Przekop Mierzei Wiślanej. Jak wpłynie na polską turystykę?

Przekop Mierzei Wiślanej. Jak wpłynie na polską turystykę?

Przekop Mierzei Wiślanej to temat, który w ostatnich dniach dominuje w polskich mediach. Uroczyste otwarcie miało miejsce w dniu 17 września, dzięki czemu od kilku dni możemy korzystać z przeprawy, będącej skrótem pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Pomimo tego, że ta inwestycja, w opinii wielu osób ma wymiar stricte polityczny, to wiele powinna zyskać na tym również polska turystyka. Dlaczego i jak to na nią wpłynie?

Mierzeja Wiślana to kierunek, który cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, przede wszystkim podczas wakacji. Przyjeżdżamy tu w jednym celu, by móc wypocząć nad wodą. A możliwości ku temu mamy naprawdę dużo. Turyści chętnie decydują się przede wszystkim na noclegi w Stegnie, Krynicy Morskiej, czy w Sztutowie


Warto podkreślić niezwykłą atrakcyjność tego regionu - oprócz pięknych plaż nad Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską, znajdziemy tu również wiele atrakcji przyrodniczych, jak i wspaniałych terenów, które można odwiedzić podczas spacerów, czy z perspektywy roweru.



fot. Curioso.Photography / AdobeStock, CC0

Wyjątkowość regionu Mierzei Wiślańskiej tkwi przede wszystkim w tym, że wszystkie miejscowości położone w polskiej części Mierzei były niegdyś wioskami rybackimi, a obecnie są miejscowościami wypoczynkowymi. Turyści mogą korzystać z kąpielisk, które znajdują się w miejscowościach: Krynica Morska, Jantar, Stegna, Sztutowo. Rejon umożliwia uprawianie sportów wodnych. W miejscowościach mezoregionu są zabytki oraz inne atrakcje turystyczne. Do najbardziej znanych należą: kościół ryglowy w Stegnie, były obóz koncentracyjny w Sztutowie, molo w Krynicy Morskiej, latarnia morska w Krynicy Morskiej, czy Żuławska Kolej Dojazdowa. Przez Mierzeję prowadzi również żółty Jantarowy Szlak.


W przypadku Mierzei Wiślanej, w ostatnich dniach jest o niej głośno, z jednego najważniejszego powodu. Mianowicie, w dniu 17 września, po kilku latach pracy, w końcu został otwarty Przekop Mierzei Wiślanej, który połączył Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską poprzez kanał. Jak ta inwestycja wpłynie na turystykę tego regionu?


Z prowadzoną inwestycją, związane jest również powstanie sztucznej wyspy. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Nowa wyspa w Polsce. Co o niej wiemy i gdzie się znajduje?


Przekop Mierzei Wiślanej - o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi?


Plany przekopu Mierzei Wiślanej pojawiły się już prawie 16 lat temu. Taka inwestycja sprawiłaby, że zarówno Elbląg oraz port morski mogłyby się dobrze rozwijać. Jednym z głównych argumentów za tym, aby powstał kanał było uniezależnienie się od Rosji a także swobodny dostęp do portu w Elblągu. 


Oficjalne rozpoczęcie pracy przy przekopie miało miejsce w 2019 roku. Po 3 latach pracy otwarto kanał, ale nie oznacza to końca inwestycji, bo ta zakończy się dopiero za rok i pochłonie około 1,8 mld zł. Ostatni etap prac obejmuje pogłębienie i obudowę rzeki Elbląg, budowę nowego ponad stumetrowego mostu obrotowego w Nowakowie — prace w tym przypadku są zaawansowane w 67 proc., a prace w trzecim etapie — obejmujące roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym — są zaawansowane w 29 proc. Pierwszym statkiem, który przepłynął przez kanał w dniu 17 września 2022 roku, był Zodiak II.



fot. Mariusz Stoszewski / AdobeStock, CC0

Jak podkreślają polscy rządzący, pomimo tego, że przez kanał nie będą mogły przepływać te największe statki, to sam przekop ma wymiar symboliczny i mogą z niego korzystać inne statki, które nie muszą pytać o zgodę Rosji na przepłynięcie przez Cieśninę Piławską.


Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej spowodowało, że już teraz wzrosło zainteresowanie przystaniami w Elblągu. Czy w związku z tym, Mierzeja Wiślana ma szansę przyciągnąć nieco większą liczbę turystów?


Czy Przekop Mierzei Wiślanej spowoduje zainteresowanie turystyką regionu?


Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Okazuje się, że duże oczekiwania z prowadzoną inwestycją, mają przede wszystkim mieszkańcy Elbląga, którzy po wyremontowaniu trasy S7, zgodnie twierdzą, że miasto stało się pewnego rodzaju “sypialnią Gdańska”.


Okazuje się, że sam Elbląg jest w stanie zaoferować naprawdę wiele. Miasto dysponuje dobrze rozwiniętą bazą noclegową, a szczególnie zachwyca tu Stare Miasto. Tutejsze obiekty są gotowe na przyjęcie dodatkowych gości i liczą na to, że otwarcie kanału spowoduje, że będą to turyści ze Skandynawii.



fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

Zobacz koniecznie: Elbląg i okolice na weekend - co warto zobaczyć?


Na znaczący rozwój turystyki liczą również samorządowcy z regionu Mierzei Wiślanej. Ich zdaniem, otwarcie kanału, spowoduje wzmożony ruch turystyczny na wodach. Oczywiście, na efekty, jakich oczekują, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bo obecnie tory wodne nie są w pełni dostosowane do zamierzonego ruchu statków. 


Zakłada się przede wszystkim dużą liczbę gości, którzy będą tu przypływać na jachtach. Niezwykle istotne jest również to, że rozpocznie się budowa marin, między innymi we Fromborku, czy przebudowa portów rybackich. Powinna się również zwiększyć baza usługowa. Otwarcie kanału, na pewno będzie impulsem do jeszcze większego rozwoju regionu, pod względem turystyki.


Sam przekop na pewno przyczyni się do zwiększenia wodnego ruchu turystycznego. Wszystko wskazuje na to, że Zalew Wiślany w końcu ożyje.


Sprawdź oferty noclegów na Mierzei Wiślanej:





A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy przekop Mierzei Wiślanej przyczyni się do rozwoju turystyki regionu?



Następny artykuł Lubisz wrocławskie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!