Polacy stawiają na krajowe wakacje! Gdzie planują wypoczynek?

Polacy stawiają na krajowe wakacje! Gdzie planują wypoczynek?

Sondaż zlecony przez Wirtualną Polskę potwierdza nasze spostrzeżenia, dotyczące tegorocznych wakacyjnych preferencji turystów. Ci, którzy planują wypoczynek poza domem, chcą podróżować po Polsce! Sprawdziliśmy, gdzie latem będą największe tłumy.

Przed nami drugie wakacje w cieniu pandemii, które również tym razem Polacy zamierzają spędzić w kraju. Wpływ na taką decyzję ma nadal niepewna sytuacja międzynarodowa. Chociaż Europa otwiera się dla ruchu turystycznego, to formalności związane z wyjazdem mogą zniechęcić do planowania zagranicznego urlopu.

Myślę, że pandemia mocno przyczyniła się do zainteresowania turystyką krajową, wielu Polaków decyduje się na pobyt w kraju ze względu na aspekty bezpieczeństwa - mówi Kamila Miciuła PR Manager portalu Nocowanie.pl.


Wakacje 2021. Zainteresowanie krajową turystyką nadal duże


Wirtualna Polska zleciła sondaż, który miał sprawdzić urlopowe preferencje Polaków. Badanie zostało przeprowadzone 7 maja 2021 przez United Survey na grupie 1100 osób. Wynika z niego, że ankietowani spędzą wakacje we własnym domu albo wybiorą któryś z polskich kurortów, najrzadziej padała odpowiedź o planowaniu zagranicznego wyjazdu.

Za opcją pozostania w domu opowiada się 38,2% badanych. Najczęściej takiej odpowiedzi udzielali mężczyźni oraz osoby starsze (50+), mieszkańcy wsi i mniejszych miast, a także osoby z wykształceniem podstawowym lub niepełnym podstawowym.

Wakacje w Polsce planuje natomiast 34,7% ankietowanych. Chęć krajowych podróży deklarują głównie kobiety (39%) oraz osoby w wieku do 49 lat, a także rodziny z dziećmi (57%). Na urlop w Polsce stawiają też mieszkańcy średnich i większych miast (odpowiednio 42% i 38%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (50%).

Planujesz wakacje w Polsce? Zobacz noclegi:

Te kierunki są na topie!


Z naszych obserwacji wynika, że tegoroczne wakacje Polacy zamierzają spędzić nad morzem. Najchętniej wybieranymi przez nich miejscowościami są Sarbinowo, Łeba oraz Władysławowo. Oprócz tego nad Bałtykiem popularnością cieszy się również Mielno, Ustronie Morskie, Pobierowo, Jastarnia oraz Karwia.

W top 10 kierunków na wakacje wyjątek stanowi Zakopane - pozostałe lokalizacje położone są nad Bałtykiem!

Z naszych obserwacji wynika, że najwięcej rezerwacji robionych jest na ostatni tydzień lipca oraz pierwszy tydzień sierpnia. Turyści, którzy nie znaleźli dla siebie dogodnego noclegu w tym czasie, chętniej wybierają lipiec oraz ostatnie dni czerwca. Jeżeli komuś marzy się spokojny wypoczynek, powinien zaplanować swój urlop na przykład na przełom sierpnia i września. W dobie pandemii wakacje poza sezonem stają dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą unikać tłumów - mówi Kamila Miciuła.


Ostatnie wakacje z bonem turystycznym?


Sondaż zlecony przez Wirtualną Polskę pokazuje, że na wypoczynek w Polsce stawia 57% ankietowanych z dziećmi! Liczba jest imponująca i może świadczyć o chęci skorzystania z programu Polski Bon Turystyczny.

Chociaż pojawiają się głosy, że miałby zostać wydłużony, to jednak oficjalnie obowiązuje do 31 marca 2022 roku. Przed nami więc ostatnie wakacje, podczas których wykorzystamy bon turystyczny. Przypominamy, że na każde niepełnoletnie dziecko w rodzinie przysługuje 500 zł, natomiast na dziecko niepełnosprawne - 1000 zł. Tymi pieniędzmi można opłacić między innymi wakacyjne noclegi.

Pod koniec kwietnia 2021 aktywnych było 1,42 mln bonów z całkowitej ich puli 4,2 mln! Do wykorzystania pozostało ponad 800 mln złotych z aktywowanych dotychczas bonów oraz niemal 3 miliardy złotych z bonów, które dopiero zostaną aktywowane w kolejnych miesiącach. Kwota jest niebagatelna i naprawdę szkoda jej nie wykorzystać.


Zobacz noclegi, z które zapłacisz bonem turystycznym:
PANORAMA

PANORAMA

Trzęsacz, ul. Kamieńska

Hotele Trzęsacz 8.2
Willa Rubin

Willa Rubin

Krynica Morska, ul. Lotników

Kwatery i pokoje Krynica Morska 8.9


Ile kosztują wakacje 2021?


Wykorzystanie bonu turystycznego jest jednym ze sposób na tanie wakacje. Z naszych obserwacji wynika, że w tym roku ceny noclegów wzrosły o kilka procent. Organizując wyjazd dla 4-5 osobowej rodziny, można to odczuć.

Nad morzem średnie ceny noclegów najczęściej oscylują pomiędzy 50 zł a 60 zł od osoby. Natomiast najtańszymi lokalizacjami w tym regionie są Sarbinowo (45 zł), Karwia (49 zł) i Władysławowo (49). Podobną sytuację mamy w górach, gdzie rozpiętość cenowa również jest spora. Tanio jest w Krościenku nad Dunajcem i Murzasichlu, gdzie średnie ceny noclegów wynoszą odpowiednio 44 zł i 46 zł. Za nocleg w Zakopanem trzeba zapłacić średnio 58 zł, a w Wiśle i Szczyrku ceny przekraczają 60 zł!

Zobacz: Wakacje 2021. Ceny noclegów na lato

Chcąc obniżyć ceny wakacyjnych noclegów, najlepiej wybierać obiekty położone w mniejszych miejscowościach. Korzystnie wypadają pod tym względem na przykład agroturystyki, gdzie pokoje mogą kosztować nawet 30 zł za osobę. Opłaca się też wynajęcie domku dla większej grupy, w przeliczeniu na liczbę gości cena za dobę nie będzie wygórowana.

Warto przypomnieć, że na koszt wpływa lokalizacja, kategoria obiektu i jego standard, a także oczekiwane udogodnienia.

Zobacz noclegi w agroturystyce:

Następny artykuł Domki nad morzem. Stąd na...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej