Raczki czy właściwe raki w góry? Na co się zdecydować?

Raczki czy właściwe raki w góry? Na co się zdecydować?

Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie: które z dwóch powyższych rozwiązań jest konieczne? To, które z nich wybierzesz, nie jest kwestią preferencji, ale zależy od rodzaju wędrówek, które uprawiasz i rodzaju terenu, który eksplorujesz. Materiał powstał przy współpracy reklamowej z 8a.pl.

Zimą oba sprzęty są niezbędne w górach


Raczki turystyczne na buty to niezbędny element wyposażenia w zimowym alpinizmie. Ich kompaktowy rozmiar sprawia, że można je łatwo przenosić w małym plecaku na jednodniowe wycieczki.

Raczki przydają się nie tylko zimą, ale także późną jesienią i wczesną wiosną, gdy na drodze możemy napotkać lokalne zamarznięcia. Prosta konstrukcja tych raków turystycznych sprawia, że ich użytkowanie jest intuicyjne. Mogą być również używane z większością butów turystycznych, również tych z miękką podeszwą i cholewką, dzięki uniwersalnemu systemowi mocowania.


Raki i raczki


W wysokich górach, takich jak Tatry czy Alpy, raki turystyczne są absolutnie niezbędne i gwarantują maksymalne bezpieczeństwo w połączeniu z odpowiednimi butami i czekanem turystycznym. Z kolei raki górskie przeznaczone są na szlaki o małym nachyleniu i płaskie ścieżki. Idealnie sprawdzają się w miejscach, gdzie nie ma możliwości odpadnięcia od ścian i zsunięcia się w przepaść. Idealnie nadają się do wędrówek po łatwiejszym terenie, gdzie możliwe są oblodzone warunki. Raczki na buty nadają się również do przemierzania dolin i szlaków o niskiej wysokości. Są również idealne na płaskie szlaki i leśne ścieżki, gdzie potrzebna jest przyczepność na oblodzonym, niestabilnym podłożu.



fot. materiały zewnętrzne


Jaki rak wybrać?


Nowoczesne raki alpinistyczne występują w różnych konstrukcjach, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi opcjami przed wyborem odpowiedniego dla siebie modelu. Po pierwsze, raki można podzielić ze względu na ich budowę. Podstawowe modele posiadają pojedynczy panel zębaty, który jest przymocowany do środka bagażnika. Bardziej zaawansowane raki górskie mają kilka paneli pod całą podeszwą i mogą być używane na różnych trasach. Istnieją również różne systemy mocowania raków. Od klasycznych pasków po modele z elastycznymi silikonowymi elementami, które automatycznie wyrównują rak do buta. Właściwy wybór w tym przypadku zależy od naszych preferencji. Najlepiej wybrać ten rodzaj systemu mocowania raków, aby można było je szybko założyć i zdjąć. Zalecamy, aby raki były przymierzane do wszystkich używanych butów. Nie ma nic gorszego niż znaleźć się na oblodzonym szlaku i stwierdzić, że nie można przymocować raków do butów.

Raki turystyczne na szlaki


Raki do butów turystycznych i zimowych to najbardziej uniwersalna konstrukcja wybierana do wędrówek po zaśnieżonych lub oblodzonych szlakach. Jeśli chodzimy po zupełnie płaskich szlakach, wystarczą najprostsze modele z czterema lub sześcioma zębami. Te raki alpinistyczne są zazwyczaj wyposażone w paski. Ich bardzo prosta konstrukcja i niewielka waga to ich główne cechy. Dodatkową zaletą są ich kompaktowe rozmiary. Raki alpinistyczne powinny być używane, jeśli szlak jest nachylony. Może nie nadają się na wysokie lub strome góry, ale są idealne na łagodne stoki. Ten typ raków górskich nadaje się na większość szlaków w dolinach i niskich górach. Ich konstrukcja składa się z co najmniej dwóch paneli z ostrymi zębami, jednego z przodu i jednego z tyłu buta. Zapewnia to dobrą przyczepność na pochyłościach, zarówno pod górę, jak i w dół. Zazwyczaj są one przymocowane do buta za pomocą gumki i dodatkowo zabezpieczone rzepem, co zapobiega ich przesuwaniu się.



fot. materiały zewnętrzne

Buty turystyczne dobrze współpracują z większością butów turystycznych. Nawet modele o stosunkowo miękkich podeszwach dobrze współpracują z większością modeli raków alpinistycznych i zapewniają doskonałą przyczepność podczas zimowych spacerów po górach.

Raki do butów do biegania


Najlżejszy model raków wymyślono z myślą o biegaczu. Bez nich trening na oblodzonej, zimowej nawierzchni jest często niemożliwy. Modele przeznaczone dla biegaczy charakteryzują się ultralekką, kompaktową konstrukcją, która z łatwością mieści się w kieszeni kurtki. Raki do butów biegowych posiadają również intuicyjny system on/off, który pozwala na ich szybkie założenie w razie potrzeby. W przypadku raków do biegania bardzo ważne jest zapewnienie optymalnego dopasowania do obuwia, które zazwyczaj charakteryzuje się dużą elastycznością. Raki złożone z kilku paneli z kolcami są łatwe do zgięcia i pozwalają stopie na naturalny ruch podczas biegu.

Nakładki na buty z kolcami


Najprostsze raczki wyglądają jak nakładki na buty z przymocowanymi krótkimi kolcami. Są najlepszym rozwiązaniem na oblodzone podłoże, gdzie nie ma śniegu na ziemi. W większości przypadków nakładki antypoślizgowe zajmują po spakowaniu jeszcze mniej miejsca niż raki. Najlepsze rozwiązanie do chodzenia po oblodzonej nawierzchni w mieście lub na płaskich drogach. Modele zaprojektowane specjalnie do codziennego obuwia pozwalają na wykonywanie codziennych zadań przy zachowaniu maksymalnej przyczepności na lodzie.

Raki w kształcie butów są przydatne do różnych zastosowań


Buty turystyczne idealnie nadają się do różnych aktywności na oblodzonym podłożu, zapewniając przyczepność i stabilność przy każdym kroku. Dzięki różnym modelom raków górskich, raczków do biegów trailowych oraz nakładek na buty z kolcami do użytku miejskiego, znajdziesz najlepsze rozwiązanie dla każdego użytkownika, z łatwością użytkowania i konstrukcją dostosowaną do Twoich potrzeb.

Współpraca reklamowa z 8a.pl

Następny artykuł Lublin, jakiego nie znacie....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!