Pomysły na polskie wakacje. W poszukiwaniu ciekawostek przyrodniczych

Pomysły na polskie wakacje. W poszukiwaniu ciekawostek przyrodniczych

Lato jest najlepszą porą na to, by spakować plecak i wyruszyć w Polskę! Ale nie tak bez celu – warto obrać konkretny kierunek. Jednym z naszych pomysłów na polskie wakacje jest wyprawa w poszukiwaniu przyrodniczych ciekawostek. Przygotowaliśmy dla was listę miejsc, które warto wziąć pod uwagę planując wakacyjną wyprawę.

Wakacje nad basenem każdemu mogą się znudzić! Zwiedzanie zabytków czy parków rozrywki nie dla wszystkich stanowi atrakcję... Dlatego proponujemy wyprawę do miejsc, gdzie nie tylko zobaczycie coś ciekawego, ale również spędzicie czas na łonie natury. Poznajcie zakątki naszego kraju, które zachwycają nie tylko Polaków, ale i naszych gości z zagranicy.

 

Kolorowe jeziora w Rudawach Janowickich

 

fot. ironrybex / AdobeStock


Kolorowe jeziorka to tak naprawdę stawy, które znajdują się w miejscu wyrobisk poniemieckiej kopalni pirytu. Niezależnie od tego jak powstały, stanowią atrakcję Rudawskiego Parku Krajobrazowego – w końcu jak często macie okazję oglądać purpurową, błękitną, zieloną czy też czarną taflę wody? Te wyjątkowe barwy są wspaniale podkreślone soczystą zielenią otaczającego je lasu. Na pewno zastanawiacie się, dlaczego woda w poszczególnych nieckach ma inny kolor? To zasługa związków chemicznych, które do niej przeniknęły – przede wszystkim nieco zróżnicowanego stężenia oraz składu. Jeśli chcecie sprawdzić, czy kolorowe jeziorka są rzeczywiście tak kolorowe, jak to wszyscy opisują, koniecznie wybierzcie się tam latem!

 

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu

 

fot. LIANEM / Fotolia


Przepiękna okolica Karpacza każdego roku przyciąga tysiące turystów, ale nie wszyscy oni wiedzą, ile w tym mieście jest atrakcji! Niektóre są widoczne na pierwszy rzut oka, innych trzeba dopiero poszukać. Abyście nie tracili czasu, wpiszcie do nawigacji ulicę Strażacką w Karpaczu Górnym – jest ona słynna na cały kraj, gdyż w tym miejscu grawitacja zdaje się nie działać jak trzeba… Kiedy wyłączycie silnik w samochodzie i wrzucicie luz, wasze auto samo wjedzie pod górę! Identycznie zachowają się też inne obiekty – piłki, obiekty czy puszki będą toczyć się po stomiźnie. Jak to się dzieje? Na tablicy informacyjnej przeczytacie, że w tym miejscu grawitacja jest mniejsza o 4%, ale według naukowców to po prostu złudzenie optyczne.

 

Polskie pustynie


fot. jadwiga.koniecko / AdobeStock


Pustynne widoki to w naszym kraju nie taka rzadkość. Potwierdzą to wszyscy, którzy mieli okazję zwiedzać ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Piasek zajmuje około 500 hektarów, więc latem naprawdę można się tam poczuć, jak na Saharze. Turystom udostępniono do zwiedzania Wydmę Czołpińską oraz Wydmę Łącką – to świetne urozmaicenie pobytu nad morzem. Panuje tam bowiem zupełnie inny klimat niż na plaży, którego nie oddają żadne zdjęcia!

Kolejnym miejscem z takimi widokami jest Pustnia Błędowska, leżąca niedaleko Dąbrowy Górniczej, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Zajmuje obszar ponad 30 kilometrów kwadratowych, przez który biegnie wiele szlaków turystycznych. Podczas wycieczki warto wdrapać się na których z punktów widokowych (np. na wzgórze Czubatka w Kluczach) skąd dokładnie widać wyjątkowe, pustynne krajobrazy.

 

Krzywy sosnowy las w okolicach Gryfina

 

fot. Kalasancjusz / Pixabay.com CC0

 

W okolicach Gryfina, we wsi Nowe Czarnowo, znajdziecie wyjątkowy sosnowy las. Tworzy je kilkaset drzew o identycznie wygiętych pniach! Dlaczego rosną właśnie w ten sposób? Nie jest to do końca jasne, jednak najbardziej prawdopodobne, że przyczynił się do tego człowiek. Jeszcze przed drugą wojną światową sosny miały zostać celowo zdeformowane przez rzemieślników, którzy potrzebowali drewna o łukowatym kształcie do produkcji łodzi i mebli. Nie zostały jednak ścięte i dzisiaj krzywy las ma status pomnika przyrody – stanowi też dużą atrakcję turystyczną.

 

Sosna „na szczudłach” z okolic Buska-Zdroju

 

fot. summa / Pixabay.com CC0 (zdjęcie poglądowe)


Sosna „na szczudłach” lub „wisząca” to z kolei atrakcja okolic Buska-Zdroju, która znajduje się w Lesie Wełeckim. Korzenie tego stuletniego drzewa wystają z ziemi na około trzy metry, przez co wydaje się, jakby unosiło się w powietrzu czy stanowiło dzieło sztuki stworzone przez Matkę Naturę. Jednak i tym w rolę jej asystentów wcielili się ludzie. W miejscu gdzie rośnie sosna znajdowała się piaskowna, podczas wydobywania piachu odsłonięto jej korzenie. Na szczęście nie zostały przecięte, więc drzewo nie uschło i dzisiaj zachwyca kolejnych turystów.

 

Mofety w Beskidach

 

fot. Jerzy Opioła / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0


Ciekawą atrakcją w Beskidach są mofety, czyli miejsca, gdzie ze szczelin ziemi, z charakterystycznym bulgotem, wydostają się na powierzchnię pęcherzyki dwutlenku węgla. Znajdująca się tam woda wygląda jakby cały czas wrzała, jednak okazuje się lodowata. Taki widok robi wrażenie, ale najlepiej podziwiać go z bezpiecznej odległości. Stężenie dwutlenku węgla w mofetach jest niezwykle wysokie, przez co stanowi zagrożenie. Najsłynniejsza polska mofeta znajduje się w miejscowości Jastrzębik koło Muszyny, inne tego typy zjawiska zaobserwujecie również w okolicy Tylicza, Złockiego czy Szczawnika.

 

Błędne Skały w Górach Stołowych

 

fot. nowakowskimarcin1 / Pixabay.com CC0


Błędne Skały znajdują się na terenie Gór Stołowych i zajmują obszar ponad 20 hektarów. Znajdziecie tam prawdziwe labirynty korytarzy oraz tuneli, biegnących pośród wysokich kamiennych ścian i fantazyjnych formacji skalnych. Jeśli macie bujną wyobraźnię, to w tym miejscu znajdzie ona pole do popisu. Wycieczka do Błędnych Skał nie jest zbyt wymagająca, a największe wyzwanie może stanowić konieczność przeciskania się przez wąskie szczeliny.

 

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich

 

fot. spacetech / AdobeStock


Czasami to co piękne, ukryte jest przed naszym wzrokiem – tak jak jaskinia Raj, podobno najpiękniejsza w Polsce. Widok sopli stalaktytów i stalagmitów od lat zachwyca turystów, którzy zwiedzają to miejsce. Jaskinię Raj wyróżnia bogata szata naciekowa, którą możecie dokładnie obejrzeć dzięki zainstalowanemu tam oświetleniu. Ofertę zwiedzania jaskini uzupełnia znajdujące się w Chęcinach Centrum Neandertalczyka, gdzie dowiesz się, jak wyglądało życie w epoce lodowcowej. W jaskini Raj obowiązują dzienne limity zwiedzających, dlatego najlepiej wcześniej zarezerwować i opłacić wizytę – można to zrobić tylko on-line.

Następny artykuł Pogoda w górach we wrześniu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!