Pojezierze Brodnickie. Idealne miejsce na wypoczynek

Pojezierze Brodnickie. Idealne miejsce na wypoczynek

Pojezierze Brodnickie jest idealnym miejsce na wypoczynek zarówno dla tych, którzy pragną aktywnie spędzić czas, jak i dla miłośników obcowania z przyrodą. Znajdziemy tam miejsca tętniące życiem, ale i takie zupełnie na odludziu. Piękne jeziora, klimatyczne miejscowości oraz wspaniałe krajobrazy. Czy można chcieć czegoś więcej?

Pojezierze Brodnickie leży w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Rozciąga się w dorzeczu Wisły i jej prawobrzeżnych dopływów: Skrwy, Drwęcy i Osy. Na terenie Pojezierza Brodnickiego znajduje się ponad sto jezior o powierzchni ponad 1 ha. Dominują tutaj jeziora rynnowe, a wiele z nich połączonych jest ciekami wodnymi. Największy zbiornik wody to Wielkie Partęczyny o powierzchni 324 ha.

Każdego lata Pojezierze Brodnickie zachwyca kolejnych turystów, którzy w kontakcie z naturą przemierzają kajakowe, rowerowe i piesze szlaki na tym terenie. Jedną z wizytówek regionu jest Drwęca - jedna z najczystszych polskich rzek i zarazem największy ichtiologiczny rezerwat przyrody. Wybitne walory krajobrazowe i przyrodnicze sprawiły, że utworzono tu Brodnicki Park Krajobrazowy, na którego terenie znajduje się ok. 60 jezior.

Malowniczo położone zbiorniki wodne, wśród dużych kompleksów leśnych decydują o charakterze wypoczynku i sposobie uprawiania turystyki, przyciągając amatorów żeglarstwa, windsurfingu i innych sportów wodnych. Zwolennicy spływów kajakowych mogą odbywać wędrówki po Drwęcy. Do dyspozycji turystów zostają dobrze wyposażone ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Pojezierze Brodnickie to idealne miejsce na wypoczynek tak naprawdę dla każdego. Znajdziemy tu miejsca tętniące życiem, ale i takie nieco oderwane od świata, wypełnione dziką przyrodą i ciszą. Wiele jezior objętych jest zakazem używania silników spalinowych, dzięki czemu nawet ci turyści, którym marzy się ucieczka od zgiełku miasta i tłumów, znajdą odpowiednie dla siebie obiekty noclegowe położone na odludziu.

Warto wspomnieć także o tym, że na terenie pojezierza znajduje się Brodnicki Park Krajobrazowy z siedzibą w Grzmięcy, gdzie wędrówki po parku umożliwiają szlaki turystyki pieszej, rowerowej, wodnej i konnej.

Na terenie parku znajdują się także zabytki kultury materialnej. Wśród nich są pozostałości grodzisk wczesnośredniowiecznych – w okolicy jeziora Strażym, oraz obiekty sakralne, obiekty tradycyjnego budownictwa wiejskiego z XVIII i XIX w. i zespoły pałacowo-dworskie Jabłonowo Pomorskie.


Atrakcje przyrodnicze Pojezierza Brodnickiego


Na terenie Pojezierza Brodnickiego, jego w centralnej i południowej części, znajduje się Brodnicki Park Krajobrazowy. Utworzony został w 1985 roku i obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Park obejmuje swoimi granicami obszary o najwyższych wartościach przyrodniczych i krajobrazowych. Znajduje się na terenie województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Powierzchnia parku wynosi 16 685 ha.

Na obszarze parku znajduje się 58 jezior o powierzchni większej niż jeden hektar, m.in.: Wielkie Partęczyny, Sosno, Łąkorek, Zbiczno. Łącznie jeziora zajmują 1790 hektarów. Torfowiska to drugie ważne zbiorowisko parku, przy czym najpospolitsze jest torfowisko niskie - kwaśna łąka.

Park to również rezerwaty przyrody. W sumie jest ich dziewięć: Bachotek – torfowiskowy, Jar Grądowy Cielęta – leśny, Mieliwo – leśny, Okonek – torfowiskowy, Retno – leśny, Rzeka Drwęca – faunistyczny, Stręszek – torfowiskowy, Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie – florystyczny oraz Żurawie Bagno – torfowiskowy.

