższe, a na niebie pojawiają się pierwsze bociany i żurawie. To jasny znak, że wiosna rozkręca się na dobre i od teraz powinniśmy już mieć do czynienia z piękną i słoneczną aurą. Gdzie można zaobserwować pierwsze bociany i żurawie tej wiosny?

Nie da się ukryć, że miniona zima pokazała swoje prawdziwe oblicze. Mieliśmy do czynienia z dużą sumą opadów śniegu i z niskimi temperaturami, sięgającymi nawet - 20 stopni Celsjusza. Chyba każdy z utęsknieniem poszukiwał i wypatrywał pierwszych oznak wiosny. W wielu miejscach w Polsce można już dostrzec przebiśniegi, czy krokusy, natomiast na niebie można już zaobserwować niezwykłe klucze żurawi, które widać i słychać z daleka. Do naszego kraju przyleciały już również bociany. To jasny znak, że wiosna rozkręca się w Polsce na dobre.


Warto podkreślić, że póki co możemy zaobserwować tylko pierwszą falę przylotu bocianów. Szacuje się, że ich główny przylot będzie miał miejsce na przełomie marca i kwietnia 2022. Ich późniejszy przylot jest oczywiście związany z długo trwającym ochłodzeniem i opadami śniegu.


Pierwsze bociany już w Polsce. Gdzie można je zaobserwować?


Zgodnie z tym, co zostało wyżej wspomniane, pierwsze bociany już pojawiły się w Polsce. Są to przede wszystkim samce, które z wyprzedzeniem zajmują swoje gniazda i z utęsknieniem oczekują na przylot samic. 


Oznak wiosny na każdym kroku widać coraz więcej. Pierwsze bociany pojawiły się już między innymi na Mazowszu, na Warmii i Mazurach, czy w Wielkopolsce


Zgodnie z danymi opublikowanymi na ogólnodostępnej stronie, główna fala bocianów jest już w drodze - ich największej ilości możemy spodziewać się za około tydzień - głównie podczas Świąt Wielkanocnych


Pierwszego bociana można już zaobserwować m.in. w Rudnie. Sprawdź poniższy film.

 

 

 


Przylot pierwszych bocianów nie oznacza pełnego nadejścia wiosny


Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że zdaniem przyrodników, pierwszy przylot bocianów nie musi oznaczać pierwszego nadejścia wiosny. W najbliższych dniach może nastąpić krótkotrwałe ochłodzenie i ostatnie w tym sezonie przelotne opady śniegu.


Należy pamiętać, że bocian jest migrantem dalekiego zasięgu. Z Afryki do Polski wyrusza o określonej porze. Ma swój wewnętrzny zegar, przez co nie kieruje się aktualnie panującą pogodą w kraju. Jak przyleci, to zostaje tu na stałe i nie wycofuje się, jak ma to miejsce chociażby w przypadku gęsi, czy żurawi. 


Czy zima powróci jeszcze do Polski. Sprawdź: Pogoda na kwiecień 2022 w Polsce, w górach, nad morzem


Jak długą trasę pokonują bociany, które zmierzają do Polski?


O tym, jak niezwykłymi ptakami są bociany, niech świadczy fakt, że do pokonania mają naprawdę długą trasę. Ptaki, które wykluły się w Polsce w minionych latach, w Afryce przez kilka lat przygotowują się do powrotu i założenia gniazda. Gdy są już w pełni gotowe, to polskie bociany przemierzają trasę nad wschodnim wybrzeżem Morza Śródziemnego, przez Turcję i Bałkany. Mapą i kompasem w drodze powrotnej dla bocianów jest ukształtowanie terenu oraz zmysł magnetyczny, którym dysponują ptaki.


Pomimo tego, że bociany mają do pokonania wiele tysięcy kilometrów, to bardzo często potrafią skorzystać z warunków atmosferycznych, zwłaszcza termicznych kominów, które pomagają im dłużej szybować bez większego wysiłku.


Na niebie w wielu polskich miejscowościach można zaobserwować także żurawie


Obok bocianów, nieodłącznym znakiem rozkręcającej się wiosny jest przylot żurawi. Ich lot można usłyszeć z kilku dobrych kilometrów. Wszystko za sprawą odgłosu, zwanego klangorem, który wydają. Pomaga im to komunikować się między sobą podczas lotu. Nie lecą pojedynczo, lecz całym kluczem, który w wielu przypadkach wygląda naprawdę imponująco.


O tym, jak niezwykły potrafi być przelot żurawi, można przekonać się, oglądając poniższy film





Jeśli chodzi o trasę, jaką mają do pokonania, to wygląda to podobnie, jak w przypadku bocianów. Przylatują do nas przede wszystkim z Europy Południowej i Afryki Północnej


Gdzie można zaobserwować żurawie w Polsce?


Z potwierdzonych informacji wynika, że żurawie zadomowiły się już między innymi na terenie Świętokrzyskiego i Polskiego Parku Narodowego. Można je zaobserwować również w Borach Tucholskich, czy na Warmii i Mazurach. Żurawie zamieszkują przede wszystkim rozległe bagna wśród lasów, torfowiska, wrzosowiska, nad jeziorami i starorzeczami. Zwykle w oddaleniu od siedzib ludzkich, ale żeruje także na łąkach i polach uprawnych. W Europie Środkowej lęgowiska znajdują się w wilgotnych obniżeniach terenu, np. olsach, torfowiskach wysokich i niskich, zalewanych łąkach i pastwiskach, w strefach przybrzeżnych i coraz częściej w rowach między polami. Ich obszarem występowania jest również Park Narodowy Ujście Warty.


Jako ciekawostkę, należy w tym miejscu przytoczyć fakt, że żurawie symbolizują szczęście, dobrobyt, płodność a także długowieczność. Na wsiach pojawienie się żurawia nad gospodarstwem traktowane było jak wróżba na dobry rok. Miło to dać urodzaj zbóż i wszelkich dóbr. W wierzeniach słowiańskich, żurawie pełniły rolę przewodników, znających dobrze drogi nad lądami i morzami. Wskazywały też kierunek dla strudzonych wędrowców.


Jeśli w Waszym regionie pojawiły się już pierwsze bociany i żurawie, to koniecznie dajcie znać w komentarzu. To jasny znak, że wiosna zagościła się u nas na dobre.



Następny artykuł Zamieszkaj w Zaczarowanym...

Komentarze (1)

G.Soch

Klembów powiat Wołomin żurawie są od 10 marca

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!