Pomysły na polskie wakacje. Najlepsze plaże.

Nadbałtyckie kurorty już od początku wakacji goszczą wczasowiczów spragnionych wypoczynku na złocistym piasku i kąpieli w ciepłej wodzie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać, poznaj największe letnie hity polskiego wybrzeża – tam znajdziesz najlepsze plaże!

Wakacje na nadbałtyckiej plaży


Nadmorskie miejscowości
już od kilku lat przeżywają prawdziwy rozkwit, zamieniając się w małe kurorty. Co chwila powstają nowe restauracje, atrakcje oraz szlaki turystyczne, które mają zapewnić rozrywkę przyjezdnym. Ale nie oszukujmy się, podczas wakacji nad morzem najbardziej interesującą kwestią jest plaża! Czy jest odpowiednio szeroka? Ma wyznaczone strzeżone miejsca do kąpieli? Jak wygląda kwestia udogodnień, takich jak wypożyczalnie sprzętu i punkty gastronomiczne? Właśnie o to troszczy się większość wczasowiczów.

Na szczęście polskie plaże są coraz lepiej przygotowane na rosnące oczekiwania turystów i oferują wiele rozwiązań, dzięki którym po prostu chce się przyjeżdżać nad Bałtyk. Rozwinięta infrastruktura, dbałość o czystość kąpielisk, udogodnienia dla rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych czy dobra komunikacja z miastem – tak wygląda rzeczywistość w wielu kurortach. Dowodem na to jest fakt, ile nadbałtyckich kąpielisk otrzymuje „Błękitną Flagę”. To prestiżowe międzynarodowe oznaczenie dla miejsc, spełniających wyśrubowane kryteria m.in. bezpieczeństwa i zapewnienia najlepszych warunków plażowania.

Turyści szukający bardziej kameralnych warunków również nie powinni być zawiedzeni, gdyż nad polskim morzem nadal dość łatwo znaleźć dzikie plaże, które nie są tak oblegane przez wczasowiczów. Pamiętaj jednak, że korzystasz z nich na własną odpowiedzialność – podobnie jak z każdego innego niestrzeżonego kąpieliska.

 

Jakie polskie plaże wybrać?


Plaże ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, każda ma swoich zwolenników, którzy starają się jak najczęściej wypoczywać w w jej okolicy. Pokusiliśmy się o przygotowanie subiektywnej listy polskich plaż – tam warto pojechać latem!

 

Plaża w Chłopach

Chociaż jest chętnie odwiedzana, to plaża w Chłopach na pewno nie należy do najtłumniejszych na polskim wybrzeżu. Jednym z powodów może być fakt, iż miejscowość to nieduże letnisko, które zachowało charakter prawdziwej rybackiej osady. Stąd mniejsza liczba wczasowiczów odwiedzających tę część Wybrzeża Słowińskiego. Jeśli chcesz więc w spokoju posłuchać szumu fal na piaszczystej, dobrze nasłonecznionej plaży – przyjeżdżaj do Chłopów. Do tego jest ona otoczona wydmami porośniętymi sosnowym lasem, stąd panujący tam fantastyczny mikroklimat. Przy plaży znajdziesz także nowe molo oraz port rybacki, gdzie można kupić świeżą rybę.

 

Plaża w Jarosławcu

Jarosławiec to nadmorskie letnisko otoczone sosnowym lasem, które świetnie sprawdza się jako miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Miejscowość słynie bowiem ze sporego aquaparku, stanowiącego ogromną atrakcje dla maluchów, oraz wyjątkowej plaży, przez co polska wieś jest porównywana do Dubaju! W Jarosławcu powstaje unikatowa na skalę europejską sztuczna plaża (druga znajduje się w Holandii), odporna na sztormy i wymywanie. Do jej budowy wykorzystuje się piasek z dna Bałtyku. Prace nad jej ukończeniem nadal trwają – obecnie ma powierzchnię 3 ha, a do wakacji powiększy się do ponad 5 ha. To daje naprawdę dużo miejsca do opalania, a poza tym rekreacji, gdyż w planach jest stworzenie m.in. boisk do gry w piłkę.

 

Plaża w Kołobrzegu

Kołobrzeg jest nadmorskim uzdrowiskiem, więc jeśli szukasz najlepszego mikroklimatu, to miasto dla ciebie. Nad tamtejszą plażą zachodnią niemal co roku powiewa błękitna flaga. Można wybrać się też na kąpielisko sąsiadujące z deptakiem oraz molo – to naprawdę atrakcyjna sceneria do opalania. Natomiast w przypadku kąpieli morskich radzimy zachować ostrożność i obserwować flagi. Plaża znajduje się bowiem przy otwartym morzu, gdzie woda jest dość chłodna. Jednak mimo tego amatorów zabaw pośród fal nigdy nie brakuje.