Leśny rezerwat przyrody Retno położony w gminie Zbiczno zajmuje powierzchnię 33,60 ha i został powołany w celu zachowania zbiorowisk grądowych o cechach zespołów naturalnych. Rezerwat położony jest na stromych zboczach, dochodzących do 40 m, na zachodnim brzegu jeziora Retno. Do rezerwatu prowadzi rowerowa przyrodnicza ścieżka dydaktyczna o długości około 10 km, która ma swój początek przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego w Grzmięcy.

Co ciekawe, lasy zajmują 40% powierzchni parku, a dominującym gatunkiem jest sosna zwyczajna. Obok niej rosną też: dąb szypułkowy, olcha czarna, buk zwyczajny, jesion wyniosły, brzoza, grab pospolity, wiąz i wierzby. W borze mieszanym oznaczono ponad sto gatunków roślin. Występują tu m.in.: konwalia majowa, śmiałek pogięty, orlica pospolita, wężymord niski czy gruszyczka. Zaś borze świeżym spotkać można m.in. widłaki i liczną borówkę czernicę. Z lasów liściastych przeważają dębowo-grabowe, a w nich rosną: zawilce, ziarnopłon wiosenny, kokorycz pełna oraz zdrojówka rutewkowata.

Wielką atrakcją przyrodniczą regionu jest oczywiście Jezioro Wielkie Partęczyny. Jest to największe jezioro Pojezierza Brodnickiego, położone jest w województwie warmińsko-mazurskim. Jego powierzchnia to 340 hektarów a maksymalna głębokość wynosi prawie 32 metry. Linia brzegowa jest zalesiona i urozmaicona, a akwen poprzez rzekę Skarlankę połączony jest z jeziorami Małe Partęczyny i Łękorz. Jest to też bardzo popularny szlak kajakowy.

Na jeziorze znajdują się dwie małe wyspy. Jedna z nich, Wielka Syberia, to rezerwat przyrody chroniący storczyka obuwika. W zbiorniku żyje wiele gatunków ryb, do których należą leszcze, płocie, okonie, sielawy oraz wzdręgi. Na jeziorze Wielkie Partęczyny obowiązuje strefa ciszy, czyli zakaz poruszania się łodziami z silnikami spalinowymi. Dzięki temu okolice jeziora stały się oazą spokoju i idealnym miejscem na wypoczynek.

Na gości, którzy zdecydują się spędzić czas nad  Jeziorem Wielkie Partęczyny czeka m.in. piaszczysta plaża, strzeżone kąpielisko oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wokół rozciągają się malownicze widoki, wielką zaletą jest też bliskość lasu. Jest też brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia wodna, zaplecze gastronomiczne, boisko do siatkówki plażowej oraz parking.


Atrakcyjne miejscowości, które warto odwiedzić


Jednym z ważniejszych punktów na mapie Pojezierza Brodnickiego jest miasto Brodnica, które skrywa wiele atrakcyjnych miejsc. Będąc w mieście, warto odwiedzić m.in. gotycki kościół św. Katarzyny, fragment ratusza z końca XIV w., pałac Anny Wazówny z II połowy XVI wieku, fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XIV i XV w., spichlerze barokowe i barokowy zespół poreformacki.

Niezwykle ciekawym miejscem w Brodnicy jest także Zamek Krzyżacki. Został on wzniesiony w latach 1305-1339, a zbudowany z cegły na planie zbliżonym do kwadratu z budynkami wokół dziedzińca i wysoką wieżą (54 m) w pn.-wsch. narożu i basztami w narożach pozostałych. Całość otoczona była fosą i zewnętrznymi murami, połączona zwodzonym mostem z przedzamczem.

Niestety obiekt został zniszczony podczas pożaru w 1550 roku. O choć częściowo go odbudowano, popadł w ruinę. W latach 1970-76 przeprowadzono prace konserwatorskie w odkrytych podczas wojny piwnicach zamkowych z przeznaczeniem na kawiarnię. Obecnie możemy zobaczyć jedynie ruiny zamku z dobrze zachowaną wieżą główną i zarysem skrzydeł mieszkalnych. Obiekt należy do Muzeum Regionalnego w Brodnicy.

W mieście są też liczne ścieżki rowerowe, zarówno krótkie, prowadzące po Brodnicy, jak i nieco dłuższe. Jedna ze ścieżek prowadzi do Zbiczna i ma ponad 8 km długości.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł 5 najpiękniejszych parków...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!