 

Plaża w Łebie

Mimo że Łeba nie należy do największych ośrodków nad polskim morzem, to jest jednym z najchętniej odwiedzanym nadbałtyckich kurortów. Miejscowość słynie bowiem ze swoich atrakcji – niedaleko znajdują się słynne ruchome wydmy, a oprócz tego największy w kraju park dinozaurów oraz oczywiście plaża! W Łebie podzielono ją na trzy części: A, B i C. Plaże A i B są najchętniej odwiedzane i znajduje się tam najlepsza infrastruktura z placami zabaw, punktami gastronomicznymi oraz wypożyczalniami sprzętu wodnego. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają tam ratownicy. Natmiast plaża C leży dalej od centrum, więc jest mniej uczęszczana, ale też niestrzeżona – wybierz ją, jeśli chcesz uciec od zgiełku i w spokoju nacieszyć się relaksem nad morzem.

 

Plaża w Sarbinowie

Sarbinowska plaża jest mniej oblegana niż inne kąpieliska nad Bałtykiem, a na pewno w niczym im nie ustępuje. Jest szeroka, piaszczysta i strzeżona przez ratownika, poza tym przygotowano tam udogodnienia dla niepełnosprawnych. Wzdłuż plaży biegnie wygodna promenada, oddzielająca ją od zabudowań miejskich. W sezonie przy deptaku działają kawiarnie, bary i liczne punkty gastronomiczne, które są chętnie odwiedzane przez plażowiczów.

 

Jeśli planujesz wypoczynek w tej miejscowości, wejdź i zobacz: Noclegi w Sarbinowie

 

Plaże w Trójmieście

Jeśli lubisz, gdy dużo się dzieje, odwiedź plaże w Trójmieście. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie każdy znajdzie miejsce dla siebie. W mieście nad Motławą z pewnością jest gdzie plażować – popularne kąpieliska z dobrze przygotowaną infrastrukturą to na przykład Brzeźno Molo, Jelitkowo, Orle, Sobieszewo oraz Stogi. Ze względu na obecność ratowników i wydzielone strefy dla dzieci są chętnie wybierane przez rodziny. Podobnie jest w Gdyni – świetnie przygotowane plaże w Śródmieściu i Redłowie to gwarancja bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Lubiana jest także plaża w Gdyni Orłowie, gdzie znajduje się malownicze molo, letnia scena teatralna oraz klif, będący atrakcją przyrodniczą i punktem widokowym na Bałyk. Jeżeli natomiast bliższy jest ci imprezowy klimat, wybierz się do Sopotu. Tam czeka na ciebie plaża licząca 27 ha, gdzie rolę punktu orientacyjnego pełni słynne drewniane molo. Nieopodal bije serce miasta, którym bez względu na porę dnia jest Monciak!

 

Plaża w Trzęsaczu

Plaża w Trzęsaczu należy do najbardziej malowniczych w Polsce. Chyba każdy kojarzy widok samotnych ruin znajdujących się na samym brzegu wysokiego klifu? Kilkanaście metrów dalej rozciąga się złocisty piasek plaży i ciemne fale Bałtyku. Można się tam szybko dostać z tarasu widokowego, wybudowanego zaraz obok pozostałości XIV-wiecznego kościoła. Ze względu na ukształtowanie terenu nad plażą w Trzęsaczu często można zobaczyć paralotniarzy podczas swoich podniebnych ewolucji.

 

Plaża w Ustce

Ustka to kolejny popularny nadmorski kurort, chętnie odwiedzany przez wczasowiczów. Poza tym miasto jest także uzdrowiskiem, gdzie leczy się choroby układu oddechowego. Jego najciekawszy zakątek stanowi dzielnica z dobrze zachowanymi starymi domkami rybackimi, ale to plaże są oblegane przez turystów. Nic w tym dziwnego – jest szeroka i zadbana, a kolei dzięki naturalnej granicy jaką stanowi ujście rzeki Słupki dzieli się na dwie części. Strzeżona plaża wschodnia to miejsce bardziej zatłoczone, działają tam między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, a czas urozmaicają plażowiczom zabawy i konkursy. Na plaży zachodniej jest o wiele ciszej, jednak tam nie pracują ratownicy.

 

Plaża w Świnoujściu

Plaża w Świnoujściu to kolejne piękne miejsce nad polskim morzem. Dla turystów przygotowano tam wypożyczalnie sprzętu i infrastrukturę obejmującą między innymi przebieralnie i toalety. Do atutów zalicza się tam także wyjątkowo delikatny piasek i ciepła woda na terenie kąpieliska. Poza tym na plażę w Świnoujściu zabierzesz swojego czworonoga! Władze miasta wydzieliły specjalne miejsce, gdzie psy są mile widziane – psia plaża znajduje się niedaleko słynnego wiatraka Stawa Młyny. Oczywiście właściciele są zobowiązani do pilnowania i sprzątania po swoich pupilach, ale taki wspólny wypad nad morze jest świetnym pomysłem!

 

Jeżeli kusi cię wypoczynek na plaży w tym pięknym mieście, już teraz zacznij planować wyjazd. Wejdź i zobacz: Noclegi w Świnoujściu

 

fot. Marcin Krzyzak / iStock

Komentarze (4)

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